Opublikowano: 22.03.2022
Autor wpisu:Alina Necewicz
Alina Necewicz
22.03.2022
Aktualności | Blog EWL

Wykwalifikowany pracownik z agencji pracy? Zdecydowanie tak!

Rekrutacja specjalistów z agencją pracy

Dobrze wykwalifikowany pracownik to gwarancja wysokiej jakości i efektywności pracy. Nic dziwnego, że specjaliści i fachowcy stanowią najczęściej poszukiwaną grupę na rynku pracy. Tuż za nimi znajdują się wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Znalezienie odpowiedniego personelu to jednak niełatwe zadanie. Z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na rekrutacje przez agencje pracy.

Spis treści

Duża konkurencja między firmami oraz utrzymujący się rynek pracownika sprawiają, że wykwalifikowany personel to skarb. Wie o tym, każdy pracodawca, który choć raz miał okazję przekonać się, jak dobre przygotowanie do pracy wpływa na jej efektywność. W zależności od branży i konkretnego stanowiska poszukiwane są różne kompetencje i poziom umiejętności. Kim są wykwalifikowani pracownicy?

Wykwalifikowany pracownik – kompetencje i doświadczenie

Kwalifikacje zawodowe to inaczej zestaw umiejętności i wiedzy, który są potrzebne do wykonywania danego zawodu. W zależności od branży mogą to być m.in. umiejętności językowe, znajomość języków programowania, umiejętność obsługi pojazdów i maszyn lub dobra sprawność fizyczna. Umiejętności poświadczane są zwykle przez odbyte kursy i szkolenia, wykształcenie, certyfikaty lub zaświadczenia z poprzedniej pracy. Wysoko wykwalifikowany pracownik jest więc osobą, która posiada odpowiedni zestaw umiejętności i doświadczenie oraz potrafi je poświadczyć.

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni

Ogromny boom budowlany i magazynowy oraz zapotrzebowanie na prace fizyczne sprawiają, że jedną z najczęściej poszukiwanych grup zawodowych są fachowcy, operatorzy maszyn oraz wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Pracodawcy w branży budowlanej i logistycznej mierzą się z problemem deficytów kadrowych oraz dużą rotacją wśród pracowników. Równocześnie duże tempo pracy i odpowiedzialność wymusza zatrudnianie dużych zespołów o odpowiednich kwalifikacjach. Pracownik fizyczny musi więc posiadać doświadczenie i odpowiednie umiejętności.

Zapotrzebowanie na szwaczki

Wśród poszukiwanych grup zawodowych znajdują się również wykwalifikowane szwaczki i zdolne krawcowe. Tylko w ostatnich tygodniach ogromnie wzrosło zapotrzebowanie na te grupy pracowników. W Polsce brakuje nie tylko doświadczonych osób, ale także szkół, w których nowe pokolenie mogłoby nabyć potrzebne umiejętności. Rozwiązaniem są agencje pracy tymczasowej, które posiadają duże grupy takich pracowników z innych krajów, jak Ukraina, Mołdawia czy Białoruś.

Specjaliści IT

Kolejną branżą, w której panuje ogromny popyt na pracowników, jest branża IT. Stałe postępująca cyfryzacja oraz rozwój e-commerce sprawiają, że zapotrzebowanie na doświadczonych programistów ciągle się zwiększa. Równocześnie pracownicy IT mają opinię roszczeniowej grupy, która często zmienia miejsce pracy. Rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalistów zza wschodniej granicy.

Wykwalifikowani pracownicy ze wchodu

Wykwalifikowani pracownicy ze wschodu to obywatele takich państw, jak Ukraina, Białoruś, Rosja czy Mołdawia. Fachowcy, specjaliści i pracownicy fizyczni znajdują zatrudnienie w takich branżach, jak budownictwo, logistyka, transport i produkcja. Duże zatrudnienie daje także branża spożywcza oraz firmy oferujące usługi sprzątania. Osobny sektor stanowią firmy IT oraz korporacje szukające pracowników z umiejętnościami analitycznymi lub językowymi.

Rekrutacja pracowników wykwalifikowanych

Wykwalifikowany pracownik fizyczny, operator maszyn czy programista? Kluczem do udanej rekrutacji jest precyzyjne określenie kryteriów dla danego stanowiska oraz przygotowanie oferty, która dotrze do odpowiedniej grupy docelowej, a także ją zainteresuje. Jak tego dokonać?

Z pomocą przychodzą agencje pracy, które łączą zainteresowanych pracodawców z osobami, które chcą podjąć pracę w Polsce. Agencja może odciążyć firmę w procesie rekrutacji i legalizacji zatrudnienia cudzoziemców lub zaoferować leasing pracowniczy.

Wśród kluczowych przewag tego rozwiązania znajdują się dostęp do szerokiej bazy kandydatów oraz współpraca z lokalnymi biurami rekrutacyjnymi poza obszarem Polski. Znając kontekst biznesowy klienta oraz specyfikę rynków pracy w innych krajach, agencja wie, jak efektywnie szukać wykwalifikowanych pracowników o pożądanym zestawienie kompetencji oraz w jaki sposób dotrzeć do nich z ofertą pracy.

W efekcie proces rekrutacji zostaje znacznie skrócony, a pracodawca zyskuje wykwalifikowanego pracownika o precyzyjnie dopasowanym profilu umiejętności.

Planujesz zatrudnić cudzoziemców?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się
Alina Necewicz

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową