Prezentacja raportu EWL dla pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia z Islandii w MRiPS

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej gościło 20 kwietnia 2023 roku delegację pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia z Islandii wraz z Dyrektor Generalną tych służb Panią Unnur Sverrisdottir. Spotkanie było okazją do przedstawienia zasad funkcjonowania polskiego rynku pracy. 

Podczas spotkania prezes Platformy Migracyjnej EWL, Andrzej Korkus, opowiedział jak EWL dostosowało swoją codzienną działalność do nowych realiów po wybuchu wojny oraz w jaki sposób skorzystaliśmy z narzędzi i rozwiązań otrzymanych od legislatorów. 

Prezentując raport z badania “Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” zrealizowanego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert podkreślił, że okazując pomoc ukraińskim uchodźcom, społeczeństwo polskie wykonało ogromny wysiłek, który zwieńczony został konkretnym rezultatem.

Osiągnięto to dzięki ścisłej współpracy rządu, samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i obywateli. Ten sukces był i dalej jest możliwy także dzięki dobrze działającemu w Polsce rynku pracy, który mógł elastycznie się dostosować i przyjąć setki tysięcy uchodźców

– powiedział Andrzej Korkus.

W trakcie spotkania podkreślone zostało znaczenie zatrudnienia i aktywizacji zawodowej uchodźców.

Jak podkreśla służba prasowa ministerstwa, goście z Islandii byli zainteresowani osiągnięciami polskich publicznych służb zatrudnienia. “Departament Rynku Pracy cieszy się, że nasze doświadczenia mogą stanowić inspirację dla islandzkich publicznych służb zatrudnienia” – czytamy w komunikacie. 

Fot. MRiPS

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (18 – 24 kwietnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 18 – 24 kwietnia 2023 roku      


GUS: Rekordowe przeciętne wynagrodzenie w marcu 2023 roku 

W marcu 2023 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6516,8 tys. etatów, zaś przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7508,34 zł brutto – poinformował 21 kwietnia portal Business Insider, powołując się na najnowsze dane GUS. 

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2023 w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku było wyższe o 0,5%. W stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyło się ono o 0,1%. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2023 roku w porównaniu r/r było wyższe o 12,6%. Względem lutego 2023 roku zwiększyło się ono o 6,3%. 

Analitycy Głównego Urzędu Statystycznego podkreślają, że wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w marcu 2023 roku w porównaniu z poprzednim miesiącem spowodowany był kontynuacją wypłat, m.in. premii i nagród rocznych, jubileuszowych, premii kwartalnych, rozliczenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, podwyższeniem wynagrodzeń, a także wypłatami odpraw emerytalnych. 


Obecni uchodźcy z Ukrainy są wykształceni i bardziej zamożni 

Ukraińscy uchodźcy to dziś przede wszystkim wykształcone kobiety z dziećmi, o lepszym statusie materialnym – pokazują badania przeprowadzone przez firmę Selectivv, o wynikach których 20 kwietnia poinformowała Rzeczpospolita. 

Z analiz wynika, że w styczniu 2022 roku 57% osób pochodzenia ukraińskiego w Polsce stanowili mężczyźni. Rok później ten odsetek spadł do 40%. Z kolei liczba osób poniżej 18 lat wzrosła z około 200 tys. do 1,4 mln. Mniej było osób w wieku od 45 do 60 lat. 

W porównaniu z sytuacją sprzed wybuchu wojny w Ukrainie, mieszkający w Polsce Ukraińcy są nieco bardziej zamożni i wolą spędzać czas w kinie czy teatrze niż w pubach czy restauracjach. 

Zasobność portfela wpływa na sposób spędzania wolnego czasu. Niezmiennie najczęściej są to galerie handlowe. Jednak z 5% (w 2022 roku) do 18% wzrósł udział osób odwiedzających takie miejsca, jak baseny czy siłownie. Z 1% do 4% wzrósł udział odwiedzających kina i teatry. Natomiast aż o 30 pkt. proc. (z 36% do 6%) spadł udział odwiedzających puby i restauracje. 

– Mamy w Polsce dwie kompletnie różniące się między sobą społeczności Ukraińców. To osoby, które mają zupełnie inny status materialny, ale też inaczej spędzają wolny czas – podkreślił Aleksander Luchowski, prezes Selectivv. 


Kanada: Imigracja szansą na rozwiązanie problemów sektora rolnego

W ciągu najbliższych dziesięciu lat na emeryturę odejdzie 40% kanadyjskich farmerów. Analitycy szacują, że w związku z tym potrzebnych jest ponad 30 tys. imigrantów w ciągu najbliższych dziesięciu lat, by prowadzili własne gospodarstwa lub przejmowali istniejące – podał 18 kwietnia portal Forsa.pl, powołując się na analizy kanadyjskiego Royal Bank of Canada. 

W 2001 roku w Kanadzie było 346 tys. farmerów, a średni wiek wynosił 50 lat. W 2021 liczba farmerów spadła do 262 tys., a średni wiek wzrósł do 56 lat. Za dziesięć lat, szacuje RBC, 60 proc. dzisiejszych właścicieli farm będzie miało ponad 60 lat. Analitycy banku podkreślają, że 66% producentów rolnych nie ma planów dla swoich następców, a podobne problemy występują w takich krajach, jak Japonia i Nowa Zelandia. Te jednak umożliwiają farmerom poszukiwanie zagranicznych pracowników zgodnie z ich potrzebami.  

System imigracyjny Kanada ma od kilku lat specjalny program dla wykwalifikowanych pracowników sektora rolniczego, ale kończy się on w maju br. Dotychczas skorzystało z niego ponad 1,5 tys. osób. RBC podkreśla, że obecna sytuacja oznacza, iż kanadyjskie rolnictwo staje przed wyzwaniami takimi, jak brak ok. 24 tys. pracowników farm, szklarni i szkółek w ciągu najbliższych 10 lat. Jednocześnie, poza pracownikami farm, potrzebni są też np. analitycy danych i specjaliści, którzy są w stanie znajdować sposoby przeciwdziałania zmianom klimatu. Raport wskazuje, że imigracja jest jednym z rozwiązań dla sektora rolnego i podkreśla, że pojawiają się nowe możliwości. 

Prezentacja raportu EWL „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” podczas II edycji Stałej Roboczej Konferencji Przeglądowej Wsparcia Ukrainy

Wyniki badań sondażowych przeprowadzonych przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację Wspierania Migrantów Na Rynku Pracy EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, zostały zaprezentowane 20 kwietnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP podczas II edycji Konferencji Warszawskiej „Stałej Roboczej Konferencji Przeglądowej Wsparcia Ukrainy”.

Raport „Uchodźcy Wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” zaprezentowali: Anatoliy Zymnin, rzecznik prasowy EWL oraz Mariya Kuzenko, kierowniczka działu legalizacji EWL. Wspólne badanie podsumował Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW. 

Celem konferencji organizowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów we współpracy z  Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Zdrowia oraz Studium Europy Wschodniej UW jest regularny przegląd  działań wspierających walczącą Ukrainę w różnych dziedzinach. Stąd wśród obecnych uczestników oraz prelegentów znaleźli się politycy, dyplomaci, eksperci ochrony zdrowia, przedstawicieli biznesu, NGO, organizacji międzynarodowych oraz naukowcy, którzy analizują potrzeby oraz raportują postępy w poszczególnych obszarach działań pomocowych.

Renata Ostrowska dla Forbes: Obywatele Ukrainy czują się w Polsce coraz swobodniej oraz znają swoje oczekiwania

Duża część uchodźczyń z Ukrainy chce zostać w Polsce na stałe. To szansa dla polskich firm na powiększenie zespołów o wykwalifikowane specjalistki. Pracodawcy muszą jednak umożliwiać Ukrainkom pracę adekwatną do kompetencji, a także rozpowszechniać oferty pracy tak, aby uchodźczynie mogły do nich dotrzeć – czytamy w artykule opublikowanym 14 kwietnia na łamach magazynu Forbes.

Polska jest liderem w Europie pod względem przyjazdów cudzoziemców w celu wykonywania pracy. Potwierdzają to nie tylko dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Eurostatu, ale i rosnąca liczba cudzoziemców w systemie ZUS. Na koniec 2022 r. wynosiła 1 mln 63 tys. osób i był to wynik o około 188 tys. wyższy niż na początku r. Prawie 746 tys. to obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego. Niemal połowa z nich to kobiety. To znaczny wzrost, bo rok wcześniej kobiety stanowiły 37 proc. Według danych ministerstwa najwięcej kobiet znalazło pracę w hotelarstwie, gastronomii i usługach.

Dane dotyczące zatrudnienia uchodźców są rozbieżne. Zdecydowana większość (82 proc.) dorosłych uchodźców z Ukrainy podjęło w Polsce pracę, przy czym wśród osób w wieku produkcyjnym ten odsetek sięga aż 84 proc. – wynika z sondażu agencji zatrudnienia Platforma Migracyjna EWL, Studium Europy Wschodniej UW i fundacji na rzecz wspierania migrantów na rynku pracy EWL. Badanie przeprowadzono w połowie lutego i objęło 400 dorosłych. Ponad połowa (56 proc.) pracujących Ukraińców znalazło zatrudnienie już w pierwszych trzech miesiącach pobytu w Polsce, choć jedynie 8 proc. uczestników badania odwiedzało wcześniej Polskę w celach zarobkowych lub biznesowych.

Zdaniem Renaty Ostrowskiej, dyrektorki rozwoju B2B w Platformie Migracyjnej EWL, kluczowe znaczenie miały wprowadzone zmiany przepisów, które uprościły procedurę legalizacji pobytu i zatrudnienia uchodźców z Ukrainy. Od 12 marca 2022 r. Ukraińcy mają możliwość legalnej pracy, jeśli legalnie znajdują się w Polsce i przekroczyli granicę po ataku Rosji na Ukrainę. Wymagane jest jedynie proste powiadomienie urzędu pracy przez pracodawcę. – Wielu Ukraińców, którzy przed wybuchem wojny pracowało w polskich firmach, wróciło do ojczyzny. Wyjechali mężczyźni, a przyjechały głównie kobiety. I to kobiety z wyższym wykształceniem. Stąd konieczność dostosowania się do ich potrzeb – przyznaje Ostrowska.

Z tego zrealizowanego przez Platformę Migracyjną EWL, Studium Europy Wschodniej UW i fundację na rzecz wspierania migrantów na rynku pracy EWL wynika, że prawie co trzeci (31 proc.) z pracujących w Polsce uchodźców deklaruje, że w ciągu pobytu w naszym kraju po 24 lutego 2022 r. zmienił zatrudnienie. (…).

– Ukraińcy czują się w Polsce coraz swobodniej. Znają swoje oczekiwania. Wiedzą, gdzie szukać ofert pracy. I – nie ma co ukrywać – chcą pracy dobrze płatnej i takiej, która odpowiada ich kwalifikacjom

– mówi Renata Ostrowska

Na pytanie – co dalej? – przyznaje, że nie zna odpowiedzi. – Jeśli wojna się skończy, a Ukraina zostanie objęta programami pomocowymi, ofert pracy będzie tam na pewno dużo i zapewne znaczna część Ukraińców z Polski wyjedzie. Na razie funkcjonują oni tu i teraz – odpowiada dyrektorka rozwoju B2B w Platformie Migracyjnej EWL. (…).

Źródło: Forbes.pl

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (11 – 17 kwietnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 11 – 17 kwietnia 2023 roku      


Ponad 60% transferów z Polski od migrantów trafiło do Ukrainy 

NBP poinformował, że transfery z Polski od pracujących imigrantów w IV kwartale 2022 roku wyniosły 6,9 mld zł. Jest to wynik o 1,3 mld zł większy niż w analogicznym okresie 2021 roku. Na Ukrainę trafiło 63 % całości transferów – poinformował 11 kwietnia portal Interia.pl. 

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Narodowy Bank Polski, zanotowany wzrost wynikał z rosnących transferów od imigrantów krótkookresowych, które w IV kwartale 2022 roku wyniosły 5,5 mld zł wobec 4,6 mld zł w IV kwartale 2021 roku. Wciąż dominują transfery przekazane do Ukrainy. Wyniosły one 4,5 mld zł.  

NBP przekazał również, że w IV kwartale 2022 roku transfery do Polski od emigrantów wyniosły 4,6 mld zł wobec 4,5 mld zł w analogicznym kwartale 2021 roku. Krajem z największą wartością przekazów pieniężnych nadal pozostały Niemcy, zaś na drugim miejscu była Wielka Brytania. 

Źródło: biznes.interia.pl

Badanie NBP: Znacząco poprawiła się integracja uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy oraz ich samodzielność ekonomiczna 

Odsetek pracujących wśród uchodźców z Ukrainy wyniósł 65% w listopadzie 2022 roku wobec 28% w maju. Blisko 1/4 uchodźców poszukuje odpowiedniej pracy – poinformował 13 kwietnia portal Forsal.pl, powołując się na wyniki przeprowadzonych w listopadzie 2022 roku przez Narodowy Bank Polski badań. 

Zgodnie z opublikowanym przez NBP raportem „Sytuacja życiowa i ekonomiczna migrantów z Ukrainy w Polsce – wpływ pandemii i wojny na charakter migracji w Polsce” w ciągu dziewięciu miesięcy od wybuchu wojny znacząco poprawiła się integracja uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy oraz ich samodzielność ekonomiczna. Około 65% uchodźców wojennych podjęło pracę w Polsce, 24% wciąż jej poszukuje, a 11% stanowią osoby nieaktywne zawodowo. 

NBP zwraca też uwagę, że większość uchodźców szybko usamodzielniła się pod względem zakwaterowania. Odsetek osób samodzielnie wynajmujących mieszkanie wzrósł z 33% w maju do 54% w listopadzie 2022 roku. Wciąż jednak pozostaje około 20% uchodźców, którzy mieszkają w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania lub w bezpłatnie udostępnionych nieruchomościach. 


Finowie przychylni zwiększeniu imigracji zarobkowej 

Ponad połowa obywateli Finlandii opowiada się za zwiększeniem imigracji związanej z celami zarobkowymi – poinformował 13 marca portal Euractiv.pl, powołując się na wyniki sondażu opublikowanego przez gazetę „Ilta-Sanomat”. 

Niedobory kadrowe na rynku pracy oraz niski wskaźnik urodzeń w Finlandii mają wpływ na gospodarkę i politykę tego kraju, zaś ostatnie badanie pokazuje, że wielu Finów opowiada się za zwiększeniem imigracji zarobkowej. 

Zgodnie z opublikowanym przez “Ilta-Sanomat” badaniem ponad 52% respondentów opowiada się za wzrostem imigracji związanej z celami zarobkowymi. 28% deklaruje uważa, że liczba imigrantów jest właściwa. Jedynie 13% obywateli jest przeciwnych zwiększeniu imigracji zarobkowej. 

Źródło: Euractive.pl

EWL rozpoczyna akcję #DalamRade 

W Polsce rusza akcja #DalamRade ukazująca historie uchodźczyń z Ukrainy 

Ukraińskie kobiety, które zostały zmuszone do opuszczenia własnej ojczyzny  w wyniku wojny, dzielą się historiami o tym, jak udało im się ułożyć swoje życie w naszym kraju. Projekt #dalamrade został stworzony przez Fundację Wsparcia Migrantów na Rynku Pracy „EWL” i ma na celu pokazanie siły i niezłomności ukraińskich kobiet, które opuściły swoją ojczyznę i udowodniły, że są w stanie poradzić sobie w nowych realiach w Polsce. 

Organizatorzy opowiedzą historie pięciu kobiet z północnej, wschodniej i południowej Ukrainy (Nikopola, Charkowa, Kijowa i Mykołajewa). Kobiety te przybyły do Polski w różnym czasie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Jak większość Ukrainek, motywowała je przede wszystkim chęć zapewnienia bezpiecznego schronienia swoim dzieciom. Wybrały nasz kraj, ponieważ od pierwszych dni wojny Polska aktywnie pomagała uchodźcom z Ukrainy i samej Ukrainie. 

Ukraińskie kobiety trudno nazwać uchodźczyniami. Tak, opuściły Ukrainę z powodu wojny, głównie, aby uratować swoje dzieci. Jednak w Polsce dość szybko się zorientowały i zdołały ułożyć swoje życie w nowym kraju. To pomimo faktu, że, jak pokazują nasze badania, ponad 80% nigdy nie pracowało nad Wisłą przed rosyjską inwazją. Jedna z naszych bohaterek z Mykołajewa zorganizowała klub języka ukraińskiego dla rosyjskojęzycznych Ukraińców, którzy chcą przejść z rosyjskiego na swój język ojczysty, a także uczy ukraińskiego obcokrajowców. Inna bohaterka – matka czworga dzieci – najpierw uratowała swoje dzieci, wywożąc je z Kijowa, a następnie w Polsce pomagała przewozić innych rodaków z granicy do polskich miejscowości. Teraz zdobywa wykształcenie psychologiczne, aby po powrocie do Ukrainy pomagać ofiarom wojny w przezwyciężaniu traum. Z kolei bohaterka z Nikopola wybrała Polskę, ponieważ z tego kraju można najłatwiej wrócić do domu po zakończeniu wojny. Jej miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez wroga, ale ona chce mimo wszystko wrócić nawet do innej miejscowości, aby tylko do Ukrainy

– powiedziała koordynatorka akcji, dyrektorka operacyjna Fundacji Wspierania Migrantów na Rynku Pracy EWL, Mariya Kuzenko

Jednocześnie rusza akcja flashmobowa pod hasłem #dalamrade, zachęcająca kobiety do dzielenia się swoimi historiami o tym, jak poradziły sobie w Polsce. 

Jak pokazało badanie “Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce”, przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP, 84% ukraińskich uchodźców znalazło pracę w Polsce. Wśród nich 94% to kobiety. Ponad 1/4 z nich (27%) podjęła pracę w pierwszym miesiącu po przybyciu do Polski. Ukraińskie uchodźczynie pracują w firmach, otwierają własne biznesy, uczą się zdalnie i potwierdzają swoje dyplomy w Polsce. 

Większość bohaterek projektu planuje wrócić po wojnie do Ukrainy wraz z nabytym w Polsce doświadczeniem, kwalifikacjami i pomysłami. 

Opowieść Nadiyi z Nikopola to pierwsza z pięciu historii bohaterskich kobiet, które zmieniły swoje miejsce zamieszkania i pracę, a dziś dzielą się z nami swoim doświadczeniem pełnym wyzwań i nowych szans.   

Przed wybuchem wojny byłam pracownikiem biurowym, a teraz pracuję w fabryce. (…) Studiowałam już online z terenu Polski i obroniłam dyplom. Mam swój mały plan: chcę pracować zgodnie z drugim wykształceniem – pedagogicznym. Szczególną uwagę chciałabym poświęcić dzieciom Ukraińców, imigrantów, uchodźców, które teraz uczą się w polskich szkołach. Musimy się rozwijać, nie możemy siedzieć i czekać. (…) Trzeba nauczyć się języka, mieć przyjaciół, trzeba działać

– mówi Nadiya.   
#DalamRade – Nadiya z Nikopola

Opowieść Evgenii z Charkowa to druga z pięciu historii bohaterskich kobiet, które w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę zostały zmuszone do ucieczki i zmiany swojego dotychczasowego życia, poprzez znalezienie nowego miejsca zamieszkania i pracy. 

„Pracuję w centrum logistycznym części samochodowych. Zbieramy zamówienia na Europę i wysyłamy je. Oczywiście jest to trochę trudne, ale trzeba walczyć ze wszystkimi trudnościami. Pracujący ze mną Polacy są wspaniałymi ludźmi. Jesteśmy doceniani i szanowani” . 

– mówi Evgenia
#DalamRade – Evgenia z Charkowa

Opowieść Niny z Kijowa to historia o sile i odwadze w stawianiu czoła codziennym wyzwaniom. Nina przyjechała do Polski z czwórką dzieci, a jej mąż został w Ukrainie, by pracować na linii frontu jako lekarz. Dziś, kobieta dzieli się z nami swoimi planami na przyszłość, do których przygotowuje się będąc w Polsce. 

W Polsce jestem spokojna, bo moje dzieci są bezpieczne. Mamy mieszkanie, które udostępniła nam polska rodzina. To wspaniali młodzi ludzie. Polska to piękny kraj

– mówi Nina. 

Opowieść Natalii z Mikołajowa to historia o odwadze i determinacji w dążeniu do celu. Natalia przyjechała do Polski wiosną ubiegłego roku wraz z siostrą i dziećmi. W Ukrainie pracowała jako nauczycielka języka ukraińskiego. Tuż po przyjeździe do Gdańska otworzyła klub konwersacyjny oferujący możliwość nauki oraz doskonalenia języka ukraińskiego.  

Bądźcie skuteczni, silni, szukajcie inspiracji oraz siebie. Musimy działać, działać i jeszcze raz działać

– mówi Natalia.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (4 – 10 kwietnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 4 – 10 kwietnia 2023 roku      


Stopa bezrobocia w marcu spadła o 0,1%

Według wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w marcu 2023 roku wyniosła 5,4% wobec 5,5% w lutym – poinformował 5 kwietnia portal Business Insider. 

Zgodnie z danymi MRiPS pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94,7 tys. wolnych miejsc pracy, co stanowi o wynik o 0,7 tys. wyższy niż miesiąc wcześniej. Pośród województw sytuacja najlepiej wygląda w woj. wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 3,2%. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w woj. warmińsko-mazurskim — 9,2%. 


ZUS: Ponad milion ubezpieczonych obcokrajowców

Z danych przedstawionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że na koniec marca 2023 roku do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zgłoszonych było 1,073 mln cudzoziemców – podał 11 kwietnia na Twitterze ZUS. 

Liczba ta zwiększyła się w ciągu miesiąca o niemal 10 tysięcy. Najwięcej zarejestrowanych cudzoziemców pochodziło z Ukrainy, a ich liczba wyniosła 742 tysiące. Przypominamy, że na koniec marca ubiegłego roku zgłoszonych do ubezpieczeń emertytalnego i rentowych w ZUS było ponad 932 tys. cudzoziemców, w tym blisko 667 tys. obywateli Ukrainy. 


Rumunia: 6 tys. Uchodźców z Ukrainy znalazło zatrudnienie 

Rumuński rząd poinformował, że pracę w Rumunii znalazło 6 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy – poinformował 4 kwietnia portal Business Insider. 

Według danych rumuńskiego ministerstwa pracy na terenie Rumunii po wybuchu wojny przybyło, głównie w ramach tranzytu, ponad 3,5 mln obywateli Ukrainy. Marius Budai, rumuński minister pracy podkreślił, że tymczasowo osiedliło się niespełna 100 tys. uchodźców. 

Władze Rumunii odnotowują, że uchodźcy z Ukrainy w niewielkim stopniu są zainteresowani inwestycjami w nieruchomości na terenie kraju. Od 24 lutego 2022 roku, czyli dnia wybuchu wojny, obywatele Ukrainy nabyli jedynie 71 rumuńskich nieruchomości. 

Anatoliy Zymnin gościem programu „Tak Jest” w TVN24

Według danych rządowych, spośród 1,5 miliona obywateli, objętych ochroną tymczasową, około miliona znalazło zatrudnienie – powiedział w programie „Tak Jest” na antenie TVN24 rzecznik prasowy Platformy Migracyjnej EWL Anatoliy Zymnin.

Ekspert EWL podkreślił, że wyniki badania świadczą o tym, że Polska stała się dla Ukraińców drugim domem. Dodał również, że z przeprowadzonych w rocznicę wybuchu wojny badań, wynika, że 82% uchodźców podjęło zatrudnienie, zaś jedna trzecia z nich postanowiła je również zmienić. Przypomniał, że w zeszłym roku – według różnych szacunków – obywatele Ukrainy odprowadzili około 10 miliardów złotych podatków.

Dr hab. Mariusz Kowalski ze Studium Europy Wschodniej UW podkreślił natomiast, że choć większość obywateli Ukrainy deklaruje chęć powrotu do swojego kraju, to wciąż istnieje szansa, że z biegiem czasu coraz więcej Ukraińców żyjących w Polsce, zdecyduje związać z naszym krajem na stałe.

Dziennik.pl: Uchodźcy z Ukrainy spędzą Wielkanoc w Polsce

Taki plan ma niemal trzy czwarte uchodźców z Ukrainy. Wśród głównych powodów takiej decyzji respondenci wymieniają to, że w ich kraju wciąż nie jest bezpiecznie (46 proc.), do tego podróż z powodu wojny do domu jest utrudniona (45 proc.). Wskazują też na obecność w Polsce rodzin i bliskich (31 proc.). Jedynie 14 proc. ankietowanych przyznało, że powodem pozostania w Polsce w okresie świątecznym jest praca zarobkowa – poinformował 4 kwietnia portal Dziennik.pl, powołując się na wynika z badania sondażowego „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Wielkanoc w Polsce”, przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Święta w rodzinnym gronie w naszym kraju spędzi więc 45 proc. uchodźców wojennych z Ukrainy. Co trzeci respondent będzie kontaktował się (telefonicznie lub online) z bliskimi, którzy nie mieszkają w naszym kraju. Podobny odsetek spędzi Wielkanoc ze znajomymi ze swojego kraju. Są też tacy, którzy w tym czasie będą wypoczywać aktywnie, albo zamierzają pracować Taki zamiar ma odpowiednio 17 proc. i 10 proc. uchodźców z Ukrainy. Warto zwrócić uwagę na to, że co dziewiąty uchodźca deklaruje, że spędzi święta ze znajomymi Polakami. To zdaniem autorów badania, świadczy o stale pogłębiających się więziach między sąsiadującymi narodami, jak i bliskości kulturowej.

– Polacy i Ukraińcy bardzo szybko nawiązują relacje oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Dlatego tak istotne jest, aby czas ten stał się okazją do otwarcia się na wspólne spotkania i rozmowy, by zrozumieć emocje i uczucia towarzyszące naszym gościom z Ukrainy 

– komentuje wyniki badania Andrzej Korkus, prezes Platformy Migracyjnej EWL.

W samotności Wielkanoc spędzi 7 proc. osób z Ukrainy. Tyle samo wciąż nie wie, co zrobi w tym dniu. Natomiast w kontekście towarzyszących w okresie świąt emocji, szczególne miejsce zajmuje nadzieja, na którą wskazała niemal połowa respondentów (47 proc.). Na drugim miejscu przybywający w Polsce uchodźcy wojenni wskazali wdzięczność (28 proc.). Równie często badani odczuwają optymizm (23 proc.), radość (21 proc.), ale także smutek (23 proc.).

– Optymizmem napawa fakt, że mimo trwającej wojny, wśród uchodźców z Ukrainy nieustannie dominuje poczucie nadziei i wdzięczności, ale także spokoju. Przyczyniły się do tego także dotychczasowe działania pomocowe Polski i Polaków, którzy od początku rosyjskiej agresji dokładają wielu starań, aby zapewnić uchodźcom poczucie bezpieczeństwa i stabilności 

– dodaje ekspert EWL.

A jak będą spędzać Wielkanoc uchodźcy z Ukrainy. 36 proc. deklaruje, że będzie ją obchodzić zgodnie z wcześniejszą wschodnią tradycją, czyli według kalendarza juliańskiego – 16 kwietnia. Jest jednak też grupa osób – w sumie 23 proc. – zapowiadająca, że będzie świętować według obu kalendarzy. Według kalendarza gregoriańskiego (9 kwietnia) zamierza to robić 20 proc. respondentów.

Jak tłumaczy Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej, po rosyjskiej agresji Prawosławny Kościół Ukrainy pozwolił swoim wiernym obchodzić święta religijne według kalendarza zachodniego.

– Biorąc pod uwagę fakt, że ponad 40 proc. przybywających w Polsce uchodźców pragnie obchodzić Wielkanoc według kalendarza zachodniego, wierzę, że zbliża się dzień, kiedy chrześcijanie z Polski i Ukrainy będą obchodzić święta religijne tego samego dnia, przy wspólnym stole jako wielka symboliczna wspólnota 

– komentuje wyniki badań Jan Malicki.

Badanie „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Wielkanoc w Polsce” zostało przeprowadzone w dniach 23-28 marca 2023 roku w różnych miastach i regionach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Zielonej Górze, Sieradzu, Tarnowie, Przemyślu, Szydłowcu, Wadowicach i Krynicy Górskiej. W badaniu wzięło udział 400 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku w związku z wybuchem wojny w Ukrainie.

Źródło: dziennik.pl

Rotacja pracowników – jak ją mierzyć i jak jej zapobiegać?

Rotacja pracowników w firmie jest nieunikniona. Pracownicy odchodzą na emeryturę, rezygnują lub zmieniają pracę, przyjmując korzystniejszą ofertę. Dla pracodawcy zawsze oznacza to dodatkowe koszty i czas, związane ze znalezieniem i wdrożeniem nowych osób. Jak zapobiegać rotacji w firmie i jak obliczyć wskaźnik rotacji pracowników?

Spis treści

Rotacja pracowników – co to znaczy?

Rotacja pracowników to inaczej wymiana osób zajmujących dane stanowisko w organizacji. Może mieć ona charakter dobrowolny lub  wymuszony. Dobrowolna rotacja ma miejsce wtedy, gdy pracownik z własnej woli decyduje się odejść z firmy. Z rotacją wymuszoną mamy do czynienia w sytuacji, gdy firma postanawia rozwiązać umowę z pracownikiem np. z powodu redukcji etatów lub niezadowolenia z jego pracy.

W przedsiębiorstwach zazwyczaj analizuje się rotację dobrowolną. Wśród niej można wyróżnić odejścia korzystne z perspektywy firmy, gdy odchodzą pracownicy o niskiej motywacji i słabych wynikach oraz odejścia, które wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizacji. Ma to miejsce w sytuacji, gdy odchodzą pracownicy, których trudno zastąpić z uwagi na posiadane przez nich kwalifikacje lub osoby osiągające ponadprzeciętne wyniki na danym stanowisku.

Wskaźnik rotacji pracowników

Celem wykonywania takiej analizy jest obniżenie wskaźnika rotacji oraz pozyskanie i zatrzymanie wartościowych pracowników na dłużej.

Analiza rotacji dobrowolnej pozwala wyciągnąć wnioski m.in. na temat tego, jak przełożeni i rekruterzy sprawdzają się w swoich rolach oraz czy firma oferuje możliwości rozwoju, które są w stanie zatrzymać pracowników na dłużej.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że szacunkowe koszty znalezienia, zatrudnienia i wdrożenia kolejnej osoby na zwolnione stanowisko wynoszą między 80 a 100% rocznego wynagrodzenia danego pracownika.

Wskaźnik rotacji pracowników stanowi stosunek całkowitej liczby pracowników, którzy odeszli z organizacji w ostatnim roku do chwili obecnej oraz średniej rocznej liczby osób zatrudnionych. Wynik zazwyczaj podawany jest w procentach. Jak obliczyć rotację pracowników?

Przy pomiarze rotacji pracowników najczęściej wykorzystuje się wskaźnik dobrowolnej rotacji. Za najbardziej przydatne uważa się obliczenia roczne lub kwartalne, ponieważ rotacja może z różnych przyczyn rozkładać się nierównomiernie w ciągu roku i tylko dłuższa perspektywa czasowa pozwala na wyciągnięcie odpowiednich wniosków.

Aby obliczyć wskaźnik rotacji pracowników, podziel liczbę pracowników, którzy w analizowanym okresie zdecydowali się odejść z firmy przez średnią ilość osób zatrudnionych w tym okresie, a następnie pomnóż wynik przez 100, aby uzyskać wartość procentową.

Jak interpretować wskaźnik rotacji?

Jak interpretować uzyskaną wartość i po czym poznać, że rotacja pracowników jest wysoka lub niska? Dobrą praktyką jest porównanie wskaźnika rotacji w Twojej firmie ze średnią w branży.

W zależności od zakresu działalności firmy oraz jej lokalizacji te dane mogą być bardzo różne. Wśród obszarów narażonych na wysoką rotację pracowników wymieniane są często sprzedaż tradycyjna i gastronomia.

Duża rotacja utrzymuje się także w sektorze marketingu, e-commerce oraz IT. Brak stabilnego zatrudnienia to także częste zjawisko wśród kierowców, kasjerów oraz robotników fizycznych.

Wysoka rotacja nie powinna niepokoić także w firmach o działalności sezonowej lub wykonującej prace interwencyjne, gdzie liczba pracowników ulega okresowo zmianie.

W pozostałych sektorach szacuje się, że organizacja powinna starać się utrzymać rotację na poziomie około 10%, przy czym w przypadku większości firm ten współczynnik wynosi zazwyczaj między 12 a 20 %.

Niski współczynnik rotacji pozwala wyeliminować znaczną część kosztów związanych z zatrudnieniem nowych pracowników oraz podnieść poziom branżowego know-how, co przekłada się na efektywność i jakość pracy oraz większą satysfakcję klientów.

Wysoki wskaźnik rotacji oznacza często, że warunki zatrudnienia w firmie są mniej atrakcyjne niż w innych miejscach lub sposób rekrutacji i zarządzania zespołem wymaga weryfikacji.

Czy rotacja jest zawsze zjawiskiem negatywnym? Niekoniecznie. Całkowity brak wymiany w kadrze, również w dłuższej perspektywie, nie jest korzystny. Umiarkowana rotacja pozwala firmie pozostać konkurencyjną oraz wprowadzić do organizacji nową wiedzę i pomysły.

Napływ nowych pracowników wpływa także mobilizująco na osoby starsze stażem. Jeśli jednak częste odejścia pracowników i konieczność prowadzenia kolejnych rekrutacji utrudniają płynność pracy, to znak, że musisz podjąć odpowiednie działania, aby utrzymać rotację na bezpiecznym poziomie.

Jak zapobiec nadmiernej rotacji pracowników?

Jeśli w Twojej firmie zauważyłeś problem z wysoką rotacją, najlepiej zacząć od rozpoznania jego przyczyn. Możesz to zrobić, odpowiadając na trzy pytania:

  • Kim są pracownicy którzy odchodzą?
  • Kiedy mają miejsce zwolnienia?
  • Dlaczego pracownicy odchodzą z pracy?

W pierwszym przypadku zastanów się, czy osoby, które opuszczają struktury Twojej firmy, sprawdzały się na danym stanowisku a ich praca była produktywna. Jeśli odejście dotyczy pracowników z niskim poziomem motywacji, być może lepiej będzie zastąpić je nowo zatrudnionymi pracownikami o większym zaangażowaniu.

Jeśli jednak wskaźnik rotacji jest stosunkowo niski, a firmę opuszczają najlepsi pracownicy, należy szybko podjąć działania naprawcze, aby zachęcić ich do pozyskania w strukturze. 

Równie istotna jest informacja o tym, kiedy pracownicy opuszczają firmę. Jeśli zaraz po dołączeniu do niej, być może problem leży w niedopasowaniu kandydata do rodzaju stanowiska lub trzeba poprawić proces onboardingu.

Zastanów się także, czy opisy stanowisk odpowiadają faktycznemu zakresowi obowiązków. Jeśli z firmą żegnają się wieloletni pracownicy, może to oznaczać, że nie widzą dla siebie dalszych opcji rozwoju.

W znalezieniu odpowiedzi na trzecie pytanie pomoże Ci dobrze przeprowadzony wywiad, czyli m.in. rozmowy okresowe lub exit interview. Poznasz  ten sposób sugestie pracowników oraz rozpoznasz ich motywacje. Pomoże Ci to stworzyć miejsce pracy, w którym zatrudnione przez Ciebie osoby będą chciały pozostać.

Wśród dobrych praktyk znajdują się m.in.:

  • Odpowiednie szkolenie działu HR lub skorzystanie z doświadczonej agencji pracy. Określenie kluczowych kompetencji oraz rozpoznanie motywacji i wartości kandydata już na etapie rekrutacji pozwala lepiej dopasować osobę do stanowiska.
  • Monitorowanie trendów płacowych i konkurencyjne wynagrodzenie pozwoli Ci zatrzymać wartościowych pracowników.
  • Wprowadzenie bonusów, systemów premiowych oraz dodatkowych benefitów zwiększa zaangażowanie w pracę i wpływa na większy poziom zadowolenia.
  • Stworzenie pozytywnego i wspierającego środowiska pracy, które zachęci pracowników do dzielenia się wiedzą i osiągnięciami. Udzielaj pochwał i konstruktywnych feedbacków.
  • Wyznaczenie jasnych zasad rozwoju zawodowego i możliwości awansu oraz omawianie postępów w pracy podczas kwartalnych spotkań.
  • Upewnienie się, że kadra kierownicza ma odpowiednie umiejętności interpersonalne i wie jak łagodzić konflikty w zespole lub rozpoznać wypalenie zawodowe.

Co zrobić, aby rotacja pracowników nie była problemem?

Rotacja pracowników ma ogromny wpływ na sposób funkcjonowania całej organizacji. Częste odejścia i konieczność zatrudniania nowych pracowników oznaczają wysokie koszty, czas potrzebny na wdrożenie oraz ryzyko, że po kilku miesiącach nowo zatrudniony pracownik odejdzie z pracy.

Chcesz mieć pewność, że rekrutacja będzie skuteczna, a rotacja pracowników niższa? Warto rozważyć skorzystanie z agencji pracy.

Agencja zatrudnienia EWL Group oferuje kompleksową obsługę procesu zatrudnienia: od rekrutacji i selekcji kandydatów, poprzez uzyskanie niezbędnych dokumentów i legalizację zatrudnienia, po obsługę kadrowo-płacową pracowników oraz kwestie związane z transportem i zakwaterowaniem.

Agencja dysponuje siecią rekruterów, którzy szybko i trafnie wybiorą odpowiednie osoby do pracy w Twojej firmie. Gotowa baza kandydatów sprawia, że proces rekrutacji jest szybki i precyzyjny. Dodatkowo zyskujesz dostęp do kandydatów spoza granic kraju oraz pełne wsparcie w procesie legalizacji zatrudnienia.

Wieloletnie doświadczenie w zatrudnianiu pozwala nam idealnie rozpoznać potrzeby klienta i dopasować odpowiednich kandydatów do danego stanowiska, a w efekcie zmniejszyć poziom rotacji w organizacji.

Usługa outsoursingu zatrudnienia pozwala naszym klientom:

  • zredukować koszty rekrutacji,
  • poprawić płynność pracy
  • skupić się na rozwijaniu swojego biznesu.

Dla firm, które chcą dynamicznie reagować na zmieniające się potrzeby kadrowe, oferujemy możliwość wynajmu pracowników.

Outsourcing procesów rekrutacyjnych z agencją EWL Group

Potrzebujesz pomocy w zatrudnianiu pracowników?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się