Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (22 – 29 kwietnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 22 – 29 kwietnia 2024 roku 


Kto zastąpi obywateli Ukrainy na polskim rynku pracy? 

Ukraiński rząd przyjął ustawę mobilizacyjną, która ma wymusić rejestrację wojskową wszystkich obywateli Ukrainy w wieku poborowym (18–60 lat), nawet tych znajdujących się poza granicami kraju – poinformował 25 kwietnia portal Rzeczpospolita.  

Zmiana ta nie pozostanie bez wpływu na polski rynek pracy, bowiem aż 93% pracujących legalnie w Polsce ukraińskich mężczyzn jest w wieku 20–59 lat, co oznacza, że obejmą ich przepisy nowej ustawy. Zgodnie z badaniami EWL większość z pracujących w Polsce ukraińskich mężczyzn przyjechała tu w celach zarobkowych jeszcze przed rosyjską agresją. 

– Decyzja władz w Kijowie nie ułatwi życia ukraińskim migrantom ekonomicznym w Polsce, a jej negatywne skutki może też odczuć polski rynek pracy – ocenia Rafał Mróz, dyrektor operacyjny agencji zatrudnienia EWL Group. 

Warto dodać, że wakaty, szczególnie w mniej atrakcyjnych dla Polaków branżach, coraz częściej wypełniają cudzoziemcy. Nadal są to w większości Ukraińcy, których liczba w rejestrach ZUS doszła pod koniec marca do 762,2 tys., o ponad 20 tys. więcej niż rok wcześniej. 


W ciągu 13 lat wskaźnik zatrudnienia w naszym kraju rósł niemal najszybciej w całej Unii Europejskiej 

Pomiędzy 2010 a 2023 rokiem Polska awansowała z 23. na 14. miejsce w UE po względem odsetka osób pracujących w gospodarce – poinformował 27 kwietnia Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 
 
Zgodnie z opracowanymi przez Kubisiaka danymi w ciągu 13 lat wskaźnik zatrudnienia w naszym kraju rósł niemal najszybciej w całej Unii Europejskiej. W 2023 roku wyniósł 77,9%, zaś średnia dynamika zmian dla UE (+8,3 pkt proc) była niemal dwa razy niższa niż w przypadku Polski (+15,7 pkt proc.). Oznacza to, że w ciągu 20 lat od wstąpienia naszego kraju do UE nie tylko odnotowaliśmy spadek stopy bezrobocia, ale również w 2020 roku udało się osiągnąć wynik powyżej średniej w zakresie odsetka osób pracujących. 

Dodatkowo ekspert w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej podkreślił, że choć wyniki te są powodem do radości, to polscy pracodawcy powinni skupiać się na aktywizacji grup, które dziś są zbyt często bierne. 


Migranci odpowiedzialni za wzrost gospodarczy w Hiszpanii 

Imigranci, głównie z Ameryki Łacińskiej, obsadzają około 64% nowych miejsc pracy i odpowiadają za połowę wzrostu gospodarczego Hiszpanii w 2023 roku poinformował 24 kwietnia portal Infomigrants.net. 

Wzrost gospodarczy Hiszpanii przewyższa wyniki jej europejskich sąsiadów, w czym pomaga imigrancka siła robocza wypełniająca luki na rynku pracy. Dane hiszpańskiego urzędu statystycznego pokazują, że ogólny wzrost PKB w tym kraju w 2023 roku wyniósł około 2%, przewyższając wzrost w strefie euro, który zatrzymał się na poziomie około 0,7%. 

Jednym z czynników odpowiadających za wyniki gospodarcze Hiszpanii jest, obok zmian w zakresie   cyfryzacji i wzrostu inwestycji i konsumpcji prywatnej, napływ pracowników z Ameryki Łacińskiej. Według danych Funcas, madryckiego think tanku gospodarczego, imigranci obsadzili 64% nowych miejsc pracy i są odpowiedzialni połowę wzrostu gospodarczego Hiszpanii w 2023 roku.  

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (16 – 22 kwietnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 16 – 22 kwietnia 2024 roku 


Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 12%, a zatrudnienie spadło o 0,2% 

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku wyniosło 8408,79 zł brutto podał 22 kwietnia portal TVN24.pl, powołując się na Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 12% rok do roku.   

“Wzrost ten spowodowany był m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami nagród w tym nagród motywacyjnych, bonusów, premii rocznych, kwartalnych i świątecznych, nagród jubileuszowych, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)” – napisano w komunikacie GUS. 

Z kolei zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw rok do roku spadło o 0,2% – do poziomu 6 501 tys. etatów. 


Rosnący udział imigrantów w rynkach pracy USA i w strefie euro pomógł utrzymać wzrost gospodarczy  

Imigranci pomogli utrzymać wzrost w gospodarkach krajów o starzejących się społeczeństwach, czyli większości państw Zachodu. O tym, 21 kwietnia poinformowała Interia Biznes, powołując się na najnowszy przegląd gospodarki światowej MFW.   

World Economic Outlook przedstawia dane, które pokazują, że rynek pracy okazał się silniejszy niż można było się spodziewać i w całej gospodarce światowej przybyło siły roboczej. Większa podaż na rynku pracy wynika częściowo z migracji. W USA udział w rynku pracy ludzi urodzonych poza krajem wzrósł od 2019 roku o ok. 10%, a w strefie euro o ok. 18%. W tym samym okresie udział pracowników urodzonych w kraju nie zmienił się albo nawet nieco spadł. 
 
Prognozy na najbliższe pięć lat, które ogłosił Fundusz przewidują, że wzrost spowolni do 2,8% do 2029 roku i będzie słabszy o 1 pkt proc. niż średnia przed pandemią. Głównym powodem jest spadek produktywności. 


OECD: Polska wśród liderów pod względem utraty młodych talentów

Jak pokazują najnowsze dane OECD w roku 2015/2016 w krajach członkowskich organizacji mieszkało 40 mln wysoko wykształconych migrantów. Z tych danych wynika, że procentowo najwięcej talentów straciła Polska. Z kraju nad Wisłą wyjechało 1,2 mln dobrze wykształconych pracowników, co stanowiło ponad 3,1% populacji – pisze 19 kwietnia Forsal.  

Portal podaje, że w latach 2015/2016 z Indii wyemigrowało 3,12 mln młodych wykształconych ludzi, co przy populacji na poziomie ponad 1,3 mld, stanowi zaledwie 0,2%. Podobnie jest w przypadku Chin, skąd wyjechało 2,25 mln osób, czyli 0,16% populacji. 

Wśród innych głównych państw doświadczających drenażu mózgów, znalazły się także Filipiny, Meksyk i Rosja, które w ujęciu względnym straciły znacznie więcej utalentowanych pracowników niż pozostałe kraje.  

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (9 – 15 kwietnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 9 – 15 kwietnia 2024 roku 


Wzrasta udział cudzoziemców na polskim rynku pracy   

Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących wzrósł o 1,4 pkt proc. od stycznia 2022 roku do 6,6% na koniec października 2023 roku – poinformował 9 kwietnia Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). 

Według GUS na koniec października zeszłego roku w Polsce legalnie pracowało 1 013,3 tys. Cudzoziemców. W tej liczbie 395,2 tys. stanowili cudzoziemcy realizujący umowy cywilnoprawne. 

Obcokrajowcy wykonujący pracę w październiku 2023 roku pochodzili z ponad 150 państw. Niezmiennie najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy, których na koniec października 2023 roku było 697,9 tys. osób. GUS podkreśla jednak, że ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 roku o 4,4 pkt proc.  


Polska z drugim najniższym bezrobociem w UE 

Według danych Eurostatu w lutym stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,9% – podał rządowy portal gov.pl. 

Zgodnie z wyliczeniami Eurostatu poziom stopy bezrobocia dla całej Unii Europejskiej wyniósł 6%, zaś dla strefy euro – 6,5%. Szacowana liczba osób bezrobotnych wyniosła odpowiednio 13,25 mln w krajach UE oraz 11,1 mln w strefie euro. Na pierwszym miejscu z bezrobociem na poziomie 2,6% znalazły się Czechy, a na trzecim – Słowenia ze stopą bezrobocia wynoszącą 3,1%. 

Jak wynika z danych Eurostatu, stopa bezrobocia w Polsce w lutym 2024 roku wyniosła 2,9 % – tyle samo co przed miesiącem, była jednak o 0,2 pkt proc. wyższa niż w lutym ubiegłego roku. Liczba bezrobotnych wyniosła 517 tys. wobec 523 tys. w styczniu tego roku. W porównaniu z zeszłym rokiem odnotowano jednak wzrost o około 43 tys. (z 474 tys.). 


Uzbekistan planuje reformy, które ułatwią migrację 

Władze w Taszkencie zapowiadają reformy, które pozwolą na znalezienie nowych miejsc pracy dla Uzbeków poza granicami kraju, w tym także w Polsce – poinformował 12 kwietnia portal WNP.pl. 

W Uzbekistanie działa Agencja ds. Zagranicznej Migracji Zarobkowej, która w ciągu ostatnich dwóch lat zorganizowała pracę w krajach rozwiniętych dla około 70 tys. osób. W ramach reform planowane jest zwiększenie jej znaczenia, m.in.: poprzez nadanie szefowi tego podmiotu rangi wiceministra. Dodatkowo migranci będą mogli korzystać całodobowych infolinii. Przy Agencji ds. Zagranicznej Migracji Zarobkowej zostanie otwarty ośrodek nauczania języków obcych i ukierunkowanego przygotowania do pracy. 

Planowane zmiany uzbeckiego systemu wsparcia migracji będą dotyczyć także Polski. W Ambasadzie Uzbekistanu w Warszawie ma zacząć działać attaché, który zajmie się właśnie kwestiami dotyczącymi migracji. 

WEBINAR EWL „Bezpieczne i legalne zatrudnianie pracowników zagranicznych. Kluczowe wskazówki”

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna,
EWL Group, Legalito i RentLito

serdecznie zapraszają na webinar ekspercki

Bezpieczne i legalne zatrudnianie pracowników zagranicznych.
Kluczowe wskazówki

18 kwietnia 2024 roku

Program:

10:00-10:05 – Przywitanie uczestników, przedstawienie agendy – Szymon Bryzek, Public Relations Specialist

10:05-10:15 – Prezentacja: „Wpływ globalnej migracji na rozwój światowej gospodarki… i Twojej firmy”Michał Wierzchowski, Country Manager Poland i Beata Przybylak, Regional Manager

  • Aktualne trendy i wyzwania globalnej mobilności pracowników
  • Polska na tle innych krajów w kontekście migracji ekonomicznej
  • Korzyści z zatrudniania pracowników z zagranicy dla polskich firm

10:15-10:30 – Warsztat: „Zakwaterowanie ma znaczenie! Rozwój rynku kwater pracowniczych w Polsce – szanse i wyzwania”Krzysztof Matyja, Sales Director RentLito i Wojciech Ścisło, Konsultant

  • Najnowsze trendy w segmencie kwater pracowniczych
  • Dostępne rozwiązania i ich wpływ na komfort pracowników
  • Prezentacja wyników badania „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”

10:30-10:45 – Seminarium: „Skąd rekrutować pracowników? Trendy i alternatywy dla kierunków wschodnioeuropejskich” Łukasz Żuber, Overseas Business Development Director

  • Zmieniający się rynek rekrutacji pracowników zagranicznych
  • Pracownicy z Azji i Ameryki Łacińskiej – rozwiązaniem dla polskiego rynku pracy
  • Case study Działu Rekrutacji EWL Group

10:45-11:05 – Warsztat: „Jak legalnie i bezpiecznie zatrudnić cudzoziemca spoza Europy?”Paulina Białous, Mobility Operations Manager Legalito

  • Praktyczne aspekty legalizacji pobytu i pracy dla pracowników z różnych kontynentów
  • Najczęstsze błędy i pułapki w procesie legalizacji cudzoziemców
  • Legalizacyjne Q&A

11:05:11:10 – Sesja Q&A

11:10-11:15 – Podsumowanie webinaru – Szymon Bryzek, Public Relations Specialist i Michał Wierzchowski, Country Manager Poland

>>> REJESTRACJA <<<

Optymalizacja procesu rekrutacji w polskich firmach: technologie i metody

W obliczu wyzwań dynamicznego rynku pracy w Polsce, firmy poszukują skutecznych sposobów na optymalizację procesów rekrutacyjnych. Odpowiedzią na te potrzeby są nie tylko nowoczesne technologie i metody, ale także doświadczenie i wsparcie, jakie mogą zaoferować agencje rekrutacyjne takie jak EWL. Poniżej pokazujemy, jak połączenie tych elementów może przynieść wymierne korzyści dla organizacji.

Analiza potrzeb rekrutacyjnych

Kluczowym krokiem w optymalizacji procesu rekrutacji jest precyzyjna analiza potrzeb.

Analiza potrzeb rekrutacyjnych jest fundamentem skutecznego procesu pozyskiwania kandydatów, którzy odpowiadają na specyficzne wymagania organizacji. W pierwszej kolejności, niezbędne jest zdefiniowanie zakresu obowiązków i odpowiedzialności na danym stanowisku, ale także identyfikacja kluczowych umiejętności, doświadczenia oraz cech osobowości, które są najbardziej pożądane.

W EWL przeprowadzamy rozmowy z klientami, aby dokładnie zrozumieć nie tylko bezpośrednie wymagania stanowiska, ale również kulturę organizacyjną, wartości i cele długoterminowe firmy. To pozwala na stworzenie profilu idealnego kandydata, który spełni oczekiwania techniczne, ale również będzie pasował do zespołu. Sprawdzamy też dane z rynku i porównujemy do podobnych stanowisk w branży, aby oferować konkurencyjne wynagrodzenie.

Kolejnym krokiem jest opracowanie strategii rekrutacyjnej. Wykorzystujemy swoje doświadczenie i zasoby, aby zaproponować najbardziej efektywne kanały pozyskiwania kandydatów, techniki selekcji oraz narzędzia oceny, które są dostosowane do specyfiki stanowiska i branży. To indywidualne podejście nie tylko zwiększa skuteczność rekrutacji, ale również pozwala na budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy w oczach potencjalnych kandydatów.

Sprawdź: Jak wygląda współpraca z EWL Group?

Korzystanie z mediów społecznościowych i sieci zawodowych

Media społecznościowe i sieci zawodowe, takie jak LinkedIn, stały się kluczowymi narzędziami w pozyskiwaniu pracowników. W EWL wykorzystujemy zaawansowane strategie marketingu rekrutacyjnego do budowania silnej marki pracodawcy w mediach społecznościowych, która przyciąga zarówno aktywnych, jak i pasywnych kandydatów.

Technologie oceny kandydatów

Nowoczesne testy kompetencji i narzędzia oceny umiejętności pozwalają na bardziej obiektywną i dokładną ocenę kandydatów. EWL wykorzystuje te technologie, aby upewnić się, że kandydaci spełniają wymagania stanowiska, znacznie zwiększając szanse na sukces rekrutacji.

Analiza danych w rekrutacji

Analiza danych odgrywa kluczową rolę w optymalizacji procesów rekrutacyjnych. Monitorowanie wskaźników i KPI, takich jak czas zatrudnienia lub skuteczność źródeł rekrutacji, umożliwia ciągłe doskonalenie strategii rekrutacyjnych. EWL wykorzystuje zaawansowaną analitykę danych w celu dostosowania i optymalizacji procesów rekrutacyjnych, zwiększając ich efektywność.

Podsumowanie

EWL łączy wieloletnie doświadczenie w rekrutacji z zastosowaniem nowoczesnych technologii i metodologii oraz indywidualnym podejściem do każdego klienta, aby skutecznie odpowiadać na potrzeby firm w zakresie optymalizacji procesów rekrutacyjnych.

Nasze zaangażowanie w ciągłe doskonalenie i wykorzystywanie innowacyjnych narzędzi pozwala nam skutecznie łączyć firmy z najlepszymi kandydatami. Współpraca z EWL to nie tylko dostęp do szerokiej puli kandydatów, ale także pewność, że proces rekrutacji zostanie przeprowadzony z najwyższą starannością i efektywnością, co jest kluczowe dla budowania przewagi konkurencyjnej na rynku pracy.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami.

Outsourcing procesów rekrutacyjnych z agencją EWL Group

Potrzebujesz pomocy w zatrudnianiu pracowników?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (2 – 8 kwietnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 2 – 8 kwietnia 2024 roku 


PIE: Obcokrajowcy chętnie zakładają w Polsce swoje firmy 

W 2023 roku powstało w Polsce 12,5 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych założonych przez obcokrajowców, z wyłączeniem obywateli Ukrainy – poinformował 4 kwietnia portal Puls Biznesu, powołując się na wyniki analizy opublikowane przez Polski Instytut Ekonomiczny. 

PIE podał, że w 2023 roku powstało 12,5 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG) założonych w Polsce przez obywateli innych krajów niż Ukraina. Wyliczono, że w porównaniu z 2022 rokiem ich liczba wzrosła o 5%. Wciąż jednak 72% aktywnych działalności rejestrowanych w Polsce przez cudzoziemców prowadzili obywatele Ukrainy (28647). 

Analitycy z PIE podkreślili jednak, że co piąta (ok. 19%) zagraniczna jednoosobowa działalność założona w Polsce w 2023 roku miała właściciela z obywatelstwem białoruskim. Z kolei niemieckie firmy stanowiły 2% (684), zaś rosyjskie 1% (573). Ponadto 292 działalności dotyczyły obywateli rumuńskich, 253 amerykańskich, 249 bułgarskich, 231 brytyjskich, 210 włoskich, 187 francuskich, 163 hiszpańskich i 133 wietnamskich. 


Obywatele Ukrainy wydali w Polsce ponad 7,1 mld złotych 

W ubiegłym roku obywatele Ukrainy wydali w Polsce 7,1 mld zł. Wynik ten oznacza wzrost o 1,6 mld zł (31%) w porównaniu z rokiem poprzednim – poinformował 2 kwietnia portal PolskieRadio24.pl. 

Według danych w latach 2016-2019 średnie wydatki Ukraińców w Polsce wynosiły 7,5 mld zł rocznie. Po 2019 roku, ze względu na pandemię, spadły do poziomu: 2,6 mld zł w 2020 roku, 2,9 mld zł w 2021 roku oraz 5,4 mld zł w 2022 roku. Wydatki Ukraińców w Polsce w 2023 roku wyniosły 7,1 mld zł, co stanowi wzrost o 1,6 mld zł (31%) w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Wartość towarów i usług zakupionych w Polsce przez cudzoziemców w 2023 roku wzrosła do 44,3 mld zł, czyli o 18,3%. więcej niż rok wcześniej. W czwartym kwartale 2023 roku wartość ta osiągnęła 10,1 mld zł, co stanowi wzrost o 9,3% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. 

Źródło: PolskieRadio24.pl

USA: Rośnie popularność kształcenia zawodowego 

W ubiegłym roku liczba osób, które zdecydowały zapisać się do szkół zawodowych w USA, wzrosła o 16%. Ten rekordowy wynik kontynuuje kilkuletni trend wzrostowy w średnich szkołach zawodowych – podał 4 kwietnia portal Business Insider. 

Przedstawiciele pokolenia Z coraz częściej pragną realizować się w zawodach, które są przeciwieństwem pracy za biurkiem. Według analityków jednym z powodów takiego stanu rzeczy była pandemia koronawirusa. Przykładem może być branża budowlana, gdzie liczba nowych adeptów zawodów w tym zakresie wzrosła aż o 23%. 

Według danych APD, firmy badającej wynagrodzenia w różnych branżach, sytuacja ta związana jest również z potencjalnym wynagrodzeniem. W ciągu ostatnich lat mediana wynagrodzenia w sektorze budowlanym wzrosła o 5,1%, zaś podwyżki dla pracowników biurowych wyniosły 2,7%. Analityk podkreślają, że to już czwarty z rzędu rok, w którym pensje wykwalifikowanych pracowników fizycznych rosną dużo szybciej od wynagrodzenia dla np. księgowych lub specjalistów IT. 

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (26 marca – 2 kwietnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 26 marca – 2 kwietnia 2024 roku 


Migranci z Ukrainy siłą napędową polskiej gospodarki 

Od początku rosyjskiej inwazji uchodźcy z Ukrainy wnieśli do budżetu Polski od 24,8 do 33,6 mld zł – poinformował 27 marca portal Onet.pl, powołując się na raport UNHCR. 

Według UNHCR w połowie grudnia 2023 roku w Polsce mieszkało ponad 950 tys. obywateli Ukrainy. W pierwszym roku rosyjskiej inwazji 82% ukraińskich uchodźców w Polsce znalazło pracę. Zgodnie z najnowszymi danymi obecnie w Polsce pracuje od 225 tys. do 350 tys. uchodźców z Ukrainy. 

Z raportu wynika, że uchodźcy wnieśli więcej do polskiego budżetu, niż z niego zabrali. Eksperci obliczyli bezpośrednie i pośrednie wpływy do budżetu państwa. W 2022 roku wyniosły one 0,8-1,0%, zaś w zeszłym roku było to już 1,3-1,6%. Oznacza to co 10,1-13,7 mld zł w 2022 roku i 14,7-19,9 mld zł w 2023 roku. Polski rząd wydał 15 mld zł na wsparcie uchodźców z Ukrainy w 2022 roku i ok. 5 mld zł rok później. 


Nachodzą zmiany w finansowaniu pomocy uchodźcom z Ukrainy 

Pobyt czasowy na trzy lata i likwidacja dotowania ośrodków, gdzie mieszka do dziesięciu uchodźców. Takie zmiany planuje rząd w kontekście pomocy uchodźcom z Ukrainy – podał 28 marca Rzeczpospolita. 

MSWiA ma zaprezentować projekt nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Planowane zmiany dotyczą m.in. uporządkowania statusu uchodźców, którzy obecnie korzystają z tymczasowej ochrony – chodzi o uzyskanie przez obywateli Ukrainy prawa do pobytu tymczasowego, które jest umocowane w obowiązujących przepisach dotyczących cudzoziemców 

Zlikwidowany ma zostać system finansowania pobytu Ukraińców w małych pensjonatach do dziesięciu osób. W planach jest, by rząd opłacał pobyt obywateli Ukrainy wyłącznie w tych miejscach, które mają umowy z wojewodą. Przypomnijmy, że w ośrodkach zakwaterowania zbiorowego mieszka dziś 39 937 osób (4,2% uchodźców) 


Chorwacja otwiera się na imigrantów z Azji.  

Kryzys na rynku pracy zmusza Chorwację do otworzenia się na pracowników z Azji. Chorwacki rynek pracy w coraz większym stopniu polega obecnie na sile roboczej z Nepalu, Indii czy Filipin –poinformował 28 marca portal WP.pl. 

Chorwacja zmuszony jest do otwarcia swoich granic dla imigrantów z Azji w obliczu narastającego kryzysu na rynku pracy. Państwo to coraz bardziej polega na pracownikach z Nepalu, Indii czy Filipin, zamiast na cudzoziemcach przybywających dotąd z sąsiednich krajów. W 2023 roku Chorwacja wydała pozwolenia na pracę dla prawie 120 tysięcy obywateli spoza Unii Europejskiej, co stanowi wzrost o 40% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zjawisko masowej emigracji oraz kurczącej się populacji spowodowało powstanie dziesiątek tysięcy wolnych stanowisk pracy, zwłaszcza w budownictwie i branży usługowej, czyli w sektorach kluczowych dla chorwackiej gospodarki.