Opublikowano: 17.06.2024
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
17.06.2024
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (11 – 17 czerwca)

przeglad

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 11 – 17 czerwca 2024 roku 


Ponad milion cudzoziemców zatrudnionych w Polsce 

Liczba cudzoziemców wykonujących w Polsce pracę w końcu grudnia wyniosła 1015,1 tys. osób – poinformował 12 czerwca portal money.pl.  

GUS podał, że w grudniu 2023 roku liczba obcokrajowców pracujących w Polsce wyniosła ponad 1015,1 tys. co oznacza wynik większy o 4,2% w ujęciu rok do roku. Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wyniósł w tym czasie 6,6%.  

Według opublikowanych danych najwięcej nowych pracowników przyjeżdża do naszego kraju z Filipin i Indii. GUS podaje, że w 2023 roku liczba obywateli Filipin wykonujących pracę zwiększyła się o blisko 40% (2,7 tys. osób), wśród obywateli Indii o ponad 23% (3,6 tys. osób), a wśród obywateli Białorusi – o 14,7% (14,9 tys. osób). Cudzoziemcy najbardziej potrzebni są w branży logistycznej, budownictwie, transporcie i przetwórstwie.  


UE przedłuża ochronę tymczasową dla obywateli Ukrainy  

Unijne kraje zgodziły się na przedłużenie tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy do marca 2026 roku – podał 14 czerwca portal PolskieRadio24.pl. 

Po przepisy w tej sprawie Unia sięgnęła po raz pierwszy w historii kilka tygodni po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej napaści na Ukrainę. Początkowo obowiązywały przez 12 miesięcy i od tego czasu są co roku przedłużane. Dają one prawo uchodźcom z Ukrainy do pracy, edukacji, opieki społecznej, służby zdrowia, zakwaterowania oraz legalnego pobytu.  

– Dopóki na Ukrainę spadają bomby, sytuacja tam nie jest bezpieczna. Unijne kraje robią co w ich mocy, by chronić tych, którzy uciekają przed tą agresją – powiedziała belgijska sekretarz stanu do spraw azylu i migracji Nicole De Moor.  


Czeska gospodarka potrzebuje pracowników 

Według ministra pracy i wicepremiera Mariana Jurečka w najbliższych latach oraz dziesięcioleciach Czechy będą borykać się z niedoborem pracowników poinformował 12 czerwca portal money.pl.  

Polityk mówił o “wąskim gardle”, które wpłynie na rozwój gospodarki. Czeska opinia publiczna dyskutuje o zwiększeniu migracji lub podniesieniu wieku emerytalnego.  

Według danych demograficznych czeski system emerytalny stanie w obliczu silnego obciążenia po 2040 roku. W 2050 roku na jednego pracownika będzie przypadał nawet jeden emeryt. Minister wyjaśnił, że resort pracy próbuje dotrzeć do potencjalnych pracowników, którzy wrócą lub wejdą na rynek – mowa o rodzicach małych dzieci, opiekunach lub niepełnosprawnych. Jiří Horecký, przedstawiciel czeskiego związku pracodawców oraz przedsiębiorców zasugerował, że możliwe jest zwiększenie liczby przyjmowanych migrantów zarobkowych. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową