Opublikowano: 22.08.2023
Autor wpisu:Rafał Glogier-Osiński
Rafał Glogier-Osiński
22.08.2023
Blog EWL

Napływ młodych osób z Ukrainy – jak wpływa na rynek pracy?

Młodzi pracownicy z Ukrainy

Według raportu EWL w ciągu ostatniego 1,5 roku zmienił się profil wiekowy obywateli Ukrainy przybywających do Polski. Znaczny napływ młodych ludzi nie pozostaje bez wpływu na rynek pracy. Co się zmieniło oraz jakie szanse i wyzwania stwarza to dla przedsiębiorców?

Spis treści

Ewolucja profilu migracyjnego Ukraińców w Polsce

Agresja Rosji na terytorium Ukrainy spowodowała ogromną migrację wśród obywateli tego kraju. Dotyczy to zarówno osób starszych, jak i młodych obywateli Ukrainy, którzy stanowią coraz liczniejszą grupę na polskim rynku pracy.

Jak wynika z raportu EWL, w ciągu ostatnich 18 miesięcy zmienił się profil wiekowy obywateli przebywających w Polsce. O ponad 10% wzrosła liczba osób w wieku 18-25 lat, podczas gdy o podobną wartość zmalała liczba osób w wieku powyżej 45 roku życia. Ta zmiana może mieć kluczowe znaczenie dla lokalnej gospodarki i rynku pracy oraz wymagać zmiany podejścia w kwestiach związanych z zatrudnianiem cudzoziemców.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Sprawdź nasz raport Mobilności Transgranicznej “Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”

Przeczytaj raport

Szanse i wyzwania dla firm

Napływ młodych pracowników z Ukrainy niesie dla polskich przedsiębiorców wiele korzyści. Wśród cudzoziemców znajdują się wykształceni i wykwalifikowani fachowcy oraz osoby zmotywowane do pracy i nauki. Młodzi obywatele Ukrainy często znają kilka języków i łatwo uczą się polskiego, co ułatwia adaptację na nowym rynku pracy.

Widząc szansę na rozwój zawodowy i lepsze zarobki, chętnie wiążą się z firmą na dłużej i w świadomy sposób rozwijają swoją karierę. Dla firmy może to oznaczać mniejszą rotację i stabilność zespołu. Duża konkurencja na rynku pracy sprawia, że w pozyskiwaniu jakościowych pracowników szczególne znaczenie zyskuje efektywna rekrutacja i atrakcyjnie skonstruowana oferta pracy.

Nowe oczekiwania młodych przybyszów

Młodzi ludzie mają zazwyczaj inne oczekiwania i potrzeby, co wymaga odpowiednich reform polityki rynku pracy jak m.in. dostosowanie programów szkoleniowych i aktywizacyjnych do potrzeb różnych grup wiekowych.

W odróżnieniu od starszego pokolenia często szukają stabilnego środowiska pracy, z którym chcą związać się na dłużej, przy jednoczesnej legalizacji pobytu. Duże znaczenie ma dla nich także możliwość rozwoju zawodowego oraz nauki, m.in. języków.

Coraz częściej zwracają także uwagę na takie kwestie jak dodatkowe benefity w postaci karnetów sportowych lub opieki medycznej. Dla rodzin z dziećmi duże znaczenie ma także pomoc w znalezieniu żłobka lub przedszkola. Wszystkie te informacje powinny zostać wypunktowane w ofercie pracy.

Adaptacja procesu rekrutacji

Zmienia się także sposób, w jaki obywatele Ukrainy szukają pracy. Młodzi ludzie coraz częściej poszukują atrakcyjnych dla siebie ofert w Internecie. Dla polskich przedsiębiorców oznacza to konieczność dostosowania procesu rekrutacyjnego do potrzeb młodych pracowników.

Miejscem pierwszego kontaktu są zwykle platformy ogłoszeniowe lub strona agencji pracy. Ogłoszenie powinno być dostosowane językowo oraz zawierać wszystkie niezbędne informacje o ofercie pracy. Kandydaci w pierwszym kroku proszeni są o przesłanie aplikacji online. Na tej podstawie dokonywana jest również wstępna selekcja i ocena kandydatów.

Zmieniający się profil migracyjny sprawia, że firmy powinny zadbać o to, aby procesy były dostępne dla kandydatów z Ukrainy, uwzględniały różnice w systemie edukacyjnym oraz ułatwiały zdobycie niezbędnych dokumentów.

Rola agencji pracy w rekrutacji

Agencje pracy odgrywają istotną rolę w efektywnej rekrutacji młodych pracowników z Ukrainy. Dzięki swojej wiedzy na temat rynku pracy, doświadczeniu w rekrutacji oraz dostępowi do potencjalnych pracowników, mogą pomóc przedsiębiorstwom w znalezieniu odpowiednich kandydatów.

Zależy Ci na szybkiej i efektywnej rekrutacji młodych pracowników z Ukrainy? W procesie rekrutacji skorzystaj z pomocy agencji pracy.

Pomożemy Ci w przygotowaniu oferty dostosowanej do potrzeb młodych osób oraz pozyskiwaniu wartościowych pracowników, którzy zwiążą się z Twoją firmą na dłużej. Wśród oferowanych usług znajdują się także leasing pracowniczy, outsourcing procesów i funkcji oraz pomoc w legalizacji zatrudnienia pracowników.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty – skontaktuj się z nami.

Chcesz nawiązać współpracę z agencją pracy tymczasowej?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się
Rafał Glogier-Osiński

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową