Liczba obcokrajowców świadczących pracę w Polsce systematycznie rośnie. Według danych opublikowanych przez ZUS, w październiku 2021 roku zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było ponad 870 tysięcy cudzoziemców. To ponad 5% wszystkich pracujących.

Przedsiębiorcy coraz chętniej rekrutują i zatrudniają pracowników z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Indii czy Nepalu ceniąc ich dyspozycyjność i wysoką motywację do pracy. Jednak procedura związana z zatrudnieniem pracownika będącego obcokrajowcem jest nieco bardziej skomplikowany, niż w przypadku kandydatów z Polski. O wielu kwestiach należy pamiętać, aby bezpiecznie i legalnie zatrudniać pracownika zagranicznego.

Rekrutacja pracowników z zagranicy

Do rozpoczęcia procesu zatrudnienia pracownika z zagranicy należy się dobrze przygotować od samego początku. Pozyskanie kandydata do pracy poza granicami kraju nie jest proste, szczególnie w przypadku firm, które dopiero rozpoczynają poszerzanie zespołów o obcokrajowców. W wielu przypadkach nie wystarczy jedynie przetłumaczone ogłoszenie wystawione na popularnych portalach ogłoszeniowych.

Niezbędna jest wiedza gdzie potencjalni pracownicy, dopasowani do wymagań oferowanego stanowiska, szukają możliwości zatrudnienia, na jakie ogłoszenia chętniej aplikują, a także jakimi kanałami się komunikują. Poza tym, samo dotarcie do kandydata i zainteresowanie go ofertą pracy, nie kończy procesu rekrutacji. Warto pamiętać, że w przypadku cudzoziemców niezbędne jest przejście przez procedurę legalizacji pobytu oraz pracy.

Proces zatrudnienia pracownika – o czym należy pamiętać

Po zrekrutowaniu pracownika z zagranicy nadchodzi czas na legalizację jego pobytu i pracy w Polsce. Procedura zależy od kraju pochodzenia obcokrajowca, branży w jakiej będzie on zatrudniony, jego kwalifikacji zawodowych oraz czasu, na który pracodawca planuje powierzyć mu pracę.

Największą grupę cudzoziemców w naszym kraju stanowią pracownicy z Ukrainy. W większości są oni zatrudniani w oparciu o oświadczenia o powierzeniu pracy rejestrowane w centralnej ewidencji oświadczeń przez odpowiednie urzędy pracy.

Obecnie, w związku z trwającą od marca 2020 roku pandemią koronawirusa, rząd polski wprowadził na mocy tzw. „ustaw covidowych” możliwość legalnego przedłużenia pracy obcokrajowców na okres do 30 dni po dacie ogłoszenia końca pandemii lub stanu zagrożenia epidemiologicznego. To powoduje, że wielu cudzoziemców decyduje się na pozostanie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na dłużej niż przewidywany na mocy oświadczenia maksymalny czas pracy.

Według danych z raportu przygotowanego przez specjalistów EWL we współpracy ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii dla blisko 60% cudzoziemców możliwość automatycznego przedłużenia zatrudnienia była główną determinantą wpływającą na ich decyzję o pozostaniu w Polsce i kontynowaniu pracy.

Należy także zaznaczyć, ze proces legalizacji zatrudnienia systematycznie się zmienia. Wprowadzane są nowe przepisy oraz interpretacje prawne, w związku z czym działy HR w firmach zatrudniających pracowników zagranicznych muszą na bieżąco aktualizować swoją wiedzę i wprowadzać rozwiązania zgodnie z obowiązującym stanem prawnym.

Pracownicy z zagranicy – rekrutacja zespołu przez specjalistów

Pozyskanie pracowników zagranicznych nie jest zadaniem prostym. Agencje pracy tymczasowej specjalizujące się w rekrutacji obcokrajowców, poza standardowymi sposobami docierania do kandydatów – takimi jak np. publikacja ogłoszeń na popularnych portalach, prowadzą także kampanie marketingowe mające na celu podniesienie świadomości i zaufania do marki wśród cudzoziemców. Dzięki zwiększaniu swojej rozpoznawalności na rynkach zagranicznych znacznie łatwiej i szybciej mogą docierać do potencjalnych pracowników

Ponad to warto zaznaczyć, że firmy, które pozyskują setki pracowników tygodniowo dla swoich klientów, mają rozbudowane struktury zagraniczne – własne biura i sieć partnerów, a także bazę kandydatów, gotowych do podjęcia pracy w Polsce.

Dodatkowo działy prawne w agencjach pracy śledzą zmiany w ustawodawstwie i opracowują procedury legalizacji dokumentów ze znacznym wyprzedzeniem, co nie tylko pozwala na zatrzymanie wartościowych pracowników w firmie, ale także jest gwarantem bezpiecznego i w pełni legalnego zatrudnienia pracowników z zagranicy.

Chcesz zapoznać się z dodatkową informacją o zatrudnieniu cudzoziemca krok po kroku? Sprawdź nasze poprzednie wpisy – to olbrzymia dawka wiedzy, którą dzielą się doświadczeni w zatrudnianiu pracowników z zagranicy specjaliści. Zapraszamy do lektury.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.