Opublikowano: 31.05.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
31.05.2023
Aktualności | Raporty

Prezentacja raportu EWL „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” w Kijowie

We wtorek, 30 maja w Media Center Ukraine w Kijowie odbyła się prezentacja najnowszego raportu EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego “Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”. Była to pierwsza prezentacja wyników naszych badań w stolicy Ukrainy po wybuchu wojny. 

Wyniki badania na spotkaniu z udziałem dziennikarzy oraz przedstawicieli m.in. Ministerstwa ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, Państwowej Służby Migracyjnej oraz Ambasady RP w Kijowie zaprezentowali eksperci Platformy Migracyjnej EWL – Marcin Kołodziejczyk oraz Margarita Sytnik.  

„Ponad połowa, bo aż 56%, ankietowanych obywateli Ukrainy deklaruje, że wysyła środki pieniężne do Ukrainy. Świadczy to o tym, że mają oni źródło dochodu umożliwiające nie tylko utrzymać się w Polsce, ale również przesyłać pieniądze do ojczyzny”

– mówiła w trakcie prezentacji Margarita Sytnik, rzeczniczka prasowa EWL. 

„Czynniki, które zachęcają do zostanie w Polsce to, w pierwszej kolejności, posiadanie w Polsce znajomych lub przyjaciół. Bardzo ważnym czynnikiem zarówno dla migrantów ekonomicznych, jak i uchodźców wojennych jest przyjazne nastawienie Polaków do Ukraińców i bliskość kulturowa między naszymi krajami”

– skomentował wyniki badań Marcin Kołodziejczyk, dyrektor rekrutacji międzynarodowej EWL. 

Autorzy badania podkreślili, że prawie wszyscy Ukraińcy w Polsce – 83% – zadeklarowali, że wspierają swoją Ojczyznę. Najczęściej są to darowizny na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy oraz przesyłanie pieniędzy bliskim. Spośród 56% respondentów, którzy wysyłają pieniądze na Ukrainę, połowa wysyła od 301 do 1000 zł miesięcznie (66-221 euro).

Badanie przeprowadzono wśród przedwojennych migrantów i uchodźców wojennych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie, Rzeszowie, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Łomży, Tarnowie, Tczewie, Opolu, Ustroniu, Szydłówce i Wadowicach w dniach 4-13 marca , 2023, metodą wywiadów bezpośrednich F2F po ukraińsku. W trakcie badań przeprowadzono wywiady z 500 osobami.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji w języku angielskim lub ukraińskim oraz do pobrania naszego raportu.


 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową