Sytuacja na rynku pracy jest jednym z głównych czynników kształtujących coraz większe wymagania wobec przedsiębiorców. Współczesne zmiany wymuszają na pracodawcach elastyczne podejście do kwestii zatrudnienia. Coraz większą popularność zyskują pracownicy tymczasowi. Ale czy są oni dobrym rozwiązaniem na polskim rynku pracy?
W poniższym artykule wyjaśnimy, jak wygląda obecna sytuacja na rynku pracy (czy faktycznie mamy rynek pracownika?) oraz wskażemy główne przeszkody, które mają wpływ na brak rozwoju przedsiębiorstw. Przedstawimy również sposoby rozwiązania wspomnianych problemów, które dzisiaj stanowią prawdziwe wyzwanie w bieżącej działalności wielu firm produkcyjnych.
Aby znaleźć zadowalające odpowiedzi na pytania postawione we wstępie, należy dobrze poznać polski rynek pracy. Często słyszy się, że mamy obecnie do czynienia z rynkiem pracownika. Czy faktycznie tak jest?
Rynek pracownika czy pracodawcy?
Rynek zatrudnienia w Polsce jest specyficzny i zmienia się on dynamiczniej niż w innych krajach Europy. Ma na niego wpływ wiele zjawisk, a problem z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry jest coraz bardziej palący.
Po części wpływ na to ma dopływ nowych pracowników urodzonych na początku XXI wieku lub pod koniec XX wieku. Dotychczasowe sposoby pozyskiwania pracowników nie są dostosowane do ich oczekiwań oraz umiejętności. Dlatego też przedsiębiorcy stoją przed dużym wyzwaniem, aby dopasować warunki oferowanej umowy do kandydata.
Kolejne problemy na rynku pracy spowodowane są kryzysami gospodarczymi. W przypadku globalnego krachu związanego z pandemią koronawirusa to pracownicy są na uprzywilejowanej pozycji. To może doprowadzić nie tylko do konieczności zwiększania wynagrodzeń ponad zaplanowane budżety, ale również skutkować brakiem rąk do pracy. W konsekwencji firma może mierzyć się nawet z utratą płynności finansowej.
I faktycznie, obecnie na polskim rynku pracy panuje najmocniejszy od lat rynek pracownika. Z tego względu pracodawcy muszą korzystać ze wszystkich możliwych opcji uniknięcia zagrożenia związanego ze zbyt małą liczbą pracowników. A jak to wygląda w przypadku pracowników tymczasowych?
Problemy na rynku pracy tymczasowej
W ostatnich latach przedsiębiorcy coraz częściej borykają się z problemami na rynku pracy tymczasowej. Przez lata ta część kadry pracowniczej była zapewniania bez względu na sezon. Obecnie dopływ nowych rąk do pracy jest ograniczony praktycznie przez wszystkie miesiące w roku. Mają na to wpływ następujące czynniki:
- problemy w przekraczaniu granic przez cudzoziemców,
- problemy z uzyskaniem dokumentów legalizacyjnych (które są związane z dużym wzrostem wniosków oraz pracą zdalną wielu urzędów),
- konieczność odbywania kwarantanny,
- wzrost oczekiwań finansowych kandydatów,
- brak doświadczenia i kompetencji,
- niepewność realizowania podpisanych kontraktów.
Powyżej zostały wymienione najważniejsze bariery w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Jak widać, zauważalne są tutaj trudności na rynku zatrudnienia, których nie uda się pokonać samodzielnie. Można natomiast minimalizować ich wpływ na sytuację firmy, przede wszystkim poprzez współpracę ze specjalistami z branży rekrutacyjnej.
Kiedy zdecydować się na pracowników tymczasowych?
Rynek pracownika niesie ze sobą wiele negatywnych skutków dla przedsiębiorców. Agencje pracy w Polsce wspomagają proces zatrudnienia w wielu firmach – z ich usług korzystają zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i małe zakłady produkcyjne.
Dzięki temu agencja pracy będzie dobrym wyborem zawsze, kiedy brakuje rąk do pracy. Ważne jest jednak weryfikowanie stanu zatrudnienia w taki sposób, żeby nie zatrudnić zbyt wielu kandydatów. Taka sytuacja naraża na dodatkowe koszty, a usługi agencji pracy będą bezcelowe.
Rynek pracownika wymaga również lepszego zaplanowania pracy i uwzględnienia sezonowości w tym harmonogramie. Dzięki takiemu podejściu pracownik tymczasowy będzie mógł być zrekrutowany w odpowiednim czasie, a cała współpraca będzie przebiegała bezproblemowo.
Rynek pracy tymczasowej jest również wyjątkowy, jeśli chodzi o zatrudnienie kandydatów o określonych umiejętnościach.
Własnymi zasobami niełatwo zatrudnić osobę wykazującą się odpowiednim doświadczeniem (szczególnie gdy należy szukać poza granicami kraju), ale dla agencji pracy nie stanowi to problemu. Jest to godne uwagi rozwiązanie, szczególnie jeśli poszukiwany jest pracownik tylko na pewien okres w ciągu roku.
W czym może pomóc agencja pracy?
Agencje pracy w Polsce odpowiadają na palące problemy przedsiębiorców. Mogą one wspomóc proces rekrutacji albo po prostu dostarczyć pracowników tymczasowych na uzgodnionych warunkach. Właśnie tak działa agencja EWL.
Dzięki współpracy z nami mogą Państwo liczyć na:
- optymalizację kosztów i czasu związanego z rekrutacją pracowników,
- szerszy dostęp do kandydatów dzięki rozwiniętej sieci rekruterów (działających także poza granicami Polski),
- odpowiedzialność za całkowitą legalność zatrudnienia pracowników tymczasowych (w tym cudzoziemców),
- optymalizację kosztów związanych z obsługą kadrowo-płacową.
Obecny rynek pracownika wymaga uelastycznienia w działaniach rekrutacyjnych, dlatego warto skorzystać z usług doświadczonej agencji pracy, która ma ugruntowaną pozycję na rynku. Taką firmą jest EWL Group. Dzięki temu można być pewnym, że współczesny rynek pracy nie okaże się problemem w rozwoju Państwa biznesu.