Opublikowano: 05.02.2020
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
02.05.2020
EWL w Mediach

Polskie Radio: Raport „Ukraińcy na polskim rynku pracy: doświadczenia, wyzwania i perspektywy”

Ukraińcy na polskim rynku pracy

3,5 razy więcej niż na Ukrainie zarobi przeciętnie w Polsce pracownik zza naszej wschodniej granicy – wynika z raportu firmy EWL i Studium Europy Wschodniej UW.

Co trzeci pracownik z Ukrainy chciałby przeprowadzić się do Polski na stałe, wynika z raportu „Ukraińcy na polskim rynku pracy: doświadczenia, wyzwania i perspektywy”. Badanie zostało przedstawione podczas jednej z debat na XIII Forum Europa – Ukraina, w Jasionce koło Rzeszowa. Według badań, przeciętnie w Polsce pracownik z Ukrainy zarobi mniej więcej 3,5 razy więcej niż w swojej ojczyźnie. Dla naszego kraju konkurencję może stanowić rynek niemiecki, ale na razie mamy przyjaźniejsze procedury legalizacji podejmowanej pracy przez osoby spoza UE – uważa Mariya Kuzenko, kierownik działu legalizacji zatrudnienia w grupie EWL. […]

Andrzej Korkus, prezes zarządu EWL S.A. powiedział, że według badań w 2016 roku Polska przyjęła więcej migrantów zarobkowych, niż Stany Zjednoczone.   – Stworzyliśmy system, który jest w stanie sprostać wyzwaniom migracyjnym, a zdecydowana większość pracowników spoza Polski pracuje legalnie na podstawie wiz i pozwoleń. Migranci stanowią ogromną wartość dodaną dla gospodarki, odpowiadają przede wszystkim za wzrost PKB – mówił Andrzej Korkus. Jak podkreślił, migracja wskazywana jest jako jeden z głównych motorów wzrostu gospodarczego w Polsce. Napływ pracowników z Ukrainy nauczył nas w pewnym sensie tolerancji wobec różnorodności – dla naszej administracji oraz społeczeństwa była to ważna lekcja świadomości tego zróżnicowania. Pracownicy z Ukrainy bardzo przysłużyli się zarówno naszej gospodarce, jak i naszemu społeczeństwu – mówił Andrzej Korkus.

Raport „Ukraińcy na polskim rynku pracy” przygotowała firma EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: Polskie Radio 

Zapisz się do newslettera!

Bądź z nami na bieżąco