Maria Kuzenko Opublikowano: 02.11.2021
Autor wpisu:Maria Kuzenko
Maria Kuzenko
Maria Kuzenko
02.11.2021
Aktualności | Blog EWL

Ile czasu trwa zatrudnienie pracownika tymczasowego?

Zatrudnię pracowników tymczasowych EWL

Przeprowadzanie rekrutacji na jakiekolwiek stanowisko pracy wymaga poświęcenia dużych nakładów finansowych i czasowych. Zatrudnianie pracowników tymczasowych nie różni się pod tym względem od standardowych sposobów pozyskiwania rąk do pracy. Jednak ten proces pozwala ograniczyć koszty z tym związane, a także skrócić do minimum okres przyjmowania nowych osób do przedsiębiorstwa.

Duża część przedsiębiorców zmaga się obecnie z brakami kadrowymi. Zwiększenie wymagań nakładanych przez zleceniodawców zmusza do szybkiej realizacji zamówień, a co za tym idzie, konieczne jest szybkie dostosowanie liczby pracowników do bieżącego zapotrzebowania. W poniższym artykule sprawdzimy, jak szybka jest rekrutacja pracowników tymczasowych.

Jak wygląda rekrutacja pracowników tymczasowych?

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych zawarte są w dwóch aktach prawnych:

  • Ustawa z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych,
  • Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
  • Ustawa o cudzoziemcach.

To na nich agencje pracy opierają swoje działania. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na zatrudnienie pracownika tymczasowego, musi w pierwszej kolejności podpisać umowę z agencją pracy tymczasowej. W przypadku posiadania w strukturach związków zawodowych należy ten fakt zgłosić do odpowiedniego organu związkowego.

Zapisy umowy nie są regulowane przez ustawodawcę, dlatego ważne jest poprawne zaprojektowanie takiego dokumentu. Umowa musi zabezpieczać przedsiębiorstwo zarówno przed skutkami prawnymi, jak i poprawnie opisywać zakres obowiązków, liczbę pracowników tymczasowych oraz miejsce i charakter wykonywanej pracy. Na tej podstawie rekrutacja pracowników tymczasowych przebiegnie sprawnie, a agencja pracy będzie mogła zaprezentować najkorzystniejszą opcję finansową.

Ważne jest również zaplanowanie harmonogramu wdrażania pracowników tymczasowych. Często z usług agencji pracy korzystają duże firmy, więc konieczna jest rekrutacja masowa. Dzięki odpowiednim zapisom przedsiębiorca wie, kiedy i w jakiej liczbie trafią do niego nowe osoby. Od tych ustaleń zależy czy będzie to szybka rekrutacja, a agencja pracy poprawnie przeprowadzi proces zatrudnienia. Należy mieć na uwadze, że zatrudnienie pracownika tymczasowego nie jest możliwe z dnia na dzień, szczególnie jeżeli pracownikami mają być cudzoziemcy.

Ile trwa legalizacja pobytu cudzoziemca w Polsce?

Proces rekrutacji pracowników tymczasowych jest złożony. Na czas od momentu złożenia zamówienia, do dotarcia osoby do pracy składają się następujące etapy:

  • znalezienie odpowiedniego kandydata krajowego lub obcokrajowca,
  • zalegalizowanie pracy oraz pobytu w Polsce,
  • przeprowadzanie odpowiednich badań oraz szkoleń,
  • dowiezienie oraz zakwaterowanie pracownika w docelowym miejscu pracy.

Jak widać, zatrudnienie pracownika tymczasowego nie jest proste i należy spełnić szereg wymagań prawnych oraz operacyjnych, aby dana osoba mogła podjąć pracę. Najważniejszym etapem w przypadku obcokrajowca jest legalizacja pobytu cudzoziemca w Polsce, ponieważ brak takiego dokumentu może spowodować dotkliwe konsekwencje prawne.

Legalizacja pobytu cudzoziemca staje się coraz prostsza, a przewidywany czas czekania na dokumenty coraz krótszy. Mimo wszystko oczekiwanie na dokument stwierdzający legalność pobytu może zostać wydany nawet po 30 dniach, a ponadto czas oczekiwania na oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi to kolejne 7 dni. W takim wypadku agencja rekrutuje nieustannie pracowników, żeby jak najszybciej skierować kandydatów do pracy.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych a szkolenie

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych muszą zawierać również szczegółowy opis tego jakie umiejętności muszą spełniać kandydaci. Duże zakłady pracy lub magazyny decydują się na masowe zatrudnianie pracowników tymczasowych. Szkolenie, które jest konieczne do wykonywania obowiązków, może dotyczyć różnych rzeczy. Najczęstsze rodzaje szkoleń to:

  • szkolenie BHP – obowiązkowe dla każdego pracownika,
  • szkolenie UDT na wózki widłowe,
  • szkolenie z pracy na wysokości.

Poza powyższymi często konieczne jest posiadanie aktualnej książeczki sanepidowskiej. Każdy z tych elementów jest czasochłonny, a poprzez dopracowane procesy agencja pracy tymczasowej może je sprawnie przeprowadzać.

Czy jest możliwa szybka rekrutacja masowa?

Zdając się na usługi rzetelnej agencji pracy tymczasowej, przedsiębiorca może być pewnym przeprowadzenia szybkiej i skutecznej rekrutacji. W takiej sytuacji jest się bezpiecznym, że nie zabraknie rąk do pracy, nawet w szczycie sezonu. Agencja pracy, wykorzystując doświadczenie w zakresie dostarczania pracowników, może znacznie przyspieszyć proces zatrudnienia pracownika tymczasowego.

Mając powyższe na uwadze zachęcamy do zapoznania się z ofertą EWL Group, która jest idealnie dopasowana do wszystkich potrzeb przedsiębiorstw. Zdając się na ekspertów, nawet największa rekrutacja masowa przebiegnie bezproblemowo.

Wsparcie w legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?

Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.

Maria Kuzenko
Maria Kuzenko

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową