Opublikowano: 01.08.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
01.08.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (26 lipca – 01 sierpnia)

Przegląd informacji o pracy tymczasowej EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 26 lipca – 01 sierpnia 2022 roku    


MRiPS: 358 tys. zatrudnionych uchodźców z Ukrainy 

358 tys. uchodźców z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na swój kraj, znalazło pracę w Polsce – poinformował 27 lipca portal Money.pl, powołując się na najnowsze dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MRiPS, do 27 lipca najwięcej, bo aż 79 tys. uchodźców, podjęło pracę w województwie mazowieckim. Kolejne województwa, w których uciekający przed wojną obywatele Ukrainy znaleźli zatrudnienie to m.in: dolnośląskie (37,9 tys.), łódzkie (35,2 tys.), wielkopolskie (33,3 tys.), warmińsko-mazurskie (10,9 tys.), lubelskie (10,6 tys.) oraz lubuskie (10,5 tys.). 

Jak wynika z danych Straży Granicznej, od 24 lutego do 1 sierpnia granicę z Polską przekroczyło ponad 5,179 mln uchodźców z Ukrainy. 


Zmiany w prawie dotyczące zatrudnienia cudzoziemców 

W dniu 29 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 lipca 2022 r. w sprawie zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – podał 29 lipca portal Gov.pl. 

Jak poinformował resort pracy, nowe rozwiązania zawarte w rozporządzeniu usprawniają postępowania związane z zatrudnieniem cudzoziemców w Polsce. Będzie to możliwe, dzięki wprowadzonym rozwiązaniom, które obejmują m.in: dostosowanie wzorów oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do przepisów ustawy wydłużających możliwość pracy na oświadczeniu do 24 miesięcy oraz usprawnienie procedury uzyskania informacji starosty (tzw. testu rynku pracy), poprzez skrócenie postępowania w sprawie wydania informacji starosty, gdy żaden bezrobotny nie jest chętny do pracy. 

Zgodnie z przekazaną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informacją, powyższe rozporządzenie zastąpi rozporządzenie z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń. 

Źródło: gov.pl

Niemal 40% mieszkańców Ukrainy straciło pracę w trakcie wojny 

W ciągu ostatniego miesiąca liczba mieszkańców Ukrainy, którzy stracili pracę po rozpoczęciu wojny z Rosją, wzrosła do 39%. O tym świadczą wyniki badania socjologicznego przeprowadzonego przez grupę socjologiczną „Rating” – poinformował 27 lipca portal Ekonomiczna Prawda.  

Sondaż wykazał, że wśród osób, które miały pracę przed wojną, obecnie zatrudnionych jest tylko 59%. Spośród nich 34% pracuje w pełnym wymiarze godzin, 19% pracuje zdalnie lub w niepełnym wymiarze godzin, a 6% znalazło nową pracę. 

Wzrosła natomiast liczba mieszkańców Ukrainy, którzy stracili pracę – z 35% w czerwcu do 39% w lipcu. Wśród tych ostatnich przeważają mieszkańcy wschodnich obwodów, kobiety, najbiedniejsi, pracujący w sektorze prywatnym lub prowadzący własną działalność gospodarczą, a także osoby wewnętrznie przesiedlone. 

Połowa obecnie zatrudnionych otrzymuje pensję niższą od tej sprzed wojny o 10% lub więcej. U 43% pracujących wynagrodzenie nie uległo zmianie, a u 9% – wzrosło. Mimo to większość (57%) jest gotowa kontynuować pracę nawet w przypadku obniżenia wynagrodzenia, z kolei 40% będzie szukało nowej pracy. 

Źródło: Ekonomiczna Prawda

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).