Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (19 – 25 marca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 19 – 25 marca 2024 roku


Bezrobocie w Polsce bez zmian – 5,4% 

Stopa bezrobocia w lutym 2024 roku wyniosła 5,4% wobec 5,4% miesiąc wcześniej – podał 25 marca Główny Urząd Statystyczny. Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do danych GUS napisał, że od II kwartału bezrobocie ponownie spadnie, a ogólnie w 2024 roku utrzyma się na poziomach zbliżonych do ubiegłorocznych – czytamy na portalu Bankier.pl 

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 845,3 tys. wobec 837,1 tys. osób miesiąc wcześniej. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zwrócili uwagę, że stopa bezrobocia w Polsce pozostaje niska na tle regionu – jest drugą najniższą w UE, po Malcie. Jak podali, w lutym pracodawcy zgłosili w urzędach pracy 96,8 tys. nowych ofert pracy – to wzrost o 3,0% rok do roku. Ocenili, że liczba nowych ofert w urzędach pracy utrzymuje się od 1,5 roku na zbliżonym poziomie, pomijając wahania związane z pracami sezonowymi.  


Na koniec ostatniego kwartału 2023 liczba wolnych miejsc pracy wynosiła 97,1 tys. 

Na koniec IV kwartału zeszłego roku liczba wolnych miejsc pracy wynosiła 97,1 tys., czyli zmalała o 12,7% w stosunku do III kwartału poinformowała 11 marca Polska Agencja Prasowa, powołując się na najnowsze dane GUS. 

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez GUS liczba wolnych miejsc pracy rok do roku spadła o 9,1%. Analitycy podają, że największy spadek w skali roku liczby wolnych miejsc pracy wystąpił w sekcji informacja i komunikacja. Wskaźnik wolnych miejsc pracy zmniejszył się w porównaniu z IV kwartałem 2022 roku o 0,14 pkt proc. (0,78%). 

W końcu IV kwartału 2023 roku wolnymi miejscami pracy dysponowało 5,0% spośród 610,9 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Było ich o 16,7% mniej niż na koniec III kwartału 2023 roku i o 6,3% mniej niż na koniec IV kwartału 2022 roku. 


Polacy należą do najbardziej lojalnych pracowników w Europie 

W ostatnich 20 latach rocznie średnio co dziesiąty pracownik rozstawał się z dotychczasowym pracodawcą – poinformowała 20 marca Rzeczpospolita, powołując się na przygotowaną przez Polski Instytut Ekonomiczny analizę „Rotacji pracowników w Polsce”. 

Wśród branż największą rotację widać w hotelarstwie i gastronomii (między 2021 rokiem i 2022 rokiem wynosiła 8,1%) oraz w budownictwie (7,1%). Na trzecim miejscu jest transport. Natomiast najrzadziej zmieniają pracodawców osoby zatrudnione w ochronie zdrowia i edukacji, gdzie dominuje sektor publiczny. Wyraźnie większa – i to dwuipółkrotnie – jest rotacja pracowników w sektorze prywatnym niż w publicznym, gdzie pracodawcy mają dużo mniej możliwości konkurowania o ludzi wysokością płac. 

Opisane przez PIE tendencje potwierdzają również dane Eurostatu, zgodnie z którymi wskaźnik rotacji w Polsce jest trzykrotnie niższy niż w krajach z najbardziej mobilnymi pracownikami, w tym w Holandii, Danii czy Islandii. 

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (12 – 18 marca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 12 – 18 marca 2024 roku


Milion cudzoziemców na polskim rynku pracy 

Liczba cudzoziemców wykonujących w Polsce pracę przekroczyła na koniec września 2023 roku 1 mln osób – podał 12 marca portal WNP.pl, powołując się na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego.  

Według danych zaprezentowanych przez GUS na koniec września 2023 pracę w Polsce wykonywało 1004,6 tys., z czego 392,2 tys. stanowili cudzoziemcy realizujący umowy cywilnoprawne. Według GUS na koniec września 2023 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,5%. Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy, których na koniec września zeszłego roku było 693,1 tys. 


Pensje polskich pracowników czekają zmiany 

Polska jest zobowiązana do wdrożenia dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej do 15 listopada 2024 roku poinformował 15 marca PulsHR.pl. 

Aktualnie trwają prace związane z wypracowaniem stosownych rozwiązań mających na celu implementację do polskiego porządku prawnego wymogów przewidzianych w dyrektywie. Minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że zgodnie z unijnymi wytycznymi państwa członkowskie będą zobowiązane do dokonywania oceny adekwatności minimalnego wynagrodzenia. W tym celu będą musiały wybrać co najmniej jedną orientacyjną wartość referencyjną na poziomie międzynarodowym lub na poziomie krajowym (np. 60% mediany wynagrodzeń brutto i 50% przeciętnego wynagrodzenia brutto). Warto podkreślić, że aktualny poziom płacy minimalnej, tj. 4242 zł brutto odpowiada ok. 54% średniej krajowej. 

Dyrektywa przewiduje też obowiązek uwzględnienia przy ustalaniu bądź aktualizacji minimalnego wynagrodzenia 4 obligatoryjnych elementów: siły nabywczej ustawowych wynagrodzeń minimalnych, z uwzględnieniem kosztów utrzymania; ogólnego poziomu wynagrodzeń i ich rozkładu; stopy wzrostu wynagrodzeń; długoterminowych krajowych poziomów produktywności i ich zmian. 


UE chce ułatwić zagranicznym pracownikom uzyskiwanie łączonych zezwoleń na pracę i pobyt 

Posunięcie to ma na celu promowanie legalnej migracji obywateli państw trzecich do bloku w celach zarobkowych i zaradzenie obecnym niedoborom siły roboczej w UE – poinformował 14 marca portal SchengenVisaInfo.com. 

Uproszczenie zasad uzyskiwania jednolitego zezwolenia, które pozwala posiadaczowi na pracę i pobyt w UE, zostało poparte przez Parlament Europejski. Nowe zasady muszą jednak zostać zatwierdzone przez Radę, zanim zaczną obowiązywać. Ostatnia nowelizacja, która została poparta przez większość posłów do Parlamentu Europejskiego, wprowadza kilka ważnych zmian mających na celu zwiększenie wydajności i elastyczności systemu jednego zezwolenia. 

Zmiany obejmują szybsze decyzje w sprawie wniosków, możliwość zmiany pracodawcy oraz wydłużenie pobytu dla bezrobotnych posiadaczy jednego zezwolenia. Jedną z najważniejszych zmian jest to, że państwa członkowskie będą zobowiązane do rozpatrywania wniosków o jednolite zezwolenie w ściśle określonym terminie 90 dni. Pozwoli to na skrócenie czasu oczekiwania na decyzję z obecnych czterech miesięcy. Jednak w przypadkach, gdy konieczne jest rozpatrzenie bardziej skomplikowanych wniosków, możliwe jest dodatkowe przedłużenie terminu o 30 dni. 

 

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (5 – 11 marca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 5 – 11 marca 2024 roku


Udział migrantów z Ukrainy w polskim PKB wyniósł ok. 1% 

W ubiegłym roku udział obywateli Ukrainy w polskim PKB wyniósł od 0,7% do 1,1%. Wielkość tego udziału prawdopodobnie będzie nadal rosła – poinformował 5 marca serwis ekonomiczny PAP, powołując się na wyniki raportu Deloitte dla UNHCR oraz Agencji ONZ ds. Uchodźców. 

Według raportu w 2023 roku udział obywateli Ukrainy w polskim Produkcie Krajowym Brutto wyniósł od 0,7% do 1,1%. Eksperci spodziewają się, że wielkość tego udziału prawdopodobnie będzie nadal rosła. Analitycy zauważyli, że pozytywny wpływ uchodźców z Ukrainy na gospodarkę był możliwy poprzez sprawne włączenie ich w rynek pracy. Podkreślono, że wielu uchodźców w ciągu kilku miesięcy znalazło w Polsce zatrudnienie lub założyło firmy. Tym samym wsparli budżet swoimi podatkami i składkami na ubezpieczenie społeczne. Zaznaczono, że w Polsce pracuje obecnie od 225 tys. do 350 tys. uchodźców z Ukrainy. 

„Polska przywitała ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną i brutalnością z otwartymi ramionami, wykazując się bezprzykładną solidarnością” – powiedział przedstawiciel UNHCR w Polsce Kevin J. Allen.  

Ekspert dodał również, że badanie pokazuje, iż wspieranie uchodźców było korzystne także dla biznesu i polskiej gospodarki – dostali oni szansę na podjęcie pracy i udział w handlu. 


MRiPS przygotowuje zmiany w umowach cywilnoprawnych oraz dostępie cudzoziemców do rynku pracy 

Rząd szykuje dużo zmian dla osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. O najważniejszych działaniach mówiła szefowa resortu pracy, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego – poinformował 11 marca radio Eska. 

Szefowa resortu poinformowała o pracach rządu nad projektem ustawy, który ma na celu wprowadzenie mechanizmu zaliczającego okres prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz okresy wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych do stażu pracy. 

To nie jedyne zapowiedzi zmian na rynku pracy. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówiła także, że ministerstwo pracy zajmuje się ustawą o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Projekt ma uszczelnić przepisy dotyczące zatrudniania zarówno obywateli Ukrainy, jak i państw trzecich. Rząd zamierza także wdrożyć dyrektywy unijne w sprawie wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. 

Źródło: eska.pl

Litwa planuje uporządkowanie przepisów dotyczących zatrudniania obcokrajowców 

Władze litewskie planują uporządkować przepisy związane z zatrudnianiem cudzoziemców. Zgodnie z nowymi zmianami na Litwie będą mogli pracować wyłącznie cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt. Obecnie na Litwie mieszka ponad 227 tys. obcokrajowców, a 144 tys. pracuje w kraju – poinformował 8 marca portal SchengenVisaInfo.com. 

Według danych litewskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, obecnie w kraju mieszka ponad 227 tys. obcokrajowców, co stanowi 8,1% wszystkich mieszkańców Litwy. Spora część obcokrajowców przyjeżdża na Litwę w poszukiwaniu zatrudnienia. Według danych jest ich ponad 144 tysięcy. 

Litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zasugerowało zaostrzenie kryteriów zatrudnienia dla firm zapraszających obcokrajowców do pracy na Litwie. Nowe poprawki zakładają zobowiązanie pracodawców do zatrudniania obcokrajowców w pełnym wymiarze godzin. Dodatkowo postulowane jest przywrócenia wymogu, aby pracodawcy podawali szczegóły dotyczące kwalifikacji i doświadczenia zagranicznych pracowników.  

 

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (27 lutego – 4 marca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 27 lutego – 4 marca 2024 roku


Maleje w Polsce liczba uchodźców z Ukrainy. Kto zapełni lukę kadrową? 

W minionym roku wydano prawie 2 mln aktów legalizujących pracę cudzoziemców. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy, jednak ich liczba nie jest w stanie sprostać potrzebom rynku pracy, zwłaszcza że coraz częściej decydują się na opuszczenie Polski – podał 28 lutego Puls Biznesu. 

Pracodawcy, którzy szukają sposobów, żeby uzupełnić braki kadrowe, mogą być wkrótce zmuszeni do szukania pracowników wśród innych krajów. Trend powoli staje się widoczny w statystykach. Według danych portalu PSZ, w minionym roku zwiększyło się wśród przedsiębiorców zainteresowanie zatrudnieniem na podstawie zezwoleń na pracę obywateli państw trzecich z odległych regionów Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. 

Sytuację potwierdzają również dane MRPiPS. W zeszłym roku, w porównaniu do 2022 roku, największy wzrost wydanych zezwoleń dotyczył Zimbabwe (516%), Kolumbii (189%), Bangladeszu (106%), Sri Lanki (95%), Nepalu (76%), Wietnamu (67%) oraz Pakistanu (59%).  

Źródło: Puls Biznesu

MRPiPS: Rośnie liczba obcokrajowców z Azji ubiegających się o zezwolenie na pracę w naszym kraju 

W branży logistycznej zatrudnienie znajduje wielu cudzoziemców, jednak ich liczba nie zapełnia luki kadrowej. Każdego miesiąca na portalach z ogłoszeniami o pracę pojawia się kilka tysięcy ogłoszeń – poinformował 27 lutego portal PulsHR.pl. 

Według danych GUS w branży transportu i gospodarki magazynowej w naszym kraju zatrudnionych jest ponad pół miliona osób – w 2023 roku było ich w sumie 673,3 tys. Nie brakuje jednak wolnych etatów – tylko w III kwartale 2023 roku było ich ponad 12 tys.  

W zapełnieniu luki kadrowej pomagają obcokrajowcy, również ci z odległych kierunków. Jak wynika z danych MRPiPS, co piąte zezwolenie na pracę wydane cudzoziemcom w 2022 roku dotyczyło etatów w sektorze transportu i gospodarki magazynowej – w sumie było ich 70190. Przyjezdni pochodzą z wielu krajów, również leżących na innych kontynentach. Największą grupę stanowili Ukraińcy (21 650 zezwoleń) i Białorusini (9 968 zezwoleń). Pozostałe kierunki to: Uzbekistan (8 239 zezwoleń), Indie (4 206 zezwoleń), Kirgistan (4 003 zezwolenia), Turcja (3 300 zezwoleń), Kazachstan (2 613 zezwoleń), Filipiny (2 601 zezwoleń), Turkmenistan (1 542 zezwolenia), Nepal (1 486 zezwoleń), Tadżykistan (1 346 zezwoleń), Gruzja (1 250 zezwoleń) i Azerbejdżan (1 238 zezwoleń). 

Źródło: PulsHR.pl

Niemcy: Prawie co czwarty mieszkaniec ma pochodzenie migracyjne 

Prawie jedna czwarta mieszkańców Niemiec ma pochodzenie migracyjne – poinformował 2 marca portal Deutsche Welle, powołując się dane niemieckiego Federalnego Urzędu Statystyczny w Wiesbaden.  

W 2021 roku w Republice Federalnej Niemiec mieszkało prawie 19 mln osób, które same wyemigrowały albo ich oboje rodziców wyemigrowało do Niemiec. Osoby te stanowią 23% niemieckiego społeczeństwa. 

Według danych Eurostatu w 2021 roku, we wszystkich 27 krajach członkowskich UE odsetek osób o pochodzeniu migracyjnym wyniósł 10,6%. Największy procentowy udział migrantów w społeczeństwie dotyczy Malty (22,3%), Cypru (22,1%) i Szwecja (21,9%), a najniższy – Bułgaria, Rumunia i Polska. W każdym z tych krajów imigranci stanowią niecały 1% społeczeństwa.