Opublikowano: 21.02.2022
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
21.02.2022
Aktualności | Raporty

Raport mobilności transgranicznej EWL Group “Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy” [PDF]

EWL prezentuje Raport Mobilności Transgranicznej

Już po raz ósmy mamy przyjemność przedstawić Państwu raport dotyczący zjawiska mobilności transgranicznej i sytuacji pracowników zagranicznych w Polsce. Analiza, którą oddajemy w Państwa ręce, jest efektem badań przeprowadzonych przez ekspertów EWL Group we współpracy ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Cudzoziemcy w Polsce – liberalne przepisy

W trakcie pandemii koronawirusa odpływ cudzoziemców z polskiego rynku pracy był mniej odczuwalny za sprawą dość otwartej polityki migracyjnej przyjętej przez polski rząd. To przede wszystkim dzięki liberalnemu podejściu do mobilności transgranicznej, cudzoziemcy, którzy w momencie wybuchu pandemii przebywali w naszym kraju, mogli cieszyć się automatycznie przedłużonym prawem pobytu i zezwoleniem na pracę, co pozwoliło związać ich z naszym rynkiem pracy na dłużej.

Obecnie, wobec globalnych problemów z dostępnością pracowników, zjawisko mobilności transgranicznej nabiera jeszcze większego znaczenia. Konkurencja o pracowników, nie tylko dostępnych na rynku lokalnym, ale także poza jego granicami, rośnie. Pozycja Polski jako kraju pierwszego wyboru niezmiernie cieszy, ale nie jest dana raz na zawsze. Warto o tym pamiętać zarówno kształtując politykę zatrudnienia w skali przedsiębiorstwa, jak i projektując ustawy wpływające bezpośrednio na dostęp pracowników transgranicznych do polskiego rynku pracy.

Na co pracodawcy powinni zwrócić uwagę?

Jako pracodawcy, powinniśmy skupić naszą uwagę także na zmianie profilu pracowników ze Wschodu, którzy znają swoją wartość i coraz lepiej posługując się językiem polskim mają wyższe aspiracje zawodowe. Wierzę, że analiza niniejszego raportu pozwoli polskim pracodawcom lepiej przygotować się do zmian, jakie czekają nas w najbliższych latach, a decydentom uświadomi, jak istotne jest sprawne wdrażanie mechanizmów prawnych pozwalających na łatwiejszą legalizację pobytu i pracy obcokrajowców w Polsce.

Kluczowe informacje z raportu mobilności transgranicznej EWL

Pracownicy zagraniczni w Polsce – pobierz raport wraz z komentarzem

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami naszych badań. Wierzymy, że przedstawiona analiza badań pozwoli nie tylko na trafną diagnozę zagrożeń, ale także na wyciągniecie celnych wniosków oraz podjęcie kroków, dzięki którym nasz rynek pracy pozostanie atrakcyjny dla pracowników zagranicznych.


Wypełnij poniższy formularz by uzyskać dostęp do pełnego raportu

*pola wymagane
Zapoznaj się z klauzulą informacyjną

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową