Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (25 – 31 lipca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 25 – 31 lipca 2023 roku      


Polska osiągnęła historycznie niskie bezrobocie 

Stopa bezrobocia w czerwcu 2023 roku wyniosła 5,0% wobec 5,1% miesiąc wcześniej poinformowało 25 lipca Radio Zet, powołując się na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez GUS liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w czerwcu 783,5 tys. wobec 802,3 tys. osób miesiąc wcześniej. To najniższa liczba osób bez pracy od lat. Spadek wynika głównie z zapotrzebowania na pracowników sezonowych. W Polsce pracuje już ponad 17 mln osób, z czego milion z nich to obcokrajowcy. 

– Dzisiaj mamy historycznie najniższe bezrobocie. Jesteśmy drugim państwem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem. Ze świeżych danych dzisiejszych, czyli odczytów ministerstwa rodziny stopa bezrobocie spada w porównaniu do poprzedniego miesiąca, mamy 5,0% – przekazała wcześniej na antenie Polsat News Marlena Maląg, szefowa resortu pracy.  


GUS: Ponad 15,1 mln aktywnych osób na polskim rynku pracy 

Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami GUS w lutym 2023 roku na polskim rynku pracy aktywnych było 15,1 mln osób, w tym 8 mln mężczyzn i 7,1 mln kobiet. Średnia wieku wyniosła 42,5 lat, zaś mediana wieku 42 lata podał 27 lipca portal Prawo.pl. 

Według przekazanych przez GUS danych w tym czasie na polskim rynku pracy aktywnych było 577,1 tys. cudzoziemców, zaś emerytów i rencistów – 758,9 tys. Natomiast osób z niepełnosprawnością pracowało 473,2 tys. Z informacji wynika, że najliczniejszą grupę pracujących stanowiły osoby w wieku 35-44 lata, następnie osoby w przedziale wiekowym 45-54 i 25-34. Najmniej liczną grupę pracujących stanowiły osoby mające 65 lat i więcej. Nieco więcej od nich było pracowników w wieku 24 lata i mniej.  


Niemcy: 53% uchodźców z 2015 roku podjęło zatrudnienie  

Ponad połowa osób (53%), które przyjechały do Niemiec podczas kryzysu uchodźczego w 2015 roku, znalazła obecnie zatrudnienie poinformował 27 lipca portal Deutsche Welle. 

Dane te pochodzą z najnowszego raportu Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB), zgodnie z którym wśród osób, które przebywają w Niemczech od sześciu lat, 41% znalazło pracę poniżej poziomu, jaki mieli przed przeniesieniem się do Niemiec, zaś 12% z nich jest zatrudnionych powyżej poziomu uzyskanego w kraju pochodzenia.  

Zgodnie z badaniami średnie miesięczne zarobki brutto uchodźców zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin wynoszą 60% średnich miesięcznych zarobków brutto osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w Niemczech. 

Źródło: DW.com

Jak rekrutować pracowników tymczasowych i dlaczego jest to korzystne rozwiązanie?

Praca tymczasowa staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem na rynku pracy, szczególnie dla migrantów, takich jak obywatele Ukrainy w Polsce. Wielu z nich szuka pracy przejściowej, co czyni pracę tymczasową atrakcyjną opcją. Jednak nie tylko pracownicy odnoszą korzyści z tego rozwiązania – firmy także mogą czerpać wiele zalet z wynajmowania pracowników tymczasowych. W tym artykule omówimy, dlaczego praca tymczasowa może być atrakcyjna dla migrantów i jak sprawić, żeby sam proces zatrudniania pracowników tymczasowych przebiegał sprawnie i płynnie.

Praca tymczasowa może być dobrym rozwiązaniem dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce, ale też dla firm, ponieważ przyczynia się do konkurencyjności biznesu. W porównaniu z grudniem 2021 roku odsetek obywateli Ukrainy, którzy chcą zatrzymać się w Polsce na dłużej, zmalał z 62% do 40%. Czterokrotnie zmalał udział tych, którzy chcą pozostać na stałe.

Taka sytuacja jest z pewnością związana z tym, że sporą część obywateli Ukrainy przebywających w Polsce stanowią uchodźcy wojenni, którzy przybyli do naszego kraju na czas wojny, jednak nie chcą tu osiadać na stałe. W związku z tym wiele osób szuka pracy przejściowej. Dobrym rozwiązaniem jest więc dla nich praca tymczasowa.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Sprawdź nasz raport Mobilności Transgranicznej “Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”

Przeczytaj raport

Atrakcyjność pracy tymczasowej dla migrantów, w tym obywateli Ukrainy w Polsce

Dlaczego praca tymczasowa może być atrakcyjna dla migrantów z Ukrainy? W wielu wypadkach praca tymczasowa staje się atrakcyjna dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce z kilku powodów:

  • Elastyczność zatrudnienia

Praca tymczasowa pozwala migrantom na elastyczność w wyborze długości zatrudnienia, co jest idealne dla osób, które nie planują pozostawać w kraju na stałe. Mogą oni dostosować okres pracy do swoich indywidualnych potrzeb i planów życiowych.

  • Możliwość zyskania doświadczenia

Praca tymczasowa daje migrantom szansę na zdobycie doświadczenia zawodowego w różnych branżach i firmach. Jest to cenne, zwłaszcza dla osób, które planują rozwijać swoją karierę w przyszłości.

  • Optymalizacja zarobków

Często praca tymczasowa oferuje konkurencyjne wynagrodzenie, a osoba poszukująca pracy może wybrać ofertę, która najbardziej odpowiada jego potrzebom finansowym.

  • Brak obowiązku osiedlenia się na stałe

Migranci, którzy chcą pozostać mobilni i nie mają zamiaru osiedlać się na stałe w danym kraju, znajdują w pracy tymczasowej doskonałe rozwiązanie, które pozwala im pracować w różnych miejscach bez konieczności długotrwałych zobowiązań.

Atrakcyjność pracy tymczasowej dla pracodawców

Praca tymczasowa jest również korzystnym rozwiązaniem dla pracodawców. Wśród najważniejszych korzyści można wymienić przede wszystkim:

  • Pokrycie okresowych potrzeb

W niektórych branżach czy sektorach występują sezonowe wzrosty w aktywności gospodarczej. Pracownicy tymczasowi są doskonałym rozwiązaniem, aby załatać luki kadrowe w czasie wzmożonej produkcji, okresów wyprzedaży czy innych okoliczności, które wymagają tymczasowego zwiększenia zatrudnienia.

  • Testowanie potencjalnych pracowników

Praca tymczasowa umożliwia pracodawcy sprawdzenie umiejętności, kompetencji oraz dopasowania pracownika do zespołu przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu na stałe. To doskonała okazja do oceny potencjalnych kandydatów w rzeczywistym środowisku pracy.

  • Dostęp do specjalistycznych umiejętności

Pracownicy tymczasowi często posiadają specjalistyczne umiejętności i doświadczenie, które można wykorzystać na krótkoterminowych projektach lub zadaniach. To pozwala firmie korzystać z kompetencji, które mogą być trudne do znalezienia na stałe na lokalnym rynku pracy.

Jak zapewnić płynność i sprawnie przebiegający proces zatrudniania?

Aby proces zatrudniania pracowników tymczasowych przebiegał sprawnie i płynnie, warto powierzyć go sprawdzonej agencji pracy. Agencje posiadają doświadczenie w obszarze rekrutacji i zatrudniania pracowników tymczasowych. Mają również wiedzę na temat przepisów dotyczących zatrudnienia migrantów i mogą pomóc w dopełnieniu formalności związanych z legalnym zatrudnieniem obywateli Ukrainy.

Kluczowym elementem jest również dobra komunikacja pomiędzy pracodawcą, a agencją pracy. Pracodawca powinien dostarczyć agencji dokładnych informacji dotyczących oczekiwanych umiejętności i doświadczenia pracowników. Jasne określenie oczekiwań i wymagań dotyczących stanowiska pracy oraz wspólna analiza potrzeb firmy pozwolą na efektywne dopasowanie pracowników tymczasowych do konkretnych zadań.

Regularna komunikacja i monitorowanie pracy pracowników tymczasowych zapewni płynne funkcjonowanie procesów produkcyjnych i logistycznych. Jest kluczem do szybkiego rozwiązania ewentualnych problemów.

Po zakończeniu procesu rekrutacji warto podzielić się opinią z agencją. To pozwoli na doskonalenie współpracy w przyszłości.

Korzyści dla pracodawcy wynikające ze współpracy z agencją pracy przy poszukiwaniu pracowników tymczasowych

Współpraca z agencją pracy przy poszukiwaniu pracowników tymczasowych może przynieść wiele korzyści dla pracodawcy. Oto główne zalety tego rodzaju współpracy:

  • Szybki dostęp do wykwalifikowanych pracowników

Agencje pracy specjalizujące się w rekrutacji pracowników tymczasowych mają dostęp do dużej puli wykwalifikowanych kandydatów. To pozwala pracodawcom szybko zaspokoić zapotrzebowanie na pracowników w przypadku nagłych braków kadrowych.

  • Zmniejszenie kosztów rekrutacji i szkoleń

Wynajmowanie pracowników tymczasowych poprzez agencję pośrednictwa pracy pozwala ograniczyć koszty związane z rekrutacją i szkoleniem pracowników. Firma pośrednictwa pracy często odpowiada za przesiewanie kandydatów, weryfikację ich kompetencji i przedstawia tylko tych, którzy spełniają określone wymagania.

  • Skrócenie czasu rekrutacji

Proces rekrutacyjny dla pracowników tymczasowych może być szybszy i bardziej efektywny niż w przypadku zatrudniania pracowników na stałe. Agencja pośrednictwa pracy może dostarczyć gotowych kandydatów spełniających wymagania, co skraca czas między ogłoszeniem wakatu, a faktycznym zatrudnieniem.

  • Ochrona przed ryzykiem związanym z zatrudnieniem

Pracodawcy wynajmując pracowników tymczasowych przez agencję, ograniczają ryzyko związane z koniecznością zwolnienia pracowników w przypadku spadku zapotrzebowania na pracę. Agencja odpowiada za zatrudnienie i zwolnienie pracowników w miarę potrzeb, co daje większą elastyczność działania dla firmy.

  • Zwiększenie efektywności operacyjnej

Dzięki pracy tymczasowej, firmy mogą zwiększyć wydajność i kontynuować produkcję nawet w okresach zwiększonego zapotrzebowania, np. sezonowym popycie, bez konieczności zatrudniania stałych pracowników na krótki okres.

  • Skoncentrowanie się na głównej działalności

Dzięki korzystaniu z usług agencji pracy, pracodawcy mogą skoncentrować się na podstawowej działalności swojej firmy, a nie na procesach rekrutacyjnych i zarządzaniu zatrudnieniem tymczasowym.

Podsumowanie

Praca tymczasowa jest atrakcyjną opcją zarówno dla migrantów, takich jak obywatele Ukrainy w Polsce, jak i dla firm. Daje obywatelom Ukrainy elastyczność i możliwość zdobycia nowego doświadczenia zawodowego, podczas gdy dla firm stanowi narzędzie do optymalizacji kosztów zatrudnienia i zabezpieczenia ciągłości produkcji. Współpraca z agencjami pracy pozwala na skuteczne i efektywne zatrudnienie pracowników tymczasowych, co przyczynia się do sprawnego funkcjonowania procesu zatrudniania i osiągnięcia pozytywnych rezultatów biznesowych.

Jeśli chcesz zatrudnić pracowników tymczasowych, skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.

Outsourcing procesów rekrutacyjnych z agencją EWL Group

Potrzebujesz pomocy w zatrudnianiu pracowników?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (18 – 24 lipca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 18 – 24 lipca 2023 roku      


GUS: Pod koniec 2021 roku w Polsce znajdowało się ok. 1,9 mln cudzoziemców

W polskich rejestrach stanem na 31 grudnia 2021 roku było zarejestrowanych ponad 1,9 mln cudzoziemców. Najwięcej, bo aż 1,2 mln (65,7%) z nich to obywatele Ukrainy – wynika z opublikowanej przez GUS prezentacji „Statystyczna integracja rejestrów administracyjnych na potrzeby estymacji charakterystyk populacji cudzoziemców w Polsce”.  

Zgodnie z danymi w bazie danych ZUS, NFZ, KRUS, UdSC czy PESEL w końcu 2021 roku było zarejestrowanych m.in.: 

Obywateli Ukrainy 1 223 476 65,7% 
Obywateli Białorusi 124 556 6,7% 
Obywateli Niemiec 43 249 2,3% 
Obywateli Gruzji 39 895 2,1% 
Obywateli Mołdawii 37 145 2% 
Obywateli Rosji 36 045 1,9% 
Obywateli Turcji 24 756 1,3% 
Obywateli Indii 24 487 1,3% 
Obywateli Chin 17 779 1% 
Obywateli Wietnamu 16 511 0,9% 

Blisko 30 tys. ukraińskich działalności gospodarczych w Polsce od wybuchu wojny 

Ponad 60% zagranicznych jednoosobowych działalności gospodarczych zarejestrowanych od stycznia 2022 roku do czerwca 2023 roku ma właściciela z obywatelstwem ukraińskim – wynika z najnowszego opublikowanego 18 lipca raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.  

Zgodnie z danymi w ubiegłym roku firmy zakładane przez obywateli Ukrainy stanowiły 57% firm otwieranych przez cudzoziemców w Polsce. Ukraińcy w naszym kraju otworzyli blisko 16 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, co stanowiło 6% wszystkich założonych w 2022 roku działalności. W pierwszej połowie 2023 roku zakładane przez Ukraińców firmy stanowiły 67% jednoosobowych działalności gospodarczych otwieranych przez obcokrajowców. W tym czasie przybyło ich blisko 14 tys., a więc niemal tyle co w całym zeszłym roku i już niemal co dziesiąta zakładana w Polsce firma była ukraińska.  

Od wybuchu wojny w Ukrainie do końca czerwca 2023 roku w bazie CEIDG zarejestrowano 29,4 tys. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych. Wśród branż dominują budownictwo, informacja i komunikacja, a także usługi. 


Niedobór wykwalifikowanych pracowników w Niemczech coraz wyraźniej daje się we znaki 

Według stowarzyszenia branżowego, w niemieckich hotelach i restauracjach brakuje obecnie ponad 65 tys. pracowników – poinformował 22 lipca portal Money.pl, powołując się na informację przekazaną przez niemiecką agencję Deutsche Presse-Agentur. 

Według Federalnej Agencji Pracy liczba pracowników objętych składkami na ubezpieczenie społeczne w branży gastronomicznej i hotelarskiej spadła w kwietniu do niecałych 940 tys. W porównaniu do kwietnia 2019 roku był to spadek o blisko 154 tys. osób, czyli ponad 14%. Warto podkreślić, że nawet w porównaniu z kwietniem 2020 roku, kiedy pandemia koronawirusa objęła już Niemcy, zatrudnienie w kwietniu 2021 roku spadło o blisko 83 tys. pracowników, czyli o około 8%. 

Według Ingrid Hartges, dyrektor generalnej Niemieckiego Stowarzyszenia Hoteli i Restauracji (Dehoga), najtrudniej przede wszystkim o kucharzy i pracowników obsługi. W efekcie tego coraz częściej obserwuje się, że w niektórych restauracjach większy nacisk kładzie się na samoobsługę. Ekspertka dodaje również, że firmy gastronomiczne bardzo różnie reagują na napiętą sytuację na rynku pracy. 

Co zrobić, aby Twoja firma jawiła się jako atrakcyjne miejsce dla obywatela Ukrainy?

Wzrost liczby obywateli Ukrainy poszukujących pracę za granicą sprawił, że stali się oni znaczną grupą na polskim rynku pracy. Pracownicy ze Wschodu to często solidni fachowcy i świetnie wykwalifikowani specjaliści. Rosnąca migracja zawodowa i coraz większa mobilność w obrębie tej grupy sprawia, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej rywalizują o pracowników. Co zrobić, aby przyciągnąć i zatrzymać osoby chętne do pracy? Przedstawiamy krótki poradnik dla przedsiębiorców.

Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy –  raport EWL

Jak wynika z najnowszego raportu EWL aż 50% respondentów z Ukrainy planuje ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy lub w stały w Polsce. Aż 56% z nich ma wyższe lub niepełne wyższe wykształcenie, co oznacza, że gościmy na terenie kraju osoby o wysokich kwalifikacjach zawodowych.

Pozytywne wrażenia z kadrą z Ukrainy potęguje bliskość kulturowa i łatwość w nauce języka polskiego. Aż 35% osób deklaruje znajomość języka polskiego na poziomie dobrym lub bardzo dobrym. Znamienne jest, że niemal połowa ankietowanych wskazuje właśnie ułatwienie dostępu do kursów językowych jako czynnik, który najbardziej sprzyja integracji obywateli Ukrainy w Polsce.

Dane pochodzą z raportu Mobilności Transgranicznej “Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Sprawdź nasz raport Mobilności Transgranicznej “Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”

Przeczytaj raport

Wniosek jest prosty. Ukraińcy planują u nas zostać na dłużej. Stwarza to korzystną sytuację dla pracodawców, którzy zatrudniając obcokrajowców, mogą uzupełnić luki kadrowe i pozyskać do swojego zespołu wartościowych pracowników. Co jednak zrobić, aby ich przyciągnąć i uniknąć kosztownej rotacji?

Jak przyciągnąć obywateli Ukrainy do pracy w Twojej firmie? Kroki, które warto wykonać

Jakie czynniki są atrakcyjne z perspektywy obywatela Ukrainy starającego się o pracę?

Mając na uwadze portret obywateli Ukrainy przebywających w Polsce oraz problemy, z jakimi się zmagają,  możesz wykonać kilka kroków, dzięki którym Twoja firma stanie się atrakcyjna dla obywateli Ukrainy. Oto kwestie na, które warto zwrócić uwagę:

Pomoc w kwestiach formalnych, przede wszystkim w legalizacji pobytu i zatrudnienia

Zatrudnionym pracownikom warto zapewnić wsparcie i informacje dotyczące procesu legalizacji pobytu i zatrudnienia w Polsce. Proces legalizacji dla obcokrajowców wymaga znajomości przepisów oraz załatwienia wielu formalności. Agencja może pomóc pracownikom w załatwieniu niezbędnych dokumentów i procedur, co znacznie ułatwia i przyspiesza cały proces.

Oferty pracy dostosowane do kompetencji i wykształcenia

Ważne jest, aby oferowana  praca odpowiadała umiejętnościom i wykształceniu obywateli Ukrainy. W przeciwnym razie czeka Cię szybka rotacja lub kolejna rekrutacja. Przeprowadzenie dokładnej analizy wymagań stanowisk i dopasowanie ofert pracy do ich kompetencji może przyciągnąć większą liczbę zainteresowanych kandydatów, którzy zwiążą się z firmą na dłużej.

Agencje pracy tymczasowej przeprowadzają dokładną analizę wymagań stanowisk i starają się dopasować oferty pracy do umiejętności i wykształcenia potencjalnych pracowników. Dzięki temu możliwe jest przyciągnięcie większej liczby zainteresowanych kandydatów, którzy będą mogli związać się z firmą na dłużej, co minimalizuje koszty związane z rotacją pracowników.

Zapewnienie łatwiejszego dostępu do kursów językowych

Nieznajomość języka polskiego może stanowić dużą barierę dla niektórych obywateli Ukrainy. Z tego powodu warto rozważyć zapewnienie im łatwiejszego dostępu do kursów językowych. Możesz nawiązać współpracę z lokalnymi szkołami językowymi lub zapewnić finansowe wsparcie dla pracowników, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności językowe.

Pakiet benefitów

W ogłoszeniu warto wymienić dodatkowe korzyści, jakie firma oferuje swoim pracownikom. Może to być prywatna opieka medyczna, karta sportowa, dofinansowanie do posiłków, programy motywacyjne lub elastyczne godziny pracy. Dodatkowe benefity mogą być bardzo atrakcyjne dla potencjalnych pracowników z Ukrainy.

Agencje pracy tymczasowej mają wiedzę na temat oczekiwań pracowników. Mogą pomóc w tworzeniu oferty i podpowiedzieć, jakie benefity warto zaoferować na dane stanowiska, tak, by przyciągnąć kandydatów.  

Program wsparcia dla imigrantów

Firma powinna mieć program wsparcia, który pomoże obywatelom Ukrainy w ich adaptacji i codziennym życiu w Polsce.

Agencje pracy tymczasowej mogą pomóc w znalezieniu mieszkania, udzielić poradnictwa podatkowego czy wesprzeć w załatwianiu spraw związanych z przeprowadzką. Dzięki temu pracownicy będą czuli się bardziej komfortowo stając przed nowym wyzwaniem.

Różnorodność i równość

Warto podkreślić, że firma ceni różnorodność i równość w miejscu pracy. Wspomnij  o polityce równych szans, braku dyskryminacji i otwartości na różne perspektywy. Może to być ważne dla pracowników, którzy oczekują uczciwego traktowania i szanowania ich różnic.

W przeprowadzaniu procesu rekrutacji opartego na zasadach równych szans może Cię wesprzeć agencja pracy tymczasowej poprzez tworzenie ogłoszeń rekrutacyjnych wolnych od wszelkich form dyskryminacji.  Dzięki temu pracodawca będzie mógł zapewnić, że wszystkie osoby, niezależnie od ich pochodzenia, płci czy wieku, mają równe szanse na zdobycie pracy.

Wysokość płac i możliwość osiągnięcia lepszego poziomu życia

Obiektywnym czynnikiem, który wpływa na atrakcyjność pracy, jest pensja i możliwość osiągnięcia lepszego poziomu życia. Przedstaw pracownikom warunki finansowe oraz wyjaśnij im, w jaki sposób przyznawany jest system premii, jak rozliczane są nadgodziny oraz w jaki sposób mogą uzyskać podwyżkę.

Agencja pracy tymczasowej może przeprowadzić dla Ciebie analizę rynku płac, aby pomóc Ci ustalić konkurencyjne wynagrodzenie dla swoich pracowników. Pozwoli to zidentyfikować przeciętne stawki płac w danej branży i regionie, co umożliwi Ci oferowanie wynagrodzenia adekwatnego do umiejętności i doświadczenia pracowników.

Możliwość korzystania z systemów ochrony socjalnej

Osobom objętym Ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy przysługuje prawo do pomocy socjalnej na takich samych zasadach jak obywatelom RP. Poinformuj o tym pracowników i wyjaśnij, gdzie powinni się zwrócić, aby otrzymać pomoc. Być może część z nich jest w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej i takie wsparcie będzie potrzebne.

Zapewnienie odpowiedniej ochrony socjalnej dla pracowników ma duże znaczenie zarówno dla pracodawców, jak i dla samych pracowników. Agencja pracy tymczasowej monitoruje na bieżąco wszelkie zmiany w przepisach dotyczących ochrony socjalnej, tak by zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zawsze mieli aktualne informacje na temat dostępnych świadczeń.

Dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji dla pracowników i ich rodzin

Ta sama specustawa stanowi, że obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego, mogą korzystać z opieki medycznej na równi z ubezpieczonymi obywatelami RP. Dotyczy to również ich rodzin, w tym dzieci, które zyskują także dostęp do bezpłatnej edukacji. Upewnij się, czy Twoi pracownicy mają tego świadomość i zaoferuj pomoc w zdobyciu kontaktu do danej placówki.

Jeśli nie wiesz, jak to dokładnie wygląda z punktu prawnego możesz skorzystać z usług agencji pracy, która ma duże doświadczenie w rekrutowaniu obywateli Ukrainy, więc na bieżąco śledzi wszelkie zmiany w przepisach i może doradzić w zakresie różnych opcji opieki zdrowotnej i edukacyjnych dostępnych dla pracowników i ich rodzin.

Bezpieczeństwo osobiste i prawne dla imigrantów

Obywatele Ukrainy są chronieni przepisami prawa, które gwarantuje im bezpieczeństwo osobiste. Zapisy ustawy przetłumaczone na język ukraiński dostępne są w Internecie. Możesz wydrukować dokument lub upewnić się, że pracownik wie o prawach, które mu przysługują. Dobrą praktyką jest także stworzenie listy ważnych numerów, pod które może zadzwonić pracownik, który szuka pomocy.

Współpraca z agencją pracy tymczasowej może pomóc w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa osobistego i prawnego dla imigrantów z Ukrainy. Agencje posiadają wiedzę i doświadczenie w zakresie przepisów prawa pracy oraz procedur bezpieczeństwa. Dzięki temu pracownicy mogą czuć się chronieni i mają pewność, że ich prawa i bezpieczeństwo są priorytetem.

Kultura i integracja

Już na etapie rekrutacji warto podkreślić, że firma stawia na tworzenie przyjaznego środowiska pracy i promowanie integracji między pracownikami o różnych kulturach.

W ofercie pracy warto wspomnieć o wszelkich organizowanych wydarzeniach społecznych, spotkaniach integracyjnych, czy programach mentorowania, które pomagają nowym pracownikom łatwiej odnaleźć się w nowym środowisku.

Jeśli nie wiesz, jakiego typu programy warto wprowadzić do swojej firmy i jak to atrakcyjnie przedstawić potencjalnym pracownikom, możesz zwrócić się do agencji pracy, która współpracowała z wieloma firmami i ma wiedzę na temat tego, co cenią sobie pracownicy i z jakiego typu udogodnień chętnie by skorzystali.

Stabilność polityczna kraju i jej wpływ na stabilność gospodarczą

Niezależnie od warunków zatrudnienia i atrakcyjności Twojej firmy, czynnikiem, który przyciąga obywateli Ukrainy do pracy w Polsce, jest stabilność polityczna kraju, która korzystnie wpływa na gospodarkę i możliwość zarobku. Istnieje więc duża szansa, że pracownik, którego wybierzesz, będzie chciał związać się z Twoją firmą na dłużej.

Dostęp do różnorodnych szkoleń i kursów doszkalających

Wśród postulowanych benefitów powinien znaleźć się dostęp do szkoleń i kursów doszkalających. Obywatele Ukrainy często próbują sił w nowych zawodach lub potrzebują wsparcia w rozwoju swoich kwalifikacji na nowym rynku pracy. Pamiętaj także, że możliwość rozwoju jest jednym z najważniejszych motywatorów, które zapobiegają rotacji.

Przeczytaj również: Rotacja pracowników – jak ją mierzyć i jak jej zapobiegać?

Zapewnienie dostępu do różnorodnych szkoleń i kursów doszkalających jest nie tylko korzystne dla rozwoju zawodowego pracowników, ale także przyczynia się do zwiększenia ich zaangażowania i motywacji. Agencja może pomóc Ci w zidentyfikowaniu potrzeb szkoleniowych pracowników, w tym obywateli Ukrainy.

Ochrona praw pracowniczych

Do obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach stosunku pracy stosuje się przepisy Kodeksu Pracy. Wśród nich znajdują się m.in. swoboda nawiązania stosunku pracy, prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, prawo do przerw i urlopu wypoczynkowego, prawo do minimalnego wynagrodzenia oraz uprawniania związane z rodzicielstwem.

Warto poinformować pracowników, że Twoja firma szanuje przynależne im prawa oraz zapewnić dostęp do numerów na infolinie, prowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy.

Zapewnienie ochrony praw pracowniczych to nie tylko obowiązek pracodawcy, ale także kluczowy czynnik budowania zaufania i zadowolenia pracowników. Agencja pracy tymczasowej może wspomagać pracodawców w zapewnieniu pełnej zgodności z przepisami prawa pracy oraz pomagać w zrozumieniu i egzekwowaniu praw pracowniczych.

Działając we współpracy z agencją, pracodawcy mogą zapewnić, że prawa pracownicze są przestrzegane, co przyczynia się do stworzenia sprawiedliwego i zrównoważonego środowiska pracy.

Współpraca z agencją pracy tymczasowej

Wykonanie wszystkich wskazanych kroków jest czasochłonnym i angażującym zajęciem, które oznacza dodatkowe koszty dla Twojej firmy.

Jako agencja pracy tymczasowej, posiadamy ogromne doświadczenie w rekrutacji pracowników z Ukrainy. Możemy wesprzeć Twoją firmę przede wszystkim w:

Dzięki naszemu doświadczeniu w obszarze rekrutowania obcokrajowców możemy Ci pomóc w kwestiach formalnych związanych z zatrudnianiem obywateli Ukrainy, a także doradzić w wielu wymienionych wyżej aspektach, które są ważne z perspektywy potencjalnego pracownika.

Działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców. Jesteśmy na bieżąco z tym, jak wygląda sytuacja na rynku pracy, śledzimy wszelkie zmiany w przepisach, korzystamy z technologii, która wspiera nasze codzienne działania. Mamy ogromne doświadczenie, która pozwala nam na przeprowadzenie skutecznej rekrutacji w krótkim czasie.

Chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami.

Podsumowanie

Jak wynika z najnowszego raportu EWL, aż 50% obywateli Ukrainy przebywających w Polsce planuje ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy lub stały. Jest to grupa o znacznym udziale w polskim rynku pracy, który stale zyskuje na znaczeniu.

Rosnąca mobilność wśród pracowników z Ukrainy sprawia, że coraz więcej z nich zwraca uwagę wsparcie i benefity oferowane przez pracodawcę. Za najważniejsze uważane są dostęp do kursów finansowych, wsparcie w kwestiach formalno-prawnych oraz rozwój i integracja.

Jako pracodawca możesz wykonać wiele kroków, które zwiększą atrakcyjność Twojej firmy w oczach przyszłego pracownika i zmniejszą ryzyko rotacji. Wymaga to jednak znajomości przepisów i czasu na wdrożenie odpowiednich rozwiązań. Alternatywą jest skorzystanie z usług doświadczonej agencji pracy tymczasowej.

Chcesz nawiązać współpracę z agencją pracy tymczasowej?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się

Michał Wierzchowski: Nie ma powrotu do sytuacji sprzed pięciu lat. Pracowników będziemy szukać coraz dalej

Firmy rekrutujące do pracy cudzoziemców mierzą się z całą lawiną wyzwań. Nie sprzyja im sytuacja gospodarcza, utrudniony dostęp do pracowników z Ukrainy, a nawet zmiany w prawie podkreślił Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w EWL Group, w wywiadzie dla portalu PulsHR.

Firmy, które korzystają ze wsparcia pracowników z zagranicy, są dziś w bardzo trudnej sytuacji. Wojna w Ukrainie, ciągłe zmiany przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców w Polsce – to wszystko utrudnia dostęp do pracowników. Jak wy sobie z tym radzicie?

– Rzeczywiście sytuacja jest dosyć niejednoznaczna i zmienna. Z jednej strony nasi klienci mierzą się z podwyższonymi kosztami funkcjonowania – inflacją, kosztami mediów i eksploatacji hali produkcyjnych. Patrzą na każdą wydaną złotówkę.

Z drugiej zaś strony po słabym pierwszym kwartale widać obecnie duże ożywienie na rynku. Bardzo wielu naszych klientów potrzebuje dodatkowych pracowników. A tych nie ma. Mamy więc sytuację, kiedy z jednej strony firmy muszą zaciskać pasa, z drugiej walczą o pracowników. Często poprzez podwyższanie wynagrodzeń.

Jak my – jako firma zapewniająca dostęp do pracowników – radzimy sobie z tym? Pierwsza ważna zmiana na rynku, jaką obserwujemy od poprzedniego roku, to fakt, że rekrutujemy dużo więcej cudzoziemców, którzy już przebywają w Polsce.

Powód jest oczywisty – w związku z wojną w Ukrainie liczba pracowników przyjeżdżających do pracy bezpośrednio z terenu Ukrainy zmniejszyła się. Dużo kobiet wyjechało już wcześniej, a mężczyźni z wiadomych powodów nie mogą wyjechać ze swojego kraju.

Jak wyglądają te proporcje?

– Obecnie 50 proc. pracowników rekrutujemy za granicą, a 50 proc. z rynku polskiego. To duża zmiana. Dodatkowo warto pamiętać, że pracownicy z zagranicy, głównie z Ukrainy, osiedlają się w dużych miastach i coraz rzadziej chcą się przemieszczać za ofertami pracy, na przykład do mniejszych miast. Wcześniej mając ofertę pracy lepszą o 100, 200 czy 500 zł byli w stanie się przeprowadzić na drugi koniec Polski. W tej chwili już tak to nie wygląda.

Kolejna – chyba najistotniejsza – zmiana dla całego rynku pracy odnosi się do liczby obywateli Ukrainy, którzy korzystają z ochrony tymczasowej w poszczególnych krajach UE.

Eurostat podał, że w marcu w Niemczech zarejestrowano najwięcej ukraińskich obywateli korzystających z ochrony czasowej. Było ich tam ponad milion, podczas gdy w Polsce niecały milion. Po raz pierwszy mamy więc sytuację, gdy inny kraj niż Polska przyjął więcej uchodźców z Ukrainy. To duża zmiana, która w moim przekonaniu przekształci się w trend pokazujący, że Polska nie będzie już krajem docelowym do osiedlenia się dla obywateli Ukrainy. A to skutkuje tym, że na rynku jest coraz mniej dostępnych pracowników.

Zakładam, że ta niechęć do przeprowadzania się jest pewnego rodzaju problemem dla was. Wiele firm, którym pomagacie znaleźć pracowników, mieści się poza największymi miastami.

– Zgadza się. W tej chwili widzimy, że rekrutacja całościowo jest trudniejsza. Natomiast narzędzia i sposoby rekrutacji nie zmieniły się. Robimy wszystko, żeby maksymalnie wykorzystywać potencjał lokalnego rynku pracy i stamtąd rekrutować pracowników, ale też próbujemy – szczególnie tam, gdzie na przykład mamy jakieś przerwy w pracy albo zwolnienia u jednych klientów – tak zapewniać pracę naszym pracownikom u innych klientów, by każda ze stron była zadowolona.

W statystykach widać, że firmy rekrutacyjne coraz częściej sięgają po pracowników z dalszych krajów niż Ukraina czy Białoruś. Mowa o Indiach, Uzbekistanie – czy to będzie stały trend czy tylko potrzeba chwili?

– Pracownicy z dalszych krajów są bardzo cenną alternatywą dla coraz mniejszej liczby dostępnych pracowników z Ukrainy. W mojej opinii ten trend będzie się cały czas rozwijał. Zresztą to już się dzieje. W tej chwili u naszych klientów pracują przedstawiciele 28 narodowości. To naprawdę duża liczba. Poza krajami z tak zwanej uproszczonej procedury rekrutujemy pracowników z całego obszaru Azji i Oceanii, a także z Ameryki Południowej.

Co ważne, od naszych klientów mamy bardzo dobrą informację zwrotną na temat tych pracowników. Słyszymy, że bardzo dobrze się integrują, zarówno w przestrzeni zawodowej, jak i społecznej.

Ale na tych pracowników z dalszych krajów trzeba dużo dłużej czekać. Ile dokładnie?

– To jest niewątpliwie największe utrudnienie. W tej chwili długo, ale i tak najkrócej (2-2,5 miesiąca) trzeba czekać na pracowników z Ameryki Południowej. Tak naprawdę tyle trwa nawet nie sama rekrutacja, a proces legalizacji pracowników i uzyskania dla nich wiz. A to jest związane z przepustowością naszych ambasad i konsulatów w tych krajach.

Dlatego nawet jeśli możliwości rekrutacyjne takich firm jak nasza są duże, to później kwestie samej legalizacji są bardzo ograniczone, stąd czas oczekiwania na niektórych pracowników sięga nawet 4-5 miesięcy.

Przejdźmy do kolejnego wątku: chaosu związanego z przepisami. Aktualnie jakie przepisy obowiązują przy zatrudnianiu cudzoziemców? Jak w obecnym stanie prawnym prawidłowo zatrudnić cudzoziemca?

– To bardzo dobre pytanie. Rzeczywiście obecnie mamy mocno skomplikowany proces poruszania się wśród ustaw, które regulują proces zatrudniania cudzoziemców. Mamy ustawę dla obywateli Ukrainy, która weszła w życie po wybuchu wojny. Mamy tę tradycyjną ustawę o promocji zatrudnienia. Mamy też tak zwaną tarczę covidową. Te wszystkie ustawy powodują, że bardzo łatwo popełnić błąd przy zatrudnianiu obcokrajowca.

Pracodawca, zanim zatrudni cudzoziemca, musi zweryfikować, pod którą z obowiązujących ustaw on się kwalifikuje. Potem należy ustalić, czy trzeba wystąpić o zezwolenie na pracę czy też nie.

Dlatego zachęcam tutaj, aby skorzystać z pomocy takich firm jak nasza, które zajmują się tym na co dzień. Bardzo łatwo popełnić błąd i zatrudnić cudzoziemca bez dopełnienia formalności. A obecnie przepisy mówią o tym, że jeżeli pracodawca popełni tak zwaną jedną „nielegalkę”, zostanie upomniany, ale jeśli pomyli się po raz drugi, grozi mu zakaz zatrudniania obcokrajowców.

Nowe Prawo Migracyjne jest w budowie. Więcej złego czy dobrego pana zdaniem przyniesie ta ustawa.

– Zapisy są generalnie korzystne dla rynku. Upraszczają procedurę zatrudniania cudzoziemców, zniknie test rynku pracy. Z drugiej strony wprowadzone będą bardziej rygorystyczne kary. Z perspektywy poprawności zatrudnienia obcokrajowców jest to dobry kierunek zmian. Natomiast musimy też pamiętać o tym, że ustawa dopiero jest na etapie prac Komitetu do spraw europejskich. Prawdopodobnie – patrząc na obecną sytuację polityczną – nie wejdzie w tym roku w życie. Jest za mało czasu, by udało się to zrobić.

Natomiast chciałbym zwrócić uwagę na jedną kwestię, która jest bardzo istotna w ramach tej ustawy. Już teraz mamy spory problem z wydawaniem zezwoleń na pracę dla obcokrajowców wszystkim firmom świadczącym usługi outsourcingu. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej już od początku roku stoi – poprzez urzędy wojewódzkie, które się zajmują wydawaniem zezwoleń i kart pobytu – na stanowisku, że takie zezwolenia nie mogą być wydawane dla obcokrajowców, którzy będą świadczyli pracę dla firm outsourcingowych. Takie dokumenty mogą otrzymywać jedynie agencje pracy tymczasowej.

Z naszej perspektywy ta wytyczna jest mocno nadinterpretowana. Decyzje urzędów wojewódzkich krzywdzą firmy świadczące usługi tak zwanego outsourcingu procesowego, który polega na oddaniu całych procesów firmom zewnętrznym, które rozliczają się z efektu pracy, a nie z roboczogodzin lub liczby zatrudnionych czy zamówionych do pracy ludzi.

Stoimy na stanowisku, że rzeczywiście ten tak zwany outsourcing pracowniczy jest formą, która nie powinna funkcjonować na rynku. Natomiast outsourcing procesowy, czyli ten faktyczny, wykorzystywany jest obecnie w wielu dziedzinach polskiej gospodarki, takich jak branża produkcyjna, logistyczna, budowlana, usługi sprzątania czy IT. W sytuacji, kiedy naprawdę w kraju brakuje rąk do pracy, utrudnianie tej formy zatrudniania oddziałuje bardzo negatywnie na pracodawców. Szczęśliwie ostatnie decyzje ministerstwa uwzględniają apele pracodawców i dają nadzieję, że zatrudnianie obcokrajowców do firm świadczących usługę outsourcingu procesowego nie będzie limitowane.

A jakich pracowników za granicą poszukują polskie firmy?

– W dalszym ciągu mamy na rynku niedobór podstawowych pracowników produkcyjnych, jak również pracowników wykwalifikowanych, np. techników utrzymania ruchu, operatorów wózków widłowych, spawaczy czy elektromonterów.

Cała branża usługowa potrzebuje pracowników – ogłoszenia o pracę zobaczymy w galeriach handlowych, a także w pubach, restauracjach, hotelach, czyli generalnie wszędzie tam, gdzie w sezonie pojawiają się turyści. Tutaj jednak kandydaci do pracy powinni znać język polski, przynajmniej w stopniu komunikacyjnym.

Jeśli miałbym wymieniać stanowiska specjalistyczne, to w dalszym ciągu IT, chociaż i ta branża przeżywa różnego rodzaju zawirowania. Mimo tego w dalszym ciągu pracownicy z zagranicy pracujący przeważnie mobilnie są bardzo pożądani. Dodatkowo cudzoziemców poszukują centra usług biznesowych, które potrzebują pracowników z zagranicy, którzy posługują się danym językiem jako macierzystym.

Rynek z polskich pracowników jest niemal całkowicie ogołocony. Jeżeli firmy chcą zacząć poszukiwania pracowników z zagranicy, to od czego powinny zacząć?

– Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, żeby przygotować miejsca pracy dla pracowników pod kątem językowym. Jeżeli mówimy o produkcji, to czymś oczywistym powinno być, żeby wszystkie instrukcje stanowiskowe były w języku, którym dany pracownik operuje. To bardzo ważna rzecz.

Drugą ważną kwestią jest przeszkolenie i zaznajomienie menedżerów oraz wszystkich pracowników, którzy będą współpracowali z cudzoziemcami, w zakresie różnic kulturowych. Ten temat może wydawać się mało istotny, ale wchodząc głębiej, z perspektywy dobrego zrozumienia i komunikacji zarówno nowych pracowników, jak i tych obecnych, jest bardzo ważny.

Na koniec chciałam pana zapytać o jeszcze jedną rzecz. Czy patrząc na to, co teraz się dzieje na świecie, co dzieje się w Europie, widzi pan szansę na uspokojenie się sytuacji związanej z zatrudnianiem cudzoziemców, na powrót do normy?

– Wydarzenia ostatnich lat – pierwsza i druga fala COVID-19, wojna w Ukrainie – zmieniły nasz świat na stałe. Zmieniły też rynek pracy i te zmiany ewoluują.

Odniosę się tu do początku naszej rozmowy. W marcu 2023 r. w Niemczech po raz pierwszy zostało zarejestrowanych więcej uchodźców z Ukrainy niż w Polsce. Ta tendencja będzie widoczna również w innych krajach Unii Europejskiej, które do tej pory miały dosyć zamknięty rynek pracy na pracowników spoza UE i co więcej, będzie się utrzymywać.

Nie ma powrotu do sytuacji sprzed pięciu lat. Musimy nastawić się na to, że kolejne nacje – z Azji, Ameryki Łacińskiej czy Południowej – w najbliższych latach będą stanowić o możliwościach realizacji zamówień produkcyjnych nie tylko w Polsce, ale w całej UE. Pamiętajmy również o tym, że społeczeństwo polskie, tak jak inne kraje UE, starzeje się. To będzie wiązało się z dużym deficytem pracowników, w efekcie będziemy musieli szukać pracowników w innych, dalszych krajach.

Rzeczpospolita: Kurier i programista z zagranicy w Polsce. Ratują niedobory kadrowe

Obcokrajowcy ratują niedobory kadrowe nie tylko w prostych pracach, ale także w zawodach specjalistycznych – czytamy w opublikowanym 7 lipca na łamach Rzeczpospolitej artykule.

Do 51 proc. (z 46 proc. w czerwcu) wzrósł w lipcu br. odsetek firm, dla których niedostępność pracowników stanowi barierę w działalności – pokazują najnowsze, udostępnione „Rzeczpospolitej” dane z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i BGK. Zdaniem Katarzyny Dębkowskiej, kierownika zespołu foresightu gospodarczego w PIE, to nasilenie niedoboru kadr wynika w dużej mierze z ożywienia prac sezonowych, które widać zwłaszcza w budownictwie (tam aż 65 proc. firm narzeka na niedostępność pracowników).

Jednak w wielu firmach ten problem występuje na co dzień. Odczuwają to m.in. branże, w których praca jest trudna i uciążliwa, w tym przemysł mięsny czy rybny. Proszący o anonimowość menedżer z jednej z dużych spółek mięsnych, przyznaje, że ta praca – w warunkach chłodniczych i wymagająca pewnych umiejętności – nie jest łatwa. (…).

Braki w TSL i w IT

Nadia Kurtieva, ekspertka Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę, że cudzoziemcy od lat skutecznie wypełniają luki kadrowe w różnych gałęziach gospodarki – zarówno w zawodach niewymagających kwalifikacji, jak i w tych, gdzie potrzebne są wyspecjalizowane umiejętności. A tam niedobory kadr są coraz większe. Jak przypomina Kurtieva, w Polsce brakuje ok. 150 tys. kierowców, a ubiegłoroczny raport PIE mówił o ok. 150 tys. wakatów w branży IT. Według GUS pod koniec zeszłego roku cudzoziemcy stanowili ponad 8 proc. pracujących w branży informacyjno-komunikacyjnej (ICT) – więcej niż w budownictwie (6,6 proc.), gdzie w połowie tego roku prawie trzy na dziesięć firm zatrudniały cudzoziemców.

Tsunami demografii

Tysiące pracowników, w tym fachowców z zagranicy będzie zatrudnionych przy sztandarowej inwestycji Orlenu – budowie kompleksu Olefin III w Płocku, największego od 20 lat projektu petrochemicznego w Europie. Realizujące ten projekt konsorcjum firm Hyundai Engineering i Tecnicas Reunidas przewiduje, że w szczytowym okresie, w 2024 r., na płockiej budowie będzie pracować ok. 10 tysięcy osób, w tym ok. 6 tysięcy obcokrajowców, m.in. Koreańczyków, Hiszpanów, Hindusów, Malezyjczyków i Filipińczyków. – W przypadku niektórych robót, np. montażu automatyki, nie ma w Polsce firmy, która byłaby w stanie podjąć się zadania wymagającego zatrudnienia tysiąca wykwalifikowanych pracowników tej specjalności – wyjaśnia „Rzeczpospolitej” Jakub Zgorzelski, dyrektor operacyjny Hyundai Engineering Tecnicas Reunidas. Zaznacza, że pracownicy przyjeżdżający z zagranicy (obecnie jest to ok. 1200 osób) są zatrudniani na podstawie pozwolenia na pracę oraz wizy pracowniczej. Planują też wrócić do swoich krajów po zakończeniu kontraktu, choć na brak ofert pracy nad Wisłą nie będą narzekać.

Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, zwraca uwagę, że odchodzące z rynku roczniki powojennego wyżu są nie tylko liczniejsze, ale też mają większy udział fachowców. Nie zastąpią ich młodzi absolwenci wyższych uczelni niekwapiący się do zajęć fizycznych. – Demograficzne tsunami wymiata prace ręczne i techniczne, deficyt blue collars będzie się więc pogłębiał – przewiduje ekspert Pracodawców RP. Już dziś o tym mówią agencje zatrudnienia, które w ostatnich tygodniach notują wzrost zamówień na pracowników z zagranicy. (…).

Zastąpić Ukraińca

– Na najbliższe dwa miesiące mamy już zamówienia na ponad 3200 osób z zagranicy – twierdzi Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL Group. Według niego braki kadrowe widać teraz przede wszystkim w branży e-commerce, w automotive, w przemyśle spożywczym, w HoReCa (hotele i gastronomia), a także w rolnictwie. (…).

– Rekrutacja pracowników z Azji staje się coraz powszechniejszym trendem na europejskich rynkach pracy – ocenia Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w EWL. Zaznacza, że agencja już od kilku lat rozbudowuje swoje know-how z zakresu rekrutacji i legalizacji cudzoziemców z innych kontynentów. Dzięki temu mogła w 2022 roku aktywnie rekrutować pracowników z krajów Centralnej i Południowo-Wschodniej Azji, a także z Ameryki Południowej.

Źródło: rp.pl

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (11 – 17 lipca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 11 – 17 lipca 2023 roku      


Wzrosła kwota transferów pieniężnych od pracujących w Polsce migrantów 

Transfery z Polski od pracujących imigrantów w I kwartale 2023 roku wyniosły 7,6 mld zł, czyli o 1,7 mld zł więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Najwięcej środków przesyłali do swojego kraju obywatele Ukrainy – poinformował 11 lipca portal Business Insider, powołując się na najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego.  

Zgodnie z danymi NBP ponad 62% całości transferów, czyli 4,7 mld złotych, trafiło do Ukrainy. Wzrosły również środki przekazywane do innych krajów sąsiadujących z Polską, w tym najbardziej na Białoruś. 

Bank poinformował, że zanotowany wzrost wynikał z rosnących transferów od imigrantów krótkookresowych, które w I kwartale 2023 roku wyniosły 6,0 mld zł wobec 4,8 mld zł w I kwartale 2022 roku. 


Dzięki migrantom z Ukrainy populacja UE wzrosła 

W 2022 roku z powodu silnej imigracji, głównie z Ukrainy, liczba mieszkańców UE wzrosła o około 1,7 miliona do 448,4 miliona – podał 11 lipca portal Deutsche Welle, powołując się na najnowsze dane Eurostatu.  

Według statystyk Eurostatu, łącznie na terenie Unii więcej osób zmarło niż się urodziło. Ten niekorzystny trend został z nawiązką zrekompensowany przez imigrację, która osiągnęła najwyższy poziom w pierwszych miesiącach wojny od marca do maja 2022 roku. Od sierpnia, jak wynika ze statystyk, liczba uchodźców z Ukrainy sukcesywnie spada. 

„Obserwowany wzrost populacji można w dużej mierze przypisać zwiększonym ruchom ruchów migracyjnych w następstwie pandemii Covid-19 i masowego napływu przesiedleńców z Ukrainy, którym przyznano status tymczasowej ochrony w krajach UE” – podał Eurostat. 


Ukraińska gospodarka potrzebuje 4,5 mln pracowników 

W ciągu najbliższych dziesięciu lat Ukraina będzie musiała przyciągnąć na rynek pracy dodatkowe 4,5 miliona pracowników, aby móc odbudować kraj po wojnie – poinformował 14 lipca portal Ekonomiczna Prawda, powołując się na najnowsze dane Ministerstwa Gospodarki Ukrainy.  

Zgodnie z danymi Ministerstwa już przed inwazją Ukraina borykała się z niedoborem siły roboczej. Jednak obecnie ponad 6 milionów Ukraińców zostało zmuszonych do wyjazdu za granicę, a sytuacja na rynku pracy w kraju stała się jeszcze bardziej krytyczna. Szacuje się, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat Ukraina będzie musiała przyciągnąć na rynek pracy dodatkowe 4,5 miliona pracowników. 

„Ożywienie na rynku pracy nie jest konsekwencją zwycięstwa, ale drogą do zwycięstwa. W miarę jak kraj zbliża się do powojennej ery odbudowy społeczeństwa, zapotrzebowanie na siłę roboczą będzie rosło, aby sprostać wymaganiom ożywienia gospodarczego” – stwierdziło Ministerstwo Gospodarki. 

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (4 – 10 lipca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 4 – 10 lipca 2023 roku      


MRiPS: Stopa bezrobocia na historycznie niskim poziomie

W czerwcu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5% – poinformował 5 lipca portal Money.pl, powołując się na dane opublikowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Szacowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca 2023 roku wyniosła 5%. To o 0,1 pkt proc. mniej niż w maju, a także mniej niż w czerwcu 2022 roku, gdy bezrobocie było na poziomie 5,2%. 

Według zaprezentowanych danych w urzędach pracy zarejestrowanych było 785 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 17,3 tys. osób, czyli o 2,2%. W rejestrach bezrobotnych w końcu czerwca 2023 roku było o 33,1 tys. mniej bezrobotnych niż w końcu czerwca zeszłego roku. 


Cudzoziemcy pomagają polskim firmom zapełnić niedobory kadrowe  

Do 51% (z 46% w czerwcu) wzrósł w lipcu 2023 roku odsetek firm, dla których niedostępność pracowników stanowi barierę w działalności – podała 7 lipca Rzeczpospolita, powołując się na najnowsze dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego i BGK. 

Według Katarzyny Dębkowskiej, kierowniczki zespołu foresightu gospodarczego w PIE, nasilenie niedoboru kadr wynika przede wszystkim ze zwiększonej ilości prac sezonowych. Szczególnie jest to widoczne w branży budowlanej, w której aż 65% firm narzeka na niedostępność pracowników. Jednak również w wielu innych branżach problem ten daje o sobie znać. 

Ekspertka podkreśla, że duży przyrost liczby cudzoziemców pracujących w Polsce jest zjawiskiem wyjątkowym, spowodowanym wojną w Ukrainie. Po zakończeniu wojny może się okazać, że znaczna część pracowników powróci do Ukrainy, co spowoduje, że rywalizacja o imigrantów zarobkowych z innych państw wzrośnie.  

Podobną opinię wyraża Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w Platformie Migracyjnej EWL. Zaznacza, że agencja już od kilku lat rozbudowuje swoje know-how z zakresu rekrutacji i legalizacji cudzoziemców z innych kontynentów. Dzięki temu mogła w 2022 roku aktywnie rekrutować pracowników z krajów Centralnej i Południowo-Wschodniej Azji, a także z Ameryki Południowej. 

– Rekrutacja pracowników z Azji staje się coraz powszechniejszym trendem na europejskich rynkach pracy – podkreśla ekspert.  


Włochy: Potrzeba ponad 450 tys. cudzoziemców do pracy 

Zgodnie z przyjętym przez włoski rząd dekretem, ponad 450 tysięcy obywateli krajów spoza Unii Europejskiej będzie mogło, w ciągu najbliższych trzech lat, przyjechać do Włoch do pracy, także tej sezonowej – poinformował 7 lipca portal WNP.pl. 

Włochy potrzebują obecnie tysięcy fachowców, dlatego z myślą o nich opracowany został dekret regulujący legalny napływ pracowników spoza UE w latach 2023-2025. Kraj mierzy się z brakiem hydraulików, elektryków, mechaników, rzemieślników, stoczniowców, rybaków i przedstawicieli wielu innych zawodów. Liczba wolnych miejsc pracy przekroczyła 830 tysięcy. Cudzoziemcy są niezbędni z powodu poważnego braku pracowników w wielu sektorach, od rolnictwa po turystykę i przemysł ciężki, twierdzi rząd. 

Włoski rząd postanowił, że w tym roku do pracy może przyjechać 136 tys. cudzoziemców, w przyszłym 151 tys., a w 2025 – 165 tys. Czekają na nich miejsca pracy, w pełnym wymiarze i sezonowo, w budownictwie, hotelarstwie, turystyce, przy produkcji żywności, w rolnictwie i fabrykach, a także w opiece społecznej. 

Źródło: WNP.pl

EWL Group uczestniczyła w Forum Pracy zorganizowanym przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Inauguracja Forum Pracy ZPP odbyła się 5 lipca 2023 r. Jest to nowa inicjatywa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców mająca stanowić platformę dialogu między biznesem a władzami państwowymi. Jednym z najważniejszych wyzwań dla naszej gospodarki jest z pewnością uzupełnienie deficytu pracowników na rynku pracy. Jednym z najważniejszych postulatów przedsiębiorców, który wybrzmiał podczas inauguracji Forum Pracy ZPP, była potrzeba uelastycznienia regulacji i prowadzenie rozważnej polityki migracyjnej. Do tworzenia przyjaznego środowiska prawno-regulacyjnego konieczna jest aktywność polskich przedsiębiorców. To oni znają bieżące potrzeby i wiedzą z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć. Dlatego wielu przedstawicieli biznesu pokłada duże nadzieje w dalszych pracach Forum Pracy ZPP. 

Rynek pracy odgrywa kluczową rolę w rozwoju kraju. W zdrowej gospodarce istnieje równowaga między potrzebami pracowników a możliwościami pracodawców. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców od początku swojego istnienia reprezentuje interesy polskich firm i jest zaangażowany w dialog między biznesem a władzami oraz związkami reprezentującymi pracowników. Dlatego postanowiliśmy powołać Forum Pracy ZPP, w ramach którego będziemy angażować się w działania mające na celu stworzenie przyjaznego dla rozwoju rynku pracy środowiska legislacyjnego.

Przepisy prawne w tym zakresie budzą liczne kontrowersje. Widoczne jest to choćby w bieżącym roku. W kwietniu weszły w życie dwie znaczące nowelizacje przepisów prawa pracy dotyczące zagadnień takich jak kontrola trzeźwości pracowników, praca zdalna, czy równowaga między życiem prywatnym a zawodowym. Część nowych regulacji budzi wątpliwości nie tylko przedsiębiorców, ale także samych pracowników. Nie jest to jednak koniec dużych zmian, gdyż do polskiego porządku prawnego w przyszłości będą implementowane kolejne dyrektywy unijne.

Ważnym aspektem dla rynku pracy jest konieczność zapewnienia polskim firmom dostępu do pracowników. W wielu branżach zaobserwować dziś można wyraźne deficyty kadrowe, które w obecnych realiach demograficznych nie są możliwe do uzupełnienia przez obywateli Polski. Bez pojawienia się nowych pracowników trudno będzie utrzymać dalszy, dynamiczny poziom rozwoju gospodarki naszego kraju. Dlatego niezwykle ważne jest prowadzenie odpowiedniej polityki migracyjnej, która sprawi, że Polska postrzegana będzie jako atrakcyjne miejsce do życia i pracy dla cudzoziemców.

„Napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę spowodowała napływ do Polski licznej grupy uchodźców. Ich aktywizacja zawodowa w naszym kraju jest niepowtarzalną szansą dla rozwoju polskich firm. Niestety wojna spowodowała również, że mężczyźni będący obywatelami Ukrainy wrócili walczyć o swój kraj. Oznacza to, że niektóre branże borykają się dziś z bardzo poważnymi brakami kadrowymi. Dlatego też polityka migracyjna powinna być otwarta nie tylko na naszych wschodnich sąsiadów. Oczywiście wszelkie działania w tym zakresie należy podejmować z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa”

– mówi Szymon Witkowski, Dyrektor Forum Pracy ZPP.

W ostatnich latach Polska wykonała znaczący krok w zakresie otwarcia się na migrację. Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na ich kraj, otrzymali szereg ułatwień w dostępie do rynku pracy, co z jednej strony pozwala im lepiej funkcjonować w naszym społeczeństwie, a z drugiej umożliwiło polskim pracodawcom uzupełnienie niedoborów etatów. W przypadku dostępu do rynku pracy dla pozostałych migrantów wciąż mamy wiele do zrobienia, choć w ostatnich latach Polska znacząco udoskonaliła rozwiązania prawne.

„Istnieje potrzeba prowadzenia kompleksowej i spójnej polityki migracyjnej, a nie tylko wprowadzanych ad hoc nowelizacji aktów prawnych – szczególnie w zakresie regulującym rynek pracy. Obecnie czas oczekiwania na pracownika z zagranicy, którego nie obejmują szczególne regulacje wynikające z ustawy o cudzoziemcach bądź ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa to ponad pół roku – zważywszy na ogromne zapotrzebowanie rynku pracy na pracownika fizycznego jest to o wiele za długo. Chcemy włączyć się w proces prac legislacyjnych i służyć naszą wiedzą z pierwszej ręki i adekwatnie reagować na wyzwania na rynku pracy”

– mówi Damian Guzman, Zastępca Dyrektora Generalnego Gremi Personal.

Przedstawiciele polskiego biznesu wskazują, że Forum Pracy ZPP będzie platformą efektywnego prowadzenia dialogu między biznesem a władzami, dzięki której łatwiej będzie prezentować potrzeby rynku pracy i współdziałać w tworzeniu dobrego prawa.

„Wiążemy duże nadzieje w związku z powstaniem Forum Pracy. Wierzymy, że będzie to platforma dialogu dla przedstawicieli polskiej gospodarki z różnych branż, którzy będą gotowi mierzyć się z wyzwaniami stojącymi przed naszym regionem. Aby pozostać konkurencyjnym i kontynuować podążanie ścieżką szybkiego wzrostu, musimy jako Polska nie tylko zmierzyć się z coraz to większym problemem niedoboru pracownik w gospodarce, ale także podjąć działania związane ze wzrostem efektywności przedsiębiorstw.”

– wskazuje  Andrzej Korkus, Prezes EWL.

Inauguracja Forum Pracy ZPP obyła się 4 lipca. W trakcie dyskusji głos zabrali:  Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Katarzyna Łażewska-Hrycko – Główny Inspektor Pracy, Cezary Kaźmierczak – Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Andrzej Korkus – Prezes EWL oraz Michał Chodkowski – Prezes Polskiego Stowarzyszenia HR. Moderatorem dyskusji był Pan Szymon Witkowski – Dyrektor Forum Pracy ZPP. Gośćmi wydarzenia byli między innymi przedstawiciele licznych firm oraz mediów.

Celem Forum Pracy ZPP jest promowanie dobrych praktyk i wspieranie inicjatyw zmierzających do poprawy sytuacji na rynku pracy, tworzenia nowych miejsc pracy oraz rozwoju polskiej gospodarki. Aby osiągnąć ten cel będziemy angażować się w politykę gospodarczą, legislację w obszarze prawa pracy, dialog społeczny, przeciwdziałanie bezrobociu, politykę migracyjną oraz współpracę międzynarodową.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (27 czerwca – 3 lipca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 27 czerwca – 3 lipca 2023 roku      


Eurostat: Polska z drugim najniższym wskaźnikiem bezrobocia w UE 

Stopa bezrobocia w maju, podobnie jak w kwietniu, wyniosła w Polsce 2,7%, zaś stopa bezrobocia w strefie euro od kwietnia nie zmieniła się i wciąż pozostaje na poziomie 6,5% poinformował 30 czerwca portal Forsal.pl, powołując się na najnowsze dane Eurostatu. 

Najniższe bezrobocie (2,4%) odnotowano w Czechach. Polska zajęła drugie miejsce, ze wskaźnikiem 2,7%. W maju bez pracy w naszym kraju było 472 tys. osób., wobec 469 tys. w kwietniu. Wśród państw członkowskich Wspólnoty najwyższy wskaźnik bezrobocia odnotowały: Hiszpania (12,7%), Grecja (10,8%) i Włochy (7,6%). 

Zgodnie z danymi Eurostatu w maju 2023 roku w całej Wspólnocie było 12,937 mln bezrobotnych osób, z czego 11,014 mln to bezrobotni w strefie euro. W porównaniu z kwietniem bieżącego roku oznacza to spadek liczby bezrobotnych o 75 tys. osób w UE i o 57 tys. w strefie euro. W porównaniu z majem zeszłego roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 257 tys. w UE i o 227 tys. w strefie euro. 


ZUS: Coraz więcej zatrudnionych cudzoziemców w Polsce 

Liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła w maju 2023 roku 1 mln 85 tys. i wzrosła w stosunku do kwietnia br. o 8,3 tys. wynika z najnowszych danych ZUS, o których poinformował 28 czerwca portal Bankier.pl. 

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na koniec maja 2023 roku wskazują na to, że liczba płatników składek i ubezpieczonych, w tym cudzoziemców jest bardzo wysoka i rośnie. Największy wzrost w stosunku do kwietnia br. dotyczy obywateli Ukrainy – o 3,3 tys. i Białorusi – o 1,9 tys.  

– Nie przeszkodziła temu inflacja ani skutki wojny na Ukrainie. Rośnie liczba pracowników, zleceniobiorców i przedsiębiorców. Spada liczba bezrobotnych z prawem do zasiłku, zgłaszanych przez urzędy pracy – podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. 


Niemcy: potrzeba aż 1,5 mln imigrantów rocznie. Przybysze nie muszą znać języka 

Według Moniki Schnitzer, ekspertki w dziedzinie ekonomii, Niemcy, aby przeciwdziałać niedoborom kadr, potrzebują 1,5 mln imigrantów rocznie poinformował 3 lipca portal Business Insider.  

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Monikę Schnitzer Niemcy potrzebują 1,5 mln imigrantów rocznie, jeśli chcą utrzymać dotychczasową liczbę pracowników. Ekspertka stwierdziła, że niemiecka ustawa o pracownikach wykwalifikowanych to krok we właściwym kierunku. Dodała jednak, że potrzeba czegoś więcej. 

– Nie powinniśmy wymagać, aby zagraniczni wykwalifikowani pracownicy mówili po niemiecku przy każdej pracy. Musimy się natomiast upewnić, że pracownicy urzędu imigracyjnego mówią po angielsku – podkreśliła Monika Schitzer w rozmowie z „Süddeutsche Zeitung”.