Opublikowano: 17.08.2023
Autor wpisu:Rafał Glogier-Osiński
Rafał Glogier-Osiński
17.08.2023
Blog EWL

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy w Polsce: formalności, korzyści i perspektywy

Zatrudnianie obcokrajowców w firmie wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności. Z tego powodu wielu przedsiębiorców obawia się zatrudniania pracowników z Ukrainy, mimo iż chcą oni pozostać w Polsce na dłużej. Czy faktycznie są ku temu podstawy?

Spis treści

Liberalne przepisy migracyjne w Polsce

Polski system prawny posiada obecnie jedne z najbardziej liberalnych przepisów dotyczących migracji i zatrudnienia obcokrajowców w Europie. Możliwość szybkiego uzupełnienia luk kadrowych i dostęp do wykwalifikowanych fachowców to tylko niektóre korzyści, na które wskazują przedsiębiorcy.

Spotyka się to z pozytywną reakcją obywateli Ukrainy, którzy deklarują chęć pozostania i podjęcia pracy w Polsce na dłużej. Na drodze do rozpoczęcia współpracy często jednak stają obawy przed formalnościami. Czy słusznie?

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy – formalności

Dzięki tzw. procedurze uproszczonej zatrudnienie pracowników z Ukrainy jest możliwe w ciągu zaledwie 7 dni roboczych. W tym celu pracodawca powinien wykonać 3 kroki. Pierwszym z nich jest złożenie Oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w Urzędzie Pracy i uzyskanie wpisu do ewidencji.

Drugim podpisanie umowy z nowym pracownikiem na warunkach zgodnych ze złożonym oświadczeniem.

Trzecim pomoc w kwestiach formalnych związanych z legalizacją dalszego pobytu. Niezbędna jest także odpowiednia weryfikacja dokumentów pobytowych oraz pilnowanie terminów urzędowych, zarówno podczas procesu zatrudnienia, jak i później, przy wprowadzaniu ewentualnych zmian do umowy.

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy – perspektywy

Jak wskazują wyniki raportu EWL, obywatele Ukrainy będą dostępni na polskim rynku pracy w dłuższej perspektywie, a część z nich zamierza związać się z Polską na stałe.

50% z nich zarówno w 2021 roku, jak i w 2023 roku deklaruje chęć ubiegania się o dłuższy pobyt w Polsce (pozwolenie na pobyt stały lub czasowy). Nie warto więc wykluczać ich jako potencjalnych pracowników z powodu formalności, które nie są aż tak trudne i zawiłe.

Jeśli jednak masz wątpliwości co do przebiegu procedury lub po prostu chcesz zyskać wolną głowę, możesz skorzystać z usług doświadczonej agencji pracy tymczasowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Sprawdź nasz raport Mobilności Transgranicznej “Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”

Przeczytaj raport

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy – korzyści dla przedsiębiorców

Najważniejszą korzyścią dla pracodawców jest duża dostępność pracowników oraz krótki czas rekrutacji od zgłoszenia oferty do podpisania umowy. Przedsiębiorcy zwracają także uwagę na niższy koszt zatrudnienia Ukraińców oraz możliwość łatwego zarządzania rotacją pracowników.

Większość z nich gotowa jest także do wypracowania większej ilości godzin w skali miesiąca oraz pracy w systemie zmianowym, również w nocy i w weekendy.

Pracownicy z Ukrainy doceniają możliwość podjęcia legalnej pracy na podstawie uproszczonej procedury zatrudnienia.

Atutem jest również brak barier językowych i bliskość kulturowa, dzięki czemu szybko adaptują się w nowym miejscu pracy. Polski rynek stwarza stabilne warunki zatrudnienia oraz pozwala na uzyskanie wyższych zarobków, a tym samym zdobycie oszczędności.

Wsparcie agencji pracy tymczasowej

Współpraca z agencją pracy tymczasowej specjalizującą się w pozyskiwaniu pracowników zza granicy może okazać się kluczowym elementem sukcesu w procesie zatrudniania pracowników z Ukrainy.

Tego rodzaju agencje nie tylko pomagają w formalnościach, ale także monitorują wszelkie zmiany w prawodawstwie, aby zapewnić pełną zgodność z przepisami i minimalizować ryzyko prawnego związanego z zatrudnianiem pracowników zza granicy.

Jak możemy Ci pomóc?

EWL specjalizuje się w rekrutacji i pozyskiwaniu pracowników zza granicy. Naszym klientom oferujemy pełną usługę legalizacji zatrudnienia cudzoziemców, która obejmuje m.in. terminowe składanie wniosków, uzyskanie potrzebnych dokumentów, konsultacje prawne i raportowanie statusu legalizacji. Pozwala to odciążyć wewnętrzne działy HR oraz zaoszczędzić czas i koszty związane z procesem rekrutacji.

Agencja śledzi wszelkie zmiany w prawodawstwie, co pozwala zabezpieczyć kwestie prawne związane z legalizacją zatrudnienia pracowników z Ukrainy. Decydując się na współpracę z nami zyskujesz pewność, że wszystkie kroki zostały wykonane poprawnie, a niedopilnowane formalności nie narażą Twojej firmy na koszty lub przestój w pracy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami, chętnie przedstawimy Ci szczegółową ofertę!

Podsumowanie

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy w Polsce staje się strategicznym posunięciem, które obfituje w korzyści dla wszystkich stron zaangażowanych w ten proces. Dzięki liberalnym przepisom migracyjnym oraz chęci Ukraińców osiedlenia się na dłużej, formalności związane z rekrutacją stają się bardziej przystępne.

Wsparcie agencji pracy tymczasowej dodatkowo ułatwia ten proces, minimalizując ryzyko prawne. Różnorodność perspektyw, umiejętności i kulturowa mieszanka, jakie wniosą pracownicy z Ukrainy, nie tylko wzbogacają zespoły polskich firm, ale również stwarzają nowe możliwości rozwoju i ekspansji na rynku.

Warto zatem zrozumieć potencjał, jaki drzemie w tym trendzie, i wykorzystać go jako siłę napędową dla długoterminowego sukcesu firm działających w Polsce.

Chcesz nawiązać współpracę z agencją pracy tymczasowej?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się
Rafał Glogier-Osiński

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową