Academy Ocean, czyli onboarding i szkolenia w wersji remote

Rozproszona struktura firmy. Kilkanaście oddziałów w Polsce lub na świecie. Reżim sanitarny związany z COVID-19. Jak w takiej sytuacji przeszkolić pracowników? W jaki sposób przekazać im zasady obowiązujące w firmie? Sprawnie wdrożyć nowe rozwiązania i rozwijać ich umiejętności?

My znaleźliśmy idealne rozwiązanie – Academy Ocean.

EWL to setki współpracowników w 5 krajach. To 10 biur w Polsce. To tysiące pracowników tymczasowych rozpoczynających pracę u naszych partnerów biznesowych każdego dnia. Elastyczne i innowacyjne rozwiązanie, pozwalające na efektywne szkolenia było nam niezbędne. Szczególnie że zaczęliśmy wdrażać nowy system Synchroner, a więc pojawiła się konieczność przeszkolenia z jego funkcjonalności wszystkich naszych pracowników.

Platforma szkoleniowa dla pracowników wewnętrznych i tymczasowych – Academy Ocean – to dla nas przede wszystkim jakość i efektywność oraz oszczędność czasu i szybkość działania. Dzięki dostępowi do platformy mamy możliwość:

  • Stałego podnoszenia umiejętności naszych pracowników wewnętrznych i tymczasowych – dzięki kursom i programom szkoleniowym z różnych dziedzin i o różnym stopniu zaawansowania
  • Efektywnego wdrażania nowych procedur i zmian w organizacji – dzięki platformie możemy na bieżąco informować pracowników o wprowadzonych rozwiązaniach oraz przeprowadzać niezbędny instruktaż
  • Stałego monitorowania postępu naszych pracowników. Platforma pozwala identyfikować problematyczne obszary i skutecznie uzupełniać wiedzę pracowników w wybranym zakresie.
  • Przeprowadzania efektywnych onboarding – zarówno dla naszych pracowników wewnętrznych, jak i tymczasowych. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w Academy Ocean mamy możliwość dostosowania procedury onboardingu do konkretnych wytycznych naszych partnerów biznesowych. Nasi klienci również zyskują dostęp do platformy, dzięki czemu mogą oni samodzielnie przekonać się o wysokiej jakości wprowadzonego przez nas rozwiązania oraz przeszkolić dedykowanych im pracowników tymczasowych w wybranym zakresie.

Academy Ocean to nie tylko narzędzie usprawniające wewnętrzną komunikację w firmie. To platforma wymiany pomysłów, dzielenia się wiedzą, zacieśniania współpracy między działami. To system, który wyróżnia nas, jako partnera biznesowego.

W EWL wiemy, jak ważny jest rozwój. Wierzymy w Lifelong Learning. A dzięki Academy Ocean dajemy możliwość edukacji i samodoskonalenia każdemu z pracowników – zarówno wewnętrznemu, jak i tymczasowemu. Dbamy o naszych pracowników. Dbamy o rozwój Twojego biznesu.

Czym są programy poleceniowe i jakie mogą przynieść korzyści?

Jeśli remontowałaś niedawno mieszkanie lub naprawiałeś samochód, to pewnie wiesz, że dobry fachowiec jest na wagę złota. Doradzi, podsunie rozwiązanie, a efekt jego pracy będziemy tożsamy z Twoimi oczekiwaniami. Czy usługi takiego specjalisty będziesz polecał znajomym? Pewnie tak. W tym właśnie tkwi sekret sukcesu marketingu szeptanego, który jest podstawą budowania programów poleceniowych. Systemy te stosuje się w międzynarodowych korporacjach, dużych i średnich firmach oraz małych, często jednoosobowych działalnościach. Bazując na zadowolonych klientach przedsiębiorstwa rozwijają swój biznes wprowadzając np. karty lojalnościowe czy zniżki i gratisy za polecenie produktu innym.

Z programów partnerskich korzystają nie tylko specjaliści od marketingu B2C. W działach HR coraz częściej wprowadza się system poleceniowy dla pracowników. Jak to wygląda w praktyce? Najprościej mówiąc: „Jeśli jesteś zadowolony z pracy u nas i znasz kogoś, kto również mógłby z nami pracować – poleć mu naszą firmę. My zyskamy wartościowego pracownika, a Ty dostaniesz bonus w postaci premii”. Dzięki programom poleceniowym przedsiębiorstwa zyskują pracowników, których poziom rotacji jest potencjalnie niższy. Dlaczego? Bo taki pracownik już słyszał o firmie. Wie jak się w niej pracuje. Ma znajomego czy członka rodziny, z którym może zorganizować np. wspólny transport do pracy.

Programy partnerskie działają także na płaszczyźnie B2B. Firmy kierujące się zasadą win – win, wprowadzają dla swoich partnerów biznesowych systemy poleceniowe, dzięki którym mogą zyskać nowych kontrahentów. A co z tego ma przedsiębiorca, który przystępuje do takiego programu? Dzięki poleceniom usług kompetentnego partnera zaprzyjaźnionym firmom czy kontrahentom może zyskać np. rabat na fakturze czy darmowy dostęp do dodatkowej usługi. Dzieląc się wiedzą i rozwiązaniami, które sprawdziły się w Twojej firmie budujesz otwarty i przyjazny biznes i integrujesz swoje otoczenie. Kontrahenci, którzy skorzystają zaproponowanego przez Ciebie rozwiązania będą skłonni bardziej zaufać Twojej firmie, a także dzielić się z nią swoimi kontaktami i dobrymi praktykami.

O programie partnerskim wprowadzonym przez EWL możecie dowiedzieć się więcej tutaj.

Rynek pracy w czasie pandemii

Nowe procedury bezpieczeństwa, wzmożony reżim sanitarny, wprowadzanie żółtych i czerwonych stref, czasowy lock down – to tylko niektóre ze zmian, jakie w funkcjonowaniu społeczeństwa i gospodarki wywołała trwająca od połowy marca pandemia koronawirusa.

Czy miała ona również wpływ na polski rynek pracy? Jeśli tak, to jaki? Jakie są nastroje wśród pracowników i pracodawców?

II kwartał 2020 roku w wielu firmach zakończył się redukcją etatów, obniżaniem kosztów i przeniesieniem jak największej części zadań w tryb pracy zdalnej. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej na koniec 2020 roku stopa bezrobocia będzie wynosiła miedzy 7,1% a 8%. Jak na tle tych danych przedstawia się sytuacja pracowników z zagranicy, szczególnie z Ukrainy, zatrudnionych w polskich firmach? Czy pracownicy ze wschodu wrócili do domu? Czy chcą jeszcze pracować w Polsce? I czy nadal jest dla nich praca?

Szacuje się, że do 30 kwietnia 2020 roku z Polski wyjechało blisko 200 tysięcy obywateli Ukrainy. Jak wynika z Raportu „Pracownik z zagranicy w Polsce podczas epidemii koronawirusa” przedstawionego przez EWL S.A., Fundację Na Rzecz Wspierania Migrantów Na Rynku Pracy „EWL” i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Ci, którzy zdecydowali się zostać w większości skorzystali z automatycznego przedłużenia pozwolenia na legalny pobyt i pracę w Polsce, zaproponowanego przez polski rząd (63,5% pytanych). Wielu obcokrajowców w Polsce czuje się bezpieczniej niż w swoim ojczystym kraju (72,5% ankietowanych) i nie chce wracać do ojczyzny w czasie pandemii (85% badanych).

Z badania przeprowadzonego w I połowie kwietnia 2020 roku wynika, że ponad ¼ ankietowanych była zmuszona do zmiany pracy w związku z epidemią koronawirusa. Dla ponad 21% utrata pracy wiązała się również z koniecznością relokacji, często do zupełnie innego, bardzo oddalonego miasta w Polsce. Jednak dzięki mobilności, elastyczności i motywacji do pracy pracownicy zza granicy szybko adaptują się do zmieniających się warunków. Ponad 55% pytanych decyzję o pozostaniu w Polsce podjęło m.in. dlatego, że mają tu realne możliwości pracy i zarobku, nawet w czasie pandemii.

Sytuacja na rynku dynamicznie się zmienia. Okres letni był dla wielu firm szczytem sezonu, co przełożyło się na konieczność zwiększania zasobów ludzkich. Na koniec sierpnia liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o pół tysiąca, a liczba Ukraińców zarejestrowanych w ZUS wzrosła o ponad 27 tysięcy w porównaniu do lipca 2020 roku. Szacuje się, że obecnie (październik 2020 roku) przebywa i pracuje w Polsce więcej obcokrajowców niż w lutym tego roku, czyli w okresie przed pandemią. Mimo czasowego lockdown’u i spowolnienia gospodarki, pracy dla obywateli Ukrainy nie brakuje. Wiele firm, wciąż prowadzi rekrutacje i zatrudnia pracowników. Przedsiębiorcy, obawiając się jesiennej fali pandemii, ostrożniej jednak podejmują decyzję o zwiększeniu kosztów stałych. Dlatego decydują się na rozwiązania łączące w sobie elastyczność i bezpieczeństwo, czyli pracę tymczasową oraz outsourcing usług.

Rekrutacja pracowników w trybie remote

Rekrutacja pracowników w trybie remote. Czyli o pozyskiwaniu pracowników w czasie pandemii.

Marzec 2020 roku wymusił na firmach wiele zmian. Tam gdzie było to możliwe pracownicy przeszli na tryb pracy zdalnej lub wprowadzano model hybrydowy (np. tydzień pracy zdalnej i tydzień pracy w biurze). Przeorganizowano miejsca pracy w biurach i na halach produkcyjnych, tak, aby zachować jak najwyższe standardy bezpieczeństwa. Do strefy on-line przeniesiono spotkania, konferencje i szkolenia. W trybie remote odbywają się także rekrutacje – zarówno na stanowiska specjalistyczne, jak i blue collars. Czy rekrutacje zdalne zostaną z nami także po pandemii? Jak nowoczesne technologie pozwalają usprawnić proces pozyskiwania kandydatów? Przeczytajcie nasz artykuł.

Weryfikacja kandydatów w wersji on-line

Kandydat wysłał do nas CV. Wcześniej, gdyby profil Kandydata pasował do oferowanego stanowiska pracy, umówilibyśmy spotkanie bezpośrednio w siedzibie naszej firmy. Spotkania rekrutacyjne mają na celu sprawdzenie kilku rzeczy. Po pierwsze: motywacji pracownika do podjęcia pracy. To, czy kandydat przyjdzie na spotkanie jest, w wielu przypadkach, pierwszym testem jego chęci przyjęcia oferty pracy. Szczególne znaczenie ma to w rekrutacjach na stanowiska niższego szczebla, kiedy oferta jest jedną z wielu dostępnych na rynku. Czy można zweryfikować motywację pracownika w trybie on-line? Oczywiście, że tak. Rekrutując pracowników w trybie zdalnym coraz powszechniej używane są platformy jak np. meet czy skype, które pozwalają połączyć się z potencjalnym kandydatem i przeprowadzić rozmowę video, która tylko nieznacznie odbiega od spotkanie off-line.

Digitalizacja procesu rekrutacji pozwala także na bieżąco informować kandydatów o statusie ich aplikacji. Nowoczesne technologie umożliwiają skrócenie dystansu między pracodawcą a kandydatem. Potencjalnym pracownikom już na etapie rekrutacji przedstawiane są filmy video prezentujące miejsce pracy, zakres obowiązków i zasady obowiązujące w firmie. To przekłada się bezpośrednio na pozytywne candidate experience i buduje markę pracodawcy bez nakładów na marketing i employer branding.

Co więcej, dzięki rekrutacjom w trybie zdalnym coraz częściej stosowane są różnego rodzaju testy sprawdzające np. umiejętność logicznego myślenia, zdolności matematyczne, spostrzegawczość czy precyzyjność. Przeprowadzenia testów on-line jest tańsze, szybsze i bardziej efektywne. Nie ma konieczności angażowania rekrutera, bo wyniki oblicza system, a do zadań może podchodzić jednocześnie nawet kilkudziesięciu kandydatów. Nowe narzędzia i platformy wspierające procesy rekrutacji remote pojawiają się niemal każdego dnia, a firmy, które decydują się na ich wykorzystanie nie tylko skutecznie pozyskują pracowników, ale także budują przewagę konkurencyjną.

Badanie EWL tematem na pierwszą stronę gazety „Rzeczpospolita”

„Chociaż pracownicy z zagranicy również odczuli skutki pandemii w tym pogorszenia koniunktury na rynku pracy to większość z nich została w Polsce. Z ogłoszonego w poniedziałek badania agencji zatrudnienia EWL wynika, że około 90 proc. imigrantów zarobkowych (głównie Ukraińców) jest zadowolonych z decyzji o pozostaniu bądź przybyciu do Polski. A niemal 80 proc. z nich poleciłoby pracę u nas rodzinie i znajomym” – czytamy w artykule autorstwa Anity Błaszczak, umieszczonym na pierwszej stronie gazecie „Rzeczpospolita” (6 października 2020 r.)

Takie polecenia będą przydatne, gdyż agencje zatrudnienia mobilizują teraz siły i zasoby przed sezonowym wzrostem zapotrzebowania na pracowników tymczasowych w IV kwartale. Przewidują, że w tym roku będą miały nawet więcej zamówień na cudzoziemców niż rok temu.

„Zbliżamy się do przedświątecznego szczytu konsumpcyjnego, który w znacznej mierze obsługiwany jest przez pracowników z zagranicy – twierdzi Andrzej Korkus, prezes EWL” – czytamy na pierwszej stronie „Rzeczpospolitej”.

Ponadto w dzienniku badaniu był poświęcony kolejny duży artykuł w rozdziale „Ekonomia i Biznes”.

Źródło: Rzeczpospolita

Pobierz: Raport [PDF]

Raport EWL S.A. „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii – II edycja” [PDF]

Ponad 92% pracowników zagranicznych, którzy zdecydowali się pozostać w Polsce po wybuchu pandemii, nie żałuje podjętej decyzji. Przeciwnego zdania jest jedynie 1,6% cudzoziemców. Świadczą o tym wyniki badania socjologicznego „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii”, przeprowadzonego przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.


Uwaga:
Dostępna jest już nowsza wersja raportu (czerwiec 2021).
Kliknij i sprawdź co pokazują wyniki tegorocznego badania.

Raport o sytuacji pracowników zatrudnianych w Polsce - EWL 2021


Również w przypadku migrantów, którzy przyjechali do Polski już w trakcie pandemii, można spotkać się głównie z pozytywną oceną decyzji o przybyciu do naszego kraju. Według badania, przeszło 89% respondentów nie żałuje swojej decyzji o przyjeździe i podjęciu pracy w Polsce po 14 marca 2020 roku. Żałuje tego jedynie nieco ponad 2% respondentów.

Tym niemniej, pandemia koronawirusa oraz ograniczenia wprowadzone w Polsce z jej powodu uderzyły także w migrantów zarobkowych. Niemal 40% cudzoziemców, którzy pozostali w naszym kraju po wybuchu pandemii, zostało zmuszonych, by w jej trakcie zmienić zakład pracy, a niemal 1/3 – branżę zatrudnienia.

Ponadto, badanie pokazało, z automatycznego przedłużenia pozwolenia na legalny pobyt i pracę w Polsce, zaproponowanego przez polski rząd w trakcie pandemii koronawirusa, skorzystało już ponad 42% pracujących cudzoziemców. W przyszłości z tego rozwiązania zamierza skorzystać kolejne 30% pracowników zagranicznych.

„Uzyskane dane pozwalają nam patrzeć w przyszłość z optymizmem. To samo tyczy się wdrożonych w tym roku przez polski rząd działań systemowych, które wraz z zaangażowaniem ze strony polskiego biznesu pozwoliły na zatrzymanie znacznej części migrantów na rynku. Szereg udogodnień wprowadzonych w tym pełnym wyzwań okresie przełożył się także na lepsze nastroje ze strony samych pracowników zagranicznych”

– komentuje wyniki badania Andrzej Korkus, Prezes EWL S.A.

Druga edycja badania socjologicznego „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii”, została przeprowadzone w sierpniu i wrześniu 2020 roku przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przebadanych zostało 610 pracujących w Polsce cudzoziemców, głównie z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji.

Pobierz Raport [PDF]