Agencje pracy specjalizują się w poszczególnych lub złożonych obszarach Human Resources. Wspierają biznes w realizacji strategii personalnej i jej rozwoju. W Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia jest zarejestrowanych 898 agencji pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego.
Jakie zadania można powierzyć agencji pracy tymczasowej?
Co zyskują pracodawcy we współpracy z profesjonalną firmą doradztwa personalnego?
W artykule wskazujemy główne zalety współpracy z agencją pośrednictwa pracy.
Zakres usług agencji pracy tymczasowej
Zakres zadań, jakie można powierzyć agencji pracy jest bardzo szeroki i może dotyczyć wielu obszarów zatrudnienia (blue/black/white collars). Główne usługi, jakie realizują Agencje pracy to:
- Rekrutacja i selekcja,
- Praca tymczasowa (leasing pracowniczy)
- Outsourcing procesów
- Legalizacja zatrudnienia cudzoziemców,
- Delegowanie pracowników za granicę,
- Delegowanie konsultantów/zespołów realizujących projekty w imieniu Klienta (RPO / On-site)
Praca tymczasowa – odpowiedź na potrzebę elastycznych form zatrudnienia
Elastyczność zatrudnienia jest szczególnie ważna w branżach cechujących się sezonowością, dynamicznymi/nieregularnymi potrzebami personalnymi, intensywnym rozwojem. Niepewne otoczenie gospodarcze, kryzysy światowe i lokalne, wahania popytu sprawiają, że możliwość dostosowania wolumenu zatrudnienia do obecnych potrzeb przedsiębiorstwa staje się kluczem w planowaniu strategii personalnej i rozwoju przedsiębiorstw.
Praca tymczasowa zapewnia elastyczność w kształtowaniu struktury zatrudnienia. Dzięki współpracy z agencją pracy tymczasowej przedsiębiorstwo nie tylko ma możliwość zredukowania załogi w czasie recesji, ale także rekrutowania i zatrudnienia dużych wolumenów pracowniczych w krótkim czasie.
Agencje pracy budują, aktualizują i zarządzają bazą potencjalnych kandydatów. Posiadają szerokie możliwości operacyjne w zakresie rekrutacji lokalnych jak i zagranicznych. Usługa pracy tymczasowej jest skierowania zarówno dla dużych-międzynarodowych jak i lokalnych-rodzinnych przedsiębiorstw, które tak samo mierzą się z powyższymi wyzwaniami.
Zatrudnienie pracowników bez obciążania wewnętrznego działu HR/menedżerów liniowych/Zarządu? Współpraca z agencją pracy tymczasowej się opłaca!
Proces rekrutacji, selekcji i zatrudnienia pracowników jest czasochłonny i kosztowny, szczególnie w przypadku projektów masowych lub nagłych a dynamika Rynku Pracy i konkurencyjność ofert determinuje niedobór kandydatów. Celem agencji pracy tymczasowej jest także optymalizacja czasu jak i kosztu twardych procesów HR (administracja kadrowa, payroll).
Utrzymujące się niskie bezrobocie wpływa nadal wysokie zatrudnienie obcokrajowców w Polsce – agencje pracy świadczą również usługi legalizacji pobytu i zatrudnienia oraz pośrednictwo w organizacji zakwaterowania i transportu.
Praca tymczasowa – podsumowując, dlaczego warto skorzystać?
- Możliwość elastycznego dopasowania struktury zatrudnienia do bieżących potrzeb
- Rekrutacja dużych wolumenów pracowników ad-hoc
- Optymalizacja kosztów związanych z rekrutacją i zatrudnieniem
- Brak obciążenia wewnętrznego działu HR/menedżerów/Zarządu
Szukasz specjalisty? Agencja pracy znajdzie najlepszego kandydata dla Ciebie
Rekrutacja pracownika posiadającego konkretne i/lub unikatowe kompetencje to proces nie tylko kosztowny i czasochłonny a przede wszystkim wymagający. Dlatego też warto zaufać i powierzyć dany projekt wyspecjalizowanemu headhunterowi, który na bieżąco buduję bazę i utrzymuje relacje z wartościowymi kandydatami oraz posiada niezbędne narzędzia do poszukiwania i weryfikowania danych kompetencji. Dzięki metodzie „Direct Search” skraca się czas rekrutacji (agencja rekomenduje już wyselekcjonowane osoby), ogranicza ryzyko nietrafionej kandydatury i rotacji w pierwszych etapach zatrudnienia.
Agencje doradztwa personalnego stosują różne formy rozliczenia za realizację usług, choć nadal najpopularniejszą i oczekiwaną przed klientów jest „success fee” (płatność należna po zaakceptowaniu kandydata, podpisaniu listu intencyjnego/umowy, rozpoczęciu pracy). Koszt usługi zazwyczaj wynosi % miesięcznego/rocznego wynagrodzenia brutto pracownika, choć agencje są otwarte również na stała kwotę „fixed fee”.
Warto dodać, że w cenie usługi klientowi przysługuje gwarancja, liczona zazwyczaj od momentu rozpoczęcia pracy pracownika. Jej okres i czego dotyczy są ustalane w drodze indywidualnych negocjacji.
Delegowanie pracowników do innych krajów – agencje pracy wspierają biznes także za granicą
Agencje pracy specjalizujące się w transgranicznym delegowaniu pracowników kompleksowo zajmują się procesem rekrutacji i delegowaniem do pracy na terenie Unii Europejskiej. Szerokie możliwości operacyjne, doświadczenie i znajomość regulacji prawnych pozwala agencjom na delegowanie do pracy pracowników nie tylko z Polaków ale także cudzoziemców z Europy Wschodniej i innych kontynentów. Klient może liczyć nie tylko znaczną dostępność zasobów ludzkich ale przede wszystkim bezpieczeństwo i doradztwo ze strony agencji.
Współpraca ze sprawdzoną i godną zaufania agencją pracy tymczasowej pomaga zaplanować, dostosować i rozwijać strategię HR przedsiębiorstwa, co z kolei przekłada się na większe bezpieczeństwo i ciągłość prowadzonego biznesu.
Rozważasz skorzystanie z usługi transgranicznego delegowania pracowników?
Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.