Opublikowano: 14.03.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
14.03.2023
Aktualności | Raporty

Prezentacja raportu EWL „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” we Lwowie 

W poniedziałek, 13 marca na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki odbyła się prezentacja raportu z badań socjologicznych „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” przeprowadzonych przez Platformę Migracyjną EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 
 
Wyniki badania sondażowego na konferencji z udziałem badaczy migracji, profesorów, mediów zagranicznych oraz przedstawicieli instytucji, m.in. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Państwowej Migracyjnej Służby Ukrainy we Lwowie, zaprezentowali eksperci Platformy Migracyjnej EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytet Warszawski: Marcin Kołodziejczyk, Dyrektor Rekrutacji Międzynarodowych, Margarita Sytnik, Rzeczniczka Prasowa EWL, Jan Malicki, Dyrektor Studium Europy Wschodniej UW.    

„Ukraińcy są bardzo aktywni społecznie. To nowy typ uchodźców.”

– powiedział Jan Malicki podczas prezentacji raportu.  

Kluczowe wnioski z raportu EWL zostały opublikowane na pierwszej stronie ukraińskiej agencji informacyjnej.

„27% ukraińskich uchodźców w Polsce znalazło pracę w ciągu pierwszego miesiąca pobytu w Polsce. 34% poszukiwało pracy przez okres od jednego do trzech miesięcy. Obecnie bezrobotnych jest tylko 18% Ukraińców. Świadczą o tym wyniki badań Studium Europy Wschodniej UW, Platformy Migracyjnej EWL oraz Fundacji Wsparcia Migrantów Na Rynku Pracy EWL”

– czytamy na galinfo.com.ua. 

Badanie sondażowe „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” zostało przeprowadzone na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w dniach 10-16 lutego 2023 roku przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W 34 miejscowościach Polski przebadanych zostało łącznie 400 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku w związku z wybuchem wojny w Ukrainie.

Zdjęcia: Centrum Prasowe Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową