„EWL stawia na digitalizację”. Nasz ekspert gościem webinaru Microsoft i Supremo 

W EWL postawiliśmy na bardzo szeroką digitalizację. Obejmuje to całą firmę, każdy dział. Wykorzystujemy technologie, dzięki którym jesteśmy w stanie szybko zareagować na potrzeby biznesu – mówił Maciej Rzonca, Head of IT Operations w EWL, podczas webinaru „Jak przygotować firmę do skutecznego wdrożenia M365?”, zorganizowanego przez partnera firmy Microsoft – Supremo.  
 
Ekspert EWL, w trakcie spotkania prowadzonego przez Kamil Salamon, podzielił się doświadczeniem z zakresu wdrażanych rozwiązań i technologii w projektach Platformy Migracyjnej EWL. 

Przygotowanie firmy do skutecznego wdrożenia Microsoft 365

 
“Za pomocą narzędzi Microsoft jesteśmy w stanie skutecznie reagować na potrzeby biznesu (sprzedaży, operacji etc.), a także efektywnie budować nasz digital workplace – tu nie mamy już ograniczeń. (…) Nowoczesne narzędzia dają nam możliwość korzystania ze wszystkich benefitów pracy hybrydowej”

– powiedział ekspert EWL. 

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (21 – 27 marca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 21 – 27 marca 2023 roku      


Rząd planuje ułatwić otrzymywanie wiz pracownikom z 40 wybranych branż 

Rząd chce, by osoby wykonujące pracę w blisko 40 zawodach mogły otrzymać wizę uprawniającą do pracy poza kolejnością. Stosowny projekt Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest obecnie na etapie konsultacji i uzgodnień – poinformował 24 marca portal Dziennik Gazeta Prawna. 

Proponowane zawody, których przedstawiciele będą mogli ubiegać się o wizę poza kolejnością, to m.in.: lekarze specjaliści, pielęgniarki, asystenci i opiekunowie osób niepełnosprawnych. Kolejną grupą są analitycy systemów komputerowych, programiści aplikacji, projektanci i administratorzy baz danych i specjaliści ds. sieci komputerowych. Podobne ułatwienie miałoby również dotyczyć inżynierów do spraw przemysłu i produkcji, techników budownictwa, elektryków, murarzy, ślusarzy oraz kierowców.  

W projekcie zaproponowano również rodzaje działalności, których miałyby dotyczyć ułatwienia. Jest to między innymi rolnictwo, działalność związana z zakwaterowaniem usługami gastronomicznymi, działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność usługowa w zakresie informacji. 


Korzyści Polski z jednolitego rynku UE

PKB Unii Europejskiej jest nawet o 9% wyższe dzięki wprowadzeniu swobody przepływu ludzi, dóbr, usług i kapitału. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego obliczyli, ile na wstąpieniu do Unii zyskała polska gospodarka – podał 23 marca portal 300Gospodarka, powołując się na komunikat Komisji Europejskiej z okazji 30-lecia jednolitego rynku. 

Z szacunków PIE wynika, że Polska, przystępując do Unii Europejskiej w 2004 roku, uzyskała UE jeszcze większe korzyści. Według danych PIE polskie PKB per capita wg PPP jest o 31,1% wyższe niż w przypadku, gdybyśmy w 2004 roku nie weszli do UE. Podobne wyniki przedstawiono w opracowaniu z 2019 roku. Wtedy oceniono, że PKB Polski dzięki członkostwu w UE jest wyższe o 22-53%.  

Według ekspertów, obecnie jednym z największych wyzwań jest likwidacja barier na jednolitym rynku w sektorze usług, który odpowiada za około 70% unijnego PKB i 73% całkowitego zatrudnienia. Zgodnie z szacunkami usunięcie barier na poziomie państw członkowskich dla jednolitego rynku towarów i usług może dodać unijnej gospodarce korzyści sięgające 713 mld euro do końca 2029 roku. Komisja Europejska wskazuje również, że najbardziej perspektywiczne branże to: handel detaliczny, budownictwo, turystyka, usługi biznesowe i sektor odnawialnych źródeł energii.


Kanada wydłuża uproszczone wydawanie wiz dla uchodźców z Ukrainy 

Kanada przedłużyła program wydawania Ukraińcom wiz umożliwiających legalny pobyt przez trzy lata i uzyskanie pozwolenia na pracę – podał 23 marca portal Dziennik Gazeta Prawna.  

Kanadyjski minister imigracji Sean Fraser poinformował, że rozpoczęty rok temu program, który miał trwać do końca marca br., został przedłużony. Rozpatrzenie wniosku wizowego będzie bezpłatne do 15 lipca 2023 roku. Uchodźcy otrzymujący wizę w ramach programu CUAET, którzy przylecą dla Kanady do końca marca 2024 roku będą nadal uprawnieni do otrzymania federalnego wsparcia.  

Przypomnijmy, że od 17 marca 2022 roku Ukraińcy i członkowie ich rodzin, niezależnie od narodowości, mogą uzyskać zgodę na pobyt czasowy w Kanadzie przez trzy lata. Według danych rządowych, w ciągu roku po uruchomieniu specjalnego trybu wydawania wiz, otrzymało je ponad 616,4 tys. osób. Jednak do Kanady przyleciało ok. 190 tys. 

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (14 – 20 marca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 14 – 20 marca 2023 roku      


ZUS: Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców

Liczba ubezpieczonych cudzoziemców na koniec lutego 2023 roku wyniosła 1,063 mln wobec 1,057 mln na koniec stycznia 2023 roku – poinformował 13 marca portal Interia.pl, powołując się na najnowsze dane ZUS.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ZUS, największą grupę wśród zgłoszonych do ubezpieczeń obcokrajowców stanowili obywatele Ukrainy. Na koniec lutego 2023 roku liczba zarejestrowanych w ZUS osób z obywatelstwem ukraińskim wyniosła 738,6 tys. wobec 737,7 tys. na koniec stycznia.

Z danych ZUS wynika również, że w Polsce przybywa pracowników z Azji, m.in. z Bangladeszu, Azerbejdżanu czy Indonezji. Liczba Hindusów w rejestrach ZUS przekroczyła 15 tys.


GUS: Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o średnim wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw. W lutym 2023 roku wyniosło ono 7065,56 zł brutto i wzrosło 13,6% rok do roku – podał 20 marca portal Money.pl, powołując się na najnowsze dane GUS.

Zgodnie z danymi GUS w lutym 2023 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2022 roku było wyższe o 0,8% i wyniosło 6526,3 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się minimalnie – o 0,1%.

Ekonomiści podkreślają jednak, że wynagrodzenia Polaków rosną obecnie dużo wolniej od inflacji. Według GUS wzrost cen towarów i usług w lutym 2023 roku sięgnął 18,4% rok do roku, podczas gdy w styczniu było to 16,6%.


Ponad 200 tys. mniej cudzoziemców w polskiej branży budowlanej

W 2022 roku liczba cudzoziemców na polskich budowach zmalała z około 480 tys. w 2021 roku do około 275 tys. w 2022 roku, co oznacza spadek o blisko 43% – poinformował 14 marca portal wnp.pl.

Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, powołując się na dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zauważa, że spadek liczby pracujących cudzoziemców w polskim sektorze budownictwa wynika głównie z hamowania rodzimego budownictwa i mniejszego zapotrzebowania na pracowników ogółem.

Jak dodaje, w 2022 roku liczba pracowników z Ukrainy na polskich budowach spadła o 66%, ale wzrosła z kolei o ok. 37% liczba pracowników z innych państw. O ok. 77% zwiększyła się liczba pracowników z Białorusi (do ok. 54 tys.), a o ponad 20% z Gruzji (do ok. 35 tys.).

Pasek wynagrodzenia – co to jest i czego można się z niego dowiedzieć?

Pasek wynagrodzenia to dokument, którego zadaniem jest wskazanie wszystkich składników pensji pracownika oraz potrąceń i dodatków. Dokument może być wystawiany w formie papierowej lub elektronicznej. Jakie informacje się na nim znajdują i kiedy pracodawca ma obowiązek go sporządzać?

Spis treści:

Sposób obliczania pensji nie zawsze jest oczywisty. Aby uniknąć pytań i wątpliwości ze strony pracowników, co do wysokości wypłaty, warto wprowadzić pasek wynagrodzenia. Dokument wyszczególnia wszystkie składowe pensji pracownika oraz zawiera informacje na temat składek płaconych do ZUS-u.

Pasek wynagrodzenia – co to jest?

Pasek wypłaty stanowi indywidualny wyciąg z listy płac, zawierający informacje o składowych miesięcznej wypłaty pracownika. Wiele firm wykorzystuje go, aby przedstawić,  w jaki sposób oblicza wypłatę oraz ułatwić komunikację między pracownikami i działem kadr. Dzięki temu pracodawca nie musi każdorazowo odpowiadać na pytania dotyczące wypłaty, a pracownicy mogą w szybki i transparentny sposób  sprawdzić, w jaki sposób zostało obliczone ich wynagrodzenie.

Jest to szczególnie przydatne w przypadkach, gdy obliczanie miesięcznej pensji jest dość skomplikowane. Dzieje się tak m.in. gdy do wynagrodzenia zasadniczego dochodzą dodatki obligatoryjne lub fakultatywne.

W pierwszej grupie znajduje się dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, dyżur poza godzinami pracy, nadgodziny lub pracę w sobotę, niedzielę lub święta.

Wśród dodatków fakultatywnych mogą znaleźć się dodatki funkcyjne, stażowe, zmianowe, za szczególne umiejętności lub pracę w szkodliwych warunkach. Na ostateczną wysokość wynagrodzenia mają także wpływ premie uznaniowe lub przyznawane przez pracodawców nagrody.

Liczne elementy wynagrodzenia mogą budzić u podwładnych wątpliwości dotyczące tego, czy pensja faktycznie została naliczona we właściwy sposób.

Dodatkowo wysokość wynagrodzenia wypłacana w wartości netto znacznie różni się od kwoty brutto, która najczęściej widnieje na umowie. Aby rozwiać potencjalne wątpliwości pracowników, pracodawca może wprowadzić pasek wypłaty.

Co zawiera pasek wynagrodzenia i jak go czytać?

Pasek wynagrodzenia dla pracownika zawiera szereg pozycji, które odzwierciedlają sposób kalkulacji jego pensji netto. Na jej wysokość wpływają m.in. zastosowane ulgi, sposób rozliczania, wymiar etatu oraz preferencje podatkowe. Jak czytać pasek płacowy i jakie informacje powinny się w nim znaleźć?

Pasek wynagrodzenia – co zawiera?

Na każdym pasku wynagrodzenia powinny znaleźć się dane firmy (NIP, REGON), dane prawnika oraz data sporządzenia dokumentu i okres, za który przysługuje wypłata. Pasek wypłaty zawiera także składniki wynagrodzenia, wśród których znajdują się m.in.:

  • wynagrodzenie zasadnicze;
  • premia regulaminowa;
  • premia uznaniowa;
  • prowizja;
  • dodatki za pracę w nocy;
  • dodatki za pracę w niedzielę i święta;
  • dodatki za nadgodziny.

Dodatkowo dokument zawiera informacje na temat:

  • zaliczki na podatek dochodowy;
  • składek na ubezpieczenia społeczne;
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne;
  • wpłat na PPK;

Najważniejszą informacją w opisie paska wynagrodzenia jest kwota netto miesięcznej pensji, którą pracownik może porównać z wysokością wynagrodzenia, które otrzymał na swój rachunek bankowy oraz skontrolować czy kwota zgadza się ze wskazanymi w dokumencie  naliczeniami i potrąceniami. Należy przy tym pamiętać, że nie ma standardowego schematu dokumentu.

W zależności od specyfiki pracy i rodzaju umowy może on zawierać różne elementy, które uwzględnia się przy naliczaniu wynagrodzenia. Przyjmuje się jednak, że powinny znaleźć się na nim wszystkie zmienne, które wpływają na ostateczną wysokość pensji.

Pasek płacowy – czy pracodawca ma obowiązek go sporządzać?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wystawianie paska płacowego nie jest obligatoryjne. Istnieją jednak sytuacje, kiedy pracodawca musi wydać go pracownikom.

Dzieje się tak, jeśli ta kwestia została uregulowana przez wewnątrzzakładowe przepisy jak np. układ zbiorowy lub regulamin pracy. Jeśli w przedsiębiorstwie nie wydaje się paska, każdy pracownik ma prawo poprosić o udostępnienie mu do wglądu dokumentów, które stanowią podstawę do naliczenia jego wynagrodzenia.

Elektroniczne paski płacowe

Coraz więcej pracodawców wykorzystuje w komunikacji z pracownikami elektroniczne paski płacowe. Brak konieczności druku sprawia, że dystrybucja pasków jest prostsza, szybsza i bardziej ekologiczna.

Oznacza to wygodę zarówno dla działu kadr, jak i pracowników, którzy preferują właśnie tę formę otrzymywania informacji o miesięcznym wynagrodzeniu i jego składowych. Jednocześnie sam dokument jest lepiej chroniony przed dostępem osób trzecich.

Standardem jest stosowanie takich zabezpieczeń jak szyfrowanie danych i certyfikaty bezpieczeństwa. Wśród najważniejszych korzyści paska z wynagrodzeniem w formie elektronicznej znajdują się m.in.:

  • bezpieczeństwo – szyfrowanie, wykorzystanie elektronicznego podpisu i wyeliminowanie pośredników minimalizuje ryzyko upublicznienia wrażliwych danych,
  • komfort –  elektroniczny pasek z wynagrodzeniem to nowoczesne rozwiązanie, które oznacza większą wygodę i szybszą komunikację między pracownikami i pracodawcą,
  • szybkość – dystrybucja paska wynagrodzeń online jest szybka i łatwa w obsłudze. Wystarczy jedno kliknięcie, aby wysłać dokument do pracownika. Procesy są coraz częściej automatyzowane,
  • dostęp – dokumenty są archiwizowane, dzięki czemu pracownik ma do nich dostęp w każdej chwili, na przykład poprzez platformę kadrowo-płacową,
  • koszty – stosowanie pasków wynagrodzeń online pozwala zredukować koszty związane z tradycyjnym wydrukiem. Elektroniczne dokumenty są także bardziej ekologiczne.

Z tych korzyści doskonale zdajemy sobie sprawę w EWL Group, dlatego wszystkim naszym pracownikom, zarówno wewnętrznym, jak i w projektach, dostarczamy pasek wynagrodzenia w formie online.

Jasny zapis i stały dostęp do dokumentu z opisem składników wynagrodzenia zwiększa transparentność i poprawia komunikację, dzięki czemu współpraca dla obu stron układa się jeszcze lepiej.

Potrzebujesz wsparcia w rekrutacji pracowników? Skontaktuj się z nami.

Outsourcing procesów rekrutacyjnych z agencją EWL Group

Potrzebujesz pomocy w zatrudnianiu pracowników?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się

Prezentacja raportu EWL „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” we Lwowie 

W poniedziałek, 13 marca na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki odbyła się prezentacja raportu z badań socjologicznych „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” przeprowadzonych przez Platformę Migracyjną EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 
 
Wyniki badania sondażowego na konferencji z udziałem badaczy migracji, profesorów, mediów zagranicznych oraz przedstawicieli instytucji, m.in. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Państwowej Migracyjnej Służby Ukrainy we Lwowie, zaprezentowali eksperci Platformy Migracyjnej EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytet Warszawski: Marcin Kołodziejczyk, Dyrektor Rekrutacji Międzynarodowych, Margarita Sytnik, Rzeczniczka Prasowa EWL, Jan Malicki, Dyrektor Studium Europy Wschodniej UW.    

„Ukraińcy są bardzo aktywni społecznie. To nowy typ uchodźców.”

– powiedział Jan Malicki podczas prezentacji raportu.  

Kluczowe wnioski z raportu EWL zostały opublikowane na pierwszej stronie ukraińskiej agencji informacyjnej.

„27% ukraińskich uchodźców w Polsce znalazło pracę w ciągu pierwszego miesiąca pobytu w Polsce. 34% poszukiwało pracy przez okres od jednego do trzech miesięcy. Obecnie bezrobotnych jest tylko 18% Ukraińców. Świadczą o tym wyniki badań Studium Europy Wschodniej UW, Platformy Migracyjnej EWL oraz Fundacji Wsparcia Migrantów Na Rynku Pracy EWL”

– czytamy na galinfo.com.ua. 

Badanie sondażowe „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” zostało przeprowadzone na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w dniach 10-16 lutego 2023 roku przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W 34 miejscowościach Polski przebadanych zostało łącznie 400 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku w związku z wybuchem wojny w Ukrainie.

Zdjęcia: Centrum Prasowe Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (7 – 13 marca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 7 – 13 marca 2023 roku      


Ukraińcy dobrze odnajdują się na polskim rynku pracy 

Szacuje się, że w Polsce przebywa obecnie 1-1,5 mln wojennych uchodźców. Zatrudnienie na uproszczonych zasadach podjęło 82% dorosłych uchodźców z Ukrainy – podał 12 marca portal PulsHR.pl, powołując się na najnowszy raport Platformy Migracyjnej EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w raporcie „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce”, niemal 1/4 respondentów (27% od liczby zatrudnionych) znalazła pracę w ciągu pierwszego miesiąca pobytu w naszym kraju, a 34% ankietowanych (41% od liczby zatrudnionych) w okresie od 1 do 3 miesięcy po przyjeździe do Polski. Są i tacy (5%), którzy podjęli pracę już w pierwszym tygodniu po przyjeździe czy też w ciągu 1-4 tygodni (17%). 

Obywatele Ukrainy coraz chętniej decydują się na założenie w Polsce działalności gospodarczej. W naszym kraju systematycznie rośnie liczba obcokrajowców, którzy zdecydowali się założyć firmę i płacą składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

– Obecnie ponad jedna trzecia osób, które podjęły prowadzenie działalności na własny rachunek, deklaruje obywatelstwo ukraińskie. Na przełomie stycznia i lutego 2023 roku na taki ruch zdecydowało się aż 11 155 Ukraińców – podkreślił Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego. 


Polski sektor TSL odporny na kryzys gospodarczy 

Firmy transportu drogowego uniknęły niemal pewnego załamania na rynku kierowców spoza UE, a nawet zakończyły 2022 rok z dodatnim bilansem stanowisk – poinformował 8 marca portal Infor.pl 

Pomimo zapowiadanego przynajmniej od połowy ubiegłego roku spowolnienia w światowej, europejskiej i polskiej gospodarce, polski sektor TSL osiągnął znaczącą odporność na kryzysy. Udało się uniknąć odpływu kierowców, zwłaszcza tych z Ukrainy. Według danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w 2022 roku zwiększyła się zarówno liczba świadectw kierowców ważnych w obrocie prawnym na koniec 2022 r., jak i liczba nowych dokumentów wydanych w ciągu roku obywatelom państw spoza Unii Europejskiej, kolejno o 21,14% oraz 18,6% względem 2021 roku. 

Źródło: Infor.pl

 


Około 1,1 miliona uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w krajach UE  

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował, że około 1,1 miliona uchodźców z Ukrainy mogło znaleźć pracę w krajach UE – podał 13 marca portal Ukrinform. 

Wiceprzewodniczący podkreślił, że status ochrony tymczasowej zapewnia bezpośredni i bezwarunkowy dostęp do rynku pracy. Pozwala to uchodźcom rozpocząć pracę niemal natychmiast.  Obecnie w UE zatrudnionych jest 1,1 mln przesiedleńców z Ukrainy. Według Schinas w UE przebywają obecnie ponad 4 miliony osób wewnętrznie przesiedlonych z Ukrainy, z czego jedna piąta to dzieci. 

Renata Ostrowska dla PulsHR.pl: Chcemy przełamywać pewne stereotypy na temat cudzoziemców

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby przejść cały proces rekrutacji cudzoziemca samodzielnie, muszą liczyć się nie tylko z poświęceniem dużo większej ilości czasu na te same czynności, ale też z dużym ryzykiem wystąpienia niedociągnięć i błędów – mówi Renata Ostrowska, dyrektor ds. rozwoju w Platformie Migracyjnej EWL w rozmowie z portalem PulsHR.

Jesteście jedną z największych agencji rekrutujących cudzoziemców do pracy w Polsce. Każdego miesiąca przeprowadzacie po kilka tysięcy rekrutacji. Działanie na taką skalę niesie ze sobą pewne ryzyka. Jakie?

Rekrutacja, która w małej skali wydaje się łatwa do przeprowadzenia, przy większej liczbie pracowników rzeczywiście jest wyzwaniem. To dużo bardziej skomplikowany proces. Obecnie zatrudniamy 15 tys. pracowników tymczasowych zarówno w Polsce, jak i w Europie. Więc proszę sobie wyobrazić, jak duże i sprawne musimy mieć zespoły rekrutacyjne, by udało się jednocześnie obsłużyć pracowników, którzy już są w Polsce, planują do nas przyjechać i tych, którzy rotują. Ryzyka, o które pani pyta, nie różnią się niczym od wyzwań, przed jakimi stoją organizacje, które prężnie się rozwijają.

Natomiast jeśli chodzi o klientów, to współpraca z firmą taka jak nasza gwarantuje bezpieczeństwo. Mamy rozeznanie na rynku. Współpraca z wieloma klientami daje know-how, dzięki któremu pozyskani pracownicy będą efektywni i będą spełniać wymagania danej branży. Wszystkie procesy związane z legalizacją pracy, zatrudnieniem, rotacją mamy doskonale przećwiczone. Co więcej, działamy w wielu branżach i oferujemy różne modele zatrudniania pracowników, co czyni z nas jeszcze lepszego partnera biznesowego, potrafiącego sprostać różnym oczekiwaniom.

Jak przebiega współpraca z firmami? One do was przychodzą i zapewne określają termin, do którego macie znaleźć wyznaczoną liczbę pracowników. Czy ten określony czas stanowi dla was wyzwanie?

Z pewnością to czas stanowi jedno z głównych wyzwań. Drugim jest sezonowość. Ale zacznijmy od tego pierwszego.

Głównie poszukujemy pracowników wśród obcokrajowców, choć ostatnio rozbudowaliśmy portfolio także o polskich pracowników z rynku lokalnego. Nasi klienci podczas rozmów otrzymują od nas informacje, że pojawienie się pracowników z zagranicy w ich fabrykach czy sadach nie nastąpi z dnia na dzień. Do ich zrekrutowania, przygotowania do podjęcia legalnej pracy potrzeba czasu.

Ile?

Na załatwienie wszystkich formalności związanych z zatrudnieniem pracowników w oparciu o uproszczoną procedurę, tzw. oświadczeniową, potrzebujemy maksymalnie 7 dni. Na realizację procedur związanych z zatrudnieniem pracowników z dalszych, nieobjętych tą procedurą krajów, np. Indii, Bangladeszu czy Uzbekistanu, potrzeba jeszcze więcej czasu, nawet do 1,5 roku.

Klienci to rozumieją?

Są tego świadomi. Myślę, że w tej kwestii swoje zrobiły też zmiany na rynku, które wymusiły na pracodawcach dostosowanie się do nowej rzeczywistości w kontekście pozyskiwania kadr. Z jednej strony rynek pracy jest cały czas chłonny i wykorzysta każdą liczbę pracowników, z drugiej zaś pracodawcy dzięki temu zdążyli się zorientować, że jeśli chodzi o rekrutację, to niestety ekspresowe rozwiązania nie wchodzą w grę. Konieczny jest czas i cierpliwość.

Co z tą sezonowością?

Jeśli chodzi o sezonowość, to zapewnienie wymaganej, dużej liczby pracowników na krótki czas bez agencji w ogóle nie jest możliwe. Na lokalnym rynku trudniej znaleźć 300-400 osób, które chciałyby dorobić sobie przez 2-3 miesiące. W takim przypadku optymalnym rozwiązaniem jest zatrudnienie cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do naszego kraju zazwyczaj na maksymalny okres, na jaki zezwala im prawo. Najczęściej jest to sześć miesięcy. Dzięki współpracy z agencją mają oni zapewnioną pracę na cały ten okres. Jeżeli w jednej firmie skończy się zapotrzebowanie, to od razu zapewniamy im kolejne miejsce pracy.

Co w sytuacji, gdy się nie uda pozyskać tylu pracowników i w takim czasie, jakim chce firma?

Dzięki odpowiednim mechanizmom, szerokiej bazie partnerów rekrutacyjnych w całej Europie i doświadczeniu, jesteśmy w stanie wykluczyć sytuacje, w których nie udaje nam się pozyskać wymaganej liczby pracowników. Ważna jest również komunikacja z klientem. Nie obiecujemy im przysłowiowych gruszek na wierzbie. Znamy rynek, podchodzimy do wszystkiego racjonalnie, co owocuje zadowoleniem naszych klientów.

A wybuch wojny w Ukrainie?

Rzeczywiście to była sytuacja nadzwyczajna, ale dotknęła wszystkich w branży w taki sam sposób. Możemy z dumą powiedzieć, że po pierwszym szoku udało się jednak przejść do porządku dziennego i zacząć łączyć pomaganie uchodźcom z normalną pracą i zaspokajaniem potrzeb naszych klientów. Pracownicy cały czas byli potrzebni, zwłaszcza że wojna wybuchła w lutym, czyli niedługo przed startem sezonu wiosennego.

Wojna sprawiła, że zarówno pracodawcy, jak i my zmuszeni byliśmy dostosować się do nowej rzeczywistości w kwestii rekrutacji. Kiedy przychodzi do nas klient i mówi, że potrzebuje do pracy 100 mężczyzn, to wiemy, że na ten moment jest to niemożliwe. Deficyt mężczyzn odczuwalny był jeszcze przed wojną, ale po jej wybuchu jego skala jest jeszcze większa.

Jednak i z tym problemem biznes musiał sobie jakoś poradzić. Odpowiedzią na ten deficyt było dostosowanie stanowisk pracy, tak by spełniały one wymogi BHP w kontekście pracy kobiet. Oczywiście nie było to możliwe wszędzie, jednak polscy przedsiębiorcy pokazali, że są naprawdę kreatywni i potrafią dostosować się do nowych warunków.

Cudzoziemcy przyjeżdżają do Polski, żeby zarobić więcej niż w swoim kraju. Wynagrodzenie jest dla nich głównym motywatorem do pracy w Polsce. Jak agencje pracy mogą działać na tej płaszczyźnie?

Przedsiębiorcy, polegając tylko na własnych płacach, nie będą na bieżąco z oczekiwaniami płacowymi cudzoziemców i oferowana przez nich stawka może nie być atrakcyjną dla pracowników lub też może nie być rentowną dla firmy.

My, jako agencja, na bieżąco aktualizujemy wiedzę dotyczącą widełek płacowych, które gwarantują przyciągnięcie odpowiedniej puli kandydatów. Stawki wynagrodzenia należy monitorować na bieżąco, ponieważ są one zmienne – jako agencja mamy dostęp do takich danych. Współpracujemy niemal ze wszystkimi branżami w Polsce, szukamy pracowników na bardzo różne stanowiska. Przekrój jest na tyle duży, że wiemy, ile warto zaoferować pracownikom z zagranicy, by chcieli podjąć pracę w Polsce oraz jakich kwot będą oczekiwali, by do nas wracać.

Co więcej, w EWL opracowaliśmy wewnętrzny system, który pomaga zobrazować klientom, czy ich oferta jest możliwa do zrealizowania. Na podstawie opracowanego przez nas algorytmu bardzo szybko jesteśmy w stanie obliczyć, jakie szanse na realizację zamówienia ma klient, oferując preferowane przez siebie stawki.

Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że świadomość cudzoziemców w kwestiach wynagrodzeń jest bardzo wysoka.

Zdecydowanie tak. Cudzoziemcy mają świadomość, że w Polsce, mimo napływu pracowników z innych krajów i groźby spowolnienia gospodarczego, rynek pracy wciąż jest nienasycony. Jednak przy naszych zasobach rekrutacyjnych jesteśmy w stanie dywersyfikować źródła, z których pozyskujemy kandydatów, zaś rynek jest na tyle duży, że przy założeniu odpowiednich parametrów nie stanowi to dla nas problemu.

O ile pewnie nietrudno jest pozyskać kandydatów na stanowiska podstawowe, to skąd wziąć odpowiednio sprofilowane osoby pod konkretne stanowiska?

Rekrutacja na stanowiska specjalistyczne typu monter, spawacz, elektryk jest bardzo trudna. Specjaliści z Ukrainy posiadają wydane w swoim kraju certyfikaty, które nie obowiązują w krajach Unii Europejskiej. Dlatego prowadząc takie rekrutacje, staramy się dokładnie sprawdzić, czym zajmował się kandydat i znając jego umiejętności, pomagamy mu zdobyć uprawnienia umożliwiające pracę w Polsce.

Gdyby firma chcąca zatrudnić specjalistów z Ukrainy próbowała podjąć się tego samodzielnie, musiałaby przygotować się na dodatkowe koszty. Dzięki naszej bazie kandydatów możemy zastąpić pracownika, który nie do końca spełnił oczekiwania. Jesteśmy w stanie zaoferować kilku czy kilkunastu kandydatów, z których klient wybierze tych najbardziej mu pasujących. Będzie miał pewność, że te osoby zostaną z nimi na tyle długo, że będzie mu się opłacało je zatrudniać.

W Polsce proces legalizacji zatrudnienia cudzoziemców jest skomplikowany, czasochłonny. Jak pomagacie firmom w przejściu go?

Korzystając z oferty agencji, przedsiębiorcy chcący zatrudnić cudzoziemca w ogóle nie muszą brać na siebie obowiązków formalnych związanych z legalizacją pobytu i pracy obcokrajowca. Wszystkie formalności pozostają po naszej stronie. Jest to szczególnie ważne na takim rynku jak Polska, gdzie proces legalizacyjny jest skomplikowany i często ulega zmianom. W EWL mamy specjalny zespół, który monitoruje zmiany prawne na bieżąco, dzięki czemu jesteśmy w stanie od razu reagować w kontekście zmian legislacyjnych.

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby przejść cały proces rekrutacji cudzoziemca samodzielnie, muszą liczyć się nie tylko z poświęceniem dużo większej ilości czasu na te same czynności, ale też z dużym ryzykiem wystąpienia niedociągnięć i błędów. To zaś wiąże się już nie tylko z przedłużeniem formalności związanych z zatrudnieniem cudzoziemców, ale też z możliwością otrzymania kary finansowej.

EWL to ponad 600 pracowników, którzy reprezentują dziesięć różnych narodowości. Czy ta różnorodność kulturowa wpływa na waszą pracę? Inaczej przez to patrzycie na codzienne zawodowe zadania?

Największą grupę stanowią pracownicy z Ukrainy, ale mamy też ludzi z Białorusi, Mołdawii, Czech, Rumunii czy Holandii. Również jako pracownicy wewnętrzni stanowimy multikulturowy zespół, co jest naszym atutem, bowiem pozwala nam lepiej zrozumieć potrzeby i potencjalne obawy pracowników, których zatrudniamy u naszych klientów.

Rozszerzyliście swoje portfolio. Co poza zapewnieniem pracowników tymczasowych oferujecie?

Outsourcing, w ramach którego bierzemy na siebie odpowiedzialność za wybrane procesy produkcyjne czy logistyczne, obejmuje m.in. pakowanie, sortowanie, kompletację zamówień czy rozmieszczenie towarów w magazynie. Dzięki temu firma, która przekazuje część procesów do realizacji na zewnątrz, zyskuje czas i zasoby finansowe do dalszego rozwoju. Nie bez powodu outsourcing jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się modeli biznesowych, cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem naszych klientów.

Nowością jest też rekrutacja kadry menedżerskiej. Klientowi, który do nas przychodzi, możemy zapewnić pracowników fizycznych, specjalistów, menedżerów i kadrę kierowniczą.

Białych kołnierzyków szukacie wśród Polaków czy cudzoziemców?

Zarówno z Polski, jak i z innych krajów. Cudzoziemcy z odpowiednim doświadczeniem oraz znajomością języka, czy to angielskiego, czy polskiego udowodnili, że są doskonałymi kierownikami, dyrektorami i menedżerami. Zresztą dowodów nie trzeba szukać daleko. W naszym kierownictwie od lat zasiadają osoby z Ukrainy. Pokazując nas jako przykład, chcemy przełamywać pewne stereotypy na temat cudzoziemców. 

Źródło: PulsHR


Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (28 lutego – 6 marca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 28 lutego – 6 marca 2023 roku      


Eurostat: Polska z drugim najniższym poziomem bezrobocia w UE w styczniu 

W styczniu 2023 roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,8%. Daje to drugi najniższy wynik wśród państw członkowskich Unii Europejskiej poinformował 3 marca portal WNP.pl powołując się na najnowsze dane Eurostatu. 

Stopa bezrobocia w naszym kraju w styczniu br. osiągnęła poziom 2,8%, wobec 2,9% miesiąc wcześniej. Tym samym Polska znajduje się za liderem europejskiego zestawienia, Czechami, gdzie bez pracy w pierwszym miesiącu roku było 2,5% osób w wieku produkcyjnym. Na trzecim miejscu listy krajów o najniższym bezrobociu znalazły się Niemcy – 3%. Na drugim końcu skali znalazła się Hiszpania, gdzie bezrobocie wyniosło w styczniu 13%, Grecja – 11,6% i Włochy – 7,9%. 


Uchodźcy z Ukrainy pomogli zwiększyć tempo wzrostu PKB w Polsce 

Uchodźcy wojenni z Ukrainy przyczynili się do zwiększenia tempa wzrostu PKB o 0,4-0,5 pkt proc. w 2022 roku poinformował 27 lutego portal Forsal.pl, powołując się na szacunki Credit Agricole Bank Polska.  

Zdaniem ekonomistów banku, wartość dodatkowego popytu generowanego przez uchodźców z Ukrainy w 2022 roku mogła wynieść 13,4-17,6 mld zł. Zgodnie z obliczeniami ekspertów popyt ten oddziaływał w kierunku zwiększenia dynamiki konsumpcji o 0,8-1,0 pkt. proc.  

W makromapie Credit Agricole Bank Polska „Czy napływ uchodźców z Ukrainy podbił konsumpcję w 2022 r.?” zaznaczono, że szacowana wielkość popytu ze strony uchodźców uwzględnia pomoc materialną ze strony polskich obywateli. Bank wskazał, że świadczenia społeczne, praca zarobkowa i wyżej wspomniana prywatna pomoc obywateli Polski daje kwotę 17,6 mld zł dodatkowego popytu w polskiej gospodarce. 

 


Niemcy szukają sposobów na przyciągnięcie specjalistów IT 

Niemiecki rząd pracuje nad zmianami w prawie, by otworzyć bardziej rynek dla zagranicznych pracowników, a szczególnie specjalistów IT poinformował 1 marca portal Forsal.pl, powołując się na The Economic Times. 

Na niemieckim rynku pracy ponad połowa firm w Niemczech walczy z niedoborem pracowników. Na nowych kandydatów – jak wynika z badania Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK), czeka ok. 2 mln stanowisk (co stanowi prawie 100 mld euro utraconej produkcji).  

W 2022 r. Niemcy i Indie sformalizowały program, który ułatwia pracownikom możliwość zatrudnienia w RFN. Dzięki inicjatywie m.in. 3 tys. osób (rocznie) może uzyskać wizę, a studenci przedłużyć pobyt o 18 miesięcy. Kanclerz Niemiec Olaf Scholtz zaznaczył, że wprowadzenie przepisów, które pozwolą jeszcze skuteczniej zatrudniać obcokrajowców, to priorytet jego rządu w tym roku. 

„Jestem pewny, że wielu będzie chciało skorzystać z możliwości zatrudnienia jako wykwalifikowani pracownicy w Niemczech” – zaznaczył Olaf Scholz, komentując zmiany ws. wiz pracowniczych dla obywateli Indii. 

Dlaczego warto postawić na współpracę z nową agencją pracy tymczasowej? Poznaj 5 korzyści dla Twojej firmy

Nie korzystałeś dotychczas z usług agencji pracy tymczasowej? Z tego artykułu dowiesz się, co może zyskać Twoja firma dzięki takiej współpracy. Jeśli natomiast masz już za sobą pierwsze doświadczenia z dostawcami usług personalnych lub od lat, niezmiennie, korzystasz z usług tych samych agencji zatrudnienia, to w tej publikacji znajdziesz co najmniej 5 powodów, dla których warto dać szansę nowemu dostawcy pracowników tymczasowych.

Utrzymująca się od lat niska stopa bezrobocia oraz szybki rozwój gospodarki, powoduje, że firmy i instytucje państwowe stale borykają się z problemem braków kadrowych. Z pomocą, już od ponad 50 lat, przychodzą im agencje pracy tymczasowej. Z usług leasingu pracowniczego korzysta wiele przedsiębiorstw – szczególnie w tzw. wysokim sezonie, ale także całorocznie, chcąc zapewnić sobie optymalny poziom elastyczności zatrudnienia.

Oprócz wspomnianej już elastyczności, do której jeszcze wrócimy, do największych zalet współpracy z agencją pracy tymczasowej należą:

1. Oszczędność czasu i pieniędzy

Niska stopa bezrobocia oznacza, że na rynku pracy jest niewielu kandydatów. Jeśli dodamy do tego wysoki wskaźnik wolnych etatów, możemy spodziewać się, że proces rekrutacji, nawet jeśli dotyczy pracowników niewykwalifikowanych, mocno przeciągnie się w czasie.

Dzieje się tak dlatego, że konkurencja o pracowników, także w przypadku blue collar workers, stale rośnie. To z kolei ma bezpośrednie przełożenie na czas i koszty związane z dotarciem z ofertą pracy do odpowiednich kandydatów.

jak rekrutować nowych pracowników

Czas, który poświęcamy na rozszerzenie zespołu, nie kończy się jednak na rekrutacji. Po znalezieniu potencjalnych pracowników i zainteresowaniu ich ofertą pracy w naszej firmie musimy jeszcze sporządzić umowę, niejednokrotnie zapewnić zakwaterowanie czy transport do pracy.

Do tego, zatrudniając cudzoziemców, spoza UE niezbędne jest przeprowadzanie procesu legalizacji zatrudnienia i wsparcie w adaptacji oraz integracji kulturowej.

Agencje pracy tymczasowej, dzięki doświadczeniu, wypracowanym strategiom marketingu rekrutacyjnego, a także zdywersyfikowanym kanałom pozyskiwania pracowników, mogą w krótkim czasie dotrzeć do wielu kandydatów i z sukcesem zamknąć nawet wielowolumenowe rekrutacje.

Dzięki współpracy z agencją zatrudnienia oszczędzasz czas swojego zespołu, który może on przeznaczyć na rozwój kluczowych obszarów Twojej działalności czy usprawnianie wewnętrznych procesów.

Co więcej, nie ponosisz kosztów związanych z marketingiem rekrutacyjnym, zatrudnieniem specjalistów ds. rekrutacji czy nieefektywną rekrutacją, ponieważ płacisz agencji włącznie za godziny przepracowane przez zatrudnionych już pracowników.

2. Optymalizacja kosztów

Bez względu na to, czy poszukujesz pracowników sezonowych, czy jesteś zainteresowany całorocznym zatrudnieniem pracowników tymczasowych – leasing pracowniczy generuje oszczędności dla Twojego przedsiębiorstwa.

Współpracując z agencją pracy tymczasowej obniżasz koszty związane z:

  • Utworzeniem lub rozwinięciem działu rekrutacji – średnio, w przypadku ofert dla kandydatów niewykwalifikowanych, jeden specjalista ds. rekrutacji może efektywnie pozyskać od 20 do 35 pracowników miesięcznie. Oznacza to, że chcąc zwiększyć obsadę kadrową o 100 osób, musiałbyś zatrudnić 4 dodatkowe osoby. W dodatku z odpowiednim wyprzedzeniem. Korzystając z usług pracy tymczasowej nie ponosisz tego kosztu.
  • Marketingiem rekrutacyjnym – zatrudnienie specjalistów ds. rekrutacji, to nie wszystko. Trzeba ich jeszcze wyposażyć w odpowiednie narzędzia. Oczywiście laptop i telefon komórkowy, to podstawa, ale dochodzą także koszty związane z publikacją ogłoszeń rekrutacyjnych, kampaniami outdoorowymi czy w social mediach.

Korzystając z usług pracy tymczasowej nie ponosisz tego kosztu.

  • Administracją dokumentacją pracowniczą – rekrutacja, to nie jedyny koszt, jaki wiąże się z zatrudnieniem pracownika. Pozostaje cała sfera administracyjna. Należy przygotować odpowiednie dokumenty, podpisać umowy, zadbać o przekazanie wszelkich, gwarantowanych holenderskim prawem pracy, informacji. W przypadku jednego czy kilku nowych pracowników może się wydawać, że pracy jest niewiele, kiedy jednak zatrudniamy dużą grupę nowych osób, często konieczne jest także zatrudnienie dodatkowego personelu w wewnętrznym dziale kadr czy administracji.

Korzystając z usług pracy tymczasowej nie ponosisz tego kosztu.

  • Płacami – pracownikom tymczasowym, co do zasady, nie można płacić mniej niż osobom zatrudnionym na stałe na tym samym stanowisku (zasady te reguluje zbiorowy układ pracy – CAO). Oszczędność związana z wynagrodzeniami nie wynika więc z niższego kosztu wynagrodzenia. Skąd więc optymalizacja płacowa? Personel tymczasowy jest zatrudniony przez agencje pracy, a więc to ona odpowiada za naliczenie i wypłatę wynagrodzeń, a także odprowadzenie niezbędnych składek i podatków do instytucji państwowych. Nie musisz tymi zadaniami obciążać swoich wewnętrznych struktur. Zatrudnienie stu, dwustu czy nawet pięciuset pracowników nie wymaga jednoczesnego rozszerzenia back office. Co szczególnie ważne – pracownikom tymczasowym płaci się za rzeczywiście przepracowane godziny, a więc w przypadku ich choroby czy urlopu nie ponosisz kosztów. Te zobowiązania ponosi agencja.
  • Legalizacją zatrudnienia – w przypadku pracowników zagranicznych, szczególnie spoza UE, konieczna jest merytoryczna wiedza oraz umiejętność biegłego poruszania się w przepisach legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców. Zwykle, w przypadku firm, które dotychczas nie podpisywały umów z obcokrajowcami, wymaga to zatrudnienia specjalisty lub nawet kilku specjalistów, którzy szybko i sprawnie przeprowadzą pracowników przez proces legalizacyjny. Dodatkowo bardzo często w przypadku cudzoziemców, konieczne jest większe zaangażowanie liderów i koordynatorów, którzy pomagają nowo zatrudnionym w dopełnieniu wszelkich formalności, takich jak np. założenie konta bankowego czy uzyskanie numeru BSN. W przypadku bezpośredniego zatrudnienie cudzoziemców te obowiązki spadną na dział administracji.
  • Planowaniem / grafikowaniem – agencje pracy tymczasowej oferują swoim klientom wsparcie w planowaniu zapotrzebowania kadrowego i układaniu grafików pracy. Co więcej, w przypadku opóźnionej lub szybszej dostawy czy awarii maszyny, liderzy i koordynatorzy z ramienia agencji szybko i sprawnie poinformują pracowników o konieczności zmiany grafiku, dłużej lub krótszej zmianie.

Jeśli korzystasz już z pracy tymczasowej:

Prawdopodobnie nowy dostawca usług personalnych zaproponuje Ci takie same lub zbliżone kosztowo warunki współpracy. Możesz jednak, w tej samej cenie, zyskać większy zakres usług lub lepszy ich standard. Wprowadzając nowego partnera, możesz poprawić to, co dotychczas nie do końca Cię satysfakcjonowało we współpracy z dotychczasowym dostawcą. Możesz rozszerzyć rynek rekrutacyjny o inne kraje. Szybciej uzupełniać wakaty i szkolić nowych pracowników, dzięki bardziej zaangażowanym koordynatorom i liderom.

3. Elastyczność struktury kadrowej

Przedsiębiorstwa zmuszone są funkcjonować w niepewnym otoczeniu gospodarczym. Ostatnie lata pokazały, że nic nie jest stabilne, a nawet łatwe do przewidzenia.

Wahania popytu powodują, że kluczowym elementem w planowaniu strategii rozwoju przedsiębiorstwa oraz kształtowaniu polityki personalnej jest możliwość szybkiego dostosowania wolumenu zatrudnienia do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa.

Praca tymczasowa daje tę możliwość. Pozwala na elastyczne kształtowanie struktury zatrudnienia. Dzięki wsparciu agencji pracy przedsiębiorstwo ma możliwość szybkiej redukcji załogi w czasie recesji, jak również zrekrutowania i zatrudnienia dużych wolumenów pracowników w przypadku czasowego wzrostu potrzeb.

Leasing pracowniczy jest szczególnie ważnym elementem budowania strategii personalnej w firmach cechujących się sezonowymi wzrostami. Skorzystanie z pracowników tymczasowych oznacza, że przedsiębiorstwo zatrudnia dowolną liczę osób tylko na konkretny okres.

Dzięki temu nie ponosi niepotrzebnie wysokich kosztów w czasie kiedy pracy jest mniej. Co ważne, współpracując z agencją pracy tymczasowej, gwarantuje korzyść nie tylko sobie, ale także swoim sezonowym pracownikom.

Zwalniane osoby są bowiem szybko angażowani przez agencję na innych projektach, o podobnym zakresie obowiązków. To wpływa korzystnie na Employer Branding firmy i pozwala na skuteczne rekrutacje sezonowe w przyszłości.

Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymuj ważne dla Twojej firmy informacje o rekrutacji cudzoziemców:

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

4. Wyższa efektywność

Agencje pracy tymczasowej rekrutują szybciej i taniej. Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem jest wiedza i doświadczenie. Core bussinesem agencji jest w końcu pozyskiwanie kandydatów do pracy. Działy rekrutacyjne w agencjach zatrudnienia są rozbudowane, mają zautomatyzowanych wiele procesów, a przy tym ciągle poszukują nowych kanałów docierania do potencjalnych pracowników.

Poza działami rekrutacji, międzynarodowe agencje pracy tymczasowej mają także sprawdzoną i szeroką sieć partnerów rekrutacyjnych w wielu krajach świata. Daje to możliwość szybszego i efektywniejszego pozyskiwania pracowników nie tylko z Europy Środkowo-Wschodniej, ale także z Azji czy Ameryki Południowej.

Dzięki długoletniej obecności na rynku pracy, część agencji zyskała ugruntowaną pozycję i zaufanie nie tylko wśród pracodawców, ale także wśród kandydatów. Rozpoznawalność marki i gwarancja bezpieczeństwa współpracy z daną agencją pracy tymczasowej jest bardzo często głównym czynnikiem decydującym o przyjęciu przez kandydata oferty pracy.

To szczególnie ważne, kiedy konieczne jest poszukiwanie pracowników poza krajem. Znacznie łatwiej dotrzeć do kandydatów z Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Czech czy Węgier markom, które są rozpoznawalne i cieszą się zaufaniem, niż nowym firmom rekrutacyjnym na wschodzie Europy.

Z punktu widzenia kandydata plusem współpracy z agencją pracy jest bez wątpienia możliwość uzyskania pewnej ciągłości zatrudnienia (nawet do 2 lat). Po zakończeniu założonego okresu pracy u jednego pracodawcy (w przypadku zatrudnienia na sezon), agencja może zaoferować pracę w innej firmie z podobnym wynagrodzeniem i zakresem obowiązków.

Kandydat zyskuje więc poczucie większego bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia. W przypadku rekrutacji bezpośredniej, kiedy firma chce pozyskać samodzielnie pracowników na krótki okres, jest znacznie trudniej.

Kandydat wie, że po 3-, 4- czy 5-ciu miesiącach znowu będzie musiał poszukiwać zatrudnienia. Wielu potencjalnych pracowników zrezygnuje z takiej formy zatrudnienia, właśnie ze względu na krótkoterminowe obowiązywanie umowy.

5. Możliwość korzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów rynku pracy

5 korzyści dla Twojej firmy ze współpracy z agencją

Osoby zatrudnione w agencjach pracy tymczasowej, to specjaliści od szeroko pojętego rynku pracy.

Są wśród nich specjaliści od legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców, doświadczeni rekruterzy znający nowoczesne narzędzia zwiększające efektywność prowadzonych procesów rekrutacyjnych, eksperci z zakresu kadr i płac, a także kierownicy operacyjni, którzy specjalizują się w konkretnym biznesie – np. logistyce czy logistyce kontraktowej, produkcji spożywczej czy przemysłowej.

Dzięki współpracy z agencją pracy tymczasowej możesz nie tylko dowiedzieć się, czy oferowana przez Ciebie stawka wynagrodzenia dla pracowników pozowali na pozyskanie kandydatów do pracy, ale także jak Twoja polityka płacowa wypada na tle konkurencji.

Agencje pracy tymczasowej, dzięki współpracy z wieloma firmami i doskonałej znajomości rynku pracy mogą przygotować dla Ciebie benchmark wynagrodzeń, który przyda się np. w czasie planowania budżetu na kolejny rok.

Co więcej, ponieważ agencje wspierają wiele przedsiębiorstw z różnych branż, mają także dostęp do najnowszych trendów i dobrych praktyk wykorzystywanych na rynku pracy. Mogą wesprzeć Cię merytorycznie i zoptymalizować Twoje procesy (nie tylko te kadrowe).

Jest jeszcze jedna, szósta korzyść ze współpracy z agencjami pracy tymczasowej. Możesz wybrać dostawcę, który specjalizuje się w rekrutacjach transgranicznych.

Dzięki rozszerzeniu obszaru działań rekrutacyjnych o takie kraje jak Czechy, Rumunia, Bułgaria, czy bardziej egzotyczne kierunki jak Indie, Nepal, Meksyk i Bangladesz zyskasz dostęp do wielu wartościowych kandydatów, staniesz się bardziej konkurencyjny i nie będziesz musiał martwić się, czy w nadchodzącym sezonie znowu nie zabraknie Ci rąk do pracy.

Wybierając dostawcę, który wie jak pozyskiwać pracowników tymczasowych na różnych zagranicznych rynkach pracy, potrafi skutecznie rekrutować, relokować i zapewnić legalny pobyt i pracę cudzoziemców, jesteś jeden krok przed konkurencją. 

Chcesz nawiązać współpracę z agencją pracy tymczasowej?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się