Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (24 – 30 stycznia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 24 – 30 stycznia 2023 roku      


Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy 

28 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Przepisy regulują m.in. kwestie dotyczące zasad pobytu obywateli Ukrainy w Polsce – poinformował 30 stycznia portal gov.pl. 

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa obowiązywać będzie od dnia następującego po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, jednak część jej przepisów wejdzie w życie później. Nowelizacja reguluje wiele kwestii związanych z pobytem i funkcjonowaniem uchodźców z Ukrainy w Polsce. Jedną z istotniejszych kwestii jest ustanowienie 30-dniowego terminu na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL, a także wydłużenie legalności pobytu obywateli Ukrainy, którzy mieszkali w Polsce zgodnie z prawem przed wojną, do 24 sierpnia 2023 roku. 


Branża TSL wypracowała niemal 6% PKB Polski

Firmy z branży transportu, spedycji i logistyki pozostają jedną z najważniejszych części polskiej gospodarki. W 2021 roku branża TSL wypracowała 5,7% polskiego PKB – wynika z opublikowanego na początku roku raportu “Branża TSL w obliczu autonomizacji i wojny” Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Według danych zawartych w raporcie firmy z branży TSL zatrudniały w 2021 roku 951 tys. osób. Oznacza to, że w branży tej znalazło zatrudnienie 6% polskiej siły roboczej.  Autorzy raportu podali, że 51% pracowników sektora zajmuje się drogowym transportem towarów, 16% magazynowaniem, a 11% usługami kurierskimi i pocztowymi. Z opracowania wynika również, że Polska staje się ważnym punktem logistycznym na mapie Europy – polscy kierowcy przewieźli blisko 20% towarów na rynku wewnątrzunijnym, zajmując w tej kategorii pierwsze miejsce. W raporcie podkreślono również, że wybuch wojny w Ukrainie nie spowodował masowego odpływu pracowników z Ukrainy zatrudnionych w branży transportowej.


Niemcy: 2 miliony wakatów. Rząd zapowiada reformy

Liczba wakatów w Niemczech osiągnęła rekordową liczbę 2 milionów. Pracownicy z zagranicy, którzy starają się o uznanie kwalifikacji, natrafiają jednak na potężne trudności, a sama procedura nierzadko trwa półtora roku – poinformował 29 stycznia portal Deutsche Welle. 

Taki stan rzeczy nie tylko niepokoi pracodawców, którzy skarzą się na trudności w zapełnianiu wakatów, ale również wzbudza niezadowolenie osób, które przyjechały do Niemiec z zamiarem podjęcia pracy. Według Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK) niezbędne jest jak najszybsze wprowadzenie reform. W przygotowanym przez DIHK opracowaniu dot. niemieckiego rynku pracy wpływ na trudności w pozyskiwaniu pracowników mają między innymi kwestie biurokratyczne, w tym niewystarczająca cyfryzacja urzędów.  

Konieczność walki z niekorzystnym trendem dostrzega niemiecki rząd. Niemiecki minister gospodarki, Robert Habeck zapowiedział szereg ustaw, których celem jest zwiększenie atrakcyjności niemieckiego rynku pracy wśród zagranicznych pracowników. 

Agencja Pracy z certyfikatem NEN 4400 – bezpieczeństwo i jakość usług

Niderlandzki rynek pracy silnie odczuwa braki kadrowe. Według danych Eurostatu, we wrześniu 2022 roku, w Holandii nieobsadzonych było blisko 450 tysięcy miejsc pracy. Nie dziwi więc fakt, że wielu przedsiębiorców, w trosce o zabezpieczenie ciągłości procesów, sięga po rozwiązania oferowane przez agencje pracy tymczasowej.

Przede wszystkim te dotyczące leasingu pracowników z zagranicy. Wybierając partnera biznesowego, warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy jego działalność w Królestwie Niderlandów prowadzona jest legalnie oraz, czy posiada certyfikaty świadczące o wysokiej jakości i bezpieczeństwie prawnym oferowanych przez niego usług.

Jak wybrać agencję pracy tymczasowej, aby mieć gwarancję wysokiej efektywności oraz jakości usług?

Pracownicy tymczasowi stanowią ponad 19% wszystkich pracujących w Holandii. Model leasingu pracowniczego sprawdza się w Niderlandach bardzo dobrze. Firmy chętnie korzystają z tej elastycznej i efektywnej formy rekrutacji i zatrudnienia.

Duże zainteresowanie przedsiębiorstw pracą tymczasową przekłada się także na ilość podmiotów, które oferują taki model współpracy. W Królestwie Niderlandów zarejestrowanych jest ponad 14 000 agencji rekrutacyjnych. Wybranie jednego lub kilku najbardziej wartościowych partnerów do współpracy wymaga więc pogłębionego researchu i weryfikacji potencjalnych dostawców pracy tymczasowej.

W pierwszej kolejności odrzucić należy firmy, które nie są zarejestrowane w Izbie Handlowej, a więc z prawnego punktu widzenia nie mogą legalnie delegować pracowników do pracy u swoich klientów.

Zgodnie z holenderskim ustawodawstwem (ustawa WAADI) zakazane jest korzystanie z usług leasingu pracowników za pośrednictwem podmiotów, które nie są zarejestrowane w Izbie Handlowej (KvK).

Od 1998 roku, a więc od początku obowiązywania ustawy dotyczącej pracowników tymczasowych, holenderski rynek pracy wypracował pewne standardy, których przestrzeganie, ma chronić niderlandzkich przedsiębiorców przed oszustwami oraz niezgodnymi z prawem praktykami agencji zatrudnienia.

Jednym z dokumentów, które są gwarancją bezpieczeństwa i legalnej współpracy z dostawcami usług personalnych, jest certyfikat NEN 4400.

Certyfikat NEN – gwarancja zgodności z prawodawstwem krajowym

Fundacja Standardów Pracy (SNA) od 2006 roku audytuje i certyfikuje podmioty świadczące usługi leasingu i outsourcing. Głównym celem powstania normy NEN 4400 było, i nadal pozostaje, ograniczenie ryzyka nałożenia kar, wynikających z niezgodnych z holenderskim prawem praktyk agencji zatrudnienia, na pracodawców.

Posiadanie przez dostawcę usług personalnych certyfikatu NEN 4400 i wpisu do rejestru RNA (Register Normering Arbeid) świadczy o spełnianiu przez niego restrykcyjnych wymogów określonych przez jednostkę certyfikującą.

W zależności od formy działalności oraz umiejscowienia siedziby głównej agencji rekrutacyjnej wyróżnia się trzy rodzaje znaków jakości NEN 4400:

  • NEN 4400-1 – dotyczy firm świadczących usługi pracy tymczasowej i outsourcingu, w tym również podwykonawców, mających siedzibę w Holandii i tu odprowadzających podatki oraz składki na ubezpieczenia społeczne,
  • NEN 4400-2 – dotyczy podmiotów zagranicznych, które świadczą usługi pracy tymczasowej i outsourcingu na holenderskim rynku pracy,
  • NEN 4400-3 – dotyczy freelancerów (samozatrudnionych), świadczących w głównej mierze usługi rekrutacji na potrzeby swoich klientów.

Certyfikat NEN 4400-2, to zapewnienie dla klienta, że agencja jest wiarygodnym, pewnym i solidnym partnerem biznesowym, który wywiązuje się ze swoich zobowiązań i działa zgodnie z holenderskim prawem.

Współpracując z firmą posiadającą znak jakości SNA przedsiębiorca minimalizuje ryzyko i zapewnia sobie bezpieczeństwo prawne. Między innymi nie musi martwić się o odpowiedzialność podatkową z tytułu niezapłaconych przez agencję podatków VAT (omzetbelasting) czy ustawowego podatku od wynagrodzeń (loonheffingen).

Ma też pewność, że pracownicy tymczasowi kierowani do niego za pośrednictwem agencji pracują na terenie Niderlandów legalnie. 

Co ważne audyty prowadzone są przez SNA co sześć miesięcy. Oznacza to, że agencja pracy w sposób ciągły musi zapewniać wysoki standard swoich usług.

Jakie warunki musi spełniać agencja pracy, aby uzyskać certyfikat NEN?

Uzyskanie znaku jakości NEN 4400 jest dobrowolne. Agencje, które są pewne jakości swoich usług i starają się o certyfikację, muszą spełniać określone kryteria. Należą do nich m.in.:

  • Posiadanie konta G i odprowadzanie na niego przez klientów agencji odpowiednich sum na zabezpieczenie zobowiązań podatkowych,
  • Odpowiednie prowadzanie administracji kadrowej – pozwalające na uzyskanie w każdym czasie informacji o umowie, zakresie odpowiedzialności oraz wynagrodzeniu,
  • Prowadzenie przez podmiot ewidencji zatrudnianych pracowników, w taki sposób, aby można było łatwo ustalić ich tożsamość oraz prawo do legalnej pracy i pobytu.

Fundacja Standardów Pracy, poprzez akredytowane jednostki kontrolujące bada, czy administracja kadrowa prowadzona jest rzetelnie, odprowadzane są odpowiednie podatki – zarówno od wynagrodzenia pracowników, jak i przychodów firmy; czy wynagrodzenia naliczane są prawidłowo, a więc zgodnie z ustawą o minimalnej płacy i minimalnym dodatku urlopowym, a także czy pracownicy zagraniczni pracują i przebywają w Królestwie Niderlandów legalnie.

Spośród ponad 14 000 agencji rekrutacyjnych funkcjonujących w Holandii, certyfikat NEN 4400 posiada niespełna 5 000 podmiotów. Platforma migracyjna EWL jest jednym z nich. Poczucie bezpieczeństwa naszych klientów stanowi dla nas priorytet.

Dlatego już na początku naszego rozwoju na holenderskim rynku pracy rozpoczęliśmy procedurę certyfikacji. Uzyskany znak jakości SNA jest dla nas potwierdzeniem wysokiej jakości i standardu usług, a dla Państwa dowodem na to, że nasza firma jest godnym zaufania partnerem w biznesie.

Chcesz wiedzieć więcej o pracownikach zagranicznych na niderlandzkim rynku pracy? Pobierz bezpłatnego E-Booka o korzyściach jakie niesie rekrutacja zagranicznych pracowników dla holenderskich przedsiębiorstw.

Outsourcing procesów rekrutacyjnych z agencją EWL Group

Potrzebujesz pomocy w zatrudnianiu pracowników?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (17 – 23 stycznia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 17 – 23 stycznia 2023 roku      


GUS: Nowe dane odnośnie do zatrudnienia i wynagrodzenia w grudniu 2022 

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące średniego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022. W porównaniu z grudniem 2021 roku było wyższe o 10,3% podało 20 stycznia Polskie Radio, powołując się na najnowszy raport GUS. 

Zgodnie z danymi GUS w grudniu 2022 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z rok do roku było wyższe o 2,2% i wyniosło 6504,7 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie pozostało na podobnym poziomie. 

W raporcie podano również, że miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 roku w porównaniu r/r było wyższe o 10,3% i wyniosło 7329,96 zł (brutto). Względem listopada ubiegłego roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6,9%. 

Eksperci z GUS podkreślają jednak, że wzrost przeciętnych wynagrodzeń w grudniu 2022 roku względem poprzedniego miesiąca spowodowany był wypłatami m. in. premii kwartalnych, świątecznych, nagród z okazji Dnia Górnika, nagród rocznych oraz wypłatami odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń). 


Wielka Brytania odczuwa skutki brexitu. Brakuje 330 tys. pracowników 

Raport Centre for European Reform wykazał, że Wielka Brytania, w wyniku brexitowych ograniczeń imigracyjnych, zmaga się z niedoborem 330 tys. pracowników poinformował 17 stycznia portal Puls Biznesu, powołując się na Reuters. 

Według raportu na brexicie najbardziej ucierpiały sektory niewymagające wysoko wykwalifikowanej siły roboczej, takie jak handel detaliczny i hotelarstwo. Ekonomiści John Springford i Jonathan Portes z Centre for European Reform twierdzą, że wskutek opuszczenia Unii Europejskiej brytyjska gospodarka straciła ok. 1% siły roboczej. Według danych do czerwca 2021 roku liczba pracowników z krajów spoza UE wzrosła do 130 tys., ponieważ dotyczące ich przepisy imigracyjne się nie zmieniły. Zdaniem badaczy, nie równoważy to jednak utraty 460 tys. pracowników z krajów członkowskich wspólnoty. 


Kazachstan zmienia przepisy dotyczące migracji 

Astana wprowadziła poprawki do przepisów migracyjnych, ograniczające czas, jaki cudzoziemcy wjeżdżający bez wizy mogą spędzić w Kazachstanie, co wpłynie m.in. na Rosjan uciekających przed mobilizacją podało 18 stycznia Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego za portalem Euroasianet. 

Zgodnie ze zmianami, które wchodzą w życie 27 stycznia, obywatele Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej mogą teraz przebywać w Kazachstanie przez 90 w każdym okresie 180-dniowym. Jedynym sposobem na obejście tego prawa jest znalezienie pracy na umowę o pracę lub posiadanie innego oficjalnego powodu do tymczasowego pobytu w Kazachstanie, takiego jak nauka, leczenie lub łączenie rodzin.  

Kazachski rząd likwiduje również lukę, która skutecznie pozwalała obcokrajowcom z niektórych państwa mieszkać w Kazachstanie bez rejestracji w urzędach migracyjnych. Zmiany dotkną szczególnie kirgiskich migrantów zarobkowych, z których część wykorzystywała lukę prawną, by móc nielegalnie podjąć pracę w Kazachstanie.  

Rzeczpospolita: Cudzoziemcy ratują fabryki i magazyny

Przemysł, transport wraz z logistyką i budownictwo – to trzy sektory, w których najczęściej pracują w Polsce migranci zarobkowi – czytamy w artykule opublikowanym 19 stycznia na łamach portalu Rzeczpospolita.

Co szósty pracownik z zagranicy objęty pod koniec 2022 r. ubezpieczeniem ZUS był zatrudniony w przetwórstwie przemysłowym, co siódmy w branży TSL, czyli w transporcie i gospodarce magazynowej, a prawie co ósmy w budownictwie. Na czwartym miejscu pod względem liczby pracujących tam cudzoziemców był handel, gdzie pracowało ponad 8 proc. legalnie zatrudnionych obcokrajowców.

W rzeczywistości, w tych sektorach może pracować jeszcze więcej migrantów kierowanych tam przez agencje zatrudnienia, które najczęściej rekrutują pracowników do przemysłu, TSL i handlu. Agencje zatrudnienia (klasyfikowane jako działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca) miały również w zeszłym roku największy, ponad 20-proc., udział wśród zgłoszonych do ZUS obcokrajowców. Ich liczba wzrosła na koniec grudnia do 1,063 miliona osób, czyli o ponad jedną piątą w porównaniu z końcem 2021 r.

Największą grupą zagranicznych pracowników objętą ZUS-em pozostali Ukraińcy (prawie 746 tys.), spośród których niemal połowę stanowiły już kobiety. Wprawdzie wśród Ukraińców pracujących w Polsce nadal dominują mężczyźni (53 proc.), ale po rosyjskiej agresji na Ukrainę udział kobiet wśród zagranicznych pracowników wyraźnie wzrósł. Jeszcze pod koniec 2021 r. nie przekraczał 37 proc., a obecnie zbliża się do połowy. Wśród wszystkich zagranicznych pracowników 60 proc. to mężczyźni, których pracodawcy ściągają teraz na większą skalę z innych państw. (…)

Choć w statystykach ZUS nie widać wojennego odpływu ukraińskich mężczyzn, to po wybuchu wojny mocno uderzył on w wiele firm, szczególnie w budownictwie i w TSL. Ich liczba nawet lekko (o niespełna 2 proc.) wzrosła, ale znacznie mniej niż w poprzednich latach.

Dane ZUS potwierdzają opinie agencji zatrudnienia, że niedobór ukraińskich mężczyzn przekonuje rosnącą grupę firm do sięgania po pracowników z innych regionów, w tym z Azji i Ameryki Południowej. Niedoborów kadrowych nie wyrównał bowiem zwiększony napływ Białorusinów, którzy są drugą po Ukraińcach grupą pracowników z zagranicy. Na koniec zeszłego roku ich liczba w rejestrach ZUS wzrosła prawie o 52 proc., do ponad 108 tys. głównie za sprawą zwiększonego napływu mężczyzn (wzrost z 52 do 82 tys.).

Rekrutacja pracowników z Azji staje się coraz powszechniejszym trendem na europejskich rynkach pracy

– ocenia Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w agencji zatrudnienia EWL.

W minionym roku aktywnie pozyskiwała ona pracowników z Azji, w tym z Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu czy Nepalu, jak również z Ameryki Południowej (głównie z Kolumbii). Zrekrutowała ich trzykrotnie więcej niż rok wcześniej, pomimo długich i trudnych procedur legalizacji.

Pracowników z tych regionów chętnie zatrudniają nasi klienci z branży produkcyjnej, sektora spożywczego oraz logistyki

– mówi Wierzchowski.
Źródło: rp.pl

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (10 – 16 stycznia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 10 – 16 stycznia 2023 roku      


ZUS: Przekroczono historyczną barierę liczby ubezpieczonych obcokrajowców

Na koniec grudnia 2022 roku liczba ubezpieczonych obcokrajowców wyniosła 1 mln 63 tys. To wzrost o 191,7 tys. w stosunku do stycznia 2022 roku – poinformował 11 stycznia portal Bankier.pl, powołując się na najnowsze dane ZUS. 

Jak podkreśliła prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, obcokrajowcy stanowią około 6,5% wszystkich ubezpieczonych. Historyczną barierę miliona ubezpieczonych obcokrajowców ZUS przekroczył latem ubiegłego roku. Dane pokazują, że najwięcej cudzoziemców wykonuje prace wspomagające działalność gospodarczą (związane np. z obsługą administracyjną biura, utrzymaniem porządku itp.), które nie wymagają specjalistycznej wiedzy. 

– Wszystko wskazuje, że w najbliższych miesiącach pracowników, którzy nie mają polskiego obywatelstwa, będzie więcej. To z kolei przełoży się na lepszą kondycję FUS – podkreśla prezes Uścińska. 


Uchodźczynie z Ukrainy zainteresowane pracą w branży IT 

Deficyt w branży IT w naszym kraju dotyczy ok. 25 tys. stanowisk pracy. W wypełnieniu luki kadrowej pomóc mogą uchodźczynie z Ukrainy podała 15 stycznia Rzeczpospolita.  

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego, aby udział specjalistów od technologii informatycznych wśród pracowników dorównał średniej w UE, Polska musiałaby zapełnić lukę 147 tys. miejsc pracy.   

W pokonaniu deficytu mogą pomóc uchodźcy z Ukrainy, wśród których, zgodnie z badaniami Platformy Migracyjnej EWL, 94,3% to kobiety. Według raportu EWL 82% z nich nie ma doświadczenia na polskim rynku pracy, zaś 75% nie mówi po polsku lub mówi słabo. Choć stwarza to spore bariery, potencjał do wykorzystania jest jednak ogromny. Już ponad 1400 z nich zgłosiło się do projektu organizowanego przez szkołę programowania Kodilla.com oraz inicjatywę Together działającą na rzecz uchodźców z Ukrainy.  


Niemcy podsumowały migracje w 2021 roku  

Niemcy starają się sprowadzić do kraju fachowców, ale tylko niewielka część imigrantów spoza UE, którzy w 2021 roku znaleźli się w Niemczech, przyjechała do kraju z zamiarem podjęcia pracy podał 11 stycznia, za die Welt, portal Deutche Welle.

Zgodnie z niemieckim raportem migracyjnym w 2021 do Niemiec przyjechało 1,3 mln obcokrajowców, w tym niecałe 500 tys. spoza UE. Około 40 tys. z nich otrzymało prawo pobytu związane z pracą. Według raportu większość z nich to wykwalifikowani i wysoko wykwalifikowani pracownicy, często po studiach, którzy mają już ofertę pracy w Niemczech i przyjeżdżają na niebieską kartę UE. Die Welt podkreśla jednak, że choć w porównaniu z rokiem 2020 migracje zarobkowe do Niemiec wzrosły o 35%, wciąż były o wiele niższe niż przed pandemią w 2019 roku. Wtedy do Niemiec z zamiarem podjęcia pracy przyjechało 64 tys. cudzoziemców spoza UE. 

Andrzej Korkus dla PulsHR.pl: Pomogliśmy kilkunastu tysiącom uchodźców znaleźć pracę i dach nad głową w Polsce oraz innych krajach UE

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował masowy napływ uchodźców do Polski. 1,5 mln z nich zdecydowało się wyrobić w Polsce numer PESEL, z czego połowę stanowią kobiety w wieku produkcyjnym – czytamy w artykule opublikowanym 11 stycznia na łamach portalu PulsHR.pl.

Najnowsze dane na temat liczby ukraińskich uchodźców w Polsce przedstawiła prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). 

W rejestrach PESEL mamy obecnie ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy, 46 proc. z nich stanowią kobiety w wieku aktywności ekonomicznej, a ok. 40 proc. dzieci w wieku szkolnym. Widzimy w naszym systemie, że około 52-54 proc. tych kobiet jest cały czas na rynku pracy 

– wyliczała na antenie radiowej Jedynki prezes ZUS-u.

Uchodźcy to szansa dla polskiej gospodarki

Zdaniem Andrzeja Korkusa, prezesa EWL Group, dane dotyczące aktywizacji zawodowej uchodźców powinny nas cieszyć, bo wskazują, że Polska zaoferowała pracę niemal wszystkim uchodźcom w wieku produkcyjnym.

To niesamowity wynik. Stoją za nim wielomiesięczne ogromne wysiłki polskich pracodawców, którzy reorganizowali w tym czasie miejsca pracy, prowadzili działania adaptujące stanowiska pracy do obowiązujących przepisów BHP w kontekście kobiet oraz współfinansowali zakwaterowanie czy naukę języka. Również i nasza firma pomogła znaleźć pracę w Polsce oraz innych krajach UE kilkunastu tysiącom uchodźców wojennych 

– podkreślił Andrzej Korkus, prezes EWL Group.

Dodaje też, że rekordowy poziom aktywizacji zawodowej uchodźców to niesamowita szansa dla naszej gospodarki. Dlatego tak ważne jest, aby kontynuować działania wspierające dalszą integrację ukraińskich obywateli z polskim rynkiem pracy, tym bardziej że cały czas konkurujemy z innymi krajami Europy Zachodniej o pracowników.

– Naszą kluczową przewagą jest m.in. znajomość rynku pracy, bliskość geograficzna i kulturowa, atrakcyjny system podatkowy, ulgi np. dla osób do 26 roku życia i niższe koszty życia w stosunku do pozostałych państw UE – wymienia mocne strony Polski. (…).

Źródło: PulsHR.pl

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (2 – 9 stycznia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 2 – 9 stycznia 2023 roku      


Płaca minimalna idzie w górę. W tym roku dwukrotnie 

Wraz z początkiem 2023 roku płaca minimalna w Polsce wzrosła o 480 zł do poziomu 3490 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa wynosi z kolei 22,80 zł. Kolejna podwyżka płacy minimalnej czeka nas już 1 lipca br., wówczas wyniesie ona już 3600 zł – poinformował 2 stycznia portal Gov.pl. 

W 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę brutto wynosiło 3010 zł, a minimalna stawka godzinowa – 19,70 zł.  

W związku z inflacją wywołaną napaścią Rosji na Ukrainę i trwającą od blisko roku wojną, zdecydowaliśmy o znacznym wzroście minimalnych wynagrodzeń w 2023 roku – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Szefowa resortu zapowiedziała również, że kolejna podwyżka płacy minimalnej czeka nas już 1 lipca br., wówczas wyniesie ona już 3600 zł. Oznacza to wzrost o 590 zł i 19,6% w stosunku do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku ubiegłym. 


Połowa zarejestrowanych w bazie PESEL uchodźców z Ukrainy to kobiety aktywne zawodowo 

W rejestrach PESEL znajduje się obecnie ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy poinformował portal 300gospodarka.pl, powołując się na dane przekazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.  

Według danych 46% z nich stanowią kobiety w wieku produkcyjnym, zaś ok. 40% to dzieci w wieku szkolnym. Prezes ZUS Gertruda Uścińska podkreśliła, że ponad połowa znajdujących się w bazie PESEL uchodźczyń cały czas pozostaje aktywna na rynku pracy. Wskazała również, że wykonują one najczęściej prace proste, administracyjne, także w usługach czy w gastronomii. W większości uchodźcy są zatrudniani na umowy zlecenia, w mniejszym stopniu na umowy o pracę czy umowy o dzieło. 


Kanada przyjęła rekordową liczbę imigrantów. Planuje przyjąć ich jeszcze więcej 

Kanada przyjęła w 2022 roku rekordową liczbę nowych imigrantów. Prawo stałego pobytu uzyskało ponad 431,6 tys. osób. Ostatni tak wysoki poziom imigracji do kraju odnotowano w 1913 roku – poinformował 4 stycznia portal PulsHR.pl.  

Według rządowych statystyk, kanadyjski departament imigracji (Immigration, Refugees and Citizenship Canada, w skrócie IRCC), przetworzył w 2022 roku ok. 5,2 mln wniosków o prawo stałego pobytu, prawo czasowego pobytu i obywatelstwo. To dwa razy więcej niż w 2021 roku.  

Kanadyjski rząd zakłada, że imigracja przyczyni się do rozwoju kraju i rozwiąże problem niewystarczającej liczby pracowników. Problem stanowi niewystarczająca liczba osób pracujących w stosunku do emerytów. 

Zgodnie z ostatnimi planami imigracyjnymi, zatwierdzonymi przez kanadyjski parlament, w latach 2023-2025 Kanada przyjmie ok. 1,5 mln nowych imigrantów. Do 2036 roku imigranci będą stanowić ponad 30% mieszkańców Kanady. Zgodnie ze spisem powszechnym w 2021 roku imigranci stanowili prawie 25% ludności Kanady. 41% kanadyjskich inżynierów, 33% właścicieli firm i 36% lekarzy stanowią migranci. 

Źródło: PulsHR.pl

Wzrost minimalnego wynagrodzenia cudzoziemców w 2023 roku

Początek roku przyniósł planowaną zmianę wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wprowadzone zmiany nie pozostają bez wpływu na wysokość pensji wypłacanej cudzoziemcom. Jak ustalić odpowiednie wynagrodzenie i o jakich terminach warto pamiętać?

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców mają wiele obowiązków. Jednym z nich jest ustalenie odpowiedniego wynagrodzenia. Jak zwiększenie płacy minimalnej w 2023 roku wpłynie na zarobki obcokrajowców i jakie działania powinni podjąć pracodawcy? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku

Rok 2023 przyniósł korzystne zmiany dla pracowników. Już od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie miesięczne wynosi 3.490 zł brutto, a najniższa stawka godzinowa 22,80 zł brutto. W połowie roku czeka nas kolejna podwyżka. Od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynieść 3.600 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 23,50 zł brutto. Z czego wynikają wprowadzone podwyżki i kogo dotyczą?

Odpowiedzi można szukać w artykule 3 pkt 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207). Jasno wynika z niego, że jeżeli prognozowany wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, wynosi ogółem nie mniej niż 105% na następny rok, to ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej. Zmiany obowiązują kolejno od 1 stycznia i od 1 lipca danego roku.

Wprowadzone zmiany są więc elementem walki z inflacją oraz próbą ożywienia gospodarki w trudnej sytuacji ekonomicznej spowodowanej m.in. agresją Rosji na Ukrainę. Zmiany dotyczą wszystkich obywateli Polski oraz niektórych cudzoziemców. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy i ile wynosi płaca minimalna dla obcokrajowców?

Zatrudnienie i sposób wynagrodzenia cudzoziemca

Polscy pracodawcy mogą legalnie zatrudnić cudzoziemców na podstawie zróżnicowanych procedur (dokumentów). Podstawa zatrudnienia ma znaczny wpływ na sposób ustalania i kwotę wynagrodzenia, która często jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jak to wygląda w poszczególnych przypadkach?

Jeśli pracownik zatrudniony jest na podstawie zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, stawka godzinowa lub miesięczna nie może być niższa od wynagrodzenia dla osób pracujących w tym samym wymiarze czasu, na podobnym stanowisku lub wykonujących podobne obowiązki. Obywatele Ukrainy zatrudnieni na uproszczonych zasadach uprawnieni są do otrzymywania wynagrodzenia, które nie może być niższe niż obowiązująca płaca minimalna lub minimalna stawka godzinowa.

W przypadku cudzoziemców pracujących w oparciu o tzw. zezwolenie jednolite pracodawca zobowiązany jest zapewnić wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej dla cudzoziemców niezależnie od wymiaru czasu pracy, na jaki zatrudniony jest cudzoziemiec. Jeżeli jednak cudzoziemiec zamierza wykonywać pracę na rzecz więcej niż jednego pracodawcy, wówczas warunek minimalnej płacy uznaje się za spełniony także wtedy, gdy suma wynagrodzeń nie jest niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Zmiana minimalnego wynagrodzenia obowiązki pracodawcy

Wzrost minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej wymaga określonych działań ze strony pracodawcy. Jest to m.in. sporządzenie aneksu do umowy o pracę. Dzieje się tak, jeśli w umowie wynagrodzenie zostało ustalone kwotowo. W przypadku, gdy w umowie o pracę widnieje zapis, że pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie zgodne z obowiązującą w danym roku stawką ustawową – aneks nie jest potrzebny. Wystarczy ustnie poinformować pracownika, ile wyniesie jego nowe wynagrodzenie – pierwszy raz w styczniu, kolejny od 1 lipca.

Wielu pracodawców obawia się konieczności dopełnienia innych formalności, tym bardziej że art. 88 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 690 ze zm.) zawiera cały katalog okoliczności, które mogą przyczynić się do utraty ważności zezwolenia na pracę. Zwiększenie wynagrodzenia wskazanego nie stanowi jednak jednej z nich. Nie powoduje tym samym konieczności ubiegania się o nowe zezwolenie na pracę lub obowiązku powiadomienia wojewody o większym wynagrodzeniu.

O wzroście minimalnego wynagrodzenia cudzoziemców musiały pamiętać także osoby, które wnioskowały o wydanie dokumentu zezwalającego na zatrudnienie pracownika z zagranicy na przełomie roku. Deklarowana wysokość płacy we wniosku powinna uwzględniać minimalne kwoty wynagrodzenia obowiązujące od 1 stycznia 2023 roku. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku wniosków, które będą składane w połowie roku, czyli dla zezwoleń wydanych po 1 lipca.

Planujesz zatrudnić cudzoziemców?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się

Rozświetlmy Święta dzieciom w Ukrainie. Zachęcamy do wsparcia akcji „Święta bez taty”

Tradycyjnie od kilku lat zwracamy się do naszych Klientów, Partnerów i Przyjaciół z prośbą o wsparcie akcji „Święta bez taty”. Tegoroczna akcja ma wyjątkowy charakter – według oficjalnych danych obecnie w Ukrainie jest ok. 4,5 miliona dzieci, które spędzą te Święta w ciemności. Wspólnie z Fundacją Uniters chcemy podarować każdemu dziecku w Ukrainie małą latarkę, którą zawsze będzie mieć przy sobie, jako symbol światła od świata.

Ciemne schrony, brak prądu w domu, szkole, przedszkolu, ciemne korytarze, nieoświetlone ulice i klatki schodowe, to, w wyniku rosyjskiej agresji, nowa rzeczywistość ukraińskich dzieci.

Dzięki waszej pomocy grupa wolontariuszy będzie mogła obradować prezentami ukraińskie dzieci. Poczynając od linii frontu będziemy przesuwać się do zachodnich części Ukrainy, wręczając każdemu dziecku symboliczny prezent, wyrażający nadzieję i wiarę w dobro, które zawsze zwycięża.

4,5 miliona latarek – to jest nasz tegoroczny cel. 

Chcemy wręczyć pierwszą partię latarek na Boże Narodzenie, które w Ukrainie obchodzone jest 7 stycznia.

UWAGA zbiórka przedłużona do końca stycznia 2023! 

Więcej szczegółów na oficjalnej stronie akcji Święta bez taty.

Terminy:

Dzielimy dostawę na kilka etapów

I etap – 6.01.2023 miasta przy linii frontu 

II etap – 14.01.2023 kolejne miasta (od linii frontu na zachód) 

III etap – pozostałe miasta 

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (27 grudnia – 2 stycznia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 27 grudnia – 2 stycznia 2022 roku      


Polska w kolejnych latach będzie wzmacniać swoją pozycję jako państwo migracyjne 

Do roku 2030 około 10% mieszkańców Polski stanowić będą obcokrajowcy – stwierdził Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie opublikowanej 1 stycznia na portalu WP.pl 

Ekspert podkreślił, że już teraz obcokrajowcy stanowią 6% populacji naszego kraju. Jego zdaniem, Polska będzie w kolejnych latach ugruntowywać swoją pozycję jako państwo migracyjne.  

– Jeżeli chcemy utrzymać konkurencyjność gospodarki i szybko się rozwijać, to 3-3,5 miliona cudzoziemców będzie w Polsce mieszkać. To będą cudzoziemcy, którzy nie tylko będą przyjeżdżać tu pracować, ale będą także z nami mieszkać – podkreślił Duszczyk. 

Największą grupą obcokrajowców będą obywatele Ukrainy i Białorusi. Jednak, jak podkreśla ekspert, migrantów ze wschodnich sąsiadów Polski może być za mało, żeby zniwelować w gospodarce problemy, które tworzy niż demograficzny. Zapowiada, że do Polski będą przyjeżdżały osoby także z innych kierunków, takich, jak Indie, Turcja, Uzbekistan, Kazachstan. 


Japonia: Ponad 60% uchodźców z Ukrainy nie ma pracy 

Ponad 60% uchodźców z Ukrainy, którzy zdecydowali się uciec do Japonii, nie znalazło pracy, pomimo tego, że większość z nich poszukuje zatrudnienia – poinformował 29 grudnia Rzeczpospolita, powołując się na wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Nippon Foundation. 

Według danych Agencji Służb Imigracyjnych Japonii, do 14 grudnia do Japonii dotarło 2091 uchodźców z Ukrainy, z których 1887 otrzymało wizę pozwalającą im na podjęcie pracy. Jednak jak wynika z badania przeprowadzonego na przełomie listopada i grudnia przez Nippon Foundation na próbie 750 osób, aż 60,9% z respondentów wskazało, że aktualnie nie posiada pracy. 58,4% ankietowanych podało, że szuka zatrudnienia. Z 39,1% przebadanych uchodźców z Ukrainy, którzy pracują w Japonii, blisko 80% zatrudnionych jest na niepełny etat.  

Według sondażu 17,3% respondentów posługuje się japońskim w sposób, który pozwala im na komunikację, zaś niemal 47% badanych nie zna japońskiego. Jednocześnie 65,6% respondentów deklaruje, że chce pozostać w Japonii do czasu uspokojenia się sytuacji w Ukrainie lub „tak długo jak to możliwe”. Jak najszybciej wrócić do Ukrainy chce 3,2% respondentów. 


Uchodźcy z Ukrainy założyli w Polsce 15 tys. nowych firm w ciągu 2022 roku 

Uchodźcy z Ukrainy, dzięki odpowiednim zmianom w polskim prawie, coraz chętniej zakładają w naszym kraju firmy. Na polskim rynku w 2022 roku zarejestrowano 15 tys. jednoosobowych firm prowadzonych przez obywateli Ukrainy – poinformował 27 grudnia tygodnik Polityka. 

Według danych przekazanych przez wiceminister rozwoju i technologii Olgę Semeniuk, od 1 stycznia do 15 listopada 2022 r. zarejestrowano 274,7 tys. działalności gospodarczych prowadzonych przez osoby fizyczne, w tym 24,4 tys., w których przedsiębiorca posługuje się innym obywatelstwem niż polskie. Zgodnie ze statystykami obywatele Ukrainy zarejestrowali 14 427 takich firm, natomiast obywatele Białorusi 6 493. Dla porównania: niemieckich firm jednoosobowych zarejestrowano 267, a francuskich 135. 

– Uchodźcy z Ukrainy to w większości kobiety, więc firmy, które otwierają, to albo branża gastronomiczna, albo kosmetyczna – podkreślił konsul Ukrainy Jurij Tokar. 

Przypomnijmy, że w tym roku wydano obywatelom Ukrainy prawie 1,1 mln unikalnych numerów PESEL, z czego ponad połowę osobom nieletnim. Resztę, czyli 42% otrzymały kobiety i tylko 4% mężczyźni. 

Źródło: Polityka.pl