Opublikowano: 12.04.2022
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
12.04.2022
Aktualności | Raporty

Raport specjalny “Uchodźcy z Ukrainy w Polsce”

Raport EWL: Uchodźcy z Ukrainy w Polsce

Oddajemy w Państwa ręce raport specjalny „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce”, który powstał powstał po przeanalizowaniu wyników badania socjologicznego przeprowadzonego w dniach 23 marca – 3 kwietnia 2022 roku przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Przebadanych zostało 400 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku, w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Polska i Ukraina: razem na dobre i na złe

Obywatele Ukrainy od wielu lat wspierają polską gospodarkę, uzupełniając braki kadrowe, przyczyniając się do rozwoju polskich przedsiębiorstw i budując polskie PKB. Więzi społeczne oraz gospodarcze, budowane od lat poprzez migrację ekonomiczną, a także kulturowa i geograficzna bliskość naszych krajów, powoduje, że dla uciekających przed wojną, to właśnie Polska stała się miejscem, w którym mogą liczyć na bezpieczne schronienie, pomoc i wsparcie.

Prezentacja Raportu “Uchodźcy z Ukrainy w Polsce” (Fot.livefoto/PAP)

Co trzeci uchodźca z Ukrainy deklaruje pozostanie w Polsce na dłużej, a to oznacza, że ich napływ może wesprzeć polski rynek pracy także w dłuższej perspektywie. Z jednej strony, w związku z odwróconą migracją płci, mamy do czynienia z powiększającym się niedoborem mężczyzn gotowych do podjęcia pracy, z drugiej zaś z nadwyżką kobiet, które wytrwale jej poszukują. Niezbędnym i pilnym jest więc wypracowanie specjalnych rozwiązań, które pozwolą dostosować miejsca pracy do struktury płci. Obok zapewnienia miejsca do życia, to gwarancja pracy i usamodzielnienia, jest najistotniejsza w odzyskaniu przez uciekające przed wojną kobiety poczucia stabilności i bezpieczeństwa.

Ilu uchodźców z Ukrainy chce znaleźć zatrudnienie w Polsce?

Bliskość geograficzna i długość linii granicznej Polski i Ukrainy powoduje, że nasz kraj, jako bezpośredni sąsiad, stał się głównym kierunkiem migracji dla uciekających przed wojną Ukraińców. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że poza wspólną granicą, z Ukrainą łączy nas bliskość kulturowa i językowa, a obywatele tego kraju, jeszcze przed wybuchem wojny, licznie przybywali nad Wisłę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Dlatego też Polska stała się pierwszym, a często już docelowym, przystankiem dla uciekających przed wojną Ukraińców.

Czy uchodźcy z Ukrainy podejmą pracę w Polsce?

Czy uchodźcom łatwo będzie znaleźć pracę w Polsce?

Zdecydowana większość uchodźców z Ukrainy zamierza podjąć pracę zarobkową w czasie pobytu w Polsce. Jednak słaba znajomość języka polskiego, struktura płci uchodźców, a także konieczność zapewnienia opieki małoletnim dzieciom, może powodować trudności w odnalezieniu się na polskim rynku pracy. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że prawie 70% uchodźców chce mieszkać w miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców.

Łatwiejszy dostęp do infrastruktury społecznej w dużych miejscowościach nie oznacza bowiem, że równie prosto będzie znaleźć pracę czy mieszkanie.

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce – raport do pobrania


Wypełnij poniższy formularz by uzyskać dostęp do pełnego raportu

*pola wymagane
Zapoznaj się z klauzulą informacyjną

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową