EWL S.A. o migracji zarobkowej na XIII Forum Europa – Ukraina

Pracownicy zagraniczni stanowią ogromną wartość dodaną dla polskiej gospodarki, przyczyniając się do wzrostu PKB, a migracja wskazywana jest jako jeden z głównych motorów wzrostu gospodarczego w Polsce. O tym powiedział prezes zarządu EWL S.A. Andrzej Korkus podczas XIII Forum Europa – Ukraina.

W konferencji, która odbyła się w Rzeszowie w dniach 4-5 lutego 2020 roku wzięło udział ponad 900 uczestników z Polski, Ukrainy, państw UE, krajów sąsiedzkich i USA – przedstawiciele rządów i parlamentów, dyplomacji, biznesu, samorządów, instytucji unijnych, organizacji międzynarodowych, ośrodków analitycznych i kół eksperckich. Grupa EWL była reprezentowana przez prezesa Zarządu Andrzeja Korkusa, kierowniczkę Działu Legalizacji Mariyę Kuzenko, regionalną dyrektorkę sprzedaży Małgorzatę Filipczak oraz PR managera Anatoliya Zymnina.

Temat migracji zarobkowej był szeroko omawiany podczas Forum z udziałem przedstawicieli EWL S.A. jako lidera w obszarze zatrudniania cudzoziemców w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Panel dyskusyjny „Migracja zarobkowa z Ukrainy. Korzyści i zagrożenia – prognozy na przyszłość”

„Polsce udało się stworzyć system, który jest w stanie sprostać wyzwaniom migracyjnym, a zdecydowana większość pracowników spoza Polski pracuje w naszym kraju legalnie na podstawie wiz i pozwoleń” – powiedział Andrzej Korkus podczas panelu dyskusyjnego „Migracja zarobkowa z Ukrainy. Korzyści i zagrożenia – prognozy na przyszłość”.

Podczas debaty prezes EWL przypomniał, że jeszcze kilkanaście lat temu Polska była jednym z najbardziej homogenicznych krajów na świecie, ale sytuacja się zmieniła.

„Napływ pracowników z Ukrainy nauczył nas w pewnym sensie tolerancji wobec różnorodności – dla naszej administracji oraz społeczeństwa była to ważna lekcja świadomości tego zróżnicowania. Pracownicy z Ukrainy przynieśli ogromne korzyści zarówno naszej gospodarce, jak i naszemu społeczeństwu” – stwierdził Andrzej Korkus.

Prezentacja Raportu „Pracownik z Ukrainy – Zarobki w Polsce”

Na XIII Forum Europa – Ukraina PR manager w EWL Anatoliy Zymnin oraz kierowniczka Działu Legalizacji agencji Mariya Kuzenko zaprezentowali raport „Pracownik z Ukrainy – Zarobki w Polsce”.

Raport z badania socjologicznego, które zostało przeprowadzone przez EWL S.A. i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, zawierał między innymi  omówienie zmian wysokości zarobków obywateli Ukrainy na polskim rynku pracy w zależności od regionu zatrudnienia, długości pobytu w Polsce, znajomości języka polskiego, a także branży. [Pobierz Raport EWL „Pracownik z Ukrainy – Zarobki w Polsce”].

Rozmowa „Transparentna migracja zarobkowa kluczem do wzrostu gospodarczego Polski i UE”

„Zarówno Polska, jak i pracownicy z Ukrainy podjęli pewne ryzyko i świetnie na tym wyszli” – powiedział z kolei Andrzej Korkus w rozmowie z redaktorem naczelnym portalu PolUkr.Net Dariuszem Materniakiem. Dodał, że musimy się przystosować do tego, że mnóstwo osób z Ukrainy już nie będzie przyjeżdżało do Polski.

„O pracowników zagranicznych musimy walczyć globalnie!” – podsumował prezes EWL S.A.

Organizowane od 2007 roku, Forum Europa – Ukraina, jest jednym z kluczowych wydarzeń organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich, organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy. Głównym tematem trzynastego już Forum była kwestia kontynuacji procesu reform oraz modernizacji Ukrainy w sytuacji zmian na szczycie władzy w Kijowie w wyniku wyborów prezydenckich i parlamentarnych, a także relacje Ukrainy z Polską oraz UE. EWL S.A. była partnerem tegorocznego Forum.

Foto: Forum Ekonomiczne, TVP Rzeszów

TVP Rzeszów: Migracja zarobkowa z Ukrainy – ważne tematy XIII Forum Europa-Ukraina

Specjaliści rozmawiali o korzyściach z tym związanych, ale i prognozach na przyszłość. Szacuje się, że w Polsce pracuje dziś blisko milion Ukraińców. Dla nich to szansa na lepszą przyszłość, a dla Polski – szansa na ożywienie gospodarcze. Najwięcej Ukraińców znajduje pracę w budownictwie i transporcie, ale swoją przygodę w naszym kraju zaczyna też coraz więcej osób z wyższym wykształceniem.

Andrzej Korkus, Prezes Zarządu EWL S.A. – Oblicza się, że ich (migrantów z Ukrainy – red.) wpływ na nasz wzrost gospodarczy to jest od pół do półtora procent PKB także to niesamowity czynnik na nasz wzrost gospodarczy. Zagrożenie jest takie, że mogą wyjechać.

Szczegóły: TVP Rzeszów

Polskie Radio: Raport „Ukraińcy na polskim rynku pracy: doświadczenia, wyzwania i perspektywy”

3,5 razy więcej niż na Ukrainie zarobi przeciętnie w Polsce pracownik zza naszej wschodniej granicy – wynika z raportu firmy EWL i Studium Europy Wschodniej UW.

Co trzeci pracownik z Ukrainy chciałby przeprowadzić się do Polski na stałe, wynika z raportu „Ukraińcy na polskim rynku pracy: doświadczenia, wyzwania i perspektywy”. Badanie zostało przedstawione podczas jednej z debat na XIII Forum Europa – Ukraina, w Jasionce koło Rzeszowa. Według badań, przeciętnie w Polsce pracownik z Ukrainy zarobi mniej więcej 3,5 razy więcej niż w swojej ojczyźnie. Dla naszego kraju konkurencję może stanowić rynek niemiecki, ale na razie mamy przyjaźniejsze procedury legalizacji podejmowanej pracy przez osoby spoza UE – uważa Mariya Kuzenko, kierownik działu legalizacji zatrudnienia w grupie EWL. […]

Andrzej Korkus, prezes zarządu EWL S.A. powiedział, że według badań w 2016 roku Polska przyjęła więcej migrantów zarobkowych, niż Stany Zjednoczone.   – Stworzyliśmy system, który jest w stanie sprostać wyzwaniom migracyjnym, a zdecydowana większość pracowników spoza Polski pracuje legalnie na podstawie wiz i pozwoleń. Migranci stanowią ogromną wartość dodaną dla gospodarki, odpowiadają przede wszystkim za wzrost PKB – mówił Andrzej Korkus. Jak podkreślił, migracja wskazywana jest jako jeden z głównych motorów wzrostu gospodarczego w Polsce. Napływ pracowników z Ukrainy nauczył nas w pewnym sensie tolerancji wobec różnorodności – dla naszej administracji oraz społeczeństwa była to ważna lekcja świadomości tego zróżnicowania. Pracownicy z Ukrainy bardzo przysłużyli się zarówno naszej gospodarce, jak i naszemu społeczeństwu – mówił Andrzej Korkus.

Raport „Ukraińcy na polskim rynku pracy” przygotowała firma EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: Polskie Radio 

Interia: Ukraińcy wybiorą Niemcy zamiast Polski?

Eksperci są zgodni co do tego, że skala odpływu Ukraińców za Odrę zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób nowe niemieckie prawo imigracyjne będzie stosowane w praktyce. Ale  bez tego polski rynek pracy pozostanie pod wieloma względami atrakcyjny dla kadry ze Wschodu. Część Ukraińców ma obawy przed wyjazdem do pracy dalej na Zachód. Bariera językowa i różnice kulturowe to jedno, a wyższe koszty utrzymania, gorsza znajomość rynku pracy i większa konkurencja, to drugie.

– W tym roku mieliśmy w Polsce dużą podwyżkę płacy minimalnej. Inne atuty pracy w Polsce to możliwość pracy w nadgodzinach – co jest rzadkością w Niemczech, czy darmowe zakwaterowanie, co nie zdarza się za Odrą. Mamy więc kilka asów w rękawie – mówi Andrzej Korkus, prezes EWL.  Dodaje, że na pewno pomogło też udrożnienie procedury wydawania pozwoleń na pracę w Polsce. W ubiegłym roku urzędy pracy zrobiły ogromny postęp. W 2019 r. wydano o 40 proc. więcej pozwoleń na pracę niż w 2018 r. Idąc w tym kierunku, Polska będzie miała szansę powalczyć z Niemcami o pracowników z Ukrainy.

Korkus wskazuje jednak na inny czynnik, który może wpłynąć na wielkość ukraińskiej migracji zarobkowej w Polsce. – Warto zwrócić uwagę na sytuację na Ukrainie, gdzie w ciągu roku średnie zarobki wzrosły o ok. 30 proc., a w grudniu 2019 r. o 15 proc. w stosunku do listopada. Przykładowo, w ukraińskiej branży budowlanej zarówno w I jak i w II kwartale 2019 r. wynagrodzenia wrosły o 20 proc. w stosunku do ubiegłego kwartału – wylicza ekspert i dodaje, że to także ma gigantyczny wpływ na polski rynek pracy i chęć emigracji zarobkowej Ukraińców. Możliwe, że większy niż otwarcie niemieckiego rynku pracy na cudzoziemców spoza Unii Europejskiej.

Źródło: INTERIA