Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (20 – 27 grudnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 20 – 27 grudnia 2022 roku      


Pracodawcy coraz częściej zatrudniają cudzoziemców 

Międzynarodowe załogi to dzisiaj norma w większości średnich i dużych firm w Polsce. Już 71% z nich zatrudnia cudzoziemców, a 62% zamierza zrobić to najbliższej przyszłości – poinformowała 21 grudnia Rzeczpospolita, powołując się na badania Business Centre Club.  

Jako główny powód, przedsiębiorcy wskazują przede wszystkim brak krajowych kandydatów do pracy. Potwierdzają to najnowsze dane GUS, zgodnie z którymi, pomimo spowolnienia w gospodarce, niedobór pracowników, w tym zwłaszcza tych wykwalifikowanych, nadal jest barierą w działalności wielu firm. Wskazało ją w listopadzie prawie czterech na dziesięciu pracodawców w budownictwie, a wśród dużych firm – prawie połowa (48,3%). Jednak na stanowiskach i w zawodach, w których brakuje mężczyzn, polscy pracodawcy coraz chętniej otwierają się na kandydatów z odleglejszych kierunków, na przykład z krajów azjatyckich.  

– W tym roku bardzo aktywnie rekrutowaliśmy pracowników z krajów Azji Centralnej i Południowo-Wschodniej, a także Ameryki Południowej. Ich liczba wzrosła trzykrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem – stwierdził Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży EWL. Ekspert dodał również, że 2023 roku możemy spodziewać się zwiększonego zapotrzebowania na cudzoziemców w e-commerce i w logistyce. 


GUS: Nowe dane odnośnie do zatrudnienia i wynagrodzenia w listopadzie 2022 

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o średnim wynagrodzeniu. W porównaniu z listopadem 2021 roku było wyższe o 13,9%, co przy inflacji na poziomie 17,5% oznacza, że realne płace maleją podał 20 grudnia portal Money.pl, powołując się na najnowszy raport GUS. 

Zgodnie z danymi GUS w listopadzie 2022 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z listopadem 2021 roku było wyższe o 2,3% i wyniosło 6507,5 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się minimalnie (o 0,1%).  

GUS poinformował również, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 roku w porównaniu z listopadem 2021 roku było wyższe o 13,9% i wyniosło 6857,96 zł (brutto). Względem października 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 2,5%. 

Eksperci z PIE podkreślają jednak, że wynagrodzenia wzrastają o 3,5 pkt procentowego wolniej niż inflacja. Według nich taki trend utrzyma się w pierwszym półroczu 2023 roku. Dopiero w IV kwartale wynagrodzenia zaczną rosnąć w tempie zbliżonym do inflacji. 


Niemcy: Mniej 25% ukraińskich uchodźców znalazło zatrudnienie 

Niemcy przyjęły ok. 600 tys. ukraińskich uchodźców w wieku produkcyjnym, ale zatrudnienie udało się znaleźć mniej niż 25% z nich podał portal Liga.net, powołując się na dane przekazane przez ambasadę Niemiec w Ukrainie. 

Oznacza to, że we wrześniu w Niemczech zatrudnionych było 142 tys. obywateli Ukrainy. Główną trudnością, z jaką borykają się uchodźcy w znalezieniu pracy w Niemczech jest język. Warto jednak podkreślić, że niemal 200 tys. uchodźczyń z Ukrainy bierze udział w finansowanych przez państwo kursach integracyjnych, które uczą podstaw języka niemieckiego. 

Innymi przeszkodami w znalezieniu zatrudnienia są trudności w uznawaniu kwalifikacji zawodowych, zwłaszcza nauczycieli i lekarzy, a także kwestia opieki nad dziećmi. 

„Mali Pomocnicy Mikołaja” niosą radość. Podsumowanie akcji świątecznej EWL

Świąteczna akcja Platformy Migracyjnej EWL „Mali Pomocnicy Mikołaja” zakończyła się sukcesem, którego rozmiary (mierzone w uśmiechach dzieci) możecie obejrzeć na poniższym wideo!

Wszystkie prezenty zakupione w ramach akcji, a także agregat prądotwórczy, dotarły z Warszawy do podopiecznych domów dziecka w objętym wojną obwodzie charkowskim!

„Bardzo się cieszymy, że udało się nam zorganizować święto dla ukraińskich dzieci. Zobaczyć oczy dziecka otrzymującego właśnie ten prezent, o który prosiło Świętego Mikołaja, jest warte wszystkich wysiłków i kilometrów, które przejechaliśmy”

– podkreśla Margarita Sytnik, PR managerka Platformy Migracyjnej EWL, koordynatorka akcji.

Z całego serca dziękujemy za zaangażowanie wszystkim Małym (i Dużym) Pomocnikom Mikołaja: dzieciom pracowników EWL, ich rodzicom, Akademii Sztuk Dziecięcych w Warszawie oraz wolontariuszom z projektu #DobryCzłowiek, którzy pomogli w dostarczeniu ciepła i miłości z Polski do Ukrainy, w szczególności: Olena Lytvynenko, Daryna Delihowska, Kinga Snoch, Joanna Majewska, Marta Bogusz, Magdalena Bojaronus, Wojciech Świca, Anatoliy Zymnin, Szymon Bryzek, Sylwia Kowcuń i Yaroslav Yanovsky!

EWL wspiera Paraolimpijki 

Misją EWL jest pomaganie innym w przekraczaniu granic! W miniony czwartek, 15 grudnia, Rafał Mróz w imieniu EWL Group miał zaszczyt odebrać z rąk Corinne Klajda oraz Martyny Wojciechowskiej podziękowania od Fundacja UNAWEZA za ufundowanie stypendium dla jednej z Paraolimpijek z Ukrainy – Anny Hontar.

Anna pochodzi z Chersonia, jednego z najbardziej dotkniętych wojną miast w Ukrainie, a obecnie trenuje w Finlandii. Od 2017 roku jest członkiem Narodowej Reprezentacji Ukrainy w pływaniu wśród sportowców z niepełnosprawnością ruchową. Stypendium umożliwi przygotowanie Zawodniczki do Igrzysk Paraolimpijskich 2024 w Paryżu.  

To już druga edycja programu stypendialnego dla Paraolimpijek. Dzięki projektowi Fundacji UNAWEZA i CorinneRunsForGood 10 kobiet otrzyma stałe wsparcie, które pozwoli im trenować oraz przekraczać swoje granice.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (13 – 19 grudnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 13 – 19 grudnia 2022 roku      


Polska w unijnej czołówce pod względem wzrostu produkcji przemysłowej 

Polska zanotowała 7-proc. wzrost produkcji przemysłowej w porównaniu z październikiem sprzed roku — tak wynika z najnowszych danych Eurostatu, o których 14 grudnia poinformował portal Forsal.pl. 

Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, najwyższe roczne wzrosty odnotowano w Irlandii (+53,2 proc.), Danii (+10,7 proc.), na Malcie (+7,2 proc.) oraz w Polsce (+7 proc.). Największe spadki zanotowały z kolei: Estonia (-5,8 proc.), Luksemburg (-3,8 proc.) i Belgia (-2,8 proc.).  

Jak wynika z szacunków Eurostatu, w październiku 2022 roku w porównaniu z październikiem 2021 roku produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w strefie euro wzrosła o 3,4 proc. i o 3,7 proc. w całej UE. Natomiast w porównaniu z wrześniem 2022 roku spadła o 2 proc. w strefie euro i o 1,9 proc. w UE.  


Czechy: Ukraińscy eksperci znajdą zatrudnienie w przemyśle zbrojeniowym 

Kilka tysięcy ukraińskich pracowników pojedzie do Czech do pracy w przemyśle zbrojeniowym – poinformował 13 grudnia portal Euractiv.pl, powołując się na rozmowę wiceministra obrony Republiki Czeskiej Tomasza Kopecznego z Czeskim Radiem. 

Czeski wiceminister obrony Tomasz Kopeczny przyznał, że „nie mówimy o fali uchodźców, tylko o wysoko wykwalifikowanych pracownikach, którzy zarobią pieniądze dla firm i przyczynią się do rozwoju czeskiej gospodarki”. 

„To efekt spotkania czeskiego premiera Petra Fiali i ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie pod koniec października. Panuje wyraźna zgoda co do tego, że zbudujemy strategiczną bazę wspólnych zdolności produkcyjnych dla obrony Ukrainy, Czech i NATO” – powiedział Kopeczny. 


23% firm zagranicznych w Polsce to firmy ukraińskie 

Na terenie Polski działa obecnie ponad 21 tys. ukraińskich przedsiębiorstw – poinformował 13 grudnia portal Ukrinform.pl, powołując się na stronę internetową ukraińskiego Ministerstwa Reintegracji. 

„Jestem szczerze zaskoczona liczbą ukraińskich firm, które częściowo lub całkowicie działają w Polsce. To ponad 21 tys. przedsiębiorstw. Dla porównania w Polsce działa 93 tys. firm z udziałem kapitału zagranicznego. Oznacza to, że około 23% to przedsiębiorstwa z udziałem kapitału ukraińskiego – powiedziała wicepremier i minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk podczas przemówienia na międzynarodowej konferencji w Lublinie.  

Jak poinformowała wicepremier, rządy obu państw mają znaleźć narzędzia, które pozwolą uregulować warunki prowadzenia ukraińskiego biznesu w Polsce na płaszczyźnie legislacyjnej.  

Prezenty dla podopiecznych domów dziecka już wyruszyły do Charkowa

Świąteczna akcja Platformy Migracyjnej EWL oraz Fundacji Wspierania Migrantów Na Rynku Pracy EWL„ Mali Pomocnicy Mikołaja” trwa!

Wszystkie prezenty, które wybrali dla siebie podopieczni domów dziecka z obwodu charkowskiego, zostały zakupione przez dzieci pracowników EWL Group, dostarczone do siedziby Fundacji EWL, spakowane, i, z pomocą polskich oraz ukraińskich wolontariuszy, wyruszyły z Warszawy do Charkowa. Dziękujemy wszystkim Pomocnikom Mikołaja za ten ogrom dobra, które wypełniło samochód po same brzegi!

W ramach naszej akcji, spełnimy przynajmniej część marzeń podopiecznych domów dziecka z obwodu charkowskiego. Prawie w każdym liście prosili oni Świętego Mikołaja o pokój dla Ukrainy, a dla siebie – o bardzo proste rzeczy, jak zabawki, lalki, pluszaki, zestawy do rysowania, gry planszowe czy słodycze. Wierzymy, że mikołajkowe prezenty przyniosą najmłodszym trochę radości, zwłaszcza teraz w czasie wojny

– mówi Mariya Kuzenko, kierowniczka działu legalizacji w EWL Group.

Dzieci z Charkowszczyzny – obwodu, który niemalże codziennie odczuwa, czym jest wojna, otrzymają prezenty w Dniu Świętego Mikołaja, obchodzonego według kalendarza wschodniego 19 grudnia.

„Mali Pomocnicy Mikołaja” – świąteczna akcja EWL

Już niebawem 19 grudnia! Tego dnia, Święty Mikołaj odwiedza z prezentami wszystkie dzieci w Ukrainie. Chcemy, aby również w tym roku, mimo trwającej wojny, spełnił marzenia najmłodszych, którym nic nie jest w stanie odebrać wiary w cuda.

W związku z tym Platforma Migracyjna EWL oraz Fundacja Wspierania Migrantów Na Rynku Pracy EWL wraz z wolontariuszami z Polski i Ukrainy rozpoczęła akcję „Mali Pomocnicy Mikołaja”. ??

„Poprosiliśmy podopiecznych domów dziecka znajdujących się na terenie wyzwolonych miast i miasteczek obwodu charkowskiego, aby napisali listy do Mikołaja. Są to dzieci, które straciły domy i których najbliżsi krewni zginęli na wojnie, a także dzieci chore, których nie można ewakuować z, będącego stale pod rosyjskim ostrzałem, miasta”

– mówi Mariya Kuzenko, kierowniczka działu legalizacji EWL Group.

W spełnieniu marzeń dzieci z obwodu charkowskiego pomogą Mali Pomocnicy Mikołaja – dzieci pracowników EWL. Wiedząc o tragicznej sytuacji, jaka ma miejsce w Ukrainie, ochoczo pomagają Mikołajowi w spełnianiu życzeń swoich rówieśników z Ukrainy.

Ponadto, aby wakacje dla dzieci były ciepłe pod każdym względem, kupiliśmy generator prądu dla Charkowskiego Obwodowego Specjalistycznego Domu Dziecka nr 1. Jest on niezbędny, aby ogrzać placówkę i móc przygotować gorące posiłki dla dzieci w okolicznościach braku prądu.

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (6 – 12 grudnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 6 – 12 grudnia 2022 roku  


MRiPS: Stopa bezrobocia w listopadzie bez zmian 

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nie zmieniła się w porównaniu z październikiem i w listopadzie pozostała na poziomie 5,1% – poinformował 6 grudnia portal Business Insider, powołując się na najnowsze dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Ministerstwo w komunikacie podało, że stopa bezrobocia pod koniec listopada kształtowała się w przedziale od 2,9% w województwie wielkopolskim do 8,7% w podkarpackim. 

Ponadto pod koniec ubiegłego miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych było 801,5 tys. bezrobotnych, co oznacza, że w końcu listopada 2022 roku było o 97,3 tys. (tj. o 10,8%) mniej osób bezrobotnych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

Według wstępnych danych resortu, w listopadzie pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 77,2 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. 


Białoruscy przedsiębiorcy coraz chętniej przenoszą biznesy do Polski 

Polska jest głównym rynkiem dla Białorusinów relokujących swoje biznesy. W 2021 roku prawie 1000 firm z Białorusi zarejestrowało swoją działalność w Polsce — stwierdził w rozmowie z Jakubem Lachertem opublikowanej na portalu wnp.pl Dmitry Danilchuk, dyrektor Centrum Biznesu Białoruskiego przy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. 

W rozmowie z portalem ekspert podkreślił, że najwięcej przedsiębiorstw, działających przede wszystkim w transporcie i logistyce, budownictwie, usługach IT, hotelarstwie oraz sprzedaży internetowej zarejestrowano w Warszawie (1785 spółek). Na drugim i trzecim miejscu znalazły się miejscowości położone blisko wschodniej granicy: Białystok (405 spółek) oraz Biała Podlaska (199 spółek). Dalej na liście uplasowały się: Wrocław, Kraków, Gdańsk i Poznań. 


W Ukrainie ma powstać 26 tys. nowych miejsc pracy 

Ukraina w ciągu następnych pięciu lat planuje stworzyć 26 tys. nowych miejsc pracy – podał 9 grudnia portal Focus.ua, powołując się na artykuł opublikowany przez portal Ekonomiczna Prawda. 

Zgodnie z informacjami ukraińskiego resortu gospodarki, w wyniku wojny pracę straciło około 5 mln obywateli Ukrainy, zaś kolejne 7 mln opuściło kraj. Szefowa resortu, Julija Swyrydenko, podkreśliła, że z powodu rosyjskiej agresji ukraińska gospodarka ma poważnie ograniczone zasoby logistyczne, dlatego koniecznym jest zwiększenie eksportu nietowarowego. By to osiągnąć, Ukraina planuje zwiększyć eksport o 100 mld hrywien. To zaś, jak wyjaśniła minister Julija Swyrydenko, wiąże się z pojawieniem się na rynku pracy 26 tys. dodatkowych wakatów. 

Źródło: Focus.ua

Bezpieczne planowanie zasobów personalnych. Zaufaj sprawdzonemu partnerowi.

Proces planowania personelu jest zadaniem trudnym. Trzeba umiejętnie określić cele i kierunki rozwoju firmy oraz z jak największą dokładnością oszacować ilu dodatkowych pracowników będzie potrzebnych, aby zrealizować plany.

Szczególnie w obecnej sytuacji rynkowej, kiedy wszystko szybko się zmienia – popyt, przepisy, a także potrzeby przedsiębiorstwa – działy HR stają przed niełatwym zadaniem. Rozwiązaniem, które znacząco usprawnia i uelastycznia proces planowania zasobów kadrowych jest skorzystanie z usług sprawdzonego dostawcy usług personalnych.

Strategiczne planowanie zasobów kadrowych – przygotuj się z wyprzedzeniem na wysoki sezon

Pozyskanie pracowników na polskim rynku pracy nie jest zadaniem łatwym. Niska stopa bezrobocia, duża konkurencja wśród pracodawców, a także stale rosnąca presja płacowa powodują, że proces zatrudnienia stale się wydłuża, a jego koszty rosną.

W przypadku branż, które cechują się sezonowością zatrudnienia sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Wielu pracodawców ma problemy z trafieniem do kandydatów, którzy są gotowi do podjęcia pracy w projektach czasowych. Często koszty marketingu rekrutacyjnego przy takich kampaniach znacznie przekraczają założone budżety, a i tak finalnie nie udaje się pokryć całego zapotrzebowania.

Pomoc sprawdzonej agencji pracy tymczasowej w takich sytuacjach nie tylko pozwala na optymalizację kosztów, ale także zabezpiecza ciągłość procesów. Doświadczony dostawca usług personalnych realizuje zamówienie zgodnie z ustalonym harmonogramem, dzięki czemu klient może być pewny, że zaplecze kadrowe jest odpowiednio zabezpieczone.

Leasing pracowników daje jeszcze jedną, kluczową przewagę w okresie niepewności gospodarczej – elastyczność. Praca tymczasowa pozwala na szybkie dopasowywanie struktury zatrudnienia do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa. I to bez dodatkowych kosztów związanych z okresami wypowiedzeń (w przypadku redukcji personelu) czy wznowieniem rekrutacji (w przypadku wzrostu zapotrzebowania).

Dlaczego warto z wyprzedzeniem wybrać dostawcę usług personalnych?

Wybór agencji zatrudnienia do współpracy nie jest tak prosty i szybki, jakby się mogło wydawać. Na rynku istnieje ponad 5 000 podmiotów, które świadczą usługi pracy tymczasowej. To daje olbrzymie możliwości, ale także zwiększa ryzyko trafienia na nieodpowiedniego dostawcę. Warto poświęcić czas na spotkania z kilkoma agencjami pracy, zapytać o polecenia z innych zakładów o zbliżonym profilu i podjąć świadomą, przemyślaną decyzję.

Planowanie współpracy z agencją zatrudnienia z wyprzedzeniem daje jeszcze jedną przewagę. Firmy specjalizujące się w leasingu pracowników, takie jak EWL Group, stale monitorują rynek pracy i z wyprzedzeniem reagują na zachodzące na nim zmiany. Są świetnym doradcą w kształtowaniu polityki zatrudnienia oraz szacowaniu kosztów pracy dla przedsiębiorstw. 

Podpisanie kontraktu z dostawcą usług personalnych z wyprzedzeniem, bez presji czasu, nie wiąże się z żadnymi kosztami. Daje za to czas na kształtowanie komfortowego modelu współpracy, a także pewność, że wybór dokonany był „na chłodno”. Dzięki temu można spokojnie, wspólnie z wybranym partnerem biznesowym, przygotowywać się do wysokiego sezonu.

Bezpieczeństwo i pewność realizacji usług. Przekonaj się, że warto nam zaufać.

Bez względu na to czy wzrost zatrudnienia planowany jest za 3-, 6- czy 9- miesięcy warto już teraz zadbać o zabezpieczenie obsady personalnej i nie martwić się widmem braków kadrowych w przyszłości.

Doświadczona i godna zaufania agencja pracy tymczasowej zadba o realizację planów zatrudnienia, a jednocześnie ułatwi szacowanie kosztów i pozwoli na zachowanie niezbędnej w dzisiejszych realiach elastyczności struktury personalnej.

EWL Group od kilkunastu lat wspiera przedsiębiorstwa w kształtowaniu polityki kadrowej. Dzięki terminowej i rzetelnej obsłudze cieszymy się zaufaniem firm z różnych branż i sektorów gospodarki.

Prowadzimy dedykowane kampanie rekrutacyjne dopasowując kandydatów do oczekiwań  naszych klientów. Rekrutujemy doświadczonych specjalistów, inżynierów, operatorów wózków widłowych, a także pracowników wykonujących proste prace produkcyjne i magazynowe.

Skontaktuj się z nami i zapytaj o spersonalizowane rozwiązania dla Twojej firmy.

Chcesz nawiązać współpracę z agencją pracy tymczasowej?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (29 listopada – 5 grudnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 29 listopada – 5 grudnia 2022 roku  


ZUS: Rośnie liczba pracujących cudzoziemców w Polsce 

Cudzoziemcy pracujący w Polsce stanowią 6,5% wszystkich ubezpieczonych. Na koniec września 2022 roku w ZUS było zarejestrowanych ponad 1 mln obcokrajowców, co stanowi wzrost o 23,5% w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku – podał 1 grudnia portal Bankier.pl, powołując się na najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ZUS, 59% ubezpieczonych obcokrajowców było pracownikami, 2,5% prowadziło działalność gospodarczą, zaś pozostali objęci byli innymi formami zatrudnienia. Największą grupę ubezpieczonych cudzoziemców stanowili obywatele Ukrainy (71,2% ubezpieczonych cudzoziemców i 4,6% wszystkich ubezpieczonych). 

Paweł Śliwowski, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując przedstawione przez ZUS dane, przekonywał w rozmowie z Polskim Radiem, że koniecznym jest pozostanie stale otwartym na obywateli innych państw. 

“Stoimy przed strategiczną zmianą budowania kraju, który jest otwarty, i który jest w stanie być atrakcyjny dla cudzoziemców” – stwierdził ekspert. 


Eksperci przewidują, że do 2030 roku saldo migracji netto wyniesie około 120-150 tys. osób rocznie 

Obcokrajowcy chętnie zasilają polski rynek pracy, ale to wciąż nie wyczerpuje jego potrzeb – poinformował 30 listopada portal Business Insider, powołując się na raport „Demografia. Migracje. Rynek pracy w Polsce. Perspektywy po pandemii COVID-19 i wojnie w Ukrainie”. 

Według autorów raportu, Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz – Quant Tank i Fundacja Przyjazny Kraj, saldo migracji netto na pobyt stały, które wymagane byłoby do równoważenia zmniejszającej się podaży pracy w Polsce, będzie się zwiększać i ustabilizuje się na poziomie ok. 120-150 tys. osób rocznie do 2030 roku. 

„W kolejnych dekadach będzie jednak coraz wyższe i osiągnie około 160-240 tys. osób rocznie w 2050 roku. Są to bardzo duże liczby, które znacznie zmieniłyby skład etniczny ludności Polski” — czytamy w raporcie. 

Eksperci podkreślają również, że coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce legalnie, co przekłada się na lepszą kondycję finansów publicznych, ponieważ do pokrycia jest coraz mniejsza luka między składkami na ubezpieczenia społeczne, a wypłacanymi świadczeniami. 


Niemcy: Rząd zatwierdził projekt zmian mających ułatwić migrację zarobkową 

Rząd Niemiec zatwierdził projekt zmian w regułach imigracyjnych, które pozwolą pozyskać więcej wykwalifikowanych pracowników z innych krajów poinformował 30 listopada portal Deutsche Welle. 

Celem niemieckiego rządu jest ograniczenie formalności, ułatwiając tym samym imigrację do Niemiec wykwalifikowanych pracowników z innych krajów. W kraju brakuje coraz więcej pracowników wyspecjalizowanych i niewyspecjalizowanych, zwłaszcza w branżach technicznych, rzemieślniczych, gastronomii, logistyce, opiece nad dziećmi czy opiece medycznej.  

Zakłada się, że Niemcy potrzebują co roku napływu 400 tys. pracowników z zagranicy. Wśród planowanych reform, które mają pomóc w zaspokojeniu potrzeb rynku, znajdują się między zmiany w prawie azylowym, ułatwienia dotyczące imigracji pracowników wyspecjalizowanych oraz procesu przyznawania obywatelstwa. 

Najnowszy raport EWL w głównych mediach Rumunii

W środę, 23 listopada w Bukareszcie odbyła się prezentacja raportu EWL na temat udziału obywateli krajów azjatyckich w rumuńskim rynku pracy. Kluczowe wnioski z badania przeprowadzonego wśród pracujących w Rumunii obywateli krajów Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, zostały zaprezentowane przez ekspertów Platformy Migracyjnej EWL.  

Raport powstał po przeanalizowaniu wyników badania socjologicznego „‘Workers from Asia – solution for the labour shortage in Romania’”, które zostało przeprowadzone w dniach 12-23 września 2022 roku w Bukareszcie, Krajowej i Kluż-Napoce przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Przebadanych zostało 400 pracujących w Rumunii obywateli krajów Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. 

Pracownicy z Azji Południowej i Południowo-Wschodniej są pozytywnie nastawieni do zatrudnienia w Rumunii. Są młodzi, połowa z nich uczy się języka rumuńskiego, a co trzeci chciałby zostać w kraju na dłużej. Będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy Rumunii

powiedział Tiberiu Focica, Dyrektor Generalny EWL Romania. 

Mamy nadzieję, że wyniki tego badania pomogą lepiej zrozumieć sytuację i będą korzystne dla rumuńskich pracodawców. Raporty i analizy EWL owocują najlepszymi praktykami w dziedzinie zatrudnienia, określają współczesne standardy i sposoby ich wdrażania przez pracodawców i władze

podkreśliła Michalina Sielewicz MBA, Dyrektorka Rozwoju Międzynarodowego w EWL Group. 

Wyniki badań zacytowały już najpopularniejsze rumuńskie media m.in. LibertateaAdevarul.roWall-Street.roProTVPLAYTECH (playtech.ro)Ziarul Financiar, PRIMA TV, Capital.ro i TVR Romania.

Źródło: ZF.live
Źródło: PRO-TV
Źródło: TVR 1
Źródło: Prima TV