Opublikowano: 04.02.2022
Autor wpisu:Julia Popiel
Julia Popiel
04.02.2022
Aktualności | Blog EWL

Poland. Business Harbour — więcej specjalistów IT w Polsce

Rekrutacja pracowników IT ze Wschodu

Liczba ofert pracy w branży IT wciąż rośnie. Jak podaje serwis bankier.pl, na specjalistów z tego sektora czeka ponad 50 tyś. wakatów w naszym kraju. Z tego powodu wiele firm otwiera się na pracowników z Europy Wschodniej. Z drugiej strony, w oczach cudzoziemców, Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem. Ze względu na braki kadrowe inżynierowie, programiści i deweloperzy mogą liczyć na wysokie zarobki i atrakcyjne warunki zatrudnienia w polskich firmach. Jakie są zasady programu i kto może być jego beneficjentem? Wyjaśniamy w dzisiejszym artykule.

Poland. Business Harbour — program i jego cele

Poland. Business Harbour to międzynarodowy program, dzięki któremu specjaliści IT z Europy Wschodniej mają szansę na rozwój zawodowy w naszym kraju. Za sprawą uproszczonej procedury wizowej oraz wsparcie przy relokacji PBH cieszy się ogromną popularnością. Co ważne, program ten łączy pracowników z przedsiębiorcami, którzy szukają specjalistów z tego sektora. Oznacza to, że zyskują obie strony, a Poland. Business Harbour wspiera rozwój polskiej gospodarki.

Poland. Business Harbour zabezpiecza interesy obu stron. Beneficjenci programu korzystają ze wsparcia przy relokacji i znalezieniu pracy, a właściciele firm zyskują wykwalifikowanych specjalistów z branży IT. Mamy zatem do czynienia z sytuacją win-win, która wpływa pozytywnie na rozwój sektora technologicznego w naszym kraju.

Rekrutacje IT to jedna ze specjalizacji zespołu EWL Group. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że krajowy rynek nie zaspakaja potrzeb kadrowych tego sektora. Dlatego wspieramy polskich przedsiębiorców na każdym etapie — od rekrutacji aż po kwestie związane z relokacją pracowników i legalizacją zatrudnienia.

Poland. Business Harbour — dla kogo

Program ten jest skierowany do cudzoziemców z Europy Wschodniej. Jego uczestnikami mogą zostać firmy oraz osoby indywidualne, związane z branżą IT, które chcą rozpocząć pracę lub prowadzić działalność gospodarczą w Polsce. Beneficjentami programu Poland. Business Harbour mogą zatem zostać:

 • specjaliści IT (osoby indywidualne),
 • start-upy,
 • małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.

Poland. Business Harbour — kraje

Początkowo oferta Poland. Business Harbour była skierowana wyłącznie do specjalistów IT z Białorusi. Od 13 lipca 2021 roku beneficjentami programu mogą zostać również obywatele:

 • Mołdawii,
 • Azerbejdżanu,
 • Rosji,
 • Ukrainy,
 • Gruzji,
 • Armenii.

Korzyści dla pracowników

Poland. Business Harbour to kompleksowy program, który gwarantuje specjalistom z branży IT bezproblemową relokację i uproszczoną procedurę legalizacji zatrudnienia. Co więcej, partnerami PBH jest obecnie ponad 200 przedsiębiorstw (w tym również nasza firma), które gwarantują to, że specjaliści IT, którzy planują osiedlić się Polsce, szybko znajdą pracę.

Poland. Business Harbour — wiza a zezwolenie na pracę

Jak czytamy na stronie gov.pl, osoba fizyczna, która chce otrzymać wizę, musi złożyć następujące dokumenty:

 • Wniosek o wizę krajową – wypełniony i podpisany,
 • Aktualne zdjęcie biometryczne,
 • Paszport – wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej trzy miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum dwie wolne strony przeznaczone na wizy,
 • Ubezpieczenie medyczne na okres ważności wizy (minimalna kwota ubezpieczenia 30 tys. euro),
 • Dokumentację potwierdzającą cel podróży.

Wizę, w ramach programu, może otrzymać osoba rekomendowana przez przyszłego pracodawcę, czyli partnera programu Poland. Business Harbour. Zezwolenie na pracę wówczas nie jest już potrzebne. W ramach PBH zostaje bowiem wydawany specjalny rodzaj dokumentu (wiza Poland. Business Harbour), który pozwala na pracę bez zezwolenia i sprowadzenie się cudzoziemca wraz z rodziną do Polski. Jako agencja zatrudnienia pomagamy obcokrajowcom m.in. w takiej relokacji, pomagając w załatwieniu niezbędnych formalności, wspierając w poszukiwaniu miejsca do zamieszkania oraz wypełnieniu obowiązków związanych z meldunkiem.

Korzyści dla polskich przedsiębiorców

Dzięki rozszerzeniu programu Poland Business Harbour o nowych beneficjentów, nasz kraj wybiera obecnie niemal co drugi specjalista IT z Europy Wschodniej. Uproszczona procedura wizowa i lukratywne oferty pracy zachęcają cudzoziemców do pracy w naszym kraju. To ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców z sektora nowoczesnych technologii. Dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów oznacza bowiem dynamiczny rozwój branży high-tech w Polsce.

Poland. Business Harbour — podsumowanie

Rządowy program Poland Business Harbour stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby kadrowe w branży IT. Jest również szansą na rozwój zawodowy i realizację własnych pomysłów dla inżynierów, developerów i programistów z Europy Wschodniej, którzy wiążą swoją przyszłość z naszym krajem.

Jak możemy wesprzeć Państwa firmę?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i określeniu najbardziej optymalnej strategii pozyskania specjalistów IT

Poznaj zalety rekrutacji pracowników IT z EWL
Julia Popiel

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową