Pracownicy z Ukrainy, Białorusi i Rosji stali się w krótkim czasie niezbędni dla zachowania ciągłości pracy oraz rozwoju wielu przedsiębiorstw. Silna motywacja, sumienność, chęć do podejmowania pracy w nadgodzinach, elastyczność i mobilność oraz bliskość kulturowa i językowa sprawiły, że pracownicy ze wschodu są cenieni w różnych branżach i chętnie zatrudniani zarówno przy prostych pracach produkcyjnych, jak i obsłudze maszyn czy wózków widłowych.

Ułatwieniem jest też polskie prawodawstwo, które umożliwia legalizację pracy pracowników z sześciu państw – Ukrainy, Armenii, Rosji, Białorusi, Gruzji i Mołdawii – w oparciu o uproszczoną procedurę. Jak w takim razie przygotować się do zatrudnienia cudzoziemca? Jakie kroki podjąć, aby cały proces przebiegł sprawnie i stosunkowo szybko?

Jak pozyskać pracowników z Ukrainy? – 3 kroki

Krok 1: Selekcja i rekrutacja pracowników

Proces zatrudnienia pracowników z Ukrainy warto zacząć odpowiednio wcześniej. Jeśli wiemy już, że w okresie wakacji, ze względu na sezon urlopowy, mamy większe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych lub analizując obroty z poprzedniego roku widzimy, że w okresie przedświątecznym musimy znacząco zwiększyć zatrudnienie – nie czekajmy z rekrutacją na ostatnią chwilę.

Bez sieci kontaktów na Ukrainie, sprawnie prowadzonej kampanii informacyjnej i zaplanowanej rekrutacji trudno samodzielnie dotrzeć do potencjalnych pracowników, zainteresować ich ofertą i przekonać do przyjazdu do Polski. Jeśli więc postanowiłeś sam zająć się pozyskiwaniem kandydatów zza wschodniej granicy lub zleciłeś to zadanie wewnętrznemu działowi HR koniecznie zacznij działać z odpowiednim wyprzedzeniem.

Krok 2: Wysłanie „zaproszeń”, czyli pierwszy etap legalizacji pracy i pobytu

Mamy już wybranych odpowiednich, zmotywowanych i chętnych do przyjazdu kandydatów – czas rozpocząć proces legalizacji ich pracy i pobytu. Pracownicy z Ukrainy mogą przyjechać do Polski na podstawie ruchu bezwizowego na okres 90 dni lub na podstawie ważnej wizy. Dla osób, które chcą podjąć zatrudnienie w Polsce wydawana jest wiza typu D, czyli tzw. pracownicza, uprawniająca do pracy i pobytu w Polsce przez 180 dni w ciągu roku.

Co musi zrobić przedsiębiorca, żeby pracownik taką wizę otrzymał? Konieczna jest wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy, złożenie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi i uiszczenie 30 PLN opłaty za dokument. Po wpisaniu przez PUP oświadczenia do ewidencji zostaje ono przekazane pracodawcy, który z kolei wysyła je do kandydata (w oryginale). Na podstawie otrzymanego oświadczenia cudzoziemiec występuje o tytuł pobytowy pozwalający na pracę w Polsce – czyli o wspomnianą wyżej wizę typu D.

Krok 3: Podpisanie umowy – kolejny etap legalizacji pracy

Nasz Kandydat otrzymał wizę i przyjechał do Polski. Jesteśmy już o krok od sukcesu! Teraz czas na podpisanie umowy. Warto pamiętać, że powinna być ona stworzona w języku zrozumiałym dla pracownika – zwykle pracownicy ze wschodu podpisują umowy dwujęzyczne – polsko – ukraińskie. Dzięki temu nie tylko zabezpieczamy się na wypadek kontroli PIP, ale też zwiększamy zaufanie do siebie, jako rzetelnego, wiarygodnego i bezpiecznego pracodawcy. Koniecznie trzeba pamiętać, aby warunki zawarte w umowie były takie same jak te w zarejestrowanym przez PUP oświadczeniu.

Jednocześnie z podpisaniem umowy przedsiębiorca, który chce zalegalizować pracę pracowników z Ukrainy w Polsce, musi poinformować właściwy urząd pracy o podjęciu przez cudzoziemca pracy – ma obowiązek zgłosić ten fakt najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika z Ukrainy. Kolejna wizyta w urzędzie będzie konieczna w przypadku zmiany stawki, stanowiska pracy lub miejsca jej wykonywania.

Szukam pracownika z Ukrainy – o czym muszę pamiętać?

Decydując się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy trzeba pamiętać o ważnych kwestiach bytowych – osoby przyjeżdżające do Polski po raz pierwszy często nie potrafią same zadbać o swoje zakwaterowanie, nie wiedzą gdzie udać się na niezbędne badania lekarskie, jak dojechać do miejsca pracy – w tych wszystkich kwestiach niezbędna jest pomoc pracodawcy, szczególnie jeśli zależy nam na stabilnej i zmotywowanej załodze, której praca przełoży się na sukces przedsiębiorstwa.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zlecenie całości procesów związanych z rekrutacją i zatrudnieniem pracowników z Ukrainy wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Usługi leasingu pracowniczego czy outsourcingu zapewniają nie tylko bezpieczeństwo prawne. Agencje pracy zajmujące się profesjonalnie obsługą podmiotów zatrudniających pracowników z Ukrainy na bieżąco śledzą zmiany prawne, dostosowują swoje działania do nowych przepisów, dbają o przestrzeganie terminów – ale też pozwala na zaoszczędzenie czasu, uwolnienie zasobów i optymalizację budżetu.