Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (23 – 29 sierpnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 23 – 29 sierpnia 2022 roku    


Na polskim rynku pracy zatrudniono już 430 tys. uchodźców z Ukrainy 

Na podstawie nowych, uproszczonych przepisów pracodawcy zgłosili zatrudnienie około 430 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego – poinformował 26 sierpnia portal Forsal.pl, powołując się na słowa wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisław Szweda. 

Wiceminister podkreślił, że pracodawcy zgłosili zatrudnienie 430 tys. osób, zgodnie z uproszczonymi przepisami, które gwarantują uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy dostęp do polskiego rynku pracy oraz rejestrację w powiatowym urzędzie pracy. 

Wspomniana ustawa zakłada również nadanie ukraińskim uchodźcom numeru PESEL. Dotychczas numer PESEL otrzymało 1,3 mln Ukraińców. Jak podkreślił wiceminister, w sferze socjalnej korzystają oni z takich samych uprawnień, jak obywatele polscy. 


Holandia: Co czwarty ukraiński uchodźca znalazł zatrudnienie 

Eksperci wskazują, że Ukraińcy integrują się na holenderskim rynku pracy znacznie szybciej niż obywatele innych krajów starający się o azyl – poinformował 23 sierpnia portal PulsHR.pl, powołując się na holenderskie radio BNR. 

Zgodnie z danymi Holenderskiego Urzędu Pracy na 75 tys. zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy, ponad 31 tys. znalazło już pracę. Ukraińcy uchodźcy znajdują zatrudnienie przede wszystkich w branży hotelarskiej, rolnictwie i ogrodnictwie, zaś ich aktywizacji na holenderskim rynku pracy sprzyja fakt, że obywatele Ukrainy nie potrzebują zezwolenia, by móc natychmiast rozpocząć pracę. 


Wielka Brytania: 42% uchodźców z Ukrainy podjęło pracę 

Odsetek ukraińskich uchodźców wojennych w Wielkiej Brytanii, którzy podjęli pracę, zwiększył się z 9% w kwietniu do 42% na początku sierpnia – poinformował 27 sierpnia portal WNP.pl, powołując się na wyniki badania opublikowanego przez brytyjski urząd statystyczny ONS. 

Celem badania ONS ma być sprawdzenie, w jaki sposób w Wielkiej Brytanii odnajdują się uchodźcy z Ukrainy. Według statystyk brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, do tej pory przyjechało ich 118 tys., zaś 93% tych, którzy brali udział w przeprowadzonym w kwietniu pierwszym badaniu, nadal przebywa w Wielkiej Brytanii. 

Niemal połowa respondentów (47%) deklaruje chęć pozostania w kraju przynajmniej rok, zaś 28% – przez co najmniej trzy lata. 42% ankietowanych potwierdza, że podjęło zatrudnienie i w przypadku aż 63% z nich jest to praca stała. Taki sam odsetek wskazał, że pracuje w innym sektorze niż przed wybuchem wojny w Ukrainie.


Brak pracowników może spowodować falę bankructw niemieckich firm 

Restauracje, firmy budowlane i handel coraz dotkliwiej odczuwają problem braku rąk do pracy – podał 26 sierpnia portal Deutsche Welle, powołując się na Die Welt. 

Według szacunków Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB) w sektorze budowlanym nieobsadzonych jest obecnie 250 tysięcy miejsc pracy. Branża ta potrzebuje przede wszystkim pracowników wykwalifikowanych i specjalistów. 

Michael Gilka, dyrektor Federalnego Związku Średnich Przedsiębiorstw Budowlanych (BVMB) w Niemczech stwierdził, że w związku z brakiem wykwalifikowanych pracowników “sytuacja w branży jest krytyczna”. 

Z równie trudną sytuacją boryka się branża turystyczna i gastronomiczna Niemiec. Według Niemieckiego Związku Hotelarzy i Restauratorów (Dehoga) w całym kraju nieobsadzonych pozostaje około 80 tys. miejsc pracy w tych sektorach. 

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca – najczęstsze błędy

Zatrudnianie obcokrajowców w Polsce staje się coraz bardziej powszechne. Tym samym zwiększa się lista pytań i wątpliwości o prawidłowość skomplikowanych procedur. W naszym kolejnym artykule z cyklu „Uwolnij głowę, a legalizację zostaw nam”, prezentujemy najczęściej popełniane błędy związane z zezwoleniem na pracę.

W poprzednim artykule („Błędy związane z rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca”) zwracaliśmy uwagę na błędy popełniane przy składaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Niestety to nie wszystkie formalności, które czekają na przedsiębiorców. W przypadku zezwolenia na pracę typu A konieczne jest także, takie zorganizowanie stanowiska pracy, aby odpowiadało one warunkom zgłoszonym we wniosku oraz poinformowanie urzędu o każdej zmianie względem wydanej decyzji, a także przerwaniu lub podjęciu pracy przez cudzoziemca. O czym należy pamiętać i jakich sytuacji unikać, aby uniknąć grzywny? Podpowiadamy!

Zezwolenie na pracę – błędy popełniane przez pracodawców

Aby zatrudnienie było legalne, należy dopilnować, aby powierzone pracownikowi stanowisko, wymiar czasu  pracy  oraz minimalne wynagrodzenie było zgodne ze wskazanym, w otrzymanym zezwoleniu na pracę. Wszelkie odstępstwa stanowią wykroczenie i podlegają karze grzywy. Pracodawca jest także zobowiązany powiadomić właściwy urząd w przypadku zmiany formy zatrudnienia lub przerwania lub niepodjęcia pracy przez cudzoziemca. Jak widać, nadal ma dużo na głowie, a niejasne zapisy sprawiają, że nietrudno popełnić błąd. Oto kilka przykładów.

Pracodawca powierza wykonywania pracy cudzoziemcowi na warunkach innych niż w zezwoleniu.

W przypadku zatrudnienia obcokrajowców wyróżnia się dwa typy zezwoleń: A i B.

  • Zezwolenie typu A wydawane jest dla cudzoziemca wykonującego pracę na terytorium Polski, na podstawie umowy z podmiotem (pracodawcą), którego siedziba znajduje się na terytorium Polski.
  • Zezwolenie typu B wydawane jest dla cudzoziemca, który pełni funkcję w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców, osoby prawnej będącej spółką kapitałową w organizacji lub prowadzi sprawy spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej jako komplementariusz albo prokurent.

Wśród obecnych na polskim rynku pracy cudzoziemców, zdecydowana większość to zezwolenia typu A. Ten typ zezwolenia wiąże się także ze szczególną odpowiedzialnością ze strony pracodawcy. O czym trzeba pamiętać?

W przypadku zezwoleń typu A obowiązuje zasada, że powierzenie cudzoziemcowi wykonywania pracy na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu – jest nielegalne i stanowi wykroczenie ze strony pracodawcy. Aby w pełni zrozumieć złożoność problemu, najlepiej posłużyć się przykładem:

  1. W zezwoleniu na pracę została określona liczba godzin do przepracowania w skali tygodnia lub miesiąca, a zatrudniony cudzoziemiec przepracował mniejszą lub większą liczbę godzin.
  2. Zezwoleniu na pracę zostało wydane dla stanowiska pracownika magazynowego, a pracodawca powierzył cudzoziemcowi wykonywanie pracy na stanowisku pracownik produkcji.

Brak zgodności między treścią wydanego zezwolenia a faktycznymi warunkami zatrudnienia, powoduje, że zatrudnienie jest nielegalne, a pracodawca zagrożony karą grzywny od 3 000 do 5 000 zł.

Pracodawca nie wysyła informacji listownej w ciągu 7 dni o zmianie rodzaju zatrudnienia z umowy zlecenia na umowę o pracę.

Jeżeli wydane zezwolenie na pracę dotyczy umowy zlecenia, a pracodawca zmienia ją na umowę o pracę, musi powiadomić o tym pisemnie Wojewodę, który wydał decyzję, w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia zaistnienia zmiany. Niedotrzymanie tego obowiązku stanowi wykroczenie i jest zagrożone karą grzywny. Przykładem może być sytuacja, w której:

Cudzoziemiec posiada wydane zezwolenie na z zapisanym rodzajem umowy „umowa zlecenia”. Pracodawca zmienia rodzaj umowy zlecenia na umowę o pracę, nie informując listownie Wojewody, który wydał decyzję. Pracodawca popełnia wykroczenie i może zostać objęty karą grzywny.

Pracodawca nie informuje Wojewody o przerwaniu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca

Na pracodawcy spoczywa obowiązek pisemnego powiadomienia Wojewody, który wydał zezwolenie na pracę danego cudzoziemca, o następujących okolicznościach:

  • cudzoziemiec przerwał pracę na okres przekraczający 3 miesiące
  • cudzoziemiec nie podjął pracy w okresie 3 miesięcy od początkowej daty ważności zezwolenia na pracę

Czas na wysłanie powiadomienia to 7 dni. Niedopełnienie tego obowiązku jest wykroczeniem i podlega karze grzywny, która może wynosić od 100 do 5000 zł. Grzywnę nakłada inspektor pracy w postaci mandatu karnego lub sąd właściwy na podstawie wniosku wydanego przez inspektora. Przykłady:

  1. Pracownik podjął zatrudnienie na podstawie zezwolenia i w trakcie jego ważności przerwał pracę lub wyjechał do kraju pochodzenia na okres przekraczający 3 miesiące. Po 4 miesiącach kandydat wrócił i podjął zatrudnienie. Po przerwaniu ciągłości pracy na 3 miesiące jej ponowne podjęcie jest NIELEGALNIE.
  1. Pan A posiada ważne zezwolenie od 04.06.2022. Pracodawca zatrudnia i powierza pracę Panu A od 10.11.2022. Zatrudnienie jest  NIELEGALNIE.

Uwolnij głowę, a legalizację zostaw nam

Otrzymanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca, nie oznacza końca formalności i potencjalnych problemów. Aby zatrudnienie było legalne trzeba pamiętać m.in. o:

  • przystosowaniu stanowiska, wymiaru godzin i typu umowy do warunków określonych w zezwoleniu;
  • pisemnym powiadomieniu Wojewody, który wydał zezwolenie, o zmianie typu umowy w terminie nie dłuższym niż 7 dni;
  • pisemnym powiadomieniu Wojewody o niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w okresie 3 miesięcy od daty wystawienia zezwolenia;
  • pisemnym powiadomieniu Wojewody o przerwaniu pracy przez obcokrajowca na okres dłuższy niż 3 miesiące.

Niedopełnienie któregoś z nałożonych mocą ustawy obowiązków, może skutkować wysoką grzywną i dalszymi problemami natury prawnej. Znacznie łatwiej, powierzyć proces legalizacji zatrudnienia specjalistom, którzy pomogą zaoszczędzić Ci czas i zyskać pewność, że wszystkie formalności zostały wykonane poprawnie.

Usługa legalizacji zatrudnienia

EWL dostarcza usługę legalizacji zatrudnienia cudzoziemców, która obejmuje uzyskanie dokumentów legalizacyjnych (oświadczenie, zezwolenie o pracę, Karta pobytu), rejestrację obywateli z Ukrainy w PUP, audyt zatrudnienia, aktualizację decyzji, konsultacje prawne, dopilnowanie terminów oraz raportowanie statusu legalizacji. Dzięki temu na każdym etapie zatrudnienia, otrzymujesz wsparcie i pewność, że wszystkie kroki zostały wykonane poprawnie, a niedotrzymane terminy nie narażą Twojej firmy na koszty.

Jakie inne błędy popełniane są przez przedsiębiorców przy legalizacji pracy cudzoziemców? Zapraszamy do przeczytania wszystkich artykułów z cyklu „Uwolnij głowę, a legalizację zostaw nam”. W serii ukazały się artykuły:

A już wkrótce zaprezentujemy E-book, w którym znajdziecie Państwo komplet dotychczasowych informacji na temat najczęstszych błędów, opis kontroli legalności zatrudnienia oraz rozwiązania EWL, dzięki którym można w łatwy, bezpieczny i legalny sposób zatrudnić cudzoziemców.

Planujesz zatrudnić cudzoziemców?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (16 – 22 sierpnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 16 – 22 sierpnia 2022 roku    


Polska odnotowała najwyższy poziom zatrudnienia w historii 

Bezrobocie w Polsce znajduje się na poziomie najniższym od przeszło 30 lat, przy jednocześnie rekordowo wysokim poziomie zatrudnienia – poinformowała 19 sierpnia Polska Agencja Prasowa, powołując się na najnowsze dane GUS. 

Według najnowszych danych GUS lipcowy poziom zatrudnienia r/r wzrósł o 2,3%, wynosząc tym samym 6508,3 tys. etatów. Z kolei przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu (r/r) wzrosło o 15,8%, wynosząc 6778,63 zł brutto. 

“Odnotowujemy bezrobocie na poziomie najniższym od przeszło 30 lat, do tego dochodzi rekordowo wysoki poziom zatrudnienia. To pokazuje, że pandemia nie zachwiała rynkiem pracy, podobnie jak przybycie do Polski milionów obywateli Ukrainy” – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 


Wielka Brytania: Największa liczba pracowników transgranicznych od początku pandemii 

W ciągu ostatnich 12 miesięcy do czerwca Wielka Brytania zanotowała największy od początku pandemii napływ pracowników zagranicznych, w większości spoza Unii Europejskiej. Liczba zatrudnionych spoza UE wzrosła do 3,9 mln z 3,1 mln odnotowanych w czerwcu 2016 – podała 17 sierpnia Rzeczpospolita, powołując się na agencję Reuters.  

Zgodnie z danymi opublikowanym przez brytyjski urząd statystyczny ONS, liczba pracujących w Wielkiej Brytanii cudzoziemców osiągnęła najwyższy poziom od początku 2020 roku, wzrastając w ciągu roku do końca czerwca o 223 tys. 

Z marcowych danych wynika, że najwięcej przybyło obywateli Indii, Nigerii i Filipin. Liczba pracowników z Unii zwiększyła się o 34 tys., zaś z reszty świata o 189 tys.


 
Zmniejsza się liczba przekazów pieniężnych do Ukrainy od migrantów zarobkowych

Według Narodowego Banku Ukrainy (NBU) liczba prywatnych przekazów pieniężnych od migrantów zarobkowych spadła w pierwszej połowie 2022 roku o 6,2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – poinformował 18 sierpnia portal Korrespondent.net. 

NBU poinformował, że oficjalnymi kanałami przesłano do Ukrainy 3,45 mld USD, czyli o 11% mniej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. Natomiast przepływ przekazów pieniężnych kanałami nieformalnymi utrzymał się na poziomie sprzed roku. Pozostałe prywatne transfery za pośrednictwem oficjalnych kanałów wzrosły o 2% do 1,93 mld USD.  

Jak tłumaczy NBU spadek transferów wynika z tego, że wielkość wynagrodzeń, które Ukraińcy otrzymują z zagranicy, spadła o 23% w ciągu sześciu miesięcy, do 1,52 miliarda dolarów. 

Źródło: korrespondent.net

Rozpoczęcie pracy przez cudzoziemca – najczęstsze błędy

Prezentujemy pierwszy artykuł z cyklu „Uwolnij głowę, a legalizację zostaw nam” stworzonego z myślą o polskich przedsiębiorcach, którzy planują zatrudnienie cudzoziemców. Złożoność i czasochłonność procedury sprawiają, że nietrudno o popełnienie błędu, który nieraz może skutkować dotkliwą karą, a nawet pozbawieniem wolności. Jakie błędy związane z rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca są najczęściej popełniane? Warto mieć ich świadomość!

Zatrudnienie cudzoziemców to rozwiązanie, z którego coraz chętniej korzystają polscy przedsiębiorcy. Zagraniczni pracownicy pozwalają szybko wypełnić luki kadrowe oraz zachować ciągłość pracy, co ma szczególnie duże znaczenie w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Obywatele Unii Europejskiej mogą pracować w Polsce na tych samych zasadach, co Polacy, a ich zatrudnienie nie wymaga dokonania dodatkowych procedur. Schody zaczynają się w momencie decyzji o zatrudnieniu cudzoziemców spoza UE. Jakie błędy popełniane są najczęściej i jak ich uniknąć? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Złożenie niekompletnych dokumentów

Aby legalnie zatrudnić pracownika spoza Unii Europejskiej, niezbędne jest uzyskanie odpowiednich dokumentów i zgód ze strony organów administracyjnych. Jednym z najczęściej popełnianych błędów na tym etapie są braki w wymaganych dokumentach, które powodują znaczne wydłużenie całej procedury, co może mieć duże znaczenie biznesowe. Dla każdego dokumentu legalizacyjnego obowiązuje uregulowana lista dokumentów, które należy złożyć razem z wnioskiem.

Wniosek o oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (wymagane dokumenty)

  1. Prawidłowo wypełniony wniosek;
  2. Skan wszystkich wypełnionych stron paszportu cudzoziemca;
  3. Dowód uiszczenia opłaty za oświadczenie – 100 zł.

W przypadku występowania w sprawie pełnomocnika:

  1. Podpisane oświadczenia o niekaralności pracodawcy;
  2. Podpisane pełnomocnictwo.

Wniosek o zezwolenie na pracę (wymagane dokumenty)

  1. Prawidłowo wypełniony wniosek;
  2. Skan wszystkich wypełnionych stron paszportu cudzoziemca;
  3. Potwierdzenie dokonania opłaty administracyjnej w wysokości 100 zł;
  4. Informację od starosty i dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań kwalifikacyjnych i innych warunków dla zawodów regulowanych.
  5. Aktualny wyciąg z KRS.

W przypadku występowania w sprawie pełnomocnika są to dodatkowo:

  1. Opłata za pełnomocnictwo 17 zł;
  2. Upoważnienie; 
  3. Oświadczenie o niekaralności pracodawcy;
  4. Aktualny wyciąg z KRS.

Wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy (wymagane dokumenty)

  1. Dwa egzemplarze prawidłowo wypełnionych wniosków;
  2. 4 kolorowe zdjęcia;
  3. Załącznik nr 1;
  4. Potwierdzenie opłaty 440 zł;
  5. Potwierdzenie ubezpieczenia;
  6. Kopia paszportu x 2;
  7. Zeznanie podatkowe;
  8. Aktualny wyciąg z KRS;
  9. Osobiste stawiennictwo do UW w celu złożenia odcisków linii papilarnych w terminie nie krótszym niż 7 dni (pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania).

W przypadku występowania w sprawie pełnomocnika niezbędne będą:

  1. Opłata za pełnomocnictwo 17 zł;
  2. Upoważnienie;
  3. Aktualny wyciąg z KRS.

Lista wymaganych do złożenia wniosków dokumentów może się różnić, w zależności od Województwa. Złożenie niekompletnego wniosku powoduje wydłużenie się sprawy. Zebranie i weryfikacja odpowiedniej dokumentacji jest obowiązkiem podmiotu, który planuje zatrudnić cudzoziemca.

Brak lub niedotrzymanie terminu powiadomienia o podjęciu pracy przez cudzoziemca.

Skompletowanie wymaganych pozwoleń to nie wszystko. Po otrzymaniu urzędowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy pracodawca musi powiadomić właściwe organy o podjęciu pracy przez cudzoziemca. Jednym z często popełnianych błędów jest brak wystosowania takiego powiadomienia lub przekroczenie określonego przez ustawę terminu. Jak powinna wyglądać procedura?

Ustawowy obowiązek informacyjny o podjęciu pracy przez cudzoziemca  powinien być spełniony w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń. Taki sam termin obowiązuje w przypadku, gdy cudzoziemiec dla którego wydane zostało oświadczenie, jednak nie podejmie pracy. Informacje należy składać:

  • za pośrednictwem platformy praca.gov.pl;
  • za pośrednictwem poczty;
  • osobiście w Kancelarii Urzędu Pracy.

Brak wystosowania odpowiedniej informacji do starosty, jest równoznaczny z nielegalnym zatrudnieniem cudzoziemca i podlega karze grzywny.

Niepoinformowanie starosty o podjęciu/niepodjęciu pracy na oświadczeniu jest równoznaczne nielegalnemu zatrudnieniu i niedopełnienie obowiązku informowania przez cudzoziemca podlega karze grzywny. Maksymalny wymiar kary to nawet 30 000 zł.

Brak powiadomienia o podjęciu pracy przez obywatela Ukrainy

Obywatele Ukrainy należą do najczęściej zatrudnionej mniejszości narodowej w Polsce. W świetle obowiązującej Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przy zatrudnieniu pracowników z Ukrainy nie ma konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę jak w przypadku innych cudzoziemców. Aby jednak zatrudnienie było legalne, konieczne jest wysłanie powiadomienia o podjęciu pracy przez obywatela Ukrainy w terminie 14 dni od daty rozpoczęcia pracy.   

Rozporządzenie dotyczy obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Polsce legalnie i mają ważny tytuł pobytowy lub przybyli na terytorium Polski legalnie w okresie od 24 lutego 2022 roku z terenu Ukrainy i deklaruje zamiar pozostania w Polsce. Postanowienia ustawy dotyczą także małżonka obywatela Ukrainy, który nie ma obywatelstwa ukraińskiego, o ile przybył na terytorium Polski z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa. Obywatela Ukrainy można zatrudnić na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia

Legalny pobyt lub przybycie na terytorium Polski w określonym przez ustawę terminie, poświadczają określone dokumenty, których weryfikacja jest zadaniem pracodawcy. Wśród nich znajdują się:

  1. Dokumenty pobytowe (wydłużone na mocy prawa):
  2. Wiza krajowa do 31.12.2022r;
  3. Zezwolenie na pobyt czasowy do 31.12.2022;
  4. Ruch bezwizowy – 18 miesięcy licząc od 24 lutego 2022 roku, niezależnie od daty rzeczywistego przekroczenia granicy.
  5. Stempel ze wskazaniem daty, umieszczony przez polską Straż Graniczną w dokumencie podróży.
  6. Wniosek o nadanie numeru PESEL, w przypadku wjazdu na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022, który nie został zarejestrowany przez komendanta placówki Straży Granicznej. Wniosek powinien być złożony nie później niż 90 dni od dnia przekroczenia granicy.  

Dodatkowo, aby legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy lub jego małżonka o innym obywatelstwie, pracodawca powinien w ciągu 14 dni od daty podjęcia, powiadomić właściwy powiatowy Urząd Pracy właściwy ze względu na adres firmy lub miejsce zamieszkania pracodawcy. Należy to zrobić elektronicznie na portalu praca.gov.pl lub w siedzibie Urzędu.  

Uwolnij głowę, a legalizację zostaw nam

Jak widać lista formalności jest długa, a niedopełnienie któregoś z punktów może skutkować znacznym wydłużeniem procesu zatrudnienia lub wysoką karą, w przypadku stwierdzenia nielegalnego zatrudnienia cudzoziemca. Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym pracodawca może zaoszczędzić czas oraz zyskać pewność, że cały proces został przeprowadzony poprawnie. Na czym to polega?

EWL dostarcza usługę legalizacji zatrudnienia cudzoziemca, dzięki której obsługą procesu i kompletowaniem dokumentacji nie musi zajmować się przedsiębiorca lub dedykowane przez niego osoby. Outsourcing legalizacji zatrudnienia jest dużym ułatwieniem oraz pozwala zaoszczędzić czas. Dodatkowym atutem jest po prostu wolna głowa i możliwość skoncentrowania się na bieżącym prowadzeniu biznesu.

Jakie pakiety legalizacyjne znajdziesz się w naszej ofercie?

Pakiet Legalizacyjny obejmuje uzyskanie dokumentów legalizacyjnych (oświadczenie, zezwolenie o pracę, Karta pobytu), rejestrację obywateli z Ukrainy w PUP, audyt zatrudnienia, aktualizację decyzji, konsultacje prawne, dopilnowanie terminów oraz raportowanie statusu legalizacji. Przedsiębiorca może skorzystać z dwóch wersji pakietów:

  • Pakietu Komfort
  • Pakietu Komfort Plus rozszerzonego o uzyskanie Karty Pobytu.

Każdą usługę  możemy dostosować indywidualnych potrzeb Klienta.

Na jakie korzyści mogą liczyć nasi klienci?

  • zajmujemy się wszystkimi formalnościami;
  • występujemy jako Państwa pełnomocnik;
  • zapewniamy komplet dokumentów i obsługę administracyjną procesu;
  • wspieramy w razie kontroli z PIP albo Urzędu Celnego;
  • pomagamy pokonać strach przed konsekwencjami nielegalnego zatrudnienia.

Nasi klienci nie muszą być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami, ani posiadać wewnętrznej komórki zajmującej się legalizacją. Powierzając nam proces legalizacji zatrudnienia, mogą zająć się prowadzeniem biznesu.

Jakie inne błędy popełniane są przez przedsiębiorców przy legalizacji pracy cudzoziemców? Zapraszamy do przeczytania wszystkich artykułów z cyklu „Uwolnij głowę, a legalizację zostaw nam”. W serii ukazały się artykuły:

A już wkrótce zaprezentujemy E-book, w którym znajdziecie Państwo komplet dotychczasowych informacji na temat najczęstszych błędów, opis kontroli legalności zatrudnienia oraz rozwiązania EWL, dzięki którym można w łatwy, bezpieczny i legalny sposób zatrudnić cudzoziemców.

Planujesz zatrudnić cudzoziemców?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się

Rzeczpospolita: Jak Polakom pracuje się z Ukraińcami. Wyniki nowego badania

Prawie dwie trzecie krajowych pracowników ma zdecydowanie pozytywny stosunek do kolegów i koleżanek z Ukrainy. Jednak niemal połowa obawia się, że ich napływ pogorszy warunki pracy i płace nad Wisłą – czytamy w artykule opublikowanym 17 sierpnia na łamach portalu Rzeczpospolita.

Ponad sześciu na dziesięciu Polaków mówi o dobrej komunikacji i koleżeństwie między pracownikami polskiego i ukraińskiego pochodzenia. Polacy oceniają, że Ukraińcy chętnie adaptują się do zasad i kultury pracy w naszym kraju – wynika z sondażu firmy badawczej Insight Lab. Sondaż w lipcu tego roku objął ponad 1025-osobową grupę dorosłych z różnych branż, którzy w ciągu ostatniego roku pracowali lub obecnie pracują z osobami z Ukrainy.

Wyniki badania, które „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza, potwierdzają pozytywne nastawienie do szybko rosnącej w Polsce grupy pracowników z Ukrainy. Według ostatnich danych ZUS na koniec lipca liczba Ukraińców legalnie pracujących w Polsce sięgnęła 736 tysięcy (to o ponad 115 tys. więcej niż na początku roku).

Równe prawa

– Wspólne obowiązki zawodowe dzielone z obywatelami zza wschodniej granicy stały się dla Polaków codziennością, a wyniki badania pokazują, że naszych sąsiadów uważamy za pracowitych, zaangażowanych w swoje obowiązki i kompetentnych – komentuje Ewa Eron, dyrektor operacyjna w Insight Lab. Zwraca uwagę, że ponad połowa badanych utrzymuje prywatne kontakty z ukraińskimi kolegami.

O przychylnym nastawieniu do Ukraińców świadczy też przekonanie 58 proc. uczestników badania, że uchodźcom powinny przysługiwać takie same warunki zatrudnienia i benefity jak Polakom. (…)

Wpływ wojny

Również Rafał Mróz, dyrektor operacyjny Platformy Migracyjnej EWL, ocenia, że rosyjska inwazja na Ukrainę, a także związana z nią fala oddolnego i masowego wsparcia potwierdziła i umocniła widoczne już wcześniej pozytywne nastawienie Polaków do swych ukraińskich kolegów.

– Polacy masowo ruszyli do pomocy uchodźcom z Ukrainy, w tym także swoim kolegom, z którymi pracowali, oraz ich rodzinom. Polscy pracownicy stanęli na wysokości zadania, ramię w ramię z pracodawcami, którzy również bardzo aktywnie podeszli do kwestii wsparcia uchodźców

– podkreśla Mróz.

Jak dodaje, to pozytywne nastawienie dostrzegają również uchodźcy z Ukrainy. Według niedawnego badania EWL dla 27 proc. uchodźców głównym powodem przyjazdu do Polski było posiadanie tu znajomych i przyjaciół, często także polskich kolegów z pracy. Co piąty wybrał zaś Polskę, oceniając, że Polacy są przyjaźnie nastawieni do Ukraińców. Najwięcej (36 proc.) uchodźców wybrało Polskę z powodu bliskości kulturowej naszych narodów.

– To dobrze wróży przyszłej integracji Ukraińców i Polaków

– ocenia Mróz.

Obawy młodych

Jak zwracają uwagę eksperci Insight Lab, pomimo dominującego pozytywnego nastawienia do Ukraińców w życiu zawodowym wśród Polaków nie brakuje obaw związanych z ich zwiększonym napływem na rynek pracy. Niemal połowa badanych obawia się, że wpłynie to negatywnie na warunki zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzeń w Polsce, utrudniając w przyszłości znalezienie satysfakcjonującej pracy.

Ponad jedna trzecia Polaków obawia się też, że napływ uchodźców z Ukrainy może być zagrożeniem dla ich miejsca pracy i aktualnie zajmowanego stanowiska. Chociaż pracownicy biurowi częściej deklarują przychylność wobec Ukraińców niż pracownicy fizyczni, to właśnie wśród nich jest najwięcej niepokoju. 56 proc. pracowników finansów i księgowości oraz bankowości nie kryje obaw o wysokość płac, choć 77 proc. z nich mówi o pozytywnym stosunku do osób z Ukrainy. Pracownicy bankowości najczęściej (69 proc.) spodziewają się pogorszenia warunków zatrudnienia w Polsce, a prawie sześciu na dziesięciu z nich widzi w napływie pracowników z Ukrainy zagrożenie dla swojego zatrudnienia. Najmniej obaw mają pracownicy gastronomii.

Wiele jednak zależy od wieku badanych; najczęściej negatywne nastawienie do pracowników z Ukrainy wskazywały osoby przed czterdziestką, w tym zwłaszcza najmłodsi w wieku 18–29 lat (63 proc.), którzy też najczęściej obawiali się negatywnego wpływu uchodźców na rynek pracy. – W tych grupach wiekowych można spodziewać się największych wyzwań związanych ze współpracą z sąsiadami z naszej wschodniej granicy – zauważa Ewa Eron.

Źródło: rp.pl

Michał Wierzchowski: Rynek pracy potrzebuje otwarcia się na pracowników z krajów Azji Centralnej. „Piłeczka jest po stronie rządu”

Rozszerzenie listy krajów objętych zasadami uproszczonej procedury zatrudniania cudzoziemców, m.in. o Uzbekistan czy Kazachstan, zdaniem Michała Wierzchowskiego, dyrektora sprzedaży EWL Group, jest najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji na rynku pracy. – Dzięki temu Polska mogłaby sprawnie pozyskać wykwalifikowanych pracowników do kluczowych dla rozwoju gospodarki branż; dziś, by pracować u nas, muszą oni przejść czasochłonne i skomplikowane procedury – podkreślił Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w EWL Group, w wywiadzie dla portalu PulsHR.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę granicę Polski przekroczyło ponad 5,5 mln ukraińskich uchodźców. Około 1/3 z nich zatrzymała się w naszym kraju i ma plany, by zostać u nas na dłużej. Jaki wpływ będzie to miało na rynek pracy w perspektywie najbliższych miesięcy oraz następnego 2023 roku?

Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży EWL Group: Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała największy kryzys uchodźczy w Europie po II wojnie światowej, który odcisnął duże piętno również na rynku pracy w Polsce. Wspierając uciekinierów z Ukrainy, kraje UE otworzyły dla nich swoje rynki pracy. Według najnowszych szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, pracę w Polsce na podstawie uproszczonej procedury podjęło dotąd ponad 380 tys. uchodźców.

Przy czym musimy pamiętać, że zdecydowaną większość z nich stanowią kobiety.

Dokładnie, a to nie pozostaje bez znaczenia dla rynku pracy. To potencjalnie duży przypływ rąk do pracy, jednak w tym przypadku należy wspomnieć, że są to migranci o innym profilu niż dotychczas. Według naszego badania, ponad 60 proc. z nich ma wyższe wykształcenie – to dużo więcej niż wśród migrantów zarobkowych z Ukrainy przed wojną. To często wysoko wykwalifikowani specjaliści, przedstawiciele sektora handlu i usług oraz pracownicy sektora edukacji, którzy, jak wynika z naszego badania, udali się przede wszystkim do dużych miast.

Pomimo widocznego napływu uchodźców z Ukrainy, obserwujemy dotkliwy deficyt pracowników, szczególnie przedstawicieli zawodów, w których dotychczas pracowali głównie panowie. To trudna sytuacja dla pracodawców, którzy borykają się z brakami kadrowymi, ale i dla całego rynku zatrudnienia, któremu od kilku miesięcy towarzyszy duża rotacja.

Niestabilność rynku przybiera na sile w związku z coraz większym odpływem uchodźców z Polski. Już ponad 3 miliony przebywających w naszym kraju, uciekających przed wojną obywateli Ukrainy, zdecydowało się wrócić do swojego kraju. Obecnie więcej osób wraca do Ukrainy niż przyjeżdża do Polski, a ta liczba będzie rosnąć. Nasz rynek pracy zmienia się wraz z upływem wojny, a ta, jak wiemy, jeszcze się nie skończyła, dlatego kolejne zmiany są nieuniknione.

Jakie są główne potrzeby uchodźców? Według badania „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii” 2/3 spośród nich chce podjąć zatrudnienie nad Wisłą? Co trzeba zrobić, żeby im to ułatwić?

Są dwie najważniejsze kwestie. Zważywszy na fakt, że wśród uchodźców z Ukrainy najliczniejszą grupę stanowiły kobiety z dziećmi, w pierwszej kolejności należy skupić się na zaspokojeniu potrzeb wynikających z obowiązku opieki nad dzieckiem. Właśnie bliskość szkół czy przedszkoli decyduje o wyborze tymczasowych miejsc zamieszkania obywatelek Ukrainy, jak i ich miejsc pracy.

Źródło: „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii”
Źródło: „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii”

Według naszych badań blisko połowa, bo aż 45 proc., uchodźców z Ukrainy przebywających w naszym kraju nie zna języka polskiego lub zna go bardzo słabo. To kolejna bariera, którą należy pokonać w celu zwiększenia aktywności zawodowej wśród uchodźców w Polsce, a następnie wprowadzenia ich na nasz rynek pracy. Przyspieszone kursy języka polskiego to rozwiązanie, które dałoby skalowalny efekt.

W Polsce pracę znalazło już blisko 380 tys. uchodźców, jednocześnie bezrobocie jest rekordowo niskie, a liczba wakatów – rekordowo wysoka. Jak możemy to wytłumaczyć?

Mamy najniższe bezrobocie w Polsce od ponad 30 lat – w lipcu wyniosło 4,9 proc. W Polsce jest 800 tys. osób bezrobotnych, najmniej od 1990 roku, a jednocześnie obserwujemy rekordowo dużą liczbę wakatów – 160 tys.

Sytuacja ta jest uwarunkowana dwoma czynnikami. Pierwszy to okres wysokiego sezonu na rynku pracy, podczas którego zwiększa się zatrudnienie pracowników sezonowych, np. dla branży budowlanej czy agrarnej, co przekłada się na obniżenie poziomu bezrobocia.

Drugi czynnik to dotkliwy deficyt męskiej siły roboczej praktycznie wszędzie – od branży budowlanej do automotive czy logistyki – który już teraz wśród pracodawców inicjuje „wojnę stawkową” o pracownika.

Czy można powiedzieć, że polski rynek pracy poradził sobie z problemem braku mężczyzn?

Wśród naszych klientów widać bardzo klarownie, że zapotrzebowanie na mężczyzn jest większe niż, powiedzmy, trzy miesiące temu. Co więcej, spodziewamy się, że ten deficyt będzie rósł. Niestety na brak mężczyzn, którzy wyjechali do Ukrainy, rynek polski nie ma obecnie żadnej alternatywy.

Możliwe są dwa scenariusze. Pierwszy – bardziej prawdopodobny, ale zdecydowanie niekorzystny dla pracodawców – że będą oni jeszcze bardziej zmuszeni podwyższać stawki wynagrodzeń dla pracowników, aby ich pozyskać lub zatrzymać. Drugi – związany z decyzją polityczną – iż nastąpi wprowadzenie kolejnych krajów do uproszczonej procedury zatrudniania cudzoziemców.

Gdyby pan miał doradzać zespołowi opracowującemu nowelizację ustawy o cudzoziemcach, to jaka zmiana by się znalazła w noweli?

Jednym z najważniejszych, wspomnianych już rozwiązań, które przyniosłoby pozytywne, długotrwałe skutki na rynku pracy, byłoby zaabsorbowanie do pracy w Polsce pracowników z krajów Azji Centralnej, np. Uzbekistanu, Kazachstanu czy Kirgistanu, których obywatele mówią po rosyjsku. Obecnie uproszczona procedura zatrudniania cudzoziemców dotyczy pracowników z sześciu krajów: Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Gruzji i Armenii.

Gdyby włączono do niej kolejne kraje, Polska mogłaby pozyskać wykwalifikowanych pracowników do kluczowych dla rozwoju gospodarki branż. Już teraz w naszym kraju pracuje wielu obywateli np. Uzbekistanu, którzy znajdują zatrudnienie jako kierowcy znanych firm przewoźniczych. Według statystyk, w Polsce jest około 6 tys. Uzbeków i Kazachów łącznie, co stanowi jednak „kroplę w morzu potrzeb” obecnego rynku pracy.

Źródło: „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii”
Źródło: „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii”

Dotychczas ludzie ci pracowali w Rosji, jednak w związku z wojną i sytuacją ekonomiczną wrócili do swoich krajów. Czas oczekiwania w Polsce na pracowników z tych krajów jest długi i trudny w świetle obowiązujących procedur związanych z legalizacją pobytu i zatrudnienia. Gdyby jednak rząd zdecydował się na liberalizację przepisów, pracodawcy mogliby legalnie zatrudniać cudzoziemców z kolejnych krajów w krótkim czasie, już na podstawie oświadczenia pracodawcy o powierzeniu wykonywania pracy.

Niemcy pracują nad kolejną liberalizacją przepisów dotyczących zatrudnienia cudzoziemców, licząc na przyciągnięcie większej liczby fachowców spoza UE. Czy polscy pracodawcy, którzy też poszukują wykwalifikowanych pracowników, mają się czego obawiać?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób liberalizacja ta będzie stosowana w praktyce. Przykładowo, w 2019 roku obawialiśmy się, że bardzo wielu obywateli Ukrainy pracujących w Polsce wyjedzie do Niemiec, bo tamtejszy rząd ogłosił, że otworzy swój rynek na pracowników ze Wschodniej Europy. Okazało się jednak, że liberalizacja była umiarkowana, pozostawiono wiele obostrzeń i w efekcie skala wyjazdów obywateli Ukrainy była niewielka.

Jeżeli tym razem Niemcy, gdzie brakuje około 1,7 mln pracowników, w większym stopniu otworzą swój rynek na cudzoziemców – a słyszymy, że nowe, liberalne przepisy już są dyskutowane – może to stanowić dużą konkurencję dla Polski i całej Unii Europejskiej, która zmaga się z niedoborem zarówno specjalistów, jak i pracowników produkcyjnych. Patrząc długofalowo, musimy być przygotowani na walkę o pracownika.

Wróćmy na nasz rodzimy rynek i problem, jaki maluje się na horyzoncie. Najprawdopodobniej jesienią ponownie spotkamy się z kolejną falą zachorowań na COVID-19. Rząd zapewnia, że od strony medycznej już się na nią przygotowuje. A czy polska gospodarka jest na nią gotowa? Jak ją odczuje?

W ostatnich tygodniach coraz głośniej mówi się o możliwym przywróceniu obostrzeń covidowych. Nauczeni doświadczeniem po pierwszym lockdownie, wiemy, że kolejna fala zachorowań ma bezpośrednie przełożenie na przechodzenie pracowników wielu sektorów w tryb pracy zdalnej. Dla pracodawców oznacza to problemy kadrowe lub zwiększoną rotację. Pracujący rodzice w większym stopniu korzystają wtedy ze zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem w przypadku kwarantanny lub zamknięcia placówki edukacyjnej.

Nie spodziewamy się lockdownu na szeroką skalę, jednak ponowne wprowadzenie wymogu kwarantanny dla przybywających cudzoziemców znacznie wydłużyłoby proces zatrudniania obcokrajowców.

Źródło: PulsHR.pl

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (9 – 15 sierpnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 9 – 15 sierpnia 2022 roku    


Ponad milion cudzoziemców odprowadzają składki w Polsce  

Liczba osób, które w zgłoszeniu do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych podały obywatelstwo inne niż polskie, przekroczyła milion – poinformowało 9 sierpnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Zgodnie z danymi na koniec lipca liczba ubezpieczonych osób posiadających obywatelstwo inne niż polskie wyniosła 1 024 757, zaś najliczniejszą grupę pracujących w Polsce obcokrajowców stanowią obywatele Ukrainy. Według szacunków MRiPS jest ich 735,8 tys. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini – 91,2 tys. zaś trzecią pod względem liczebności grupą są obywatele Gruzji – 29,1 tys. 

MRiPS poinformowało również, że w lipcu 2022 roku stopa bezrobocia wyniosła 4,9%, zaś w urzędach pracy zarejestrowanych było 811,5 tys. bezrobotnych – o 6,5 tys. mniej niż miesiąc wcześniej.  


Polska rekordzistą w przyciąganiu cudzoziemców spoza Unii 

W 2021 roku w krajach członkowskich UE wydano 2,95 mln pierwszych zezwoleń na pobyt dla migrantów spoza Unii. Ponad 1/4 z nich wydała Polska – poinformował 9 sierpnia dziennik Rzeczpospolita, powołując się na najnowsze dane Eurostatu. 

Polska jako ponowny rekordzista pod względem liczby wydanych po raz pierwszy zezwoleń przyznała ich 967,4 tys. Drugie miejsce pod tym względem zajęła Hiszpania (372 tys.), zaś na kolejnych pozycjach uplasowały się: Francja (285,2 tys.), Włochy (274,1 tys.) oraz Niemcy (185,2 tys.). 

Eurostat poinformował również, że największą grupę cudzoziemców spoza państw członkowskich Unii, którzy uzyskali pierwsze zezwolenia na pobyt stanowili obywatele Ukrainy (876 tys.). Następne 150 tys. zezwoleń wydane zostało obywatelom Maroka, Białorusi (149 tys.) i Indii (110,6 tys.). 


 
Blisko 100 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w Czechach 

Według wstępnych danych, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do końca lipca pracę w Czechach znalazło blisko 100 tys. uchodźców – poinformował 14 sierpnia ukraiński portal UNN powołując się na Novinky.cz. 

Od momentu rozpoczęcia inwazji do końca lipca, pracę w Czechach znalazło 97,2 tys. obywateli Ukrainy. Część zatrudnionych obywateli Ukrainy wróciła już do domu lub porzuciła pracę, lecz mimo to pod koniec lipca w Czechach pracowało 73,9 tys. obywateli Ukrainy. 

Pod koniec lipca czeskie urzędy pracy odnotowały ponad 313 tys. wakatów. 
Przypomnijmy, że według badania EWL “Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii” ponad połowa (52%) uchodźców z Ukrainy przebywająca w Czechach zadeklarowała chęć podjęcia zatrudnienia. 

Źródło: unn.com.ua

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (2 – 8 sierpnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 2 – 8 sierpnia 2022 roku    


MRiPS: Niemal 380 tys. zatrudnionych uchodźców z Ukrainy 

Dzięki uproszczonej procedurze zatrudnienia blisko 380 tys. obywateli Ukrainy, którzy opuścili swój kraj uciekając przed wojną, znalazło pracę w Polsce – podało 3 sierpnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na portalu Gov.pl. 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że rynek pracy bardzo skorzystał na potencjale pracujących w naszym kraju obywateli Ukrainy, wypełniają oni bowiem luki w niektórych branżach, zaś wielu z nich ma wyższe wykształcenie. 

Według ministerstwa, tylko niespełna 17 tys. osób zarejestrowało się w urzędach pracy jako bezrobotni. To pokazuje, że zdecydowana większość obywateli Ukrainy chętnych do podjęcia pracy nie ma problemu ze znalezieniem pracy – zaznaczyła minister. 

Największa grupa obywateli Ukrainy – blisko 84 tys. – znalazła zatrudnienie w województwie mazowieckim. Na drugim miejscu znalazł się Dolny Śląsk (40 tys.), a na kolejnych województwo łódzkie (36,8 tys.) oraz wielkopolskie (35 tys.). 


Niemcy: Niedobór wykwalifikowanych pracowników osiągnął nowy poziom 

Według Instytutu Badań Ekonomicznych w Monachium (IFO) niemieckie firmy odczuwają coraz większy wpływ braków kadrowych na prowadzoną działalność – poinformował 5 sierpnia portal Forsal.pl.

Z danych instytutu wynika, iż w lipcu deficyt pracowników wykwalifikowanych odczuła niemal połowa ankietowanych. Problem najczęściej zgłaszają: branża usługowa (54,2%), przemysł (44,5%), handel detaliczny (41,9%), budownictwo (39,3%) oraz handel hurtowy (36,3%). 

„Coraz więcej firm musi ograniczyć swoją działalność, ponieważ po prostu nie może znaleźć wystarczającej liczby pracowników” – podkreśla Stefan Sauer, specjalista ds. rynku pracy. 

Niemiecki rząd planuję reformę prawa imigracyjnego, by przyciągnąć do RFN pracowników z innych państw. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser oraz minister pracy i spraw społecznych Hubertus Heil podkreślili, iż celem planowanych reform jest sprawienie „by zagraniczni wykwalifikowani pracownicy łatwiej i szybciej znajdowali drogę do Niemiec”. 


Rząd Portugalii: W branży turystycznej brakuje 50 tys. pracowników 

W portugalskiej branży turystycznej występują poważne niedobory pracowników. Według rządowych szacunków w sektorze tym brakuje około 50 tys. osób – poinformował 3 sierpnia portal PulsBiznesu.pl. 

Sekretarz stanu ds. turystyki, handlu i usług Portugalii Rita Marques zastrzegła, że rozwiązaniem problemu dużych niedoborów pracowników w branży turystycznej mogą być programy zachęcające obcokrajowców do pracy w tym kraju. 

“Ważne jest jednak, aby pracownicy z zagranicy byli właściwie wyszkoleni” – dodała Rita Marques. 

Sytuacja może jednak ulec poprawie. W pierwszej połowie 2022 roku w Portugalii weszły w życie przepisy ułatwiające zatrudnienie obywateli z państw, gdzie używa się języka portugalskiego, głównie z Afryki, a także Brazylii, którzy mogą “wypełnić puste etaty” w turystyce. 

Źródło: PulsBiznesu.pl

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (26 lipca – 01 sierpnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 26 lipca – 01 sierpnia 2022 roku    


MRiPS: 358 tys. zatrudnionych uchodźców z Ukrainy 

358 tys. uchodźców z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na swój kraj, znalazło pracę w Polsce – poinformował 27 lipca portal Money.pl, powołując się na najnowsze dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MRiPS, do 27 lipca najwięcej, bo aż 79 tys. uchodźców, podjęło pracę w województwie mazowieckim. Kolejne województwa, w których uciekający przed wojną obywatele Ukrainy znaleźli zatrudnienie to m.in: dolnośląskie (37,9 tys.), łódzkie (35,2 tys.), wielkopolskie (33,3 tys.), warmińsko-mazurskie (10,9 tys.), lubelskie (10,6 tys.) oraz lubuskie (10,5 tys.). 

Jak wynika z danych Straży Granicznej, od 24 lutego do 1 sierpnia granicę z Polską przekroczyło ponad 5,179 mln uchodźców z Ukrainy. 


Zmiany w prawie dotyczące zatrudnienia cudzoziemców 

W dniu 29 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 lipca 2022 r. w sprawie zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – podał 29 lipca portal Gov.pl. 

Jak poinformował resort pracy, nowe rozwiązania zawarte w rozporządzeniu usprawniają postępowania związane z zatrudnieniem cudzoziemców w Polsce. Będzie to możliwe, dzięki wprowadzonym rozwiązaniom, które obejmują m.in: dostosowanie wzorów oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do przepisów ustawy wydłużających możliwość pracy na oświadczeniu do 24 miesięcy oraz usprawnienie procedury uzyskania informacji starosty (tzw. testu rynku pracy), poprzez skrócenie postępowania w sprawie wydania informacji starosty, gdy żaden bezrobotny nie jest chętny do pracy. 

Zgodnie z przekazaną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informacją, powyższe rozporządzenie zastąpi rozporządzenie z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń. 

Źródło: gov.pl

Niemal 40% mieszkańców Ukrainy straciło pracę w trakcie wojny 

W ciągu ostatniego miesiąca liczba mieszkańców Ukrainy, którzy stracili pracę po rozpoczęciu wojny z Rosją, wzrosła do 39%. O tym świadczą wyniki badania socjologicznego przeprowadzonego przez grupę socjologiczną „Rating” – poinformował 27 lipca portal Ekonomiczna Prawda.  

Sondaż wykazał, że wśród osób, które miały pracę przed wojną, obecnie zatrudnionych jest tylko 59%. Spośród nich 34% pracuje w pełnym wymiarze godzin, 19% pracuje zdalnie lub w niepełnym wymiarze godzin, a 6% znalazło nową pracę. 

Wzrosła natomiast liczba mieszkańców Ukrainy, którzy stracili pracę – z 35% w czerwcu do 39% w lipcu. Wśród tych ostatnich przeważają mieszkańcy wschodnich obwodów, kobiety, najbiedniejsi, pracujący w sektorze prywatnym lub prowadzący własną działalność gospodarczą, a także osoby wewnętrznie przesiedlone. 

Połowa obecnie zatrudnionych otrzymuje pensję niższą od tej sprzed wojny o 10% lub więcej. U 43% pracujących wynagrodzenie nie uległo zmianie, a u 9% – wzrosło. Mimo to większość (57%) jest gotowa kontynuować pracę nawet w przypadku obniżenia wynagrodzenia, z kolei 40% będzie szukało nowej pracy. 

Źródło: Ekonomiczna Prawda