Fundacja Wspierania Migrantów Na Rynku Pracy EWL publikuje wykaz otrzymanych darowizn w 2022 roku

Zgodnie z wymogami zawartymi w art. 18 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Fundacja Wspierania Migrantów Na rynku Pracy EWL publikuje wykaz darowizn otrzymanych w 2022 roku.

Powołana w 2015 roku Fundacja Wspierania Migrantów na Rynku Pracy „EWL” realizuje projekty na rzecz rozwoju rynku pracy opartego o kompetencje migrantów oraz dalsze doskonalenie współpracy wielostronnej pomiędzy pracodawcami, instytucjami rządowymi, organizacjami pozarządowymi oraz samymi migrantami. Fundacji prowadzi również projekty edukacyjne w ramach współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce, tym samym daje możliwość podnoszenia kwalifikacji dla nowych i aktualnych pracowników tymczasowych Grupy EWL. Ponadto Fundacja może pochwalić się również bogatą działalnością badawczą. Cykliczne od 2018 roku, a od 2019 roku także wspólnie ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, przeprowadza badania socjologiczne wśród cudzoziemców, którzy podjęli zatrudnienie w naszym kraju.

Poniżej publikujemy zestawienie otrzymanych w 2022 roku darowizn, których kwota przekracza 15 000 zł lub w przypadku, jeśli suma wszystkich otrzymanych w danym roku podatkowym od jednego darczyńcy darowizn przekracza 35 000 zł:

EWL OUTSOURCING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ100 000,00
„AMADEUS POLSKA” SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ23 295,00
FIRST CHURCH OF GOD IN SAINT JOSEPH27 987,61

Prezentacja raportu EWL „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” podczas III edycji Konferencji Warszawskiej – Stałej Przeglądowej Konferencji Wsparcia Ukrainy

W poniedziałek, 26 czerwca odbyła się III edycja Konferencji Warszawskiej – Stałej Przeglądowej Konferencji Wsparcia Ukrainy pod hasłem 'Ukraine-NATO-Regional Security’ organizowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas wydarzenia eksperci EWL: Anatoliy Zymnin oraz Mariya Kuzenko, a także prof. Mariusz Kowalski przedstawili kluczowe wnioski z raportu „Obywatele Ukrainy na polskim ryneku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW.

„Wyniki naszych badań świadczą o tym, że ponad połowa przybywających w Polsce uchodźców z Ukrainy deklaruje wspieranie ojczyzny poprzez przekazywanie pieniędzy na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy, zaś ponad 40% wysyła pieniądze rodzinie. Ponadto 12% respondentów deklaruje, że angażuje się w działalność organizacji pozarządowych zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie”

– mówiła w trakcie konferencji Mariya Kuzenko, kierowniczka działu legalizacji EWL.

„Ponad 3/4 przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy planuje w bliższej czy dalszej perspektywie wrócić do ojczyzny. Ponadto co trzeci uchodźca zamierza wrócić do Ukrainy nie czekając na zakończenie wojny. To dobry sygnał, jeżeli mówimy o perspektywie szybkiej odbudowy Ukrainy po wojnie, gdyż do tego będą potrzebni ludzie”

– podsumował Anatoliy Zymnin, rzecznik prasowy EWL.


 

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (20 – 26 czerwca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 20 – 26 czerwca 2023 roku      


GUS przedstawił nowe dane dotyczące zarobków i zatrudnienia 

Średnia płaca w maju wyniosła 7181,67 zł, co oznacza, że była o 12,2% wyższa niż rok wcześniej. Zatrudnienie w porównaniu z majem ub.r. zwiększyło się o 0,4% – podał 22 czerwca portal Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na najnowsze dane GUS. 

Ekonomiści Banku Ochrony Środowiska podkreślają, że w warunkach spowolnienia aktywności gospodarczej popyt na pracę lekko się osłabił na przełomie lat 2022 i 2023. Przy mającym miejsce rok temu wzroście zatrudnienia obecnie przekłada się to na utrzymanie wyraźnie niższej dynamiki zatrudnienia. 

– Problemy demograficzne, jak również doświadczenia ostatnich lat dotyczące dużej zmienności sytuacji gospodarczej wpływają na większą skłonność firm do „chomikowania” siły roboczej, co istotnie ogranicza plany redukcji etatów – podkreślili eksperci Banku Ochrony Środowiska. 


Bezrobocie w Polsce cały czas maleje 

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce od kilku miesięcy spada. W maju wyniosła ona 5,1%, zaś w kwietniu było to jeszcze 5,2%. Zgodnie z danymi Eurostatu Polska, na równi z Czechami, cieszą się najniższą w całej UE (BAEL) stopą bezrobocia na poziomie 2,7% – poinformował 26 czerwca portal Interia.pl. 

Zgodnie z danymi podanymi przez GUS liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju 802,3 tys. wobec 821,9 tys. osób miesiąc wcześniej. Jednocześnie w maju w urzędach pracy zarejestrowano 93,6 tys. nowych bezrobotnych, o 6,6% więcej miesiąc do miesiąca. Wobec analogicznego okresu 2022 roku było to o 5,6% mniej. 

Andrzej Kubisiak, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zwrócił uwagę na wzrost stopy zatrudnienia w Polsce w latach 2019-2022. Zgodnie z danymi był to drugi najwyższy wzrost wśród analizowanych przez OECD krajów W tym okresie Polska awansowała o sześć pozycji w zestawieniu i przekroczyła średnią dla UE i OECD. Ekspert podkreślił również, że osiem krajów ma niższe wskaźniki zatrudnienia niż przed COVID-19 w tym Wielka Brytania czy USA. 


Niemiecki rząd szuka sposobu by przyciągnąć niemal 400 tys. zagranicznych pracowników.  

By zdobyć wykwalifikowanych pracowników Niemcy planują stworzyć system punktowy, który ocenia imigrantów m.in. na podstawie ich doświadczenie zawodowego oraz znajomości języka – podał 25 czerwca serwis Euractiv.pl. 

Przyjęte przepisy mają pozwolić wykwalifikowanym obcokrajowcom na przyjazd do Niemiec. System punktowy bierze pod uwagę m.in. przeszłe doświadczenie zawodowe oraz znajomość języka. Zakwalifikowani kandydaci będą mieli możliwość poszukiwania pracy przez co najmniej 12 miesięcy. Ustawa obniży również kryteria wymagane do uzyskania niebieskiej karty UE, która pozwala na pobyt czasowy w celu „pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji”, oraz zwiększa liczbę wiz pracowniczych dostępnych dla firm zatrudniających pracowników z Bałkanów Zachodnich. 

„Brak wykwalifikowanej siły roboczej jest uważany za jeden z największych hamulców wzrostu niemieckiej gospodarki. Dlatego potrzebujemy również imigracji. Potrzebujemy prawie 400 tys. osób, które przyjadą do naszego kraju” – apelowała szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser.  

Źródło: Euractiv.pl

EWL Group wśród światowych gigantów oferujących pomoc w znalezieniu pracy dla ponad 250 tys. uchodźców

19 czerwca, podczas Europejskiego Szczytu Biznesowego TENT w Paryżu, w przeddzień Światowego Dnia Uchodźcy, grupa 41 międzynarodowych korporacji złożyła zobowiązania do zapewnienia 250 tys. uchodźców z Ukrainy i innych państw zatrudnienia oraz szkoleń w różnych krajach Europy.

EWL Group, jako jedyna firma z polskim kapitałem uczestnicząca w szczycie, zobowiązała się, że wesprze w poszukiwaniu pracy co najmniej 35 tys. uchodźców z Ukrainy w ciągu najbliższych trzech lat – koncentrując się na rynkach w Polsce, ale także w Czechach, Niemczech, Holandii, Rumunii i Litwie.

„Polska odniosła duże sukcesy nie tylko obszarze działań pomocowych, ale również w aktywizacji zawodowej uciekających przed wojną ukraińskich obywateli”

– mówił podczas paryskiego szczytu Andrzej Korkus, prezes EWL Group.

„Nasza firma dzięki rozwiązaniom technologicznym dostosowanym do indywidualnych potrzeb, po wybuchu wojny do grudnia 2022 roku pomogła znaleźć pracę dla 12 tys. ukraińskich uchodźców. Razem możemy dokonać znacznie większego postępu. Jesteśmy oddani wspieraniu idei globalnej mobilności. Wierzymy, że bezpieczna i legalna praca przynosi korzyści całej wolnej globalnej społeczności”

– powiedział Andrzej Korkus.

Wśród światowych marek, które zobowiązały się do zatrudnienia uchodźców w ciągu kolejnych trzech lat w krajach Europy, znalazły się m.in. Amazon, Hilton, Marriott International, ISS, a także Teleperformance, Accenture, Adidas, Blackstone, bp, Duni Group, ESS Group, FCC Medio Ambiente, Hempel, Hyatt, Ipsos, KFC, Kyndryl, L’Oréal Group, Menzies Aviation, Novartis, PepsiCo, Pfizer, QSRP, Starbucks EMEA, Suez, The Body Shop oraz The Kraft Heinz Company.

Wiele firm, m.in. Accenture, Generali, Microsoft, Cisco, Unilever oraz Indeed, zobowiązało się do przeszkolenia ponad 86 tys. uchodźców, aby pomóc im w rozwijaniu poszukiwanych na rynku umiejętności, a także we wsparciu lepszej znajomości europejskiego rynku pracy.

Zdaniem Margaritisa Schinasa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, który brał udział w Szczycie TENT, bezprecedensowe wsparcie ze strony przedsiębiorstw z całego kontynentu będzie miało kluczowe znaczenie dla umożliwienia dziesiątkom tysięcy Ukraińców utrzymania siebie i swoich bliskich w Ukrainie.

„W sytuacji, gdy nie widać końca rosyjskiej inwazji na Ukrainę i gdy Unia Europejska przyjmuje miliony Ukraińców – konieczne jest, aby uchodźcom zaoferować długoterminową integrację i nadzieję poprzez wsparcie ich dostępu do zatrudnienia”

– powiedział Margaritis Schinas podczas przemówienia otwierającego konferencje.

Z kolei międzynarodowe agencje pracy, a oprócz EWL Group także Adecco, Randstad oraz ManpowerGroup, łącznie zadeklarowały pomoc w znalezieniu zatrudnienia dla ponad 150 tys. uchodźców.

Mottem Hamdiego Ulukaya, założyciela i prezesa TENT Partnership for Refugees, jest stwierdzenie, że gdy uchodźca znajduje pracę, przestaje być uchodźcą.

„Jestem bardzo dumny z tego, że firmy występujące dziś z inicjatywą pomogą ponad 250 tys. uchodźców z Ukrainy i innych krajów w Europie stanąć na nogi i dadzą im szansę na godne życie”

– powiedział Hamdi Ulukaya.

W świetle rekordowych ogólnoeuropejskich zobowiązań z myślą o integracji ekonomicznej uchodźców, TENT będzie dążył do wsparcia jeszcze większej liczby firm w regionie w zakresie poszukiwania talentu wśród uchodźców, na szeroką skalę – szczególnie w Polsce, która gości największą populację uchodźców z Ukrainy (1,5 miliona). W tym celu ogłoszono również wsparcie ze strony Google.org, które wykorzysta zasoby i wiedzę technologiczną Google, aby połączyć firmy z ukraińskimi uchodźcami w Polsce.

Bankier.pl: Polska firma bierze pod swoje skrzydła 35 tys. uchodźców z Ukrainy

Polska firma dołącza do grona koncernów, które mają zamiar zatrudnić i wyszkolić 250 tys. imigrantów. W tym roku uwaga skierowana jest głównie na uchodźców z Ukrainy, których w UE jest już 5 mln. 

Co najmniej 35 tys. uchodźców z Ukrainy – tyle bierze na siebie firma EWL Group, jako jedyne przedsiębiorstwo z polskim kapitałem uczestnicząca w szczycie w Paryżu. Zobowiązała się wesprzeć ich w poszukiwaniu pracy na okres trzech lat na rynkach w Polsce (nad Wisłą tymczasowy dom znalazło najwięcej, bo aż 1,5 mln osób na 5 mln, które przyjechało do UE), Czechach, Niemczech, Holandii, Rumunii i Litwie.

– Polska odniosła duże sukcesy nie tylko obszarze działań pomocowych, ale również w aktywizacji zawodowej uciekających przed wojną ukraińskich obywateli – mówił podczas paryskiego szczytu Andrzej Korkus, prezes EWL Group. – Nasza firma dzięki rozwiązaniom technologicznym dostosowanym do indywidualnych potrzeb, po wybuchu wojny do grudnia 2022 roku pomogła znaleźć pracę dla 12 tys. ukraińskich uchodźców. Razem możemy dokonać znacznie większego postępu. Jesteśmy oddani wspieraniu idei globalnej mobilności. Wierzymy, że bezpieczna i legalna praca przynosi korzyści całej wolnej globalnej społeczności – dodawał.

Wśród światowych marek, które zobowiązały się do zatrudnienia uchodźców w ciągu kolejnych trzech lat w krajach Europy, znalazły się m.in. Amazon, Hilton, Marriott International, ISS, a także Teleperformance, Accenture, Adidas, Blackstone, bp, Duni Group, ESS Group, FCC Medio Ambiente, Hempel, Hyatt, Ipsos, KFC, Kyndryl, L’Oréal Group, Menzies Aviation, Novartis, PepsiCo, Pfizer, QSRP, Starbucks EMEA, Suez, The Body Shop oraz The Kraft Heinz Company.

Wiele firm, m.in. Accenture, Generali, Microsoft, Cisco, Unilever oraz Indeed przeszkoli ponad 86 tys. uchodźców, aby pomóc im w rozwijaniu poszukiwanych na rynku umiejętności, a także we wsparciu lepszej znajomości europejskiego rynku pracy.

Zdaniem Margaritisa Schinasa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, który brał udział w Szczycie TENT, bezprecedensowe wsparcie ze strony przedsiębiorstw z całego kontynentu będzie miało kluczowe znaczenie dla umożliwienia dziesiątkom tysięcy Ukraińców utrzymania siebie i swoich bliskich w Ukrainie.

W sytuacji, gdy nie widać końca rosyjskiej inwazji na Ukrainę i gdy Unia Europejska przyjmuje miliony Ukraińców – konieczne jest, aby uchodźcom zaoferować długoterminową integrację i nadzieję poprzez wsparcie ich dostępu do zatrudnienia

– powiedział Margaritis Schinas podczas przemówienia otwierającego konferencje.

Z kolei międzynarodowe agencje pracy, a oprócz EWL Group także Adecco, Randstad oraz ManpowerGroup, łącznie zadeklarowały pomoc w znalezieniu zatrudnienia dla ponad 150 tys. uchodźców.

Mottem Hamdiego Ulukaya, założyciela i prezesa TENT Partnership for Refugees, jest stwierdzenie, że gdy uchodźca znajduje pracę, przestaje być uchodźcą.

Jestem bardzo dumny z tego, że firmy występujące dziś z inicjatywą pomogą ponad 250 tys. uchodźców z Ukrainy i innych krajów w Europie stanąć na nogi i dadzą im szansę na godne życie

– powiedział Hamdi Ulukaya.
Źródło: bankier.pl

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (13 – 19 czerwca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 13 – 19 czerwca 2023 roku      


Firmy w całej Europie potrzebują pracowników 

Niemal w całej Europie spowolnienie gospodarcze i wysoka inflacja wpłynęły na spadek popytu na pracę w porównaniu z minionym rokiem – poinformowała 16 czerwca Rzeczpospolita. 

Według najnowszych danych Eurostatu wskaźnik wakatów określający udział wolnych miejsc pracy w ogólnej liczbie stanowisk (obsadzonych i wolnych) zmniejszył się na koniec I kwartału br. do 2,8% z 2,9% rok wcześniej.  

Spadek wskaźnika wakatów dotknął niemal wszystkie kraje Unii, w tym Polskę, która może się pochwalić najniższym wskaźnikiem wolnych miejsc w UE. Na koniec marca br. wynosił on 0,9%, czyli o 0,4 pkt proc. mniej niż rok wcześniej (1,3%). Równie niski wskaźnik wakatów miały tylko Bułgaria, Hiszpania i Rumunia. 


W polskich firmach pracują kandydaci z blisko 180 krajów świata 

Nasz rynek pracy przyciąga pracowników już niemal ze 180 krajów świata. W 2022 roku wśród 15,2 mln pracujących w Polsce 3,8% stanowili cudzoziemcy. Już 25% polskich firm zatrudnia cudzoziemców niebędących obywatelami UE – podał 18 czerwca portal 300gospodarka.pl, powołując się na badania przeprowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego

Ze wspomnianych badań wynika, że im większa firma, tym większa gotowość do zatrudnienia obywateli spoza UE. Wśród przedstawicieli dużych firm aż 52% deklaruje zatrudnianie pracowników spoza Unii, podczas gdy w mikrofirmach tylko 12%. Największy odsetek zatrudniających obywateli spoza UE występuje w firmach produkcyjnych (33%), najmniejszy w handlu (15%).  

Z badań wynika, że aż 66% przedsiębiorstw nie zatrudnia i nie planuje zatrudnienia pracowników spoza UE. Jednak niemal co dziesiąta firma (9%) zamierza zatrudnić cudzoziemców. Wśród firm planujących zatrudnienie cudzoziemców największy odsetek dotyczy branży budownictwa (13%.) i produkcji (12%.).  

Mimo że 75% firm nie zatrudnia obecnie pracowników spoza UE, to 54% uważa, że zatrudnianie cudzoziemców jest konieczne w związku z brakami zasobów pracy wśród polskich pracowników. 


Niemcy: Brak pracowników wpływa na osłabienie wzrostu gospodarczego 

Bez poważnej zmiany, w nadchodzących latach siła robocza w Niemczech drastycznie się skurczy, osłabiając wzrost gospodarczy, zwiększając presję inflacyjną i stwarzając szczególnie trudne wyzwania dla firm produkcyjnych – poinformował 13 czerwca portal Forsal.pl. 

Z modelowania przeprowadzonego przez niemiecki rządowy instytut badawczy wynika, że 47-milionowa siła robocza w kraju przestaje rosnąć. W ciągu następnej dekady podaż siły roboczej zmniejszy się o 3 miliony osób, czyli o 7%, chyba że przechodzących na emeryturę Niemców zastąpią migranci.  

Aby utrzymać się na stałym poziomie, kraj potrzebuje napływu 400 tys. pracowników z innych państw rocznie. W przeszłości w różnych momentach wskaźniki migracji na tym poziomie były osiągane. 

Źródło: Forsal.pl

Badania EWL w raporcie Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej

Wyniki badania „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii” przeprowadzonego przez EWL i Centrum Studiów Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu Warszawskiego są cytowane w publikacji „Fundamental Rights Report 2023” Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

„Uchodźcy zazwyczaj znajdują zatrudnienie znacznie poniżej swojego poziomu wykształcenia i kwalifikacji, często na stanowiskach wymagających niskich kwalifikacji. Na przykład w Czechach wyniki badania opublikowanego w czerwcu 2022 r. pokazują, że podczas gdy około 45% dorosłych beneficjentów tymczasowej ochrony ma wykształcenie wyższe, zaś około 80% osób zatrudnionych pracuje w zawodach wymagających niskich kwalifikacji” – czytamy w tekście, powołującym się na dane opublikowane przez EWL raporcie „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii”.

Źródło: fra.europa.eu

Rosną oczekiwania finansowe – także wśród migrantów zarobkowych. Rekrutacja będzie trudniejsza i to bez względu na poziom stanowiska

Rynek pracy w Polsce stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami. Stopa bezrobocia, mimo spowolnienia gospodarczego w pierwszym kwartale roku, systematycznie spada, a pozyskanie kandydatów do pracy wciąż jest trudne.

Ponadto, utrzymanie już zatrudnionych pracowników także nie jest łatwe. Wzrost inflacji nasila presję płacową, która w połączeniu z rosnącym deficytem kadrowym, stawia pracodawców w trudnym położeniu.

Oczekiwania finansowe rosną nie tylko wśród specjalistów, ale także, a może nawet przede wszystkim, wśród pracowników niewykwalifikowanych, zatrudnionych do prostych prac na produkcji czy w logistyce. Rekrutacja i zatrzymanie pracowników w organizacji stają się coraz trudniejsze.

Dotyczy to również obcokrajowców, których przecież zjawisko inflacji dotyka tak samo jak lokalnych, polskich pracowników. W najbliższym czasie pozyskanie kandydatów do pracy może okazać się nie tylko trudniejsze, ale też droższe.    

Inflacja nasila presję płacową. Oczekiwania finansowe rosną także wśród migrantów zarobkowych

Rosnące ceny towarów i usług wpływają na oczekiwania pracowników dotyczące podwyżek wynagrodzenia. Chcąc utrzymać dotychczasowy standard życia, ludzie muszą zarabiać więcej. To skłania pracowników do poszukiwania nowych miejsc pracy, przeglądania ofert i aplikowania na stanowiska oferujące wyższe widełki płacowe.

W przypadku cudzoziemców ten trend może być nawet silniejszy niż w przypadku lokalnych pracowników. Wpływa na to wysoka mobilność obcokrajowców oraz gotowość do przeprowadzki w inny rejon kraju, a nawet poza jego granice, w przypadku odpowiedniego wzrostu wynagrodzenia.

Obywatele Ukrainy, bo to oni stanowią zdecydowaną większość wśród cudzoziemców podejmujących zatrudnienie w Polsce, podobnie jak Polacy, dążą do tego, aby zarabiać więcej. Nie tylko ze względu na inflację, która przecież także ich dotyka.

Dla wielu zmieniła się także sytuacja rodzinna. Część migrantów, którzy wcześniej wysyłali pieniądze do bliskich w Ukrainie, od wybuchu wojny utrzymuje w Polsce całą rodzinę – a tu koszty życia są znacznie wyższe.

Co więcej, zdecydowana większość Ukraińców deklaruje przekazywanie dodatkowo środków pieniężnych na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy oraz bliskim, którzy z różnych powodów nie mogli lub nie chcieli opuścić ogarniętej wojną ojczyzny. Te dodatkowe obciążenia domowego budżetu mogą mieć wpływ na rosnące oczekiwania płacowe cudzoziemców.

Praca poniżej kwalifikacji może wpływać na oczekiwania płacowe

Wielu pracowników z Ukrainy pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Potwierdzają to ostatnie badania przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację Na Rzecz Wspierania[41]  Migrantów Na Rynku Pracy „EWL” i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy cudzoziemcy pracują W Polsce zgodnie ze swoimi kwalifikacjami?
źródło: Raport Mobilności Transgranicznej „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”

Poziom niedopasowania stanowiska pracy do wykształcenia i doświadczenia jest szczególnie wysoki wśród uchodźców wojennych. Wpływ na to może mieć fakt, że wśród osób, które przyjechały do Polski w związku z wojną w Ukrainie, znajomość języka polskiego jest na niskim poziomie, co utrudnia im znalezienie pracy w zawodzie.

Do tego przeciągający się proces nostryfikacji uprawnień, np. w przypadku medyków czy pielęgniarzy, skutecznie zniechęca do podejmowania próby zatrudnienia w wyuczonym fachu. Na pracę poniżej swoich możliwości wpływa także niedopasowania posiadanych kwalifikacji do potrzeb polskiego ryku pracy.

Warto pamiętać, że uchodźcy wojenni nie planowali podjęcia zatrudnienia za granicą, nie poszukiwali pracy, ale zostali zmuszeni sytuacją w kraju do relokacji. Mimo to blisko 80% migrantów wojennych w Polsce podjęło zatrudnienie.

Oczekiwania płacowe pracowników pracujących poniżej swoich kompetencji lub niezgodnie ze swoimi kwalifikacjami, są często związane nie z wykonywaną obecnie pracą, ale z potencjałem, jaki pracownicy posiadają. Będą one prawdopodobnie rosły wraz ze wzrostem znajomości języka polskiego, integracją ze społecznością lokalną i zwiększającą się gotowością do pracy w wyuczonym zawodzie.

Zmiana demograficzna w strukturze migrantów wpływa na oczekiwania płacowe

Od wybuchu wojny w Ukrainie mocno zmieniła się struktura demograficzna migrantów pochodzących z tego kraju. Przed 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy przyjeżdżali przede wszystkim mężczyźni. W wielu zakładach pracy to oni stanowili trzon zespołów produkcyjnych czy logistycznych.

Obecnie wśród migrantów dominują kobiety – uchodźczynie, bardzo często z dziećmi. Konieczność utrzymania rodziny, opłacenia zakwaterowania, może wpływać na wyższe oczekiwania finansowe. Szczególnie, biorąc pod uwagę fakt, że większość uchodźczyń kierowana była do dużych ośrodków miejskich, gdzie koszty życia są też odpowiednio wyższe.

Zmiana struktury demograficznej migrantów ma także drugi aspekt. Na rynku pracy zaczęło brakować mężczyzn. Część pracodawców zdecydowała się na dostosowanie stanowisk do pracy kobiet, inni muszą liczyć się z większą konkurencją o pracownika, a więc także z wyższym poziomem oczekiwanych wynagrodzeń.

Otwarcie zagranicznych rynków pracy może skomplikować sytuację polskich pracodawców

Dotychczas Polska była dla migrantów zarobkowych z Ukrainy krajem pierwszego wyboru. Nie tylko ze względu na bliskość kulturową czy językową, ale przede wszystkim ze względu na liberalną politykę  migracyjną.

Polskie ustawodawstwo pozwalało znacznie szybciej i łatwiej zalegalizować pobyt i pracę obcokrajowców, szczególnie z państw tzw. szóstki (Armenii, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Gruzji i właśnie Ukrainy), na terenie Rzeczpospolitej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Po wybuchu wojny w Ukrainie wiele krajów otworzyło swoje granice dla uchodźców, jednocześnie umożliwiając im podjęcie pracy zarobkowej na uproszczonych zasadach. Wielu Ukraińców skorzystało i nadal korzysta z tej możliwości.

Co więcej – informacje o tym ile można zarobić za granicą szybko się roznoszą wśród społeczności migrantów. W dłuższej perspektywie może to wpłynąć na liczbę Ukraińców pracujących w Polsce. Już teraz statystyki pokazują, że o ile w Niemczech w ostatnim czasie liczba uchodźców wzrosła, o tyle w Polsce systematycznie spada.

Świadczenia pozapłacowe, czyli co, poza wynagrodzeniem, skłania do wyboru konkretnej oferty pracy

W przypadku cudzoziemców warto pamiętać, że mimo iż poziom wynagrodzenia odgrywa kluczową rolę, to nie tylko ono determinuje decyzję kandydata o przyjęciu lub odrzuceniu oferty. Ważnymi aspektami, które mogą mieć wpływ na to, czy obcokrajowiec przyjmie propozycję pracy, są także:

  • lokalizacja zakładu pracy
  • możliwość pracy w godzinach ponadnormatywnych
  • darmowe lub dofinansowane zakwaterowanie
  • możliwość pracy z partnerem/partnerką
  • dobra opieka dwujęzycznego koordynatora na każdym etapie – od rekrutacji, przez legalizację i onboarding, aż po wsparcie w sprawach życia codziennego (założenie konta w banku, wizyta u lekarza czy wypisanie lokalizacji sklepów spożywczych w okolicy miejsca zamieszkania).

Rosnące koszty życia, w tym coraz wyższe czynsze za wynajem i opłaty za media, powodują, że pracownicy z Ukrainy, częściej niż dotychczas, zwracają uwagę na kwestię dofinansowania lub pełnego sfinansowania zakwaterowania w odpowiednim standardzie przez cały okres zatrudnienia.

Znacznie większym zainteresowaniem kandydatów cieszą się więc oferty, w których koszty związane z mieszkaniem pracownika ponosi pracodawca. Dla firm zatrudniających obcokrajowców oznacza to kolejny wzrost kosztów związanych z zatrudnieniem.


Deficyt pracowników to problem, który będzie narastał w kolejnych latach. Kraje Unii Europejskiej, takie jak Niemcy czy Holandia, także mierzą się z brakiem rąk do pracy i szukają sposobów, aby szerzej otworzyć rynek pracy na migrantów.

Pracodawcy, aby przyciągnąć i zatrzymać pracowników, muszą odpowiednio wcześnie zadbać o atrakcyjne i konkurencyjne warunki zatrudnienia, a w przypadku obcokrajowców także o odpowiednie zaplecze socjalne i opiekuńcze (zakwaterowania i wsparcie w integracji z lokalnym środowiskiem).

Warto już teraz rozważyć szersze otwarcie się na nieco bardziej egzotyczne kierunki rekrutacyjne, takie jak choćby Nepal, Indie czy Filipiny.

Wprowadzenie pracowników z Azji czy Afryki do struktur firmy na pewno będzie sporym wyzwaniem w nadchodzących latach. Jednak te firmy, które zdecydują się to zrobić wcześniej, przy wsparciu odpowiedniego partnera biznesowego, mogą mieć pewność utrzymania ciągłości procesów, zabezpieczenia kadrowego i przewagi konkurencyjnej na wydrenowanym, lokalnym rynku pracy w przyszłości.

Planujesz zatrudnić cudzoziemców?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (6 – 12 czerwca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 6 – 12 czerwca 2023 roku      


Bezrobocie w Polsce maleje

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła pod koniec maja 5,1%, czyli o 0,1 pkt proc. mniej niż w kwietniu – podał 6 czerwca portal Bankier.pl, powołując się na dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Zgodnie z danymi resortu pracy, szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w maju 2023 roku wyniosła 5,1%. W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa spadła o 0,1 pkt proc., a w zestawieniu z końcem maja 2022roku była niższa o 0,3 pkt proc. Według wstępnych danych w maju w urzędach pracy zarejestrowanych było 803,6 tys. bezrobotnych.

– To najniższa stopa bezrobocia, jaką w maju odnotowano od ponad 30 lat – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.


Blisko 4 mln obywateli Ukrainy objętych tymczasową ochroną UE. Najwięcej – w Niemczech

Z ochrony tymczasowej w państwach Unii Europejskiej w końcu kwietnia br. korzystały prawie 4 mln osób, które opuściły Ukrainę w wyniku rosyjskiej inwazji. Głównymi krajami przyjmującymi beneficjentów ochrony czasowej z Ukrainy były Niemcy (ok. 1,1 mln osób), Polska (ok. 1 mln) i Czechy (ok. 332 tys.) – poinformował 9 czerwca Eurostat.

W porównaniu z końcem marca 2023 roku liczba beneficjentów ochrony czasowej z Ukrainy wzrosła w całej UE (+51 010; +1,3%). Największy wzrost liczby osób korzystających z ochrony czasowej odnotowano w Niemczech (+22 480; +2%), Szwecji (+8 640; +35%) oraz Czechach (+6 605; +2%).

Z kolei wśród krajów, które odnotowały spadek liczby osób korzystających z ochrony czasowej są m.in.: Polska (-4 700; -0,5%), Portugalia (-2 520; -4%), Estonia (-1 885; -5%) %) i Francja (-985; -1%).


Eksperci: Przyszły wzrost ukraińskiej gospodarki nie będzie możliwy bez angażowania imigrantów

Bez angażowania imigrantów wzrost ukraińskiej gospodarki w przyszłości jest niemożliwy – wynika z wniosków uczestników Forum Społeczeństwa Obywatelskiego „Kształty przyszłości: zwycięstwo, odbudowa i modernizacja Ukrainy”, które odbyło się w Kijowie – poinformował 1 czerwca portal interfax.com.ua.

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że im dłużej potrwa gorąca faza wojny, tym mniej Ukraińców wróci do ojczyzny. Zdaniem Wasyla Woskobojnyka, prezydenta Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia Firm ds. Zatrudnienia Międzynarodowego, Ukraina powinna korzystać z europejskich wzorców.

– Gdy patrzymy na wysokie standardy życia w krajach europejskich, zapominamy o tym, co do tego doprowadziło. Były to masowe inwestycje finansowe i masowe angażowanie imigrantów. To imigranci w dużej mierze zastąpili rdzenną populację europejską, która w wyniku kryzysu demograficznego kurczyła się i starzała się. Ukraina powinna skorzystać z tego europejskiego doświadczenia – zauważył ekspert.

Źródło: Interfax

Prezentacja raportu EWL „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” we Lwowie

W piątek, 2 czerwca we Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki odbyła się prezentacja najnowszego raportu EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego “Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”.

Wyniki badania na spotkaniu z udziałem mediów ukraińskich i zagranicznych, ekspertów oraz przedstawicieli instytucji, m.in: Państwowej Migracyjnej Służby Ukrainy we Lwowie oraz Instytutu Badań Regionalnych Akademii Nauk Ukrainy, zaprezentowali eksperci Platformy Migracyjnej EWL Marcin Kołodziejczyk oraz Margarita Sytnik, a także Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW.

Kluczowe wnioski z raportu ukazały się w licznych mediach ukraińskich: TSN, RBK, Obozrevatel, UNIAN, NV oraz portalu Censor.net

Badanie przeprowadzono wśród przedwojennych migrantów i uchodźców wojennych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie, Rzeszowie, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Łomży, Tarnowie, Tczewie, Opolu, Ustroniu, Szydłówce i Wadowicach w dniach 4-13 marca , 2023, metodą wywiadów bezpośrednich F2F po ukraińsku. W trakcie badań przeprowadzono wywiady z 500 osobami.