Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (22 – 28 listopada)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 22 – 28 listopada 2022 roku  


MRiPS: Zatrudnienie w Polsce znalazło już 700 tys. uchodźców z Ukrainy 

Ponad 700 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w oparciu o obowiązujące od połowy marca uproszczone przepisy dotyczące zatrudniania obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego – poinformował 25 listopada portal Forsal.pl powołując się na słowa minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. 

Szefowa resortu pracy poinformowała, że według danych związanych z nadanymi numerami PESEL, w Polsce przebywa obecnie 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Dodała również, że osoby te są aktywną częścią polskiego rynku pracy, bowiem z 1,5 mln zarejestrowanych uchodźców, pracę podjęło ok. 700 tys. osób. 

Marlena Maląg dodała również, że rząd jest przygotowany na ewentualny zwiększony napływ uchodźców.


GUS: W październiku stopa bezrobocia wyniosła 5,1% 

Stopa bezrobocia w październiku 2022 roku wyniosła, podobnie jak miesiąc wcześniej, 5,1%. W zestawieniu z końcem października 2021 r. to wynik o 0,8 pkt. proc. niższy podał 25 listopada portal PulsHR.pl powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego. 

Jak poinformował GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w październiku 796 tys. wobec 801,7 tys. osób we wrześniu. Jednak zdaniem analityka Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Marcina Klucznika, w najbliższych miesiącach bezrobocie nieco wzrośnie. 

“Teraz w okresie zbliżającego się spowolnienia wydaje się, że ponownie – przynajmniej statystycznie – rynek pracy będzie nadal wykazywał odporność na zawirowania gospodarcze” – skomentował dane Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. 


Niemieckiemu rynkowi pracy grozi skurczenie się do 2035 roku o 7 milionów pracowników 

Do 2035 roku niemiecki rynek pracy, o ile nie zostaną podjęte środki zaradcze, może stracić siedem milionów pracowników – tak wynika z analiz przeprowadzonych przez norymberski Instytut Badań nad Zatrudnieniem (IAB), o czym 21 listopada poinformował portal Zeit.de. 

Według analiz IAB główną przyczyną jest fakt, że wiele dotychczas aktywnych na rynku pracy osób urodzonych w latach 1955-1969 wkrótce przejdzie na emeryturę. 

„Do 2035 roku z powodu zmian demograficznych Niemcy stracą siedem milionów pracowników, a tym samym jedną siódmą rynku pracy” – stwierdził ekspert IAB Enzo Weber. Dodał jednak, że problem ten można rozwiązać lub przynajmniej częściowo złagodzić. 

„Proces ten można zatrzymać, jeśli zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby starsi ludzi byli nadal aktywni zawodowo, aby wspomóc rozwój zawodowy kobiet, przyciągnąć i zintegrować imigrantów, jeszcze bardziej zmniejszyć bezrobocie i zwiększyć współczynnik urodzeń” – podkreślił ekspert. 

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (15 – 21 listopada)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 15 – 21 listopada 2022 roku  


MRiPS: Zatrudnienie w Polsce znalazło już 670 tys. uchodźców z Ukrainy 

Ponad 670 tys. uchodźców z Ukrainy zatrudnionych zostało na podstawie zgłoszenia pracodawcy do powiatowego urzędu pracy. Poinformował 16 listopada portal 300gospodarka.pl, powołując się na słowa wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda. 

Uproszczone przepisy dotyczące zatrudniania Ukraińców, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022, obowiązują od połowy marca. Ustawa zakłada nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną oraz umożliwia im dostęp do polskiego rynku pracy. 

“Dzisiaj poprzez tę łatwiejszą drogę w Powiatowych Urzędach Pracy, gdzie tylko pracodawca powiadamia urząd pracy o zatrudnieniu osób z Ukrainy, jest łatwiej [zatrudniać – red.]. Mamy ponad 670 tys. takich osób zatrudnionych” – poinformował Stanisław Szwed. 


Niemcy: Ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło stałe zatrudnienie 

W połowie października w Federalnej Agencji Pracy w Niemczech zarejestrowanych było 405 tys. obywateli Ukrainy gotowych do pracy. Ponad 100 tys. uchodźców znalazło stałą pracę od czasu przybycia do Niemiec – podał 17 listopada portal Bankier.pl, powołując się na dane niemieckiej Federalnej Agencji Pracy. 

Według podanych przez niemiecką Federalną Agencję Pracy w połowie października zarejestrowanych było 609 tys. uchodźców z Ukrainy, z czego 204 tys. to dzieci. Wynika z tego, że osób zdolnych do pracy było 405 tys., zaś z szacunkowych danych Agencji za październik wynika, że tylko ponad jedna czwarta uchodźców z Ukrainy w wieku produkcyjnym znalazła już stałą pracę. 

Źródło: Bankier.pl

Rynek pracy Finlandii potrzebuje 50 tys. imigrantów rocznie 

Według fińskiej Federacji Przemysłu Technologicznego w ciągu następnych trzech dekad Finlandia będzie potrzebować do pracy ponad 50 tys. imigrantów rocznie – poinformował 19 listopada portal Bankier.pl. 

Jaakko Eskola, przewodniczący Federacji Przemysłu Technologicznego podkreślił, że 50 tys. pracowników oznacza ok. 1 mld euro nowych wpływów podatkowych każdego roku. 

„Jeśli zabraknie nam pracowników w wieku produkcyjnym, będziemy musieli przywyknąć do zupełnie innej Finlandii, niż to państwo dobrobytu, które budowano przez dziesięciolecia w drugiej połowie XX wieku” – przestrzegł. 

Dodał również, że wyłącznie w sektorze eksportowym przemysłu technologicznego potrzeba w ciągu dekady ok. 130 tys. nowych specjalistów, a tylko połowa z nich zastąpi tych odchodzących na emeryturę. 

Źródło: Bankier.pl

Ukraina: Co najmniej 5 milionów mieszkańców straciło pracę z powodu wojny 

Wiceminister gospodarki Ukrainy Tatiana Bierieżna podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Ekonomicznego poinformowała, że co najmniej 5 mln osób w Ukrainie straciło pracę z powodu trwającej wojny – o tym poinformował 20 listopada portal Ukraińska Prawda. 

„Wojna niszczy ukraiński rynek pracy. Walki trwają tam, gdzie zatrudnionych było 10 milionów pracowników. Co najmniej 5 milionów ludzi straciło pracę” – powiedziała wiceminister Tatiana Bierieżna 

Według niej w wyniku działań wojennych kraj opuściło już około 7 mln osób, co znacząco wpłynęło na wzrost bezrobocia. Teraz jednym z kluczowych priorytetów prac rządu jest stabilizacja i ożywienie gospodarki, rozwój rynku pracy oraz działania związane z powrotem obywateli Ukrainy do kraju. 

Przypomnijmy, że według portalu Ukraińska Prawda od początku wojny 404 tys. obywateli Ukrainy otrzymało status bezrobotnych, zaś stopa bezrobocia w Ukrainie na koniec 2022 roku wyniesie 30%. 

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (8 – 14 listopada)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 8 – 14 listopada 2022 roku  


GUS: 150 tys. wakatów w Polsce. Deficyt pracowników w branży logistycznej i budownictwie

W październikowym badaniu przeprowadzonym przez PIE niedostępność pracowników znalazła się na piątym miejscu wśród siedmiu najbardziej dotkliwych barier działalności gospodarczej. Wskazało na nią 50% firm, czyli o 6 pkt. proc. więcej niż we wrześniu poinformował 14 listopada portal PolskieRadio24.pl. 

Z badania wynika, że niedostępność pracowników jest najbardziej odczuwalna w sektorze TSL (61% wskazań) oraz budownictwie (54%). Zgodnie z raportem udział wolnych miejsc pracy różni się w zależności od grup zawodowych — problem wakatów najbardziej dotyczy specjalistów (24,9%), robotników przemysłowych i rzemieślników (23%) oraz operatorów i monterów maszyn (12,4%), najmniej — pracowników wykonujących proste prace (6,3%). 

Na wzrost niedostępności pracowników dla firm wskazują także najnowsze dane GUS. Na koniec II kwartału 2022 r. w Polsce było 149,3 tys. wolnych miejsc pracy, czyli o 4,5% więcej niż w II kwartale 2021 roku.  


Obywatele Ukrainy coraz chętniej wnioskują o nostryfikację dyplomu w Polsce 

Wnioski o nostryfikację dyplomów obywateli Ukrainy stanowią około trzech czwartych wszystkich rozpatrywanych. Dokumenty potwierdzające ukończenie szkół wyższych można zweryfikować po obniżonych stawkach albo nawet za darmo podał 9 listopada portal Dziennik Gazeta Prawna. 

Na Uniwersytecie Warszawskim po 24 lutego 2022 roku obywatele Ukrainy złożyli 35 wniosków o nostryfikację. Stanowi to niemal 72% wszystkich, które wpłynęły w tym roku. Dla porównania w 2021 r. było to ok. 31%. Nie inaczej sytuacja wygląda na innych polskich uczelniach. O wzroście zainteresowania procedurą ze strony obywateli Ukrainy słyszymy m.in. na Uniwersytecie Opolskim, Politechnice Poznańskiej czy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Obecnie na podstawie specustawy dla uchodźców z Ukrainy medycy (lekarze, stomatolodzy i pielęgniarki) mogą otrzymać zgodę ministra zdrowia i prawo wykonywania zawodu (PWZ) w trybie uproszczonym. 

– Nostryfikacja jest niezbędna w celu podjęcia pracy w zawodach regulowanych, np. inżynier budownictwa czy architekt – mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik Politechniki Gdańskiej. 


Holandia: Wzrost płacy minimalnej o 10% od 2023 roku 

Zgodnie z zapowiedzią o wzroście stawki płacy minimalnej w 2023 roku, rząd Holandii podnosi minimalne wynagrodzenie w styczniu 2023 roku o 10% poinformował portal Polonia.nl powołując się na rządowy portal Rijksoverheid.nl.

Ustawowa płaca minimalna (brutto) wyniesie w pierwszej połowie 2023 roku dla pracownika powyżej 21 lat: 1934,40 euro miesięcznie; 446,40 euro tygodniowo; 89,28 euro za dzień. Zmianie ulegną również minimalne stawki godzinowe. Przy 36-godzinnym tygodniu pracy stawka minimalna wyniesie 12,40 euro, przy 38-godzinnym 11,75 euro, zaś przy 40-godzinnym – 11,16 euro.  

Warto podkreślić, że różnice w płacy minimalnej mogą się różnić w zależności od branży oraz od ewentualnych układów zbiorowych (CAO) obowiązujących w danym sektorze. Te zbiorowe umowy o pracę określają, jak długo trwa normalny tydzień pracy – w holenderskich supermarketach pełny tygodniowy czas pracy wynosi 40 godzin, zaś w branży gastronomicznej i szklarniach – 38 godzin. 

Źródło: Polonia.nl

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (1 – 7 listopada)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 1 – 7 listopada 2022 roku  


MRiPS: Około 650 tys. obywateli Ukrainy korzysta z zatrudnienia na podstawie uproszczonej procedury 

Minister Marlena Maląg poinformowała, że w Polsce, korzystając z uproszczonej procedury legalizacyjnej, pracuje około 650 tys. obywateli Ukrainy – podał 3 listopada portal Business Insider. 

Owe dane znajdują swoje odbicie w statystykach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak poinformowała szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska, w końcówce września liczba cudzoziemców objętych ubezpieczeniem emerytalnym wyniosła 1,05 mln i wzrosła o 44 tys. w stosunku do sierpnia oraz aż o 402 tys. w porównaniu z lutym 2020 roku. 

Około dwie trzecie cudzoziemców w ubezpieczeniach to mężczyźni. Wśród ubezpieczonych cudzoziemców dominują obywatele Ukrainy — stanowią oni 72% wszystkich obcokrajowców w rejestrach ZUS. 


Holandia: Ponad 80% uchodźców z Ukrainy podjęło zatrudnienie 

W Holandii zdecydowana większość (niemal 83%) obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali się opuścić swój kraj w efekcie rosyjskiej agresji, znalazła pracę – podał 3 listopada ukraiński portal espreso.tv. 

Zgodnie z danymi, obecnie w Holandii mieszka ok. 55 tys. obywateli Ukrainy w wieku od 18 do 65 lat. Do Jednostki Wykonawczej Ubezpieczeń Pracowniczych (UWV) trafiło 46 tys. zgłoszeń od pracodawców, którzy zatrudniali obywateli Ukrainy, co stanowi ok. 83% przebywających na terenie kraju uchodźców z Ukrainy. 

Większość obywateli Ukrainy znalazła zatrudnienie w gastronomii za pośrednictwem agencji zatrudnienia, przede wszystkim w Amsterdamie i Hadze.


Kanada: Podwyższenie limitów imigracyjnych do pół miliona osób w 2025 roku 

Kanadyjski plan imigracji zakłada zwiększenie liczby otrzymujących prawo stałego pobytu do nawet pół miliona osób w 2025 roku – podał 2 listopada portal Forsal.pl, powołując się na słowa kanadyjskiego ministra imigracji Seana Frasera. 

Według najnowszych danych kanadyjskiego urzędu statystycznego 23% mieszkańców Kanady to imigranci. W 2021 roku Kanada przyjęła ponad 405 tys. imigrantów, w przyszłym roku liczba otrzymujących prawo stałego pobytu wzrośnie do 465 tys., w 2024 do 485 tys. i do pół miliona w 2025. 

W Kanadzie brakuje obecnie ok. 1 mln pracowników, a plany imigracyjne mają pomóc firmom zwiększyć zatrudnienie, przyciągając wykwalifikowanych robotników różnych branż, osoby zainteresowane pracą w opiece zdrowotnej, sektorach produkcji i technologicznym. 60% limitów imigracyjnych dotyczyć będzie tzw. „klasy ekonomicznej”. 

„Nasz plan koncentruje się na wzroście gospodarczym” – podkreślił minister imigracji, Sean Fraser.

Polska agencja pracy tymczasowej – ekspert z wymagającego rynku

Europejski rynek pracy od lat zmaga się z brakami kadrowymi. Szacuje się, że w Niemczech, w związku z brakiem kandydatów, nieobsadzonych pozostaje ponad milion stanowisk prac. Z podobnym problemem boryka się gospodarka Czech, Belgii, Holandii czy Austrii. Poziom bezrobocia w krajach Unii Europejskiej systematycznie spada.

Z jednej strony mamy do czynienia z rozgrzanymi i rozwijającymi się gospodarkami europejskimi, które zgłaszają rosnące zapotrzebowanie na pracowników, z drugiej zaś starzejące się społeczeństwo europejskie i stale spadający poziom dzietności powoduje brak możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w wielu branżach.

To z kolei hamuje potencjał rozwojowy i wpływa na konkurencyjność gospodarki unijnej na globalnym rynku. Mimo, iż w krajach takich jak Hiszpania czy Włochy odnotowuje się stosunkowo wysokie statystykami bezrobocia, to jednak, również tam, podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, od lat brakuje pracowników.

Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy z krajów Unii Europejskiej wyczekują decyzji rządzących o liberalizacji przepisów migracyjnych i z nadzieją patrzą na przykład Polski, która dzięki migrantom zarobkowym, głównie z Ukrainy, prężnie rozwija swoją gospodarkę.

Agencja pracy z Polski – eksperci w zatrudnianiu pracowników z Ukrainy

Dzięki liberalnym przepisom migracyjnym każdego roku zatrudnienie w Polsce znajduje niemal milion obcokrajowców. Znaczna część z nich to obywatele państw bloku wschodniego – Ukrainy, Armenii, Gruzji. Doświadczenie i specjalistyczny know-how polskich agencji zatrudnienia powoduje, że cudzoziemcy, którzy przyjechali do pracy w Polsce szybko aklimatyzują się w nowym miejscu.

Agencje dbają o ich legalne zatrudnienie, prawo do pobytu, a także zapewniają tłumaczy, zakwaterowania i wsparcie w rozwoju i nauce języka. Pracodawcy doceniają zaś zaangażowanie obcokrajowców w swoje obowiązki, chęć do pracy i cenią ich wysoką elastyczność oraz mobilność.

Polska agencja pracy – znajomość rynku pracownika i dobre praktyki

Poszukiwanie, rekrutacja i zatrudnienie pracowników zza granicy nie jest procesem łatwym, szczególnie dla podmiotów, które dotychczas nie miały możliwości pracy na zagranicznym rynku. Brak znajomości marki, a co za tym idzie brak zaufania do potencjalnego pracodawcy, to jedna z wielu przeszkód jaką mogą napotkać przedsiębiorstwa starające się pozyskać pracowników wśród obcokrajowców.

Dodatkowo, może się okazać, że kanały, tradycyjnie wykorzystywane przy rekrutacji w danym kraju, w innym nie sprawdzają się lub ich efektywność jest znikoma.

Eksperci EWL, wiodącej polskiej agencje pracy tymczasowej, nie tylko posiadają wiedzę w jaki sposób dotrzeć do kandydatów, ale także, dzięki wieloletniej obecności na rynku i znakomitej reputacji są dla nich gwarantem bezpieczeństwa i legalności zatrudnienia.

Dzięki sieci biur na terenie Ukrainy oraz przedstawicielstwom w krajach azjatyckich szybko i efektywnie docieramy do kandydatów. Każdego tygodnia rekrutujemy i zatrudniamy do zakładów w Polsce i na terenie Unii Europejskiej blisko 800 nowych pracowników. Realnie zmieniamy rynek i zapewniamy ciągłość procesów i bezpieczeństwo kadrowe.

EWL Group – niezawodny partner w biznesie

Wybierając agencję pracy tymczasowej warto skupić się na korzyściach, jakie może przynieść partnerstwo biznesowe w dłuższej perspektywie. Agencja pracy może być nie tylko dostawcą usług, który ma zapewnić ciągłość produkcji, ale także fachowym doradcą i merytorycznym partnerem, dzięki któremu biznes będzie się rozwijał szybciej i efektywniej.

Grupa EWL jest czołową agencją na rynku pracy w Polsce. O wysokim standardzie naszych usług świadczą pozytywne opinie naszych pracowników, referencję od zadowolonych klientów, a także fakt, iż badania i raporty prowadzone przez naszych specjalistów cytowane są przez kluczowe polskie media. Cieszymy się zaufaniem naszych klientów. Aktywnie wspieramy w budowaniu zespołów ponad 350 przedsiębiorstw. 

EWL Group to wieloletnie doświadczenie na rynku polskim

Od 2007 roku niwelujemy braki kadrowe w przedsiębiorstwach z różnych sektorów gospodarki. Poszukujemy, zatrudniamy i wspieramy w codziennej pracy pracowników produkcyjnych, logistycznych, personel techniczny, a także służby medyczne i specjalistów z zakresu IT.

Dzięki doświadczeniu naszych ekspertów, specjalistycznej wiedzy i szybkiemu wdrażaniu nowych norm i najwyższych standardów usług jesteśmy wsparciem dla naszych klientów biznesowych i z sukcesem, wspólnie realizujemy najbardziej optymalną politykę zatrudnienia.

Grupa EWL to specjaliści od rekrutacji międzynarodowych

Od początku swojego istnienia skupiamy się na rekrutacjach transgranicznych. Migracja międzynarodowa pozwala zapewnić kapitał ludzki prężnie rozwijającym się gospodarkom. Daje też możliwość poprawy jakości życia pracownikom transgranicznym. Dzięki wsparciu EWL każdego dnia w zakładach produkcyjnych i centrach logistycznych pracuje ponad 13 000 pracowników tymczasowych.

Aktywnie poszukujemy pracowników z krajów Europy Wschodniej. Od 2012 roku posiadamy własną strukturę rekrutacyjną na Ukrainie obejmującą 2 biura oraz sieć blisko 200 partnerów rekrutacyjnych. Codziennie aktualizujemy naszą wiedzę z zakresu legalizacji pobytu i pracy, szukamy nowych rozwiązań i kierunków rekrutacyjnych.

W związku z nowymi wyzwaniami, jaki stawia przed europejskimi gospodarkami rynek pracy od ponad 6 lat ​prowadzimy aktywną rekrutację z 5 różnych kontynentów. Zatrudniamy około 300 pracowników z Azji Wschodniej, 150 z Azji Centralnej, a ponad 100 kolejnych osób pracujących dla naszych klientów, to obywatele Ameryki Łacińskiej.

EWL to biznes z ludzką twarzą

W centrum działań specjalistów EWL zawsze pozostaje człowiek. Służymy wsparciem na każdym etapie zatrudnienia – od momentu rekrutacji, poprzez relokację i aklimatyzację w nowym środowisku, po legalizację pracy i pobytu. Tworzymy bezpieczne środowisko zatrudnienia, dbając o najwyższy standard świadczonych przez nas usług.

Wierzymy, że razem możemy więcej. W 2015 roku założyliśmy Fundację Na Rzecz Wspierania Migrantów na Rynku Pracy „EWL”. Jej głównym celem jest wzrost świadomości praw i obowiązków wynikających z legalnego zatrudnienia obcokrajowców – zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Fundacja prowadzi również działalność charytatywną – wspierając cudzoziemców znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Od początku wojny na Ukrainie aktywnie włączyliśmy się w działania pomocowe. W marcu, wraz z Fundacją Legii, otworzyliśmy w Warszawie punkt poradnictwa pracy dla obywateli Ukrainy. W ramach tej działalności wspieramy uchodźców w znalezieniu miejsca pracy.

Oferujemy także możliwość zakwaterowania na preferencyjnych warunkach oraz pomagamy w zdobyciu wykształcenia i nauce języka polskiego. Te działania sprawiają, że obcokrajowcom znacznie łatwiej jest odnaleźć się w nowym kraju i nowej sytuacji.

Od 24 lutego do 09 października 2022 bieżącego roku granicę polsko – ukraińską przekroczyło blisko 7 milionów uchodźców. W większości kobiet i dzieci.

W tym samym czasie na Ukrainę wróciło ponad 5 milionów obywateli. EWL, wraz z Fundacją Uniters, niemal od początku rosyjskiej agresji prowadzi akcję #PlecakNaUkrainę, która ma na celu wsparcie Ukraińskiej Armii, m.in. poprzez dostawę sprzętu medycznego, racji żywnościowych, czy odzieży ochronnej i termicznej.

Zespół EWL to eksperci merytoryczni

Dzięki wyspecjalizowanym liniom biznesowym świadczymy najwyższą jakość usług w różnych branżach, takich jak logistyka, produkcja spożywcza, automotive, agro czy sektor przetwórstwa mięsnego. Nasz know – how pozwala nam sprawnie zarządzać nawet dużymi projektami.

Nasi specjaliści chętnie dzielą się wiedzą i wspierają klientów w podejmowaniu decyzji biznesowych oraz prognozowaniu potrzeb kadrowych.

Agencja EWL to strategiczny partner

EWL nie tylko dostarcza niezbędny do zapewnienia ciągłości produkcji personel, ale także nieustannie dąży do minimalizacji wskaźnika rotacji i ciągłego polepszania jakości usług. Systematycznie badamy nastroje migrantów i z wyprzedzeniem reagujemy na nadchodzące zmiany.  

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na polskim rynku pracy wiemy, jak ważne jest, aby przepisy prawa nadążały za potrzebami biznesu.

Eksperci EWL nieustannie śledzą projekty ustaw i zmiany wprowadzane przez rządzących. Lobbujemy na rzecz usprawnienia procedur i liberalizacji przepisów. Niejednokrotnie wypowiadamy się w ogólnopolskich mediach o szerokim zasięgu.

Także w ramach działań Fundacji EWL skupiamy się na rozwoju aktywnego dialogu i wypracowaniu najlepszych metod współpracy między pracodawcami, instytucjami rządowymi i samymi migrantami.

Tę samą politykę działania pragniemy przenieść na rynki europejskie, wspierając proces przemian i otwierając szerzej gospodarki unijne dla potencjału, jaki drzemie w migracji transgranicznej.

W ramach naszych usług mogą Państwo liczyć na:

  • Doradztwo biznesowe – aktywnie wspieramy naszych klientów w kształtowaniu polityki kadrowej. Zbieramy i analizujemy sygnały płynące z rynku, aby z wyprzedzeniem kształtować najlepsze rozwiązania.
  • Kompleksowe rozwiązania – celem nadrzędnym naszej działalności jest minimalizacja formalności po stronie klienta. Zajmujemy się całym procesem związanym z rekrutacją i selekcją kandydatów, relokacją i zakwaterowaniem, legalizacją pracy i pobytu, a także rozliczeniem czasu pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami
  • Specjalistyczny know – how i wsparcie prawne – jesteśmy ekspertami w dziedzinie zatrudnienia. Nasz zespół nieustannie analizuje stan prawny i możliwości zatrudnienia pracowników tymczasowych zgodnie z obowiązującymi zasadami. Aktywnie lobbujemy także na rzecz zmian w przepisach, uproszczenia procedur i liberalizacji polityki migracyjnej.
  • Elastyczne i efektywne procesy – dostosowujemy strukturę zatrudnienia do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa. Dzięki szerokiej sieci klientów mamy możliwość elastycznego zarządzania zasobami ludzkimi, bez narażania pracowników tymczasowych na stres związany z utratą pracy.

Chcesz nawiązać współpracę z agencją pracy tymczasowej?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się

Badanie EWL „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce” cytowane w raporcie Deloitte

Prowadzona przez EWL aktywność badawcza coraz częściej stanowi źródło wiedzy i inspiracji w obszarze migracji i rynku pracy. Na wyniki naszego tegorocznego badania „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce” w swoim najnowszym raporcie powołuje się globalna firma doradcza Deloitte. 

„2/3 dorosłych uchodźców przyjechało do Polski z przynajmniej jednym dzieckiem. Zapewnienie dostępu do opieki przedszkolnej jest warunkiem niezbędnym dla rodziców, by weszli na rynek pracy. Potrzebujemy wobec tego zwiększyć dostępność usług opiekuńczych”

– czytamy w raporcie. 


Zachęcamy do lektury raportu Deloitte „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Wyzwania i potencjał integracji” oraz wniosków płynących z raportu EWL „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce„. 

Dodajmy, że cyklicznie od 2018 roku EWL Group przeprowadza wraz z Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego badania socjologiczne wśród cudzoziemców, którzy podjęli zatrudnienie w Polsce i innych krajach europejskich.

Najnowszy raport EWL w miesięczniku Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

W najnowszym wydaniu miesięcznika opracowanego przez Państwową Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości zostały omówione wyniki raportu “Uchodźcy z Ukrainy. Aktywizacja zawodowa w Polsce i w Niemczech” opublikowanego przez EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Ponadto w październikowym wydaniu miesięcznika „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” przedstawiono najważniejsze informacje z krajowego i europejskiego rynku pracy oraz podsumowania najciekawszych opracowań tematycznych, które ukazały się między 30 września a 28 października 2022 roku.  

Serdecznie zachęcamy do lektury.