Szybki rozwój gospodarczy i braki kadrowe na lokalnych rynkach pracy powodują, że coraz więcej firm poszukuje pracowników za granicą. Zatrudnienie obcokrajowców wiąże się z szeregiem obowiązków dla pracodawcy. Trzeba dotrzeć do kandydatów z ofertą pracy, zweryfikować ich umiejętności i oczekiwania, pamiętać o urzędowych terminach i niezbędnych dokumentach.
Szacuje się, że w Polsce najliczniejszą grupę emigrantów zarobkowych stanowią Ukraińcy. Wynika to, nie tylko z bliskości kulturowej i językowej, ale także z wysokiego poziomu motywacji do pracy, elastyczności pracowników z Ukrainy i … uproszczonej procedury zatrudnienia obywateli tego kraju.
Zatrudnienie cudzoziemca w trybie uproszczonym
Podejmując decyzję o zatrudnieniu cudzoziemców spoza UE należy pamiętać o niezbędnych do legalnego pobytu i pracy dokumentach. Pracowników z zagranicy możemy zatrudnić w dwóch trybach – w oparciu o zezwolenie na pracę lub na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy. Te dwa dokumenty są także podstawą do uzyskania przez obcokrajowca wizy, niezbędnej do wjazdu do Polski i legalnego w niej pobytu.
Zakładając, że zdecydowaliśmy się zatrudnić pracownika z jednego z krajów objętych uproszczoną procedurą zatrudniania – Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, Rosji – pierwsze kroki powinniśmy skierować do właściwego, ze względu na siedzibę naszej firmy, Urzędu Pracy.
Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie oświadczenia?
Procedura uproszczona pozwala na zatrudnienie obcokrajowców z określonych krajów bez koniczności uzyskania zezwolenia na pracę. Legalizacja zatrudnienia w procedurze uproszczonej polega na zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w PUP. Dokument ten uprawnia pracownika do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Zatrudnienie cudzoziemca w trybie uproszczonym jest zdecydowanie szybszym sposobem na pozyskanie pracowników za granicy.
Procedura oświadczeniowa krok po kroku:
- Rekrutacja obcokrajowca
- Wypełnienie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi przez pracodawcę
- Rejestracja oświadczenia w powiatowym urzędzie pracy
- Przekazanie dokumentu cudzoziemcowi
- Uzyskanie przez obcokrajowca wizy na podstawie oświadczenia
- Przyjazd do Polski
- Podpisanie umowy z cudzoziemcem
- Zgłoszenie podjęcia pracy przez obcokrajowca
Procedura uproszczona wydawania cudzoziemcom zezwoleń na pracę
Procedura uproszczona zatrudnienia cudzoziemca dotyczy tylko sytuacji, w której umowa z pracownikiem będzie zawarta na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Jeśli obcokrajowiec wykorzystał już cały możliwy okres pracy na oświadczeniu (6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy), musimy postarać się o informację starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych. W tym celu należy wykonać test rynku pracy i złożyć dokumenty do Urzędu Wojewódzkiego w celu wydania zezwolenia na pracę dla cudzoziemca.
Planujesz zatrudnić cudzoziemców do swojej firmy?
Sprawdź co jeszcze oferujemy w ramach usługi legalizacji zatrudnienia.