Opublikowano: 02.04.2024
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
02.04.2024
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (26 marca – 2 kwietnia)

tygodniowy przegląd EWL (9-15 lutego)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 26 marca – 2 kwietnia 2024 roku 


Migranci z Ukrainy siłą napędową polskiej gospodarki 

Od początku rosyjskiej inwazji uchodźcy z Ukrainy wnieśli do budżetu Polski od 24,8 do 33,6 mld zł – poinformował 27 marca portal Onet.pl, powołując się na raport UNHCR. 

Według UNHCR w połowie grudnia 2023 roku w Polsce mieszkało ponad 950 tys. obywateli Ukrainy. W pierwszym roku rosyjskiej inwazji 82% ukraińskich uchodźców w Polsce znalazło pracę. Zgodnie z najnowszymi danymi obecnie w Polsce pracuje od 225 tys. do 350 tys. uchodźców z Ukrainy. 

Z raportu wynika, że uchodźcy wnieśli więcej do polskiego budżetu, niż z niego zabrali. Eksperci obliczyli bezpośrednie i pośrednie wpływy do budżetu państwa. W 2022 roku wyniosły one 0,8-1,0%, zaś w zeszłym roku było to już 1,3-1,6%. Oznacza to co 10,1-13,7 mld zł w 2022 roku i 14,7-19,9 mld zł w 2023 roku. Polski rząd wydał 15 mld zł na wsparcie uchodźców z Ukrainy w 2022 roku i ok. 5 mld zł rok później. 


Nachodzą zmiany w finansowaniu pomocy uchodźcom z Ukrainy 

Pobyt czasowy na trzy lata i likwidacja dotowania ośrodków, gdzie mieszka do dziesięciu uchodźców. Takie zmiany planuje rząd w kontekście pomocy uchodźcom z Ukrainy – podał 28 marca Rzeczpospolita. 

MSWiA ma zaprezentować projekt nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Planowane zmiany dotyczą m.in. uporządkowania statusu uchodźców, którzy obecnie korzystają z tymczasowej ochrony – chodzi o uzyskanie przez obywateli Ukrainy prawa do pobytu tymczasowego, które jest umocowane w obowiązujących przepisach dotyczących cudzoziemców 

Zlikwidowany ma zostać system finansowania pobytu Ukraińców w małych pensjonatach do dziesięciu osób. W planach jest, by rząd opłacał pobyt obywateli Ukrainy wyłącznie w tych miejscach, które mają umowy z wojewodą. Przypomnijmy, że w ośrodkach zakwaterowania zbiorowego mieszka dziś 39 937 osób (4,2% uchodźców) 


Chorwacja otwiera się na imigrantów z Azji.  

Kryzys na rynku pracy zmusza Chorwację do otworzenia się na pracowników z Azji. Chorwacki rynek pracy w coraz większym stopniu polega obecnie na sile roboczej z Nepalu, Indii czy Filipin –poinformował 28 marca portal WP.pl. 

Chorwacja zmuszony jest do otwarcia swoich granic dla imigrantów z Azji w obliczu narastającego kryzysu na rynku pracy. Państwo to coraz bardziej polega na pracownikach z Nepalu, Indii czy Filipin, zamiast na cudzoziemcach przybywających dotąd z sąsiednich krajów. W 2023 roku Chorwacja wydała pozwolenia na pracę dla prawie 120 tysięcy obywateli spoza Unii Europejskiej, co stanowi wzrost o 40% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zjawisko masowej emigracji oraz kurczącej się populacji spowodowało powstanie dziesiątek tysięcy wolnych stanowisk pracy, zwłaszcza w budownictwie i branży usługowej, czyli w sektorach kluczowych dla chorwackiej gospodarki.  

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową