Opublikowano: 28.03.2022
Autor wpisu:Julia Popiel
Julia Popiel
28.03.2022
Aktualności | Blog EWL

Jak powinna wyglądać relokacja pracownika w branży IT?

Pośrednictwo w relokacji specjalistów IT

Sektor IT dynamicznie się rozwija. Wymaga to dużej elastyczności zarówno ze strony właścicieli firm, jak i pracowników. Nic dziwnego, że relokacja stała się w tej branży częstą praktyką. Właściwie przeprowadzona stanowi dla specjalisty IT szansę na rozwój, nowe kontakty i lepsze zarobki, a przedsiębiorcom pozwala zdobywać nowe rynki lub uzupełniać braki kadrowe. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co to jest relokacja pracownika i jak powinna ona wyglądać, by zapewniała korzyści dla obu stron.

Relokacja — definicja

Co to jest relokacja? Relokacja pracownika jest to wysłanie go do innego miasta lub państwa. Przeniesienie to ma oczywiście swoje uzasadnienie zawodowe. Relokacja pracowników jest koniecznością m.in. w firmach, które otwierają nowe oddziały. Wiedza i doświadczenie specjalistów są wówczas nieocenione i pozwalają na błyskawiczne wdrożenie nowych pracowników, a także na ujednolicenie standardów i procedur w nowo utworzonej filii.

Relokacja może łączyć się także z realizacją konkretnego projektu, jednak w przeciwieństwie do delegacji — trwa dłużej. Pracodawca może przenieść pracownika do innego miasta maksymalnie na 3 miesiące, a w przypadku relokacji za granicę — nawet na 2 lata. Co ważne, relokacja pracownika może dotyczyć przeniesienia w obrębie jednego przedsiębiorstwa, jak i delegowania do pracy dla innego podmiotu. Chodzi wówczas o tzw. usługi relokacyjne.

Kandydat a relokacja — co to jest

Warto wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju relokacji. Często są o nią pytani kandydaci podczas rozmowy rekrutacyjnej. Chodzi o gotowość do przeprowadzki w razie otrzymania interesującej oferty pracy, poza miejscem zamieszkania. Relokacja pracowników to również szansa dla przedsiębiorców, którzy rozwijają swój biznes i szukają specjalistów IT poza granicami naszego kraju. Gotowość relokacji coraz chętniej zgłaszają specjaliści IT z takich państw jak:

 • Ukraina,
 • Białoruś,
 • Litwa,
 • Łotwa,
 • Gruzja,
 • Armenia,
 • Azerbejdżan.

Nie bez znaczenia jest także rządowy program Poland. Business Harbour, który otworzył nasz rynek dla specjalistów IT z Europy Wschodniej, dzięki uproszczonej relokacji i procedurze legalizacji zatrudnienia. Widząc rosnące zapotrzebowanie w tym sektorze, postanowiliśmy wesprzeć przedsiębiorców oraz pracowników w zakresie zatrudnienia i relokacji specjalistów z branży IT. Działamy zgodnie z zasadą win-win, w której obie strony są usatysfakcjonowane. Pracodawca zatrudnia specjalistę IT z konkretnymi umiejętnościami, które wcześniej weryfikujemy, a pracownik rozpoczyna pracę w firmie zgodnej z jego oczekiwaniami.

Praca pakiet relokacyjny — co warto wiedzieć

Relokacja to spore wyzwanie logistyczne, które nakłada na pracodawcę wiele obowiązków. Zanim wyjaśnimy, co to jest pakiet relokacyjny, omówimy najpierw kilka najważniejszych kwestii:

 • do relokacji może dojść tylko za zgodą pracownika,
 • relokacja jest niedopuszczalna w przypadku matek dzieci do lat 4,
 • relokowany pracownik musi otrzymać umowę,
 • wynagrodzenie powinno być porównywalne do oferowanego w danej lokalizacji,
 • pensja pracownika nie może być niższa niż przed relokacją,
 • relokacja do innego miasta nie może być dłuższa niż 3 miesiące,
 • praca na terenie państw UE, w ramach relokacji, może trwać 2 lata,
 • pracownik relokowany okresowo nie potrzebuje pozwolenia na pracę,
 • składka ZUS relokowanego pracownika będą opłacane w ojczystym kraju,
 • pracodawca relokowanego specjalisty ma obowiązek zapewnić mu dostęp do opieki medycznej.

Pakiet relokacyjny — co to jest

Pakiet relokacyjny jest to zestaw benefitów dla pracownika, który zgodził się przenieść do innego miasta lub kraju, w związku z obowiązkami zawodowymi. Taki pakiet przybiera różne formy, lecz najczęściej wiąże się zarówno ze wsparciem logistycznym jak i finansowym relokowanego specjalisty IT. Wszystko zależy oczywiście od czasu i warunków relokacji. EWL Group oferuje pakiet relokacyjny na start, w ramach którego zapewniamy:

 • pomoc w procesie legalizacji zatrudnienia,
 • wsparcie w znalezieniu zakwaterowania,
 • koordynacja w sprowadzeniu rodziny, w przypadku długotrwałej relokacji,
 • konsultacja w załatwieniu spraw urzędowych (nadanie numeru PESEL etc.)

Jak powinna wyglądać relokacja specjalistów IT — podsumowanie

Zarówno przedsiębiorcy, jak i firmy relokacyjne stoją przed ogromnym wyzwaniem. Skuteczna relokacja powinna bowiem uwzględniać interesy obu stron. Skąd wiadomo, że to się udało? Z naszego doświadczenia wynika, że specjalista IT, który na starcie otrzymuje niezbędne wsparcie, błyskawicznie odnajduje się w nowym miejscu pracy.

Dla pracodawcy taki pracownik to prawdziwy skarb. Im szybciej bowiem taka osoba poczuje się “jak u siebie”, tym szybciej zacznie realizować założone cele. Dla przedsiębiorcy to szansa na rozwój firmy, a dla specjalisty IT możliwość awansu zawodowego, uczestnictwa w ciekawych projektach i wysokich zarobków.

Jak możemy wesprzeć Państwa firmę?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i określeniu najbardziej optymalnej strategii pozyskania specjalistów IT

Poznaj zalety rekrutacji pracowników IT z EWL

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).