Opublikowano: 08.02.2022
Autor wpisu:Marcin Kołodziejczyk
Marcin Kołodziejczyk
08.02.2022
Aktualności | Blog EWL

Jak znaleźć duże grupy pracowników fizycznych?

Pracownicy fizyczni to jedna z najbardziej poszukiwanych na rynku grup zawodowych. Zapotrzebowaniu sprzyjają rekordowe wzrosty w takich obszarach, jak produkcja, budowa oraz transport i spedycja. Jak znaleźć pracownika fizycznego i zyskać pewność, że będzie dobrym fachowcem? Czy możliwe jest szybkie zatrudnienie dużej grupy?

Pracownik fizyczny — poszukiwany!

Według raportu serwisu Pracuj.pl w ostatnim kwartale ubiegłego roku, co czwarte ogłoszenie w portalu zaczynało się od zdania „Poszukuje pracowników fizycznych…”. Dane te poświadczają widoczny od dłuższego czasu trend, w którym zapotrzebowanie na osoby do pracy fizycznej gwałtownie rośnie wraz z rozwojem takich obszarów, jak budownictwo, branża logistyczna czy produkcja.

Deficyt kadrowy i rotacja

Pracodawcy mierzą się z problemem deficytów kadrowych, dużą rotacją pracowników oraz brakiem kwalifikacji wśród zatrudnionych fachowców. Duża konkurencja wśród firm stwarza korzystne warunki dla rozwoju rynku pracownika, na którym pracownicy fizyczni stanowią roszczeniową grupę pod względem płac. Rozwiązaniem jest zatrudnienie fachowców zza wschodniej zagranicy.

Pracownicy fizyczni z Ukrainy

Jak wynika ze statystyk EWL Group, w Polsce zatrudnionych jest ponad 1,5 mln pracowników z Ukrainy. Pracownicy fizyczni z Ukrainy znajdują zatrudnienie w takich branżach, jak budownictwo, logistyka i transport, produkcja, a także branża spożywcza i prace w porządkowe. Pracownik do prac manualnych sprawdzi się jako kierowca koparki czy operator wózka widłowego podczas gdy pracownik do prac porządkowych pomoże utrzymać czystość na hali produkcyjnej lub w magazynie.

Obywatele Ukrainy chętni do podjęcia pracy w Polsce to zarówno wykwalifikowani pracownicy fizyczni, jak i osoby bez doświadczenia chętnie do nauki zawodu na miejscu. Duże zainteresowanie ofertami prac w Polsce stwarza sprzyjające warunki dla pracodawców chcących zatrudnić dużą grupę pracowników fizycznych.

Współpraca polskich przedsiębiorców z personelem zagranicznym to wzajemne korzyści dla pracodawców i pracowników. Przedsiębiorcy mogą szybko uzupełnić braki kadrowe i zatrudnić fachowców z różnych branż. Oferowane warunki płacowe są atrakcyjne dla obu stron, ze względu na dużą różnicę w średnich zarobkach krajów pochodzenia migrantów zarobkowych.

Zarobkowy charakter emigracji cudzoziemców jest dla pracodawcy szansą na pozyskanie pracowników zmotywowanych do pracy i gotowych do wykonywania obowiązków na różnych zmianach. Dla pracowników ze Wschodu przyjazd do Polski oznacza możliwość szybkiego znalezienia pracy i wyższe zarobki. Pole do harmonijnej współpracy stwarza bliskość kulturowa i brak większych problemów natury językowo-komunikacyjnej.

Wynajem pracowników

Zatrudnienie pracownika z zagranicy to czasochłonny proces, który wymaga większego zaangażowania po stronie pracodawcy. Coraz popularniejszym sposobem na szybkie pozyskanie dużej grupy fachowców jest wynajem pracowników fizycznych. W ten sposób mogą być pozyskiwani zarówno pracownicy sezonowi, jak i osoby do dłuższej współpracy przy danym projekcie lub zleceniu.

Leasing pracowniczy daje możliwość bieżącego reagowania na zmieniające się potrzeby kadrowe oraz zmniejszenie kosztów związanych z rekrutacją i obsługa kadrowo-administracyjną. Rozwiązanie daje także pracodawcy pewność, że zatrudnienie jest w pełni legalne, a wszystkie formalności związane z zatrudnieniem nawet dużej grupy cudzoziemców zostały dopilnowane i wykonane poprawnie.

Korzyści z leasingu (wynajmu) pracowników

Rozważasz skorzystanie z usługi leasingu pracowniczego?

Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.

Odkryj zalety leasingu pracowników
Marcin Kołodziejczyk

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową