Opublikowano: 28.06.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
28.06.2023
Aktualności | Raporty

Prezentacja raportu EWL „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” podczas III edycji Konferencji Warszawskiej – Stałej Przeglądowej Konferencji Wsparcia Ukrainy

W poniedziałek, 26 czerwca odbyła się III edycja Konferencji Warszawskiej – Stałej Przeglądowej Konferencji Wsparcia Ukrainy pod hasłem ‘Ukraine-NATO-Regional Security’ organizowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas wydarzenia eksperci EWL: Anatoliy Zymnin oraz Mariya Kuzenko, a także prof. Mariusz Kowalski przedstawili kluczowe wnioski z raportu „Obywatele Ukrainy na polskim ryneku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW.

„Wyniki naszych badań świadczą o tym, że ponad połowa przybywających w Polsce uchodźców z Ukrainy deklaruje wspieranie ojczyzny poprzez przekazywanie pieniędzy na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy, zaś ponad 40% wysyła pieniądze rodzinie. Ponadto 12% respondentów deklaruje, że angażuje się w działalność organizacji pozarządowych zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie”

– mówiła w trakcie konferencji Mariya Kuzenko, kierowniczka działu legalizacji EWL.

„Ponad 3/4 przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy planuje w bliższej czy dalszej perspektywie wrócić do ojczyzny. Ponadto co trzeci uchodźca zamierza wrócić do Ukrainy nie czekając na zakończenie wojny. To dobry sygnał, jeżeli mówimy o perspektywie szybkiej odbudowy Ukrainy po wojnie, gdyż do tego będą potrzebni ludzie”

– podsumował Anatoliy Zymnin, rzecznik prasowy EWL.


 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową