Rzeczpospolita: Sezonowi robotnicy przebierają w ofertach

Chętni do wakacyjnych prac w fabrykach, magazynach, sklepach, restauracjach czy w sadach – zwłaszcza mężczyźni – mogą w tym roku liczyć na duży wybór propozycji i atrakcyjne stawki – czytamy w artykule opublikowanym 31 maja na łamach dziennika Rzeczpospolita.

Gastronomia, rolnictwo i ogrodnictwo oraz budownictwo – to trzy najpopularniejsze w tym roku kategorie w ofertach sezonowych i dodatkowych prac publikowanych w serwisie OLX Praca. W okresie od stycznia do maja liczba ofert w gastronomii i hotelarstwie była tam o ponad 56 proc. wyższa, a do końca pierwszego tygodnia maja aktywnych było w sumie ponad 50 tysięcy ogłoszeń o pracę w gastronomii – zaznacza Łukasz Borowicz, menedżer PR w OLX Praca.

Jeszcze większy wzrost widać tam w ofertach dla pracowników sezonowych w rolnictwie i ogrodnictwie. Od stycznia do końca maja ich liczba zwiększyła się ponad ośmiokrotnie w porównaniu z podobnym okresem 2021 r. Chociaż pracodawcy z tego sektora znacznie rzadziej szukają kandydatów do pracy przez internet niż firmy produkcyjne czy logistyczne, to dotkliwy niedobór rąk do pracy wymusza tu zmianę.

Drogi sezon

– Sytuacja jest bardzo trudna, a już wkrótce, gdy zacznie się szczyt sezonu zbiorów truskawek na polach, może być jeszcze gorzej – obawia się Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Jak przypomina, prawie połowę pracowników sezonowych w tej branży stanowili wcześniej mężczyźni z Ukrainy, których teraz zatrzymała w kraju rosyjska napaść.

Szanse, że walczących w Ukrainie mężczyzn zastąpią uchodźcy, wśród których dominują kobiety z dziećmi, są niewielkie. Jak wyjaśnia Boguta, w poprzednich latach do rolników i sadowników przyjeżdżali mieszkańcy wsi z zachodniej Ukrainy, przyzwyczajeni do pracy w rolnictwie. Trudno do niej przekonać uciekających ze wschodniej Ukrainy mieszkańców miast, tym bardziej że mają duży wybór ofert zatrudnienia w innych branżach, większy niż w ostatnich dwóch latach.

O zwiększonym zapotrzebowaniu na pracowników w branżach sezonowych mówi dzisiaj większość agencji zatrudnienia. – Na przykład w sektorze HoReCa jest ono prawie o 20 proc. wyższe niż w ubiegłym roku. Należy jednak pamiętać, że w ubiegłym roku, sytuacja branży hotelarskiej i gastronomicznej została zdeterminowana przez pandemię, która znacząco wpłynęła na spadek zatrudnienia – twierdzi Rafał Mróz, dyrektor operacyjny agencji zatrudnienia EWL, która notuje też ok. 10 proc. wzrost zapytań z branży rolniczej.

Niedobory kadrowe tylko po części wyrównują uchodźcy z Ukrainy. Co prawda, z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że do tej pory zatrudnienie w Polsce znalazło prawie 175 tys. osób (zatrudniły się głównie w logistyce, hotelarstwie i gastronomii), lecz firmy nadal mają braki kadr. Tym bardziej że brak znajomości języka polskiego ogranicza wielu uchodźcom możliwości pracy w restauracjach czy hotelach. (…)

Źródło: Rzeczpospolita

PulsHR.pl: Kto uzupełni braki kadrowe na polskim rynku pracy?

Jak co roku, najwięcej rekrutują branże charakteryzujące się sezonowością, takie jak rolnictwo i ogrodnictwo, branża budowlana, gastronomia, hotelarstwo, a także handel. Boom rekrutacyjny trwa, tymczasem pracowników brakuje. Pracodawcy wierzyli w to, że w tym roku braki kadrowe zapełnią Ukrainki, które poszukują pracy w Polsce. Tak się jednak nie stało – czytamy w artykule opublikowanym 31 maja na łamach portalu PulsHR.pl.

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców dotyczących rejestracji w bazie PESEL wynika, że niemal połowa przybyłych z Ukrainy to dzieci i nastolatkowie – niepełnoletni stanowią aż 47 proc. osób ubiegających się o PESEL. 48 proc. to pełnoletnie kobiety, a jedynie niespełna 5 proc. stanowią pełnoletni mężczyźni.

Ukrainki na polskim rynku pracy

Spośród 160 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych na podstawie uproszczonej procedury niemal 117 tys. to kobiety. (…)

Marcin Kołodziejczyk, dyrektor rekrutacji międzynarodowej platformy migracyjnej EWL, podkreśla, że kobiety z Ukrainy nie wypełniły luki kadrowej na polskim rynku pracy. Jak dodaje, największy deficyt pracowników dotyczy branż budowlanej i przemysłowej – w której dotychczas to mężczyźni stanowili kadrowy trzon – ze względu na ograniczenia związane m.in. z przepisami BHP.

– Oba sektory cały czas zgłaszają wysokie zapotrzebowanie na pracowników, jednak w aktualnej sytuacji migracyjnej możemy mówić o nadpodaży kobiet na rynku pracy, co utrudnia zaspokojenie potrzeb obu sektorów. Polscy pracodawcy robią jednak co mogą, aby dostosować miejsca pracy, dotychczas przeznaczone dla mężczyzn, tak by mogły na nich pracować panie. Musimy mieć jednak świadomość, że jest wiele stanowisk, które – choćby ze względu na wymogi BHP – nie mogą zostać obsadzone przez kobiety – wskazuje Marcin Kołodziejczyk.

Kołodziejczyk zwraca uwagę także na fakt, że znaczna część kobiet z Ukrainy to matki z dziećmi przywiązane do tymczasowego miejsca zamieszkania ze względu na bliskość szkół i przedszkoli. Jego zdaniem również brak systemowej opieki dla dzieci kobiet, które przyjechały z Ukrainy i chcą pracować, nie ułatwia podejmowania zatrudnienia.

Ponadto zapełnienie braków kadrowych utrudnia zmniejszająca się liczba uchodźców w naszym kraju. Coraz więcej z nich decyduje się na powrót do swojego kraju lub kontynuuje migrację. 

– Istotną przeszkodę w podjęciu pracy stanowi także bariera językowa. W odróżnieniu od migrantów pracujących w Polsce w 2021, niewielu spośród uchodźców zna język polski. Według naszego badania jedynie 26 proc. uchodźców z Ukrainy deklaruje znajomość języka polskiego na poziomie przynajmniej komunikatywnym. Oznacza to pogłębienie problemów ze znalezieniem pracy odpowiadającej posiadanym umiejętnościom. Wielu uchodźców zmuszonych będzie do pracy poniżej poziomu swoich kompetencji do momentu nauczenia się języka polskiego. Kursy językowe mogą okazać się jednym z najbardziej potrzebnych rozwiązań systemowych, pozwalającym na szybką integrację uchodźców i wchłonięcie ich przez polski rynek pracy – wyjaśnia Marcin Kołodziejczyk. (…)

Branże zatrudniające Ukrainki

Gdzie pracują Ukrainki, które podjęły pracę? Rekruterzy wskazują na proste prace w branżach takich jak produkcja, e-commerce, handel, centra logistyczne, sprzątanie. (…)

W podobnym tonie wypowiada się Marcin Kołodziejczyk, który również podkreśla, że popularnością cieszą się przede wszystkim proste prace. Obywatelki Ukrainy chętnie podejmują pracę w branżach gastronomicznej, hotelarskiej, usługowej (jako fryzjerki, kosmetyczki, krawcowe).

– Nasza firma od początku inwazji Rosji na Ukrainę pomogła znaleźć pracę ponad 3 tys. uchodźców, w takich branżach, jak produkcja, e-commerce oraz FMCG – tłumaczy.

– Warto jednak podkreślić, że według naszego badania, wśród uchodźców przeważają osoby z wykształceniem wyższym (61 proc.). Znaczna część badanych przed wybuchem wojny pracowała w sektorze usług i handlu (27 proc.). Wielu spośród uchodźców to wysoko kwalifikowani specjaliści (17 proc.), a także pracownicy sektora edukacji (15 proc.), których rosyjska agresja zmusiła do porzucenia swojego domu i pracy. Ale w tym przypadku znowu wracamy do problemu bariery językowej – dodaje Kołodziejczyk. (…)

„Męskie” branże mają najtrudniej

Rekruterzy nie mają wątpliwości – przed największym wyzwaniem stoją sektory, które ze względu na specyfikę pracy muszą zatrudniać mężczyzn: branża budowlana, transportowa czy produkcja.

Marcin Kołodziejczyk, potwierdza, że najtrudniej znaleźć pracowników na stanowiska dotychczas zajmowane głównie przez mężczyzn, posiadających niezbędne uprawnienia.

– Brakuje spawaczy, pracowników fizycznych czy operatorów linii produkcyjnych. Obsadzenie wymienionych stanowisk przez kobiety jest trudne ze względu na obowiązujące przepisy BHP i specyfikę stanowisk pracy – mówi przedstawiciel EWL.

– Ponadto na problem pozyskania pracowników tymczasowych w sezonie letnim wskazują pracodawcy z sektora turystycznego. Mimo napływu uchodźców wciąż brakuje osób do pracy w restauracjach i hotelach w regionach turystycznych – dodaje Kołodziejczyk. (…)

Sposób na braki kadrowe

Jak pracodawcy uzupełniają braki kadrowe? Marcin Kołodziejczyk tłumaczy, że coraz więcej firm prowadzi działania adaptujące miejsca pracy do obowiązujących przepisów BHP w kontekście kobiet. Coraz częściej też decydują się na rekrutację par, nawet jeśli wcześniej nie było to brane pod uwagę. Rosną również stawki, ponieważ coraz więcej pracodawców decyduje się na rekrutację z lokalnego rynku.  

– Warto również podkreślić, że w związku z niedoborem mężczyzn z Ukrainy, którzy już od kilku lat stanowili istotną część polskiego rynku pracy, pracodawcy coraz chętniej zatrudniają kandydatów z innych, często odległych krajów, takich jak Gruzja, Kazachstan, Uzbekistan. Przedsiębiorcy coraz chętniej otwierają się na te kierunki, co jeszcze kilka lat temu nie było takie popularne – dodaje Kołodziejczyk. (…)

Ile będzie można zarobić w letnim sezonie?

Ekspert EWL zwraca również uwagę na inny aspekt. Jego zdaniem polski rynek pracy będzie konkurować o pracowników zagranicznych z innymi rynkami europejskimi.

– Nasza platforma migracyjna w lutym miała oferty pracy przede wszystkim z Polski i Czech, teraz zaś oferujemy pracę nie tylko w tych dwóch krajach, ale też w Rumunii, Słowacji, Litwie, Holandii, Niemczech, Grecji, na Cyprze. Kilka z tych rynków należy do strefy euro, co znacząco wpływa na ich konkurencyjność wśród potencjalnych kandydatów. Polscy pracodawcy, by konkurować o pracowników z Ukrainy, będą zmuszeni wziąć pod uwagę owe czynniki w kontekście oferowanego wynagrodzenia – ocenia Kołodziejczyk.

Źródło: PulsHR

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (24 – 30 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 24 – 30 maja 2022 roku 


GUS: Bezrobocie w Polsce cały czas spada 

Stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu spadła do 5,2% z odnotowanego w marcu poziomu 5,4% – podał 25 maja portal Money.pl powołując się na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. 

Według GUS liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w kwietniu w polskich urzędach pracy wynosiła 878 tys. osób, czyli o 22 tys. mniej niż w marcu. Zgodnie z przygotowanym przez GUS zestawieniem, najniższa stopa bezrobocia jest w Wielkopolsce i wynosi 2,9%. Tuż za nią jest Śląsk (4,2 %) oraz Małopolska (4,4%). Najwyższy poziom bezrobocia odnotowano na Warmii i Mazurach (8,3%), Podkarpaciu (7,8%) oraz w Kujawsko-Pomorskiem (7,3%). 


Straż Graniczna podała nowe dane odnośnie do ruchu na granicy z Ukrainą 

29 maja funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 25,2 tys. podróżnych – o tym poinformowała 30 maja na Twitterze Straż Graniczna. 

Według szacunków polskich służb granicznych, od początku wojny funkcjonariusze odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,7 mln osób. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę z Polski do Ukrainy zdecydowało się powrócić łącznie 1,696 mln osób, zaś tylko 29 maja z naszego kraju do Ukrainy wyjechało 28,6 tys. podróżnych. 


MRiPS: Nadchodzą ułatwienia w opiece nad dziećmi i nauce języka polskiego dla uchodźców 

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jednym z ułatwień jest możliwość sprawowania opieki przez dziennego opiekuna nad ukraińskimi dziećmi w wieku od trzech do pięciu lat – podał 24 maja portal Bankier.pl.  

Prócz powyższego ułatwienia, w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw ma również znaleźć się pomoc w rozwiązaniu problemu nieznajomości języka polskiego wśród uchodźców. Według specjalnego raportu Platformy Migracyjnej EWL “Uchodźcy z Ukrainy w Polsce” zaledwie 9% ankietowanych może pochwalić się dobrą lub bardzo dobrą znajomością naszego języka. 

„Dlatego wprowadzamy do ustawy ułatwienia związane z nauką języka polskiego, która będzie organizowana przez publiczne służby zatrudnienia i będzie mogła być zlecana na uproszczonych zasadach innym podmiotom, które te szkolenia będą przeprowadzały” – zapowiedziała minister Marlena Maląg. 

EWL zaprasza na Dzień aktywizacji zawodowej dla uchodźców z Ukrainy

27 maja br. od godziny 10 do 16 w Punkcie Pomocy Humanitarnej (ul. Nowy Świat 15/17, II piętro), prowadzonym przez Wojewodę Mazowieckiego, odbędzie się dzień aktywizacji zawodowej dla uchodźców z Ukrainy. Na miejscu będzie można m. in. zapoznać się z ofertami pracy, porozmawiać z pracodawcami, uzyskać pomoc w pisaniu CV oraz informacje na temat legalizacji pobytu w Polsce.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli uzyskać informacje dotyczące nauki języka polskiego oraz dowiedzieć się o miejscach udzielających wsparcia w zakresie opieki medycznej i psychologicznej, również dla osób z niepełnosprawnościami. Na miejscu będzie punkt doradztwa zawodowego, gdzie wszyscy chętni uzyskają niezbędne informacje przydatne podczas przygotowywania CV.

Ponadto, w punkcie informacyjno-konsultacyjnym pracownicy Wydziału Rynku Pracy i Wydziału Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego będą udzielać informacji na temat legalizacji pobytu oraz zatrudnienia.

W dniu aktywizacji zawodowej uchodźców z Ukrainy wezmą udział

  • powiatowe urzędy pracy,
  • pracodawcy,
  • agencje zatrudnienia
  • organizacje pozarządowe, m.in.:

– Fundacja Wspierania Migrantów na rynku pracy „EWL”

– Fundacja Edu & More

– Fundacja Dziedzictwa Kulturowego

– Ukraiński Dom. Fundacja Nasz Wybór

– „Dobro Czynić” Misja Charytatywna

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie uruchomił w miejscach tymczasowego zakwaterowania w Global Expo i Ptak Warsaw Expo stanowiska koordynacji pracy dla uchodźców z Ukrainy. Celem powstałych punktów jest pomoc uchodźcom w znalezieniu pracy, a także w zakresie zakwaterowania oraz zapewnienia możliwości transportu z miejsca tymczasowego zakwaterowania do docelowej lokalizacji. Stanowiska prowadzone są w porozumieniu z różnymi instytucjami rynku pracy (agencje pośrednictwa oraz organizacje pozarządowe wspierające aktywizację zawodową), tak by stworzyć szeroką platformę współpracy w tym obszarze. Działania te pomagają w relokacji uchodźców z Ukrainy z miejsca tymczasowego zakwaterowania do miejsc oferujących pracę oraz możliwość zamieszkania w domach i mieszkaniach w całej Polsce oraz Europie. Podmioty, które oferują pracę oraz zakwaterowanie są weryfikowane.

Aby ułatwić proces znajdowania pracy uchodźcom Mazowiecki Urząd Wojewódzki stworzył specjalny formularz dla firm dotyczący oferowania pracy w miejscach tymczasowego zakwaterowania: https://dajepraceukrainie.mazowieckie.pl/

Szczegółowe informacje dot. powierzenia pracy obywatelom Ukrainy, jak również w zakresie zarejestrowanych bezrobotnych dostępne są również pod linkiem: https://obserwatorium.mazowsze.pl/ukraina-1/powiadomienia-o-powierzeniu-pracy

Źródło: Gov.pl

Czym jest krajowy rejestr agencji zatrudnienia?

Wiarygodny partner w biznesie, to nie tylko gwarancja jakości wykonywanych usług, ale także bezpieczeństwa prawnego. Wybierając agencję pracy tymczasowej warto sprawdzić czy spełnia ona warunki gwarantujące legalność świadczonych usług na terytorium Polski. Takiej weryfikacji można dokonać w krajowym rejestrze agencji zatrudnienia.

Co to jest krajowy rejestr agencji zatrudnienia?

Działalność agencji zatrudnienia i doradztwa personalnego jest, w rozumieniu polskiego systemu prawnego, działalnością regulowaną. Oznacza to, iż do jej legalnego prowadzania konieczne jest dokonanie wpisu rejestrującego do odpowiedniej bazy.

W przypadku agencji pracy jest to Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia. Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia, w skrócie KRAZ, jest wykazem podmiotów, które prowadzą działalność związaną z pośrednictwem pracy, doradztwem personalnym i zawodowym oraz usługami pracy tymczasowej w zgodzie z przepisami polskiego prawa.

W KRAZ znajdują się nie tylko dane agencji zatrudnienia, takie jak NIP czy adres siedziby firmy, ale także numer telefonu, adres e-mail, czy data dokonania wpisu do rejestru. Dzięki temu możemy w prosty sposób zweryfikować jak długie doświadczenie na rynku pracy posiada agencja oraz skontaktować się z wybranym podmiotem.

Kto prowadzi rejestr agencji zatrudnienia?

Prowadzanie rejestru KRAZ należy do kompetencji marszałków województw. W ich gestii leży także decyzja o dokonaniu wpisu podmiotu wnioskującego do rejestru agencji zatrudnienia.

Baza podmiotów posiadających odpowiednią certyfikację jest na bieżąco aktualizowana i publikowana na stronie: https://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz. Dostęp do rejestru jest powszechny i bezpłatny.

Rejestr KRAZ – jak uzyskać wpis do rejestru agencji zatrudnienia?

Podmiot planujący rozpoczęcie działalności związanej z doradztwem personalnym lub pracą tymczasową powinien złożyć wniosek o wpis do rejestru KRAZ we właściwym, ze względu na siedzibę firmy, urzędzie marszałkowskim lub wojewódzkim urzędzie pracy. Decyzję o wpisie podejmuje marszałek województwa.

Uzyskanie certyfikatu, który jest jednocześnie potwierdzeniem wpisu do KRAZ, oznacza, że agencja zatrudnienia może w sposób legalny prowadzić działalność. Warto zaznaczyć, że agencje świadczące usługi pracy tymczasowej oraz pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego powinny posiadać dwa odrębne certyfikaty – po jednym dla każdej działalności.

Wyszukiwarka KRAZ – prosty sposób na weryfikację agencji zatrudnienia

Dostęp do rejestru agencji zatrudnienia jest powszechny i bezpłatny. Dzięki internetowej wyszukiwarce KRAZ można szybko zweryfikować czy dana agencja zatrudnienia dokonała wpisu i posiada odpowiedni certyfikat uprawniający do świadczenia usług.

Obecnie w rejestrze KRAZ znajduje się ponad 9 175 wpisów, z czego 8 841 dotyczy podmiotów aktywnie działających. Certyfikat uprawniający do świadczenia usług pracy tymczasowej posiada ponad 5 270 agencji zatrudnienia.

Numer KRAZ – do czego upoważnia certyfikat wpisu do rejestru agencji zatrudnienia

Każda agencja zatrudnienia wpisana do rejestru posiada swój indywidualny numer KRAZ. Posiadanie numeru identyfikującego agencję jest niezbędne do wykonywania usług w zakresie:

Posiadanie przez agencję zatrudnienia certyfikatu KRAZ daje gwarancję rzetelności oraz legalności świadczonych przez nią usług. Weryfikacja w bazie KRAZ to pierwszy krok, który może przyczynić się do wyboru bezpiecznego i pewnego partnera w biznesie.

Planujesz zatrudnić cudzoziemców?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się

Raport EWL„Uchodźcy z Ukrainy w Polsce” w miesięczniku Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Serdecznie polecamy miesięcznik „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w którym znajdą Państwo najważniejsze informacje z krajowego, europejskiego i globalnego rynku pracy oraz podsumowania najciekawszych artykułów i raportów opublikowanych w kwietniu 2022 roku.

W najnowszym numerze m.in. raport „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce” (EWL Group), którego autorzy – na podstawie wywiadów indywidualnych – podjęli próbę ustalenia profilu uchodźców oraz jakie są plany przybyszów odnośnie do pozostania w Polsce. 

Zapraszamy do lektury!

Rzeczpospolita: Polska się starzeje. Nasza przyszłość jest już za nami

Uchodźcy z Ukrainy nie rozwiążą naszych problemów z demografią. Tylko po to, by utrzymać obecny wskaźnik osób w wieku produkcyjnym, musiałoby ich przybywać ćwierć miliona rocznie do końca dekady – poinformował 23 maja w artykule opublikowanym na swoich łamach dziennik Rzeczpospolita, powołując się jednocześnie na badanie „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce” Platformy Migracyjnej EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej UW,

Optymistyczne spojrzenie na szansę, jaką stanowić miałby dla demografii Polski kryzys wymuszonej migracji z Ukrainy, opierało się m.in. na fakcie, że zdecydowana większość osób, które schroniły się w Polsce przed wojną, jest w wieku produkcyjnym. W doniesieniach medialnych mówiono często jednym tchem o „kobietach, dzieciach i osobach starszych”, ale osoby z tej ostatniej kategorii, będące w wieku emerytalnym, stanowią zaledwie 5 proc. ogółu nowoprzybyłych. Jak wynika z badania Fundacji EWL i Studium Europy Wschodniej UW, średnia wieku wśród uciekających do Polski przed wojną w Ukrainie to 38 lat, a najliczniej reprezentowana jest wśród nich grupa wiekowa 36–45 lat (34 proc.). Można było zatem optymistycznie stwierdzić, że nowo przybyli zostaną szybko „wchłonięci” przez polski rynek pracy.

Jednocześnie zdecydowana większość – 93 proc. – osób uciekających z Ukrainy osób to kobiety. Na wątpliwości, że wakaty w polskiej gospodarce są przede wszystkim w sektorze budowlanym, gdzie pracę może znaleźć ograniczona liczba kobiet, optymiści odpowiadali, że wraz ze wzrostem liczby osób starszych w społeczeństwie rośnie zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze, a ten sektor jest z kolei na ogół bardzo sfeminizowany. Problem w tym, że nie wiemy, jak wiele Ukrainek posiada odpowiednie kompetencje, aby podjąć pracę w sektorze opieki i ile rzeczywiście chciałoby w nim pracować. Z przywołanego wyżej badania Fundacji EWL i Studium Europy Wschodniej UW wynika, że 53 proc. uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy ma wykształcenie wyższe. Trudno oczekiwać, że gremialnie podejmą pracę jako opiekunki wymagających wsparcia seniorów – dla wielu z nich byłaby to praca poniżej kompetencji, większość z nich nie ma też odpowiedniego przeszkolenia w tym kierunku. A nawet jeśli udałoby się dużą liczbę Ukrainek przeszkolić, trudno się spodziewać, że wszyscy potrzebujący ich pomocy będą w stanie zapłacić za ich pracę ze swojej kieszenie. Konieczne byłoby wsparcie z publicznych pieniędzy nie tylko po to, by sfinansować ogromny program szkoleń, ale i na zapewnienie zatrudnienia. (…)

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (17 – 23 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 17 – 23 maja 2022 roku 


GUS: W 2021 roku cudzoziemcom wydano blisko o 1/4 więcej zezwoleń na pracę niż rok wcześniej 

W ubiegłym roku w Polsce wydano 504,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Było to o 24% więcej niż w 2020 roku – podał 20 maja Główny Urząd Statystyczny w komunikacie, na który powołał się portal WNP.pl. 

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS w 2021 roku wydano 504,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców, czyli o 97,7 tys. więcej niż w 2020 roku oraz o 438,4 tys. więcej w porównaniu z 2015 rokiem. 

Zezwolenia na pracę najczęściej przyznawane były obywatelom Ukrainy, stanowiąc aż 64,5% ogólnej liczby wydanych zezwoleń. Kolejnymi krajami, których obywatele otrzymywali najwięcej zezwolenia pracę w Polsce była Białoruś (6,9%), Indie i Uzbekistan (po 3,0%) oraz Filipiny (2,6%). 


MRiPS: Zatrudnienie w Polsce znalazło już blisko 160 tys. obywateli Ukrainy 

Już 160 tys. obywateli Ukrainy zatrudnili pracodawcy w ramach procedury upraszczającej biurokrację – podał 23 maja portal Business Insider, powołując się na dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Spośród 160 tys. obywateli Ukrainy, którzy podjęli zatrudnienie w Polsce na mocy specustawy upraszczającej uchodźcom dostęp do polskiego rynku pracy niemal 117 tys. to kobiety. Zgodnie z informacją GUS uchodźcy najczęściej podejmowali pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim oraz wielkopolskim. 

„Obywatele Ukrainy bardzo dobrze odnajdują się na rynku pracy w Polsce. Warto jednak zauważyć, że cudzoziemcy już od wielu lat wypełniają braki kadrowe w naszym kraju” – podkreśliła minister Marlena Maląg. 


Estonia: Ukraińscy uchodźcy szansą w walce z niskim przyrostem naturalnym 

Gdyby 30 tys. ukraińskich uchodźców pozostało w Estonii, pozwoliłoby to opóźnić redukcję populacji Estonii o ponad 20 lat – poinformował 23 maja portal Europejska Prawda, przytaczając informacje zawarte w raporcie Centrum Monitorowania Rozwoju Kancelarii Parlamentu Estonii. 

Ośrodek, analizując długofalowy rozwój społeczeństwa i gospodarki Estonii, opracował scenariusze demograficzne w kontekście pobytu w kraju 10 tys., 30 tys. i 60 tys. uchodźców z Ukrainy. Dziś populacja kraju liczy 1,3 miliona, zaś według danych estońskiego Departamentu Policji i Straży Granicznej do końca kwietnia 2022 roku do Estonii przybyło ponad 35 tys. ukraińskich uchodźców. Na podstawie bazowej prognozy populacji Eurostatu Centrum Monitorowania Rozwoju oszacowało wpływ uchodźców na populację Estonii do 2100 roku na podstawie trzech scenariuszy. 

„Fakt, że uchodźcy pozostają w Estonii opóźnia m.in. spadek liczby ludności. 10 tys. uchodźców utrzyma populację Estonii na poziomie wyższym niż zwykle przez 9 lat, 30 tys. uchodźców przez 22 lata i 60 tys. przez 40 lat” – wyjaśnił eksperta Centrum, Magnus Piirits.  

Źródło: Europejska Prawda

Zakwaterowanie pracowników – co oferuje agencja pracy?

Na polskim rynku pracy od lat brakuje pracowników. Systematycznie rośnie presja płacowa, a firmy prześcigają się w oferowaniu coraz nowszych benefitów. Część przedsiębiorstw decyduje się na zatrudnienie pracowników z zagranicy – bezpośrednio lub za pośrednictwem wyspecjalizowanej agencji pracy tymczasowej. Jednym z istotnych elementów, o który trzeba zadbać rozszerzając zespół o obcokrajowców, jest zapewnienie im odpowiednich warunków zakwaterowania. Przekłada się to bowiem bezpośrednio na efektywność i stabilność pracowników.

Zbiorowe zakwaterowanie dla pracowników – dlaczego jest takie ważne?

Obok warunków finansowych, to właśnie możliwość zakwaterowania jest jednym z kluczowych czynników wpływających na przyjęcie lub odrzucenie oferty pracy przez pracowników zza granicy. Oczywiście sam fakt zapewnienia noclegów dla cudzoziemców nie odgrywa już tak znaczącej roli jak jeszcze kilka lat temu. Coraz istotniejsze stają się kwestie związane m.in. z:

  • Lokalizacją oferowanego zakwaterowania – zarówno w kontekście odległości od zakładu pracy, jak i punktów komunikacji zbiorowej, czy miejsca, z którego odjeżdża transport pracowniczy. Ważny, z punktu widzenia pracownika, jest także dystans do najbliższego sklepu lub marketu spożywczego,
  • Warunki zakwaterowania – ilość łóżek w pokoju/domu, wyposażanie kuchni, dostępność Wi-Fi, a także atrakcyjność wizualna oferowanego mieszkania może także determinować wybór konkretnej oferty przez potencjalnego pracownika,
  • Koszty zakwaterowania – koszt zakwaterowania jest jednym z kluczowych elementów wpływających na decyzję kandydatów o podjęciu pracy. W walce o pracownika przewagę zyskują oczywiście podmioty, które oferują nieodpłatne zakwaterowanie dla pracowników lub te, w których częściowa odpłatność wynika z wysokiego standardu i bardzo dobrych warunków zakwaterowania.

Warto podkreślić, że im lepsze warunki, zarówno w kontekście bytowym, jak i kosztowym, oferuje się pracownikom tym wyższa ich efektywność. Zadowoleni i wypoczęci pracownicy pracują lepiej, mniejsza jest też ich skłonność do rotacji.

Koszty zakwaterowania pracowników, czyli kto płaci za mieszkanie?

Z zależności od możliwości i przyjętej polityki zatrudnienia pracodawcy, możemy wyróżnić trzy rodzaje oferowanych zakwaterowań dla pracowników:

  • Nieodpłatne zakwaterowania pracowników – obecnie, w związku z dużymi brakami personelu na polskim rynku pracy, jest to najczęściej spotykane rozwiązanie. Pracodawca, decydując się pokryć w całości koszty związane z zakwaterowaniem pracowników, zyskuje sporą przewagę konkurencyjną i jest w stanie szybciej uzupełnić braki kadrowe,
  • Częściowa odpłatne zakwaterowania pracowników – część przedsiębiorców decyduje się na partycypację w kosztach zakwaterowania pracowników, dzieląc je z zatrudnionym kandydatem w określonej proporcji,
  • Odpłatne zakwaterowanie dla pracowników – w tym przypadku pełen koszt zakwaterowania ponosi pracownik. Najczęściej to pracodawca podpisuje umowę z najemcą mieszkania i ponosi płatność za najem, a następnie koszt ten jest potrącany z wynagrodzenia pracownika. Zdarza się również, że pracodawca pośredniczy jedynie w nawiązaniu umowy pomiędzy pracownikiem najemcą, jednak wszelkie rozliczenia związane z zakwaterowaniem pracownika dokonywane są poza nim.

Zakwaterowanie dla pracowników tymczasowych – dlaczego warto powierzyć tę kwestie agencji pracy?

Decydując się na leasing pracowników warto wybrać firmę, która oferuje kompleksowe usługi, a więc zadba nie tylko o rekrutacje i zatrudnienie obcokrajowców, ale także o ich zakwaterowania, a jeśli będzie taka potrzeba – także o transport pracowników do pracy. Warto zwrócić uwagę na jakość oferowanych przez agencję pracy usług dodatkowych.

Złe warunki zakwaterowania, np. za duża liczba osób zamieszkujących daną lokalizację czy brak połączenia komunikacyjnego mieszkania z miejscem pracy, może powodować wysoką rotację personelu. Agencje pracy tymczasowej, które specjalizują się w leasingu pracowników zza granicy, mają wypracowane standardy i określone specyfikacje zakwaterowań pracowniczych. Dzięki temu, że posiadają doświadczenie i doskonale orientują się zarówno na rynku pracy, jak i nieruchomości, wiedzą jakie lokalizacje i jakie standardy korzystnie wpłyną na ofertę rekrutacyjną i późniejszą efektywność pracy.

Dodatkowo dzięki długofalowej współpracy ze sprawdzonymi dostawcami mieszkań często są w stanie uzyskać lepsze ceny najmu, niż te, które mógłby wynegocjować przedsiębiorca. Platforma migracyjna, taka jak EWL Group, ma także w swoich strukturach koordynatorów odpowiedzialnych za opiekę i zapewnienie właściwych warunków zakwaterowania wszystkich pracowników tymczasowych.

Jednak największą korzyścią wynikającą z powierzenia kwestii zakwaterowania pracowników agencji pracy jest fakt, że to agencja odpowiedzialna jest za wszelkie formalności dotyczące wynajmu mieszkania, jego właściwe użytkowanie, a także zapewnienia pełnego obłożenia nieruchomości i bilansowania kosztów najmu.

Planujesz zatrudnić cudzoziemców?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (10 – 16 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 10 – 16 maja 2022 roku 


Eksperci prognozują pozytywny wpływ migracji na polski rynek pracy 

Polska stała się głównym kierunkiem migracji uchodźców z Ukrainy. Mateusz Urban, ekonomista Oxford Economics, oszacował, że dzięki temu nasz rynek pracy może zyskać nawet 440 tys. pracowników, a wskaźnik PKB do 2050 roku może być wyższy o 4% – poinformował 14 maja portal Obserwator Gospodarczy. 

Z danych ONZ wynika, że Ukrainę opuściło około 6 mln mieszkańców. Do Polski trafiło aż 54,7% z nich, na drugim miejscu znalazła się Rumunia, do której trafiło 14,9% uchodźców.  

Ekonomista podkreśla, że efektem zwiększenia się liczby uchodźców jest ożywiony wzrost popytu i wydatków na inwestycje, co może sprawić, że do 2050 roku polskie PKB wzrośnie. Ponadto ekspert podkreślił, że innym pozytywnym efektem jest to, że na rynku pracy pojawi się nawet 440 tys. dodatkowych pracowników. 


Liczba ubezpieczonych obcokrajowców w Polsce rośnie 

Pod koniec kwietnia w Polsce do ubezpieczeń zgłoszonych było niemal 700 tys. pracowników z Ukrainy – podał 12 maja portal Gov.pl. 

Zgodnie z danymi MRiPS w ciągu minionego roku między styczniem a grudniem łączna liczba pracowników z innych krajów wzrosła o 150 tys. i pod koniec roku sięgnęła 875 tys. Na koniec kwietnia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zgłoszonych było już 970 tys. cudzoziemców. 

„Aż 132 tys. to osoby, które zostały zatrudnione w ostatnich miesiącach dzięki nowej, uproszczonej procedurze” – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 


Ponad milion wydanych numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy 

1,08 mln obywateli Ukrainy i członków ich rodzin otrzymało numery PESEL – o tym poinformował 11 maja na Twitterze Urząd do Spraw Cudzoziemców. 

Ponadto Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA i pełnomocnik ds. uchodźców wojennych, w rozmowie z Radiem Plus, zwrócił uwagę, że ponad milion uchodźców zarejestrowało się w bazie PESEL, co pozwoli im funkcjonować w Polsce w kontekście dłuższego pobytu i życia w naszym kraju.  

Wiceminister podkreślił również, że sytuacja na granicy jest ustabilizowana. Obecnie mniej więcej dwadzieścia tysięcy osób przekracza granicę polską, czyli znacznie mniej niż na początku wojny – wtedy było to 140-150 tysięcy uchodźców dziennie.