Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (21 – 27 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 21 – 27 maja 2024 roku


PIE: Konsumpcja napędza wzrost gospodarczy, dzięki silniejszemu wzrostowi wynagrodzeń

Średnio w I kwartale br. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw rosło w tempie 12,6% rok do roku, co przyczyniło się do znaczącego wzrostu konsumpcji – wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego opublikowanych w „Miesięczniku Makroekonomicznym PIE”.

Jak wynika z najnowszej publikacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dzięki silnemu wzrostowi realnych wynagrodzeń, perspektywy konsumpcji są dobre. W I kwartale wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw rosły średnio o 12,6% rok do roku. Przy obniżonej inflacji oznacza to realny wzrost siły nabywczej o 9,3% rok do roku.

Dane Eurostatu wskazują, że od początku 2024 roku średni wzrost produkcji w usługach z pominięciem handlu i usług finansowych wyniósł 6,7% rok do roku – w 2023 roku usługi średnio rosły o 4,7%. Wysoki wzrost dotyczy wszystkich głównych branż usługowych. Od stycznia ponownie zwiększyła się sprzedaż usług transportowych – w lutym wzrosła o 5,9% rok do roku przy średnim spadku o 5,1% w ubiegłym roku. Poprawa w transporcie ma związek zarówno z wyższą sprzedażą towarów, jak i większymi wydatkami na podróże.


Braki kadrowe wśród głównych obaw polskich przedsiębiorstw

Aż 46% firm wskazuje brak pracowników jako jedno z trzech największych wyzwań w najbliższym czasie. Zwiększony udział migrantów ekonomicznych z Azji i Ameryki Łacińskiej może być rozwiązaniem na problemy kadrowe polskich przedsiębiorstw – poinformowała 23 maja Rzeczpospolita, powołując się na wyniki najnowszego raportu EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak dowodzi sondaż Rzeczpospolitej „Barometr polskiego biznesu”, kwestia braku pracowników, wskazywana przez niemal 46% przedsiębiorstw, stanowi jedno z trzech największych obaw polskich firm. Po pandemii, kolejnym wyzwaniem dla rynku pracy, była rosyjska agresja na Ukrainę, która w krótkim czasie spowodowała wielotysięczny odpływ ukraińskich mężczyzn i wpłynęła na strukturę pracujących w Polsce obcokrajowców.

Rozwiązaniem na deficyty kadrowe może być większe otwarcie się na pracowników z innych państw, w tym bardziej odległych kulturowo i językowo krajów Azji i Ameryki Łacińskiej. W ostatnich dwóch latach liczba zezwoleń na pracę w Polsce wydanych Azjatom i Latynosom wzrosła prawie czterokrotnie, a ubiegły rok przyniósł przyspieszenie tego wzrostu.

Andrzej Korkus, prezes EWL Group, przewiduje, że liczba pracowników z bardziej egzotycznych państw nadal będzie rosła. Prognozowane w tym i w przyszłym roku przyspieszenie wzrostu polskiej gospodarki (wspierane przez napływ funduszy z KPO) zwiększy zapotrzebowanie na pracowników.


Niemcy: Dobre szanse zatrudnienia dla obywateli Ukrainy

Niemiecki rynek pracy oferuje osobom z Ukrainy dobre możliwości znalezienia zatrudnienia – poinformował 21 maja portal Deutsche Welle, powołując się na dane Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB).

Według Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB) większość uchodźców z Ukrainy posiada świadectwa potwierdzające ważne dla rynku pracy posiadanie wiedzy i umiejętności zawodowych. W ocenie 28% urzędów pracy w Niemczech daje to dobre perspektywy na to, aby osoby z Ukrainy znalazły pracę w dziedzinie, w której były już zatrudnione w Ukrainie.

Jak wynika z danych Centralnego Rejestru Obcokrajowców w Niemczech przebywało ponad 1,1 mln uchodźców z Ukrainy, a około 80% spośród nich stanowiły kobiety, z których to 48% przyjechało wraz z dziećmi. Wielu uchodźców jest dobrze wykształconych i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe przy średniej wieku wynoszącej 28 lat.

Andrzej Korkus dla Rzeczpospolitej: Liczba pracowników z odleglejszych państw nadal będzie rosła.

Chcąc utrzymać konkurencyjność, polskie firmy powinny już zacząć się przestawiać na biznes oparty na wiedzy — poinformowała 23 maja Rzeczpospolita.

Dwa spośród trzech największych wyzwań czekających firmy w najbliższym czasie są bezpośrednio związane z rynkiem pracy. Jak dowodzi nasz sondaż „Barometr polskiego biznesu”, wskazywana przez niemal 60 proc. przedsiębiorstw kwestia wzrostu płac oraz brak pracowników (46 proc. wskazań) budzą teraz w firmach niewiele mniej niepokoju niż wyzwania związane z transformacją energetyczną.

Prawie jedna trzecia przedsiębiorstw jest też świadoma wyzwań związanych z automatyzacją i sztuczną inteligencją, które – jak ocenia prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan – mogą na rynku pracy wymusić zmiany na podobną skalę jak ta z czasów przełomu ustrojowego lat 90. XX wieku. Nagłych zmian nie szczędziły już firmom ostatnie lata, gdy tuż po pandemii (przeobraziła model pracy biurowej) kolejnym zaskoczeniem była rosyjska agresja na Ukrainę, która w krótkim czasie wywołała wielotysięczny odpływ ukraińskich mężczyzn i wpłynęła na strukturę pracujących w Polsce obcokrajowców.

Ukraiński odpływ

– O ile wcześniej obywatele Ukrainy stanowili ponad 85 proc. cudzoziemców pracujących w Polsce i wypełniali luki kadrowe w wielu sektorach, o tyle teraz ich napływ drastycznie spadł – podkreśla Andrzej Korkus, prezes agencji zatrudnienia EWL Group.

Zmusiło to firmy do otwarcia się na pracowników z innych państw, w tym bardziej odległych kulturowo i językowo krajów Azji, co nie tylko dla menedżerów bywa trudnym wyzwaniem.

Tę zmianę dobrze widać w najnowszych statystykach ZUS, które pokazały nowy rekord legalnie zatrudnionych w Polsce obcokrajowców. Na koniec kwietnia tego roku ich liczba przekroczyła 1 mln 143 tys. Była o ponad 5 tys. większa niż w marcu br. i prawie 70 tys. większa niż rok wcześniej, pomimo odczuwanego wciąż spowolnienia w wielu branżach, które zmniejsza zapotrzebowania na pracowników. Co więcej, dane ZUS nie pokazują całego rynku pracy obcokrajowców, gdzie spory jest też udział szarej strefy, m.in. w pracy sezonowej, usługach domowych czy remontowych.

Chociaż pracownicy z Ukrainy nadal stanowią większość cudzoziemców w rejestrach ZUS, to ich udział systematycznie spada. Na koniec kwietnia wynosił 67,7 proc., o 1,7 pkt proc. mniej niż rok wcześniej (przy czym niemal połowę z nich stanowiły kobiety). Rośnie natomiast udział pracowników – głównie mężczyzn – z innych państw, w tym zwłaszcza z Białorusi (w rejestrach ZUS jest już 133,4 tys. Białorusinów), a także z Azji i Ameryki Łacińskiej.

W ostatnich dwóch latach liczba zezwoleń na pracę w Polsce wydanych Azjatom i Latynosom wzrosła prawie czterokrotnie, a ubiegły rok przyniósł przyspieszenie tego wzrostu. Np. liczba pracujących w Polsce Kolumbijczyków zwiększyła się w ciągu roku niemal czterokrotnie, do ponad 7 tys., Nepalczyków prawie dwukrotnie – do 7,5 tys., a Filipińczyków – o ponad połowę, do 11,5 tys.).

Egzotyczny kandydat

Z niedawnego badania EWL Group wynika, że przybysze z Azji i Ameryki Łacińskiej (ponad trzy czwarte z nich to mężczyźni) pracują najczęściej w przemyśle, handlu, hotelarstwie i gastronomii, usługach, rolnictwie i budownictwie. Wykonują często niewdzięczne prace (m.in. w przemyśle mięsnym i rybnym), których nie chcą Polacy.

Andrzej Korkus przewiduje, że liczba pracowników z bardziej egzotycznych państw nadal będzie rosła. Prognozowane w tym i w przyszłym roku przyspieszenie wzrostu polskiej gospodarki (wspierane przez napływ funduszy z KPO) zwiększy bowiem zapotrzebowanie na pracowników.

Nie będzie łatwo ich zdobyć. Jak zwraca uwagę Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego, rekordowo niskie bezrobocie pomimo słabej gospodarki dowodzi, że polski rynek pracy jest już wydrenowany. Może to sprawić, że firmy, które bazowały dotychczas na polskich lub ukraińskich pracownikach, będą więc częściej musiały sięgać po bardziej egzotycznych kandydatów.

– Naturalną konsekwencją takiej sytuacji będzie zwiększony udział na rynku pracy migrantów ekonomicznych z innych kierunków, w tym z Azji czy Ameryki – twierdzi szef EWL Group.

Czynnikiem ryzyka jest przyjęta przez władze w Kijowie nowa ustawa mobilizacyjna w Ukrainie, która ma skłonić do powrotu ukraińskich mężczyzn pracujących za granicą, w tym w Polsce. (…).

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (14 – 20 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 14 – 20 maja 2024 roku 


Raport EWL: Zwiększa się liczba pracowników z krajów Azji i Ameryki Południowej 

Obywatele krajów Azji i Ameryki Południowej są najszybciej rosnącą grupą migrantów zarobkowych w Polsce oraz stają się coraz ważniejszą grupą pracowników – poinformowała 13 maja Rzeczpospolita, powołując się na wyniki najnowszego raportu EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zgodnie z najnowszymi danymi pracownicy z Ukrainy nadal stanowią zdecydowaną większość cudzoziemców w rejestrach ZUS, ale ich liczba systematycznie maleje. Rośnie natomiast udział pracowników z innych państw – liczba Kolumbijczyków zwiększyła się w ciągu roku niemal czterokrotnie, do ponad 7 tys., Nepalczyków – prawie dwukrotnie (do 7,5 tys.), a Filipińczyków – o ponad połowę, do 11,5 tys.  

– O ile wcześniej obywatele Ukrainy stanowili ponad 85 proc. cudzoziemców pracujących w Polsce i wypełniali luki kadrowe w wielu sektorach, o tyle teraz ich napływ drastycznie spadł, a jednocześnie część ukraińskich migrantów wyjechała na Zachód – podkreślił Andrzej Korkus, prezes EWL Group. 

Według raportu “Migracja 2.0. Polska w globalnej walce o talenty z Azji i Ameryki Łacińskiej” pracujący w Polsce obywatele krajów Azji i Ameryki Łacińskiej to przede wszystkim osoby młode (średnia wieku to 34 lata) i wykształcone. Aż 75% z nich stanowią mężczyźni, który pracują najczęściej w przemyśle, w handlu, w hotelarstwie i gastronomii, w usługach, w rolnictwie i w budownictwie. 


MRPiPS: Trwają prace nad projektem ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy 

Rząd pracuje nad nowym projektem ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Projekt zakłada uszczelnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, ograniczenie występujących nadużyć, pełną elektronizację postępowań oraz integracje cudzoziemców – poinformował 14 maja portal Puls Biznesu.  

W opublikowanym w zeszłym tygodniu wykazie prac rządu podano, że projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy będzie miał na celu m.in.: uszczelnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, ograniczenie występujących nadużyć, pełną elektronizację postępowań, zmniejszenie zaległości w załatwianiu spraw przez urzędy oraz integrację cudzoziemców.  

Projekt został uwzględniony w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jako realizacja części kamienia milowego. Do projektu wprowadzone zostaną przepisy dotyczące programów integracyjnych dla cudzoziemców, m.in. pomocy w nauce języka polskiego. Planowany termin jego przyjęcia przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2024 roku. 

Źródło: Puls Biznesu

Państwa strefy Schengen otrzymały 10,3 mln wniosków wizowych w 2023 roku 

Liczba wniosków wizowych złożonych w 2023 roku przekroczyła 10,3 mln. Wynik ten oznacza wzrost o 37% w porównaniu z rokiem poprzednim – podał 15 maja portal Schengen News. 

Według danych Komisji Europejskiej obywatele Chin złożyli najwięcej wniosków wizowych w tym roku – łącznie 1,1 mln. Chiny powróciły na pierwsze miejsce pod tym względem po raz pierwszy od 2018 roku, kiedy to zostały wyprzedzone przez Turcję. 

W 2023 roku wydano łącznie 8,49 mln wiz, co oznacza, że 82,3% złożonych wniosków zostało zatwierdzonych. Rok wcześniej wskaźnik ten wyniósł 78,4 procent. Do piątki krajów, których obywatele złożyli największą liczbę wniosków wizowych w 2023 roku należą: Chiny (1,11 mln), Turcja (1,05 mln), Indie (966 tys.), Maroko (591 tys.) i Rosja (520 387).  

Wyniki najnowszego raportu EWL „Migracja 2.0. Polska w globalnej walce o talenty z Azji i Ameryki Łacińskiej” są cytowane w ogólnopolskich mediach

Wnioski z wyników najnowszych badań EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego „Migracja 2.0. Polska w globalnej walce o talenty z Azji i Ameryki Łacińskiej” są cytowane przez ogólnopolskie media oraz portale, m.in. Rzeczpospolita, Interia.pl, Puls Biznesu, TVP Info, PulsHR.pl, WNP.pl, Forsal.pl, Money.pl, Polskie Radio. Ponadto o raporcie mówiono na falach RMF FM oraz Radia ZET.

Ogólnopolskie media cytują prelegentów biorących udział w prezentacji, którzy podkreślili, że polski rynek pracy w ostatnich latach stał się atrakcyjnym kierunkiem dla migrantów zarobkowych.

Mamy rekordowo niskie bezrobocie, rekordowo dużo ludzi pracuje na polskim rynku pracy, a w zeszłym roku mieliśmy dodatkowo jeszcze rekordowo niski wzrost gospodarczy, więc mimo tej słabej kondycji naszej gospodarki nasz rynek pracy jest rozbuchany

– stwierdził cytowany na łamach Puls Biznesu prezes EWL Andrzej Korkus

Dziennik Rzeczpospolita zwrócił uwagę na doświadczenia związane z integracją pracujących w Polsce cudzoziemców.

Pracodawcy, z którymi współpracujemy, podkreślają, że pracownicy z Ameryki Łacińskiej – Kolumbijczycy wykazują największą chęć integracji w Polsce: chętnie interesują się życiem wspólnoty, w której mieszkają, chodzą na nabożeństwa i imprezy kulturalne. Z kolei pracownicy z Azji, przede wszystkim z Indonezji i Filipin, lepiej mówią po angielsku, co pozwala na szybszą aklimatyzację w nowym środowisku

– cytuje dziennik Rzeczpospolita Rafała Mroza, dyrektora operacyjnego EWL Group.

Prezentacja najnowszego raportu EWL „Migracja 2.0. Polska w globalnej walce o talenty z Azji i Ameryki Łacińskiej”

W poniedziałek, 13 maja, w Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie odbyła się prezentacja wyników pierwszego w Polsce raportu na temat sytuacji pracowników spoza Europy „Migracja 2.0. Polska w globalnej walce o talenty z Azji i Ameryki Łacińskiej”, przeprowadzonego przez EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Z raportu wynika, że ostatnie pięć lat przyniosło pięciokrotny wzrost wydawanych zezwoleń na pracę w Polsce dla cudzoziemców z krajów Azji oraz Ameryki Łacińskiej. Imigranci z tych regionów, mimo barier językowych oraz długotrwałego procesu zatrudnienia, wykazują dużą chęć pracy w Polsce, są zadowoleni z zatrudnienia oraz planują zatrzymać się w naszym kraju na dłużej. Wśród wyzwań respondenci najczęściej wymieniają barierę językową i długi proces zatrudnienia.

W obliczu niskiego bezrobocia i rekordowego poziomu zatrudnienia, a także słabnącej dynamiki przyjazdów migrantów ekonomicznych z Ukrainy oraz odpływu obywateli Ukrainy na Zachód, Polska staje przed koniecznością poszukiwania rąk do pracy z nowych kierunków. Alternatywą jest ryzyko utraty przewagi konkurencyjnej na rzecz innych krajów, które również poszukują pracowników. Stawką jest przyszłość polskiej gospodarki i utrzymanie jej potencjału rozwojowego

– podkreślił podczas prezentacji wyników badania Andrzej Korkus, prezes EWL Group.  

Badanie pokazało, że praca stanowi główny czynnik integracyjny dla obywateli krajów azjatyckich i latynoamerykańskich w Polsce. Zatrudnienie odgrywa wśród nowo przybyłych imigrantów kluczową rolę, ponieważ nie tylko zapewnia bezpieczeństwo i stabilność finansową, ale także stwarza możliwości do codziennych interakcji z Polakami, co sprzyja lepszemu zrozumieniu lokalnych zwyczajów i opanowaniu języka. Powyższe, w połączeniu z innymi czynnikami, takimi jak wsparcie ze strony współpracowników i pracodawców, może znacząco wpłynąć na poczucie przynależności i akceptacji w nowym kraju. Jednak warto zauważyć, że prawie co dziesiąty respondent nadal nie czuje się zintegrowany, co może wskazywać na bariery kulturowe, językowe lub społeczne, które mogą utrudniać ten proces.

– Pracodawcy, z którymi współpracujemy, podkreślają, że pracownicy z Ameryki Łacińskiej – Kolumbijczycy wykazują największą chęć integracji w Polsce: chętnie interesują się życiem wspólnoty, w której mieszkają, chodzą na nabożeństwa i imprezy kulturalne. Z kolei pracownicy z Azji, przede wszystkim z Indonezji i Filipin, lepiej mówią po angielsku, co pozwala na szybszą aklimatyzację w nowym środowisku –

– dodał Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL Group.

Autorzy badania stwierdzili, że niemal połowa imigrantów z Azji i Ameryki Łacińskiej (47%) wyraża chęć pozostania w Polsce na okres dłuższy niż dwa lata, co stanowi także sygnał ich gotowości do długoterminowego pobytu na polskim rynku pracy.

Pracownicy spoza Europy deklarują, że planują przepracować średnio dwa lata w obecnym miejscu zatrudnienia w Polsce. Główne powody, które mogłyby skłonić ich do wcześniejszego odejścia, to przede wszystkim atrakcyjniejsza oferta pracy także w Polsce (56%). Do porównania – lepszą ofertę pracy w innym kraju wybrało ponad dwukrotnie mniej respondentów (26%). Potwierdza to fakt, że większość imigrantów z Azji i Ameryki Łacińskiej postrzega Polskę jako główny cel emigracji ekonomicznej

– stwierdził Marcin Kołodziejczyk, dyrektor rekrutacji międzynarodowych EWL Group.

Zgodnie z wynikami badania jednym z głównych problemów związanych z pobytem i zatrudnieniem pracowników spoza Europy w Polsce jest bariera językowa. Według badania połowa ankietowanych (52%), deklaruje, iż potrafi porozumieć się w miejscu pracy w języku polskim, a 43% aktywnie stara się uczyć tego języka, to jednak bariera językowa pozostaje głównym wyzwaniem i obawą dla niemal połowy (46%)
imigrantów ekonomicznych z Azji i Ameryki Łacińskiej.

Fakt ten wskazuje na potrzebę zwiększenia oferty i dostępności kursów językowych, także przez pracodawców. W konsekwencji znajomość języka lokalnego nie tylko ułatwia imigrantom codzienne funkcjonowanie, ale także sprzyja większemu przywiązaniu do kraju, w którym przebywają, co może prowadzić do długoterminowych decyzji o pozostaniu w Polsce

– skomentował prof. Mariusz Kowalski ze Studium Europy Wschodniej
Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie sondażowe „Migracja 2.0. Polska w globalnej walce o talenty z Azji i Ameryki Łacińskiej” zostało przeprowadzone w dniach 25 marca – 8 kwietnia 2024 roku przez EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniu wzięło udział łącznie 450 przebywających w Polsce cudzoziemców z Azji i Ameryki Łacińskiej. 

Raport EWL: „Migracja 2.0. Polska w globalnej walce o talenty z Azji i Ameryki Łacińskiej”

Pierwszy w Polsce raport na temat sytuacji pracowników spoza Europy został opracowany na podstawie analizy wyników badania sondażowego „Polska w globalnej walce o talenty z Azji i Ameryki Łacińskiej”, które zostało przeprowadzone w dniach 25 marca – 8 kwietnia 2024 roku przez EWL Group, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Ostatnie pięć lat przyniosło wyraźną zmianę w liczbie wydawanych zezwoleń na pracę w Polsce dla cudzoziemców z krajów Azji oraz Ameryki Łacińskiej. W 2019 roku obywatelom z obu tych regionów wydano niemal 55 tys. zezwoleń. Jednak w 2023 roku było to już ponad 275 tys., co oznacza pięciokrotny wzrost.

W badaniu wzięło udział łącznie 450 imigrantów z krajów Azji oraz Ameryki Łacińskiej, którzy są zatrudnieni w Polsce. Raport pozwoli odpowiedzieć na następujące pytania:   

  • Co miało największy wpływ na wybór Polski jako kraju emigracji?
  • Jak długo zamierzają pozostać w Polsce?
  • W jakich branżach i na jakich stanowiskach pracują?
  • Ile średnio zarabiają w Polsce, a ile wysyłają do kraju rodzinnego?
  • Jak długo trwał proces zatrudnienia w Polsce oraz ile kosztował?
  • W jaki sposób szukają zatrudnienia w naszym kraju?
  • W jakim języku komunikują się w miejscu pracy?
  • Na jak długo są gotowi związać się z obecnym pracodawcą?
  • Czy są skłonni polecić Polskę jako kraj do emigracji zarobkowej?
  • W jaki sposób imigranci z Azji i Ameryki Łacińskiej integrują się w Polsce?
  • Z jakimi wyzwaniami borykają się w naszym kraju?

Wypełnij formularz i pobierz bezpłatnie pełny raport

Prezentacja wyników badania EWL na temat sytuacji imigrantów z Azji i Ameryki Łacińskiej na polskim rynku pracy

EWL Group, Fundacja EWL
oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego 

serdecznie zapraszają  
na prezentację najnowszego raportu z badania sondażowego

Migracja 2.0.
Polska w globalnej walce o talenty z Azji i Ameryki Łacińskiej

13 maja 2024 roku (poniedziałek), godz. 10:00
Centrum Prasowe PAP

(ul. Bracka 6/8 Warszawa)

Pierwszy w Polsce raport na temat sytuacji pracowników spoza Europy został opracowany na podstawie analizy wyników badania sondażowego „Polska w globalnej walce o talenty z Azji i Ameryki Łacińskiej”, które zostało przeprowadzone w dniach 25 marca – 8 kwietnia 2024 roku przez EWL Group, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniu wzięło udział łącznie 450 imigrantów z krajów Azji oraz Ameryki Łacińskiej, którzy są zatrudnieni w Polsce.

Ostatnie pięć lat przyniosło wyraźną zmianę w liczbie wydawanych zezwoleń na pracę w Polsce dla cudzoziemców z krajów Azji oraz Ameryki Łacińskiej. W 2019 roku obywatelom z obu tych regionów wydano niemal 55 tys. zezwoleń. Jednak w 2023 roku było to już ponad 275 tys., co oznacza pięciokrotny wzrost.

Raport z badania sondażowego pozwoli odpowiedzieć na bardzo istotne pytania dotyczące sytuacji obywateli krajów Azji i Ameryki Łacińskiej na polskim rynku pracy, m.in.:

  • Co miało największy wpływ na wybór Polski jako kraju emigracji?
  • Jak długo zamierzają pozostać w Polsce?
  • W jakich branżach i na jakich stanowiskach pracują?
  • Ile średnio zarabiają w Polsce, a ile wysyłają do kraju rodzinnego?
  • Jak długo trwał proces zatrudnienia w Polsce oraz ile kosztował?
  • W jaki sposób szukają zatrudnienia w naszym kraju?
  • W jakim języku komunikują się w miejscu pracy?
  • Na jak długo są gotowi związać się z obecnym pracodawcą?
  • Czy są skłonni polecić Polskę jako kraj do emigracji zarobkowej?
  • W jaki sposób imigranci z Azji i Ameryki Łacińskiej integrują się w Polsce?
  • Z jakimi wyzwaniami borykają się w naszym kraju?

Wyniki badania skomentują eksperci EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu, zarówno w formie stacjonarnej, jaki i online, jest obowiązkowe wypełnienie FORMULARZA oraz potwierdzenie akredytacji przez organizatora.

Więcej informacji udzieli Anatoliy Zymnin, rzecznik prasowy EWL Group   
(e-mail: [email protected]; tel. 535 888 815) 

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (30 kwietnia – 6 maja)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 30 kwietnia – 6 maja 2024 roku 


Eurostat: Polska z najniższą stopą bezrobocia w UE 

Stopa bezrobocia w marcu, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła w Polsce 2,9%. Jest to najniższy wynik w Unii Europejskiej – poinformował 3 maja portal PolskieRadio24.pl, powołując się na najnowsze dane Eurostatu. 

Stopę bezrobocia na poziomie 2,9% w marcu oprócz Polski odnotowały jeszcze Czechy. Wskaźnik dla całej UE w marcu 2024 roku wyniósł 6% w porównaniu z 6,1% miesiąc wcześniej. Eurostat szacuje, że w marcu 2024 roku bezrobotnych było w UE 13,258 mln osób, z czego 11,087 mln w strefie euro. 

Dane te oznaczają, że w porównaniu z lutym 2024 roku bezrobocie spadło o 74 tys. w UE i o 94 tys. w strefie euro. W porównaniu z marcem 2023 roku bezrobocie w UE wzrosło o 175 tys., a w strefie euro spadło o 51 tys. 


GUS: Polska gospodarka odnotowała ponad 15 mln zatrudnionych 

Jesienią ubiegłego roku liczba pracujących w gospodarce narodowej przekraczała 15 mln – poinformował 30 kwietnia portal Interia.pl, powołując się na najnowsze dane GUS. 

Zgodnie z analizami Głównego Urzędu Statystycznego na koniec listopada 2023 roku w gospodarce narodowej było 15166,5 tys. pracujących. Średnia wieku wyniosła 42,6 lat, zaś mediana 42 lata. Wskaźniki te były podobne dla kobiet i mężczyzn  

Wśród ogółu pracujących w gospodarce narodowej większą część stanowili mężczyźni. W końcu listopada 2023 roku ich udział wyniósł 52,9%, jednak struktura płci jest zróżnicowana ze względu na ich miejsca zamieszkania. Przewaga kobiet wśród pracujących występowała głównie w największych miastach Polski i gminach je otaczających. Im dalej od nich, tym ich udział był relatywnie mniejszy. 

Najwięcej (prawie 2,8 mln) pracujących w gospodarce narodowej skupionych było w przetwórstwie przemysłowym (18,4% ogółu pracujących). Druga pod względem liczby pracujących sekcja – “Handel; naprawa pojazdów samochodowych” skupiała 14,7% ogółu pracujących. 


Niemcy: Na koniec 2023 roku ponad 419 tys. obcokrajowców posiadało zezwolenie na pracę 

Liczba cudzoziemców posiadających zezwolenia na pobyt czasowy w celu zatrudnienia w Niemczech była na koniec 2023 roku najwyższa w historii – podał 3 maja portal SchengenVisaInfo.com. 

Zgodnie z danymi niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego, na koniec 2023 roku w kraju odnotowanych było ponad 419 tys. cudzoziemców posiadających zezwolenie na pracę. Liczba ta stanowi gwałtowny wzrost w porównaniu z 2007 rokiem, kiedy to tylko ponad 76 tys. cudzoziemców było uprawnionych do prac w Niemczech. Analitycy urzędu twierdzą, że liczba migrantów zarobkowych przybywających do Niemiec z krajów spoza UE w celu podjęcia pracy stale rośnie od 2010 roku. 

Jak pokazują dane, pod koniec 2023 roku łącznie ponad 113 tys. cudzoziemców było posiadaczami niebieskiej karty UE w Niemczech. Dokument ten jest wydawany wysoko wykwalifikowanym pracownikom zagranicznym oraz uprawnia do pobytu w UE w celu podjęcia zatrudnienia.