Opublikowano: 08.05.2023
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
08.05.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (2 – 8 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 2 – 8 maja 2023 roku      


Bezrobocie w kwietniu niższe o 0,1 pkt proc. 

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 5,3%, czyli 0,1 pkt. proc. mniej niż w marcu – podał 8 maja portal PulsHR, powołując się na wstępne dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Zgodnie z danymi resortu pracy, szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia 2023 roku wyniosła 5,3%. W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa spadła o 0,1 pkt. proc., a w zestawieniu z końcem kwietnia 2022 roku była niższa o 0,3 pkt. proc. Pod koniec kwietnia 2023 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 823,7 tys. bezrobotnych, czyli o 23,1 tys. mniej niż w końcu poprzedniego miesiąca. W porównaniu do końca kwietnia 2022 roku liczba bezrobotnych spadła z kolei o 54,2 tys. osób. 

Dzisiaj bezrobocie jest na poziomie niższym niż przed wybuchem pandemii, co dobrze pokazuje skuteczność realizowanych przez rząd instrumentów wsparcia – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 


Coraz mniejszy udział pracowników niewykwalifikowanych w polskim rynku pracy 

O 8% (69 tys.) zmniejszyła się w zeszłym roku liczba pracowników wykonujących proste prace, niewymagające żadnych kwalifikacji – poinformowała 4 maja Rzeczpospolita, powołując się na najnowsze dane GUS. 

Zgodnie z raportem GUS 2022 rok był kolejny rokiem spadku zatrudnienia w grupie pracowników wykonujących proste prace, niewymagające żadnych kwalifikacji. W ostatnich latach grupa ta skurczyła się prawie o jedną trzecią. Według analizy, pod koniec 2015 roku osoby wykonujące prace proste (prawie 1,2 mln) miały ponad 7% udziału wśród pracujących Polaków, jednak już w IV kwartale zeszłego roku udział ten zmalał do niespełna 5%. 

Jednocześnie z danych GUS wynika, że z roku na rok rośnie w Polsce grupa zawodowa specjalistów. W 2022 roku powiększyła się ona o 125 tys. (4%) osób, wynosząc prawie 3,7 mln. W porównaniu z 2015 rokiem oznacza to wzrost o 560 tys. 


Niemcy potrzebują specjalistów 

Niemcy pilnie potrzebują wykwalifikowanych pracowników. W 2035 roku może brakować nawet 7 mln fachowców – podał 5 maja portal Deutsche Welle. 

Wiele branż coraz wyraźniej sygnalizuje trudności ze znalezieniem niezbędnych pracowników. Niemiecki minister pracy Hubertus Heil podziela przekonanie wielu liderów biznesu, że niedobór wkrótce negatywnie wpłynie na rozwój niemieckiej gospodarki.  

– Brak wykwalifikowanych pracowników jest jednym z głównych wyzwań dla firm z niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego – stwierdził Andreas Rade z Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego. 

Niemiecki rząd widzi rozwiązanie w imigracji. W nadchodzących tygodniach mają zostać uchwalone przepisy dotyczące reformy imigracyjnej, która ma sprawić, że Niemcy staną się bardziej atrakcyjnym celem dla zagranicznych pracowników.  

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową