Opublikowano: 08.06.2022
Autor wpisu:Magda Bielak
Magda Bielak
08.06.2022
Aktualności | Blog EWL

Branże, które korzystają z leasingu pracowników zagranicznych

W jakich branżach można korzystać z leasingu pracowniczego?

Dynamiczny wzrost gospodarczy po okresie pandemii wiąże się z koniecznością odbudowy, lub rozbudowy, zespołów pracowniczych. Coraz więcej przedsiębiorstw zgłasza problemy związane z niewystarczającą liczbą kandydatów dostępnych na lokalnym rynku pracy.

Brakuje pracowników na magazyn, produkcję, do hoteli i prac sezonowych w rolnictwie. Firmy poszukują rozwiązań, które dadzą im możliwość zabezpieczenia procesów i uzupełnienia braków kadrowych w możliwie najkrótszym czasie. Najczęściej decydują się na leasing pracowników tymczasowych.

Spis treści

Na czym polega leasing pracowników?

Leasing pracowników jest jedną z wiodących usług świadczonych przez agencję pośrednictwa pracy. Polega on na wynajmie pracowników zatrudnianych przez agencję do wykonywania pracy na rzecz danego przedsiębiorstwa (tzw. Pracodawcy Użytkownika). Szczegółowe regulacje dotyczące leasingu pracowników tymczasowych znajdują się w ustawie z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnieniu pracowników tymczasowych.

Do największych zalet leasingu pracowników zalicza się możliwość elastycznego kształtowania struktury zatrudnienia, minimalizacja kwestii formalnych związanych z zatrudnieniem i rozliczeniem pracowników (zadania te przejmuje agencja pracy tymczasowej), a także możliwość szybkiego uzupełnienia braków kadrowych – m.in. dzięki pracownikom ze wschodu.

Leasing pracowników z zagranicy – sposób na braki kadrowe

Pracownicy z zagranicy od kilku lat stanowią niezwykle ważną cześć polskiej gospodarki. Zapewniają obsługę magazynów, obsługują linie produkcyjne, znajdują zatrudnienie w handlu i usługach. Wiele firm decyduje się na współpracę z agencjami pracy tymczasowej właśnie ze względu na możliwość leasingu pracowników ze wschodu.

Wybierając sprawdzoną i doświadczoną agencję pracy tymczasowej przedsiębiorstwa zyskują możliwość szybkiej i efektywnej rekrutacji pracowników na magazyn, produkcję czy do prac sezonowych, jednocześnie minimalizując formalności i ograniczając ryzyka prawne.

Leasing pracowników tymczasowych – pracownicy produkcyjni i magazynowi od zaraz

Rosnące braki kadrowe są wyzwaniem dla wielu przedsiębiorstw. Brakuje pracowników produkcyjnych i magazynowych, zarówno tych posiadających kwalifikacje i uprawnienia (np. operatorów wózków widłowych), jak i kadry niewykwalifikowanej, wykonującej proste prace fizyczne.

Jednym ze sprawdzonych sposobów na uzupełnienie braków personalnych jest wspomniany już leasing pracowników ze wschodu. Zagraniczni pracownicy w logistyce zajmują się nie tylko najprostszymi pracami, jak packing czy co-packing, coraz częściej obsługują też wózki widłowe oraz pełnią funkcję liderów. Dobrze dobrany i odpowiednio wdrożony personel produkcyjny czy magazynowy z zagranicy nie tylko zabezpiecza ciągłość procesów, ale także pozwala na szybki i efektywny rozwój przedsiębiorstwa.

Najlepsze agencje pracy tymczasowej dbają o właściwy dobór pracowników, zapewniają wdrożenie, onboarding i kompleksową opiekę nad pracownikiem tymczasowym, co przekłada się na wyższą jakość pracy i zmniejsza ryzyko rotacji. Ponadto leasing pracowników tymczasowych daje możliwość elastycznego zarządzania strukturą zatrudnienia – a to dodatkowy plus w przypadku szybko zmieniającej się sytuacji gospodarczej.

Pracownicy sezonowi w rolnictwie i nie tylko

Prace sezonowe, to takie, których wykonywanie związane jest z określonym okresem w roku. Najczęściej z pojęciem pracowników sezonowych spotykamy się w rolnictwie, gdzie w czasie zbiorów szybko rośnie zapotrzebowanie na pracowników czasowych. Podobne potrzeby zgłasza także sektor usług związanych z turystyką – hotele, restauracje, parki rozrywki w okresie wakacyjnym pilnie potrzebują wsparcia personalnego.

Polski rynek pracy od lat odczuwa braki kadrowe, dlatego branże cechujące się sezonowością zatrudnienia chętnie korzystają z leasingu pracowników z zagranicy. Dzięki współpracy z doświadczonymi agencjami pracy przedsiębiorcy mogą szybciej pozyskać pracowników sezonowych, a dodatkowo nie muszą zajmować się kwestiami związanymi z legalizacją ich pracy w Polsce.

Rosnące braki kadrowe powodują, że coraz więcej przedsiębiorstw, z różnych sektorów gospodarki, decyduje się na współpracę z agencjami pracy. Doświadczona agencja zajmująca się leasingiem pracowników ze wschodu dba o swoich partnerów biznesowych zapewniając im dopasowaną rekrutację, nawet dużych wolumenów pracowników tymczasowych w krótkim czasie, opiekę koordynatorów, jasne i klarowne zasady rozliczeń i bezpieczeństwo prawne. Dlatego warto wybierać sprawdzone agencje pracy tymczasowe – takie jak EWL Group – które gwarantują najwyższą jakość świadczonych usług.

Korzyści z leasingu (wynajmu) pracowników

Rozważasz skorzystanie z usługi leasingu pracowniczego?

Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.

Odkryj zalety leasingu pracowników
Magda Bielak

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową