Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (18 – 24 czerwca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 18 – 24 czerwca 2024 roku 


Od przyszłego roku Polska będzie prowadzić zinformatyzowaną bazę wjazdów i wyjazdów cudzoziemców 

Polska zbuduje swój krajowy system wjazdów/wyjazdów połączony z europejskim systemem (zwanym EES) – podaje 21 czerwca Rzeczpospolita. 

 W bazie przy nazwisku cudzoziemca odnotowane zostaną dane o odmowie wjazdu, cofnięciu lub unieważnieniu pobytu krótkoterminowego, decyzji o zobowiązaniu go do powrotu lub o wydaleniu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. System pozwoli, dzięki danym biometrycznym (m.in. liniom papilarnym), zweryfikować każdego cudzoziemca, który mógł zostać uprzednio zarejestrowany pod inną tożsamością. 


Nowe zasady legalizacji pobytu i pracy obywateli Ukrainy od 1 lipca  

Z dniem 1 lipca br. wejdzie w życie większość regulacji zawartych w ustawie o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw – przypomina 24 czerwca portal Gofin.pl.  

Ustawa reguluje dalsze kwestie dotyczące m.in. pobytu i pracy obywateli Ukrainy, możliwości pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania czy wymaganych kwalifikacji lekarzy i pielęgniarek (m.in. znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1). W myśl nowych regulacji z 14 do 7 dni ulegnie termin na przesłanie powiadomienia przez pracodawcę zatrudniającego obywatela Ukrainy oraz wprowadzony zostanie wymóg wskazywania w powiadomieniu wynagrodzenia w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia. 


Opinia: Ograniczenie migracji zarobkowej to bat dla holenderskiej gospodarki 

Ograniczenie 30-procentowej ulgi podatkowej dla ekspatów spowoduje znaczne zmniejszenie liczby wysoko wykwalifikowanych migrantów przyjeżdżających do Holandii – informuje portal BiznesAlert.pl. 

Wcześniej zagraniczni pracownicy w Holandii przez pierwsze pięć lat mogli korzystać z ulgi, która pozwalała im na zwolnienie z podatku od 30% ich zarobków, co stanowiło istotny czynnik przyciągający talenty do kraju. Po zmianie przepisów, ulga ta obowiązuje tylko przez pierwsze 20 miesięcy, po czym zmniejsza się stopniowo – przez kolejne 20 miesięcy do 20%, a w następnych 20 miesiącach do 10%. Zgodnie z raportem SEO Economic Research przygotowanym na zlecenie Senatu i Izby Reprezentantów zmniejszenie tej ulgi spowoduje

Źródło: Biznesalert.pl

Kariera w EWL: historie sukcesu – wywiad z Grzegorzem Ziemichód

Jak to niegdyś rzekł pewien grecki filozof „Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Na wiele zmian mamy bezpośredni wpływ, a z niektórymi płyniemy wespół wartkim nurtem i czasami trzeba wiosłować pod prąd. Zmiana może być testem własnych umiejętności jak i ciekawym, rozwijającym doświadczeniem, które wykorzystamy w przyszłości.

Tym oto wstępem chciałabym zapoczątkować cykl spotkań z osobami, które zdecydowały się na podjęcie pracy przy wsparciu EWL.

Cała przygoda rozpoczyna się od jednego prostego kroku – krótkiej, niezobowiązującej wiadomości przesłanej przez portal ogłoszeniowy!

Jako pierwszy, o naszej współpracy opowie Grzegorz Ziemichód, z którym mam przyjemność współpracować na projekcie międzynarodowym od stycznia tego roku. Grzegorz pracuje w firmie z bogatą tradycją, która zajmuje się produkcją i logistyką komponentów metalurgicznych dla ogrodnictwa i DIY.

Daria Najdzion: Opowiedz nam coś o sobie, o Twoim doświadczeniu zawodowym, hobby.
Grzegorz Ziemichód: Z zawodu jestem fryzjerem i w tym zawodzie spełniałem się w Polsce. Można powiedzieć, że w ten sposób również realizowałem moje hobby.

D: Pamiętam nasz pierwszy kontakt, rozmowę po wysłaniu CV? Aplikowałeś w grudniu na ogłoszenie o pracy na magazynie w Niemczech. Dlaczego podjąłeś decyzję o wyjeździe za granicę?
G: Od kiedy pamiętam chciałem wyjechać za granicę, poznać kulturę innych krajów. Zdobyć nowe doświadczenia poprzez eksplorowanie miejsc na świecie. Niemcy były dla mnie zawsze atrakcyjne ze
względu na moje niemieckie pochodzenie. Może dlatego tak mnie tu ciągnęło!

D: Czy przypominasz sobie, ile w tamtym czasie wysłałeś CV do różnych firm? Co ostatecznie wpłynęło na to, że zdecydowałeś się na współpracę EWL?
G: Dużo tego było, niektóre agencje odzywają się dopiero teraz natomiast EWL rekrutuje bardzo szybko i sprawnie 🙂

D: Podjąłeś pracę na magazynie jako komisjoner. Opowiedz o swoich obowiązkach w magazynie. Czy lubisz swoje zadania w miejscu pracy?
G: Moja praca polega na kompletowaniu składników zamówienia klienta za pomocą voice picking system, do którego został wykorzystany głos aktorki Colleen Delany. Moja praca raczej nie należy do skomplikowanych. Zadania nie sprawiają mi trudności.

D: Jak odnajdujesz się w zagranicznym środowisku pracy? Jakie są według Ciebie plusy przynależności do różnorodnego pochodzeniem teamu?
G: Oczywiście, że tak. W ten sposób poznajemy świat – stajemy się bardziej wyedukowani i lepsi dla samych siebie.

D: A jakie minusy?
G: Brak.

D: Wprawdzie doskonale radzisz sobie w komunikacji w języku angielskim, a czy brak znajomości języka niemieckiego w miejscu pracy jest dla Ciebie wyzwaniem?
G: Nie stanowi to dla mnie większego problemu.

D: Czy uważasz, że masz wystarczające wsparcie od EWL w bieżących sprawach i podjąłbyś decyzję o współpracy raz jeszcze?
G: Uważam, że EWL jest idealną agencją do rozpoczęcia kariery poza granicą naszego kraju! Agencja posiada świetną aplikację do kontrolowania swojej pracy, proste warunki kontraktowe oraz nienaganne warunki mieszkaniowe.

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (11 – 17 czerwca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 11 – 17 czerwca 2024 roku 


Ponad milion cudzoziemców zatrudnionych w Polsce 

Liczba cudzoziemców wykonujących w Polsce pracę w końcu grudnia wyniosła 1015,1 tys. osób – poinformował 12 czerwca portal money.pl.  

GUS podał, że w grudniu 2023 roku liczba obcokrajowców pracujących w Polsce wyniosła ponad 1015,1 tys. co oznacza wynik większy o 4,2% w ujęciu rok do roku. Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wyniósł w tym czasie 6,6%.  

Według opublikowanych danych najwięcej nowych pracowników przyjeżdża do naszego kraju z Filipin i Indii. GUS podaje, że w 2023 roku liczba obywateli Filipin wykonujących pracę zwiększyła się o blisko 40% (2,7 tys. osób), wśród obywateli Indii o ponad 23% (3,6 tys. osób), a wśród obywateli Białorusi – o 14,7% (14,9 tys. osób). Cudzoziemcy najbardziej potrzebni są w branży logistycznej, budownictwie, transporcie i przetwórstwie.  


UE przedłuża ochronę tymczasową dla obywateli Ukrainy  

Unijne kraje zgodziły się na przedłużenie tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy do marca 2026 roku – podał 14 czerwca portal PolskieRadio24.pl. 

Po przepisy w tej sprawie Unia sięgnęła po raz pierwszy w historii kilka tygodni po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej napaści na Ukrainę. Początkowo obowiązywały przez 12 miesięcy i od tego czasu są co roku przedłużane. Dają one prawo uchodźcom z Ukrainy do pracy, edukacji, opieki społecznej, służby zdrowia, zakwaterowania oraz legalnego pobytu.  

– Dopóki na Ukrainę spadają bomby, sytuacja tam nie jest bezpieczna. Unijne kraje robią co w ich mocy, by chronić tych, którzy uciekają przed tą agresją – powiedziała belgijska sekretarz stanu do spraw azylu i migracji Nicole De Moor.  


Czeska gospodarka potrzebuje pracowników 

Według ministra pracy i wicepremiera Mariana Jurečka w najbliższych latach oraz dziesięcioleciach Czechy będą borykać się z niedoborem pracowników poinformował 12 czerwca portal money.pl.  

Polityk mówił o „wąskim gardle”, które wpłynie na rozwój gospodarki. Czeska opinia publiczna dyskutuje o zwiększeniu migracji lub podniesieniu wieku emerytalnego.  

Według danych demograficznych czeski system emerytalny stanie w obliczu silnego obciążenia po 2040 roku. W 2050 roku na jednego pracownika będzie przypadał nawet jeden emeryt. Minister wyjaśnił, że resort pracy próbuje dotrzeć do potencjalnych pracowników, którzy wrócą lub wejdą na rynek – mowa o rodzicach małych dzieci, opiekunach lub niepełnosprawnych. Jiří Horecký, przedstawiciel czeskiego związku pracodawców oraz przedsiębiorców zasugerował, że możliwe jest zwiększenie liczby przyjmowanych migrantów zarobkowych. 

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (4 – 10 czerwca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 4 – 10 czerwca 2024 roku 


Obcokrajowcy chętnie otwierają w Polsce swoje firmy 

Blisko 16% wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w I kwartale tego roku pochodziło od obcokrajowców – podał 6 czerwca portal Business Insider.  

Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w I kw. br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 75 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Większość z nich (blisko 64 tys.) złożyli obywatele Polski. Około 12 tys. (niemal 16%) wnioskodawców stanowiły osoby, które posiadają obywatelstwo innego państwa.  

Spośród obcokrajowców, którzy złożyli ww. wniosek do CEIDG, najwięcej było obywateli Ukrainy – 9 tys. Na kolejnych pozycjach tego zestawienia znaleźli się obywatele Białorusi – ponad 1 tys. i Niemiec – 130.


UE: Co czwarty pracownik w branży rolnej jest imigrantem 

Co czwarty pracownik zatrudniony na plantacjach rolnych w państwach Unii Europejskiej jest imigrantem – poinformował 5 czerwca Puls Biznesu, powołując się na badanie madryckiego uniwersytetu Comillas. 

Zgodnie z wynikami badań dotyczących sytuacji imigrantów na europejskich plantacjach w latach 2018-2023, na plantacjach warzyw i owoców w krajach UE pracuje już co najmniej 2,4 mln imigrantów. Zdaniem ekspertów dokładna liczba imigrantów zatrudnionych w europejskim rolnictwie nie jest znana. Autorzy badań podkreślają, że zatrudnieni w sektorze rolnym migranci nierzadko zmagają się z różnymi nadużyciami.  

– Imigranci stali się strukturalnym elementem łańcucha rolno-spożywczego w UE, co oznacza, że nadużycia, których doświadczają, są również strukturalne – ocenił współautor raportu Carlos Ruiz. 


Chorwacja pilnie potrzebuje zagranicznych pracowników 

Władze Chorwacji twierdzą, że istnieje pilna potrzeba zatrudnienia zagranicznych pracowników, aby zapełnić wakaty na chorwackim rynku pracy – poinformował 5 czerwca portal Schengen.news. 

Szacuje się, że do 2030 roku w Chorwacji zatrudnionych będzie pół miliona zagranicznych pracowników. Dane pokazują, że obecnie jeden na 15 pracowników w Chorwacji jest obcokrajowcem, a liczba ta ma wzrosnąć w najbliższych latach. Jednak pomimo tej prognozy nadal nie wiadomo, czy liczba ta będzie wystarczająca, by pomóc krajowi w walce z niedoborem pracowników.  

Chorwacja, w niektórych przypadkach, służy jako punkt wejścia dla cudzoziemców do państw członkowskich UE. Kraj chce wykorzystać ten potencjał do zatrzymania pracowników poprzez stworzenie bardziej atrakcyjnych zasad i praw, aby zniechęcić cudzoziemców do opuszczenia Chorwacji do innych państw członkowskich.  

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (28 maja – 3 czerwca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 28 maja – 3 czerwca 2024 roku 


Rząd chce zrezygnować z testu rynku pracy 

Nowy projekt rządu zakłada rezygnację z tzw. testu rynku pracy, czyli regulacji, zgodnie z którą polscy bezrobotni lub poszukujący pracy mają pierwszeństwo w zatrudnieniu przed obcokrajowcami – podała 27 maja Rzeczpospolita.  

Rząd wycofując się z tego rozwiązania, dąży do uproszczenia dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy. Zdaniem ekspertów procedura testu rynku przestała spełniać swoją rolę. Wynika to z utrzymującej się od 2015 roku niskiej stopy bezrobocia rejestrowanego w Polsce. 

Ministerstwo planuje jednak przyjąć procedury na wypadek zmiany sytuacji na polskim rynku pracy. W myślowych przepisów starostowie będą określać listę zawodów i rodzaj prac, w których nie będą wydawane zezwolenia na pracę cudzoziemcom zamierzającym podjąć zatrudnienie na terenie danego powiatu. Projekt przewiduje, że sporządzenie takiej listy nastąpi na wniosek dyrektora powiatowego urzędu pracy po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowej rady rynku pracy. 


MRPiPS planuje zaostrzenie zasad wjazdu do Polski 

Rząd planuje zmianę przepisów mającą na celu ograniczenie nadużyć oraz zwiększenie ochrony pracujących w Polsce cudzoziemców – poinformowała 31 maja Rzeczpospolita.  

Nowe przepisy mają znaleźć się w nowelizacji ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według danych resortu cudzoziemcy pracują w ponad 125 tys. firm, zaś aktualne zezwolenie na pracę ma 954 tys. obcokrajowców. W latach 2018–2023 wydano ponad 13 mln zezwoleń legalizujących pracę cudzoziemca, z których 10 mln dotyczyło obywateli Ukrainy. Tylko w ubiegłym roku wydano blisko 2 mln dokumentów. 

W planach ministerstwa jest zaostrzenie sankcji za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców i przekazywanie nieprawdziwych danych – wysokość́ kary grzywny określi sąd proporcjonalnie do liczby nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców. Wszystkie zezwolenia na pracę, także oświadczenia, będą trafiały do systemu informatycznego i będą monitorowane – dostęp do baz danych będą miały także Państwowa Inspekcja Pracy i Straż Graniczna. 

Źródło: rp.pl

Migracja netto do Wielkiej Brytanii spadła o 10%  

Migracja netto do Wielkiej Brytanii spadła o 10% do 685 tys. w 2023 roku, jednak napływ cudzoziemców osiągnął wynik znacznie powyżej średnich historycznych – poinformował 23 maja portal Financial Times. 

Według oficjalnych danych brytyjskiego Office for National Statistics liczba osób przybywających do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia pracy wyprzedziła w ubiegłym roku osoby przyjeżdżające na studia. Dane pokazały również, że szczyt migracji netto w 2022 roku był wyższy niż sądzono i wyniósł 764 tys. Napływ netto w roku do czerwca 2023 roku był również o 68 tys. wyższy niż szacowano i wyniósł 740 tys.  

Sondaże konsekwentnie pokazują, że migracja jest jedną z trzech najważniejszych kwestii dotyczących wyborców przed wyborami. Ekonomiści ostrzegają, że zmniejszenie migracji netto do Wielkiej Brytanii może mieć poważne konsekwencje dla uniwersytetów, sektora opieki i gospodarki.