Raport Specjalny „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce” został opublikowany na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej

Raport powstał po przeanalizowaniu wyników badania socjologicznego przeprowadzonego w dniach 23 marca – 3 kwietnia 2022 roku przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Przebadanych zostało 400 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku, w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. 

Jak wynika z przeprowadzonego badania, aż 63% uchodźców z Ukrainy chce skorzystać ze specjalnych rozwiązań wprowadzonych przez polski rząd i podjąć pracę w czasie pobytu w Polsce. Jednocześnie tylko jedna trzecia badanych deklaruje chęć pozostania w Polsce na dłużej.

Cieszymy się, że wyniki naszych badań pozwalają lepiej rozumieć wyzwania krajów Europy Środkowo-Wschodniej w świetle migracji uchodźczej, jak również poddawać głębszej analizie aspekty kryzysu na różnych szczeblach instytucji międzynarodowych. 

Źródło: ec.europa.eu

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (19 – 25 lipca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 19 – 25 lipca 2022 roku    


Bezrobocie w Polsce najniższe od ponad 30 lat 

Stopa bezrobocia w Polsce w czerwcu spadła do 4,9% z 5,1% w maju – wynika z opublikowanych 25 lipca danych Głównego Urzędu Statystycznego. 

Jak podkreśla portal Business Insider, po 1991 roku wskaźnik bezrobocia nigdy nie był poniżej 5%. Do tego poziomu spadł pod koniec 2019 roku i później w związku z koronakryzysem bezrobocie podskoczyło do 6,5 proc. 

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w czerwcu 818 tys. wobec 850,2 tys. osób w maju. 

Zdaniem analityków, w drugiej połowie roku stopa bezrobocia może wrócić w okolice 5%, jednak na koniec tego roku może być niższa niż 5,4%. 


Niemal 340 tys. zatrudnionych uchodźców z Ukrainy 

Praktycznie z dnia na dzień zwiększa się liczba pracujących w Polsce uchodźców z Ukrainy – podał 20 lipca portal Rzeczpospolita. 

“Jeszcze we wtorek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podawało, że jest ich 335 tys., a już w środę – według udostępnionych „Rzeczpospolitej” danych MRiPS – liczba zatrudnionych obywateli Ukrainy (zgłoszonych przez pracodawców) wzrosła o 4 tys., do 339 tys.” – czytamy w artykule. 

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) udzielając komentarza na łamach gazety zwrócił uwagę, że dane te oznaczają, iż pracę ma już ponad połowa uchodźców w wieku produkcyjnym, którzy są w systemie PESEL, co jest bardzo wysokim odsetkiem jak na osoby, które nie są imigrantami ekonomicznymi. 

Portal przypomina, że 63% uchodźców wojennych z Ukrainy zadeklarowało w badaniu EWL chęć podjęcia pracy w Polsce. “Badanie przygotowane we współpracy ze Studium Europy Wschodniej UW, wykazało też, że poziom wykształcenia wśród ukraińskich uchodźców jest dużo wyższy niż ten notowany wśród migrantów zarobkowych z Ukrainy przed wybuchem wojny” – czytamy.  


Deficyt wykwalifikowanych pracowników w Niemczech 

Rząd Niemiec zamierza do końca tego roku zreformować ustawę dotyczącą imigracji wykwalifikowanych pracowników. Liczy na większy napływ fachowców – poinformował 21 lipca portal Deutsche Welle. 

W artykule gościnnym dla dziennika gospodarczego „Handelsblatt” minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser oraz szef resortu pracy Hubertus Heil przedstawili zarys planu reformy ustawy regulującej imigrację wykwalifikowanych pracowników do Niemiec (FEG), która obowiązuje od marca 2020 roku.  

Jak wynika z przedstawionego planu, rynek pracy zostanie otwarty również dla zagranicznych pracowników wykwalifikowanych, którzy, mimo iż posiadają umowę o pracę, to nie mają kwalifikacji uznawanych w Niemczech. 

„W ciągu najbliższych dziesięciu lat musimy zrekompensować spowodowaną rozwojem demograficznym utratę czterech do pięciu milionów pracowników w Niemczech” przyznał Peter Adrian, prezes Niemieckiego Związku Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK), podkreślając tym samym pilność inicjatywy. 

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (12 – 18 lipca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 12 – 18 lipca 2022 roku   


MRiPS: Zatrudnienie w Polsce znalazło już 307 tys. uchodźców z Ukrainy

W całym kraju dzięki uproszczonym procedurom zatrudnienie znalazło blisko 307 tys. ukraińskich uchodźców – poinformowało 12 lipca na Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Zgodnie z danymi MRiPS najwięcej uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim. Warto podkreślić, że spośród 307 tys. uchodźców z Ukrainy zatrudnionych na podstawie uproszczonej procedury, zdecydowana większość to kobiety.


Ponad milion cudzoziemców z ubezpieczeniem emerytalnym

Na koniec czerwca liczba cudzoziemców objętych ubezpieczeniem emerytalnym przekroczyła 1 mln, z czego blisko 729 tys. osób to obywatele Ukrainy – poinformowała 13 lipca w rozmowie z PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska – podał portal Forsal.pl.

„Liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym przekroczyła historyczną barierę miliona osób i wyniosła 1,012 mln osób. To więcej o 21 tys. niż w maju i więcej o 342 tys. wobec lutego 2020 r. Dwie trzecie wzrostu cudzoziemców w rejestrach ZUS to obywatele Ukrainy. Ich liczba wynosi już ok. 729 tys. osób” – podkreśliła szefowa ZUS.

Z danych polskiej Straży Granicznej opublikowanych 18 lipca wynika, że od 24 lutego funkcjonariusze odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 4,8 mln osób.


Zmiany w zatrudnianiu obywateli Ukrainy

Od 15 lipca zmienia się wzór powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy, który po 24 lutego przybył do Polski w związku z rosyjską inwazją na terytorium tego państwa – poinformował 15 lipca portal Rzeczpospolita.pl.

„W myśl nowego brzmienia art. 22 specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy taka praca będzie uznawana za legalną w Polsce, jeśli będzie się odbywała na warunkach nie gorszych niż zgłoszone przez przedsiębiorców w powiadomieniach, jakie muszą wysłać na portal praca.gov.pl, w ciągu 14 dni od rozpoczęcia takiego zatrudnienia” – czytamy w artykule.

Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy będą musieli podać dane statystyczne o liczbie pozostałych pracowników, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i na podstawie umów cywilnoprawnych według stanu na dzień 23 lutego 2022 r. oraz na dzień złożenia powiadomienia.

 

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (5 – 11 lipca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 5 – 11 lipca 2022 roku   


Bezrobocie w Polsce na rekordowo niskim poziomie 

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca wyniosła 4,9% i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,2 pkt. proc. – poinformował o tym 7 lipca portal Fosal.pl, powołując się na dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.   

Z danych MRiPS wynika, że stopa bezrobocia jest teraz na rekordowym poziomie – najniższym od 32 lat. W Polsce jest 170 tys. osób bezrobotnych mniej niż w roku ubiegłym i 100 tys. mniej niż przed pandemią.  

– Potrzebujemy rąk do pracy i chcielibyśmy, żeby obywatele Ukrainy podejmowali decyzje o pozostaniu w naszym kraju. Dlatego wprowadzamy rozwiązania systemowe związane m.in. z opieką nad dziećmi, możliwością tworzenia instytucji dziennego opiekuna czy też zakładanie działalności gospodarczej, aby jak najwięcej osób z Ukrainy podjęło pracę. Ta praca daje im poczucie stabilizacji i godności – podkreśliła szefowa MRiPS. 


Wsparcie uchodźców z Ukrainy w nauce języka polskiego 

W ramach projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych” uruchomionych zostanie 13 mln zł na wsparcie uchodźców z Ukrainy – podał 7 lipca portal Businessinsider.pl 

„Po pierwszych działaniach oferujących uchodźcom wojennym z Ukrainy doraźną pomoc materialną, mieszkaniową i żywnościową nadszedł czas na bardziej systemowe i długofalowe wsparcie” – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 

Środki z funduszy UE zostaną przeznaczone na wsparcie uchodźców z Ukrainy w nauce polskiego, podnoszenie umiejętności podstawowych oraz na pomoc prawną i psychologiczną. O środki finansowe mogą ubiegać się organizacje, których głównym celem działalności nie jest osiągnięcie zysku, m.in. biblioteki, domy kultury, uczelnie czy jednostki samorządu terytorialnego. 

Dodajmy, że według badań EWL – 26% uchodźców z Ukrainy deklaruje znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie komunikatywnym, z kolei 45% respondentów przyznaje, że nie potrafi mówić po polsku. 


Blisko 300 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w Polsce 

W ramach uproszczonej procedury pracę w Polsce znalazło już blisko 300 tys. obywateli Ukrainy – poinformowała 8 lipca minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

– Od samego początku wojny w Ukrainie wspieramy naszych sąsiadów, zależy nam, by jak najszybciej mogli osiągnąć samodzielność, poczuć się w Polsce jak w domu. Jedną z najważniejszych kwestii jest tu praca i możliwość utrzymania siebie i swojej rodziny. Dlatego uprościliśmy procedury zatrudnienia, dlatego stale rozwijamy narzędzia wsparcia na rynku pracy naszych wschodnich sąsiadów – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

 

Polska Times: Jakie są główne obawy uchodźców przebywających w Polsce, Czechach i Rumunii?

Od marca do maja w sumie 1200 osób, które uciekły przed rosyjską inwazją, odpowiadało na pytania ekspertów Platformy Migracyjnej EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Trudność w znalezieniu pracy, troska o bliskich i słaba znajomość języka w kraju pobytu – o takich obawach mówią ukraińscy uchodźcy przebywający w Polsce, Czechach i Rumunii. Doktor Jan Malicki ocenia, że powstałe wyniki badania socjologicznego są niezwykle interesujące dla resortów zajmujących się migracją.

Badanie socjologiczne stworzyło profil ukraińskich uchodźców. To głównie kobiety po trzydziestce z dziećmi, co do zasady chcące podjąć pracę, głównie w Polsce i w Czechach, ale planujące powrót do ojczyzny tuż po wojnie.

Obawy uchodźców w krajach Europy środkowej

Rzecznik Platformy Migracyjnej EWL Anatoliy Zymnin zaznaczył, że uchodźcom w krajach naszego regionu towarzyszą określone obawy.

„W Polsce i w Rumunii główna obawa to trudność w znalezieniu pracy. Ale to, co łączy wszystkie trzy kraje, to troska o bliskich pozostających na Ukrainie. We wszystkich przebadanych krajach widzimy też słabą znajomość języka wśród uchodźców. Znajomość języka kraju pobytu na poziomie komunikatywnym deklaruje 20-25 procent osób, trochę mniej w Rumunii”

– powiedział Anatolij Zymnin.

Uchodźcy w wielkich miastach

Z badania wynika również, że ukraińscy uchodźcy skupiają się przede wszystkim w dużych miastach. W przypadku Polski i Rumunii pobyt w ośrodkach powyżej 200 tysięcy mieszkańców deklaruje odpowiednio 69 i 60 procent ankietowanych. W Czechach podział na małe, średnie i duże miasta goszczące uchodźców jest niemal równomierny.

Dyrektor Studium Europy Wschodniej UW doktor Jan Malicki zapowiedział kontynuację prac badawczych nad ukraińskimi uchodźcami.

„Powstał bardzo ciekawy materiał naukowy, po tym opracowaniu porównawczym można powiedzieć, że nawet próba 400 pozwala wyciągać bardzo daleko idące wnioski. Jeśli uda nam się przeprowadzić dalsze badania w regionie, powstanie materiał i praktyczny, i publicystyczny, i naukowy, jakiego nigdzie nikt w Europie nie ma. To są wyniki, które są niezwykle interesujące również dla wszystkich resortów w Polsce, Czechach i Rumunii zajmujących się migracją”

– ocenił doktor Jan Malicki.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się na stronach internetowych EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: Polska Times

Prezentacja najnowszego raportu EWL na Uniwersytecie Warszawskim

W czwartek 7 lipca w budynku Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się prezentacja raportu specjalnego z badania socjologicznego ”Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Kluczowe wnioski z badania dotyczącego sytuacji, podobieństw i różnic wśród uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce, Czechach i Rumunii zaprezentowali eksperci Platformy Migracyjnej EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego: Andrzej Korkus, Prezes Zarządu, Michalina Sielewicz, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Międzynarodowego, Anatoliy Zymnin, Rzecznik Prasowy Platformy Migracyjnej EWL, Jan Malicki, Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mariusz Kowalski, Profesor Uniwersytetu Warszawskiego. 

„Poziom wykształcenia wśród ukraińskich uchodźców, który obserwujemy dziś na rynku pracy jest dużo wyższy niż odnotowany wśród migrantów zarobkowych z Ukrainy przed wojną. Fakt ten świadczy o tym, że obecnie mamy do czynienia z migracją wymuszoną, a co za tym idzie, zmienił się profil migranta” – mówił Andrzej Korkus, Prezes Zarządu EWL. 

„Plany [badanych uchodźców] mogą się zmieniać w zależności od rozwoju sytuacji w Ukrainie. Nie bez znaczenia będzie też sytuacja w krajach pobytu. Na razie koniunktura na rynku pracy, duże zapotrzebowanie na pracowników, a także duża otwartość pracodawców na zatrudnianie uchodźców sprzyja ich aktywizacji, pomimo sporych barier” – podkreśliła Michalina Sielewicz, Dyrektorka Rozwoju Międzynarodowego. 

Nasz najnowszy raport zyskał ogromny rozgłos medialny! Wnioski z przedstawionego raportu EWL opublikowano dziś na pierwszej stronie dziennika Rzeczpospolita. Wyniki badań są także cytowane przez wiodące media branżowe m.in. PolskieRadio24, PulsHR.pl, Puls Biznesu, Bankier.pl, Businessinsider.com.pl. 

Raport EWL dotyczący sytuacji uchodźców z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii na pierwszej stronie Rzeczpospolitej

Recesja może zahamować szybki wzrost zatrudnienia uchodźców wojennych – poinformował 8 lipca dziennik Rzeczpospolita, cytując wyniki najnowszego raportu Platformy Migracyjnej EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Już ponad 290 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w Polsce na podstawie uproszczonych przepisów – informuje „Rzeczpospolitą” Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Duży popyt na pracowników, zwłaszcza do prac sezonowych, sprawia, że szybko przybywa zgłoszeń o zatrudnieniu Ukraińców, głównie kobiet.

Sprzyja temu ich gotowość do podjęcia pracy, która wśród uchodźców przebywających w Polsce jest wyraźnie większa niż w Czechach i Rumunii, co wynika z ogłoszonego w czwartek badania agencji zatrudnienia EWL, Fundacji Wspierania Migrantów na Rynku Pracy EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas gdy w Rumunii chce podjąć pracę 27 proc. badanych uchodźców, to w Czechach odsetek ten wynosi 52 proc., a w Polsce sięga 63 proc.

Niskie bezrobocie

Chęć podjęcia zatrudnienia w Polsce oraz specjalne rozwiązania prawne wprowadzone przez polski rząd przyniosły już pozytywne efekty – podkreśla Andrzej Korkus, prezes EWL

Jak zwraca uwagę Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, pracuje już 45 proc. dorosłych uchodźców z przyznanym numerem PESEL. Ich aktywizacji zawodowej sprzyja niezła koniunktura na rynku pracy, wzmacniana teraz przez sezonowe ożywienie. Potwierdzają to dane MRPiPS: bezrobocie rejestrowane spadło w końcu czerwca do 4,9 proc., najniższego poziomu od 32 lat. Ukraińcom sprzyja też otwartość firm na zatrudnianie uchodźców i wsparcie agencji zatrudnienia. (…)

Kluczowy III kwartał

– Kluczowy będzie III kwartał. To ostatni okres bardzo dobrej koniunktury na rynku pracy. Powinny to wykorzystać osoby, które chcą znaleźć zatrudnienie, bo potem łatwiej będzie utrzymać pracę, niż ją znaleźć – ocenia Andrzej Kubisiak.

Polskie Radio: Raport o uchodźcach z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii

Kobieta po trzydziestce, najczęściej z jednym dzieckiem, która po zakończeniu wojny chce wrócić na Ukrainę – to portret osoby, która po 24 lutego uciekła do Polski, Czech, Rumunii, jak wynika z badania socjologicznego „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii”, przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Od 24 lutego Polska mierzy się z wyjątkową w jej historii sytuacją. Gości uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Część z nich postanowiła zostać u nas, ułożyć sobie życie. Część jeszcze nie wie, co zrobi. Część chce wracać.

Dobrze wykształcone kobiety, które chcą wrócić na Ukrainę

Uchodźcy z Ukrainy to przede wszystkim dobrze wykształcone, chcące podjąć pracę kobiety, które po wojnie zamierzają wracać do ojczyzny – to główne wnioski z przedstawionego 7 lipca 2022 r. na Uniwersytecie Warszawskim raportu poświęconego osobom, które trafiły do Polski, Czech i Rumunii po 24 lutego 2022 r. Badanie przeprowadziły Platforma Migracyjna EWL i Studium Europy Wschodniej UW. Dzięki pracy ekspertów udało się stworzyć profil ukraińskich uchodźców, którzy w pierwszych miesiącach wojny uciekali przed rosyjską agresją. – Około 95 proc. we wszystkich krajach to kobiety. Średnia wieku to od 35 lat w Czechach do 40 lat w Rumunii. (…) Około dwóch trzecich tych kobiet przybyło z dziećmi, najczęściej z jednym dzieckiem – powiedział prof. Mariusz Kowalski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Świetnie znają angielski

Ankiety objęły po 400 osób przebywających głównie w centrach recepcyjnych w Polsce, Czechach i Rumunii. Jak się okazuje, schronienia w Polsce szukały przede wszystkim osoby z północy i centrum Ukrainy. W przypadku Czech dominują uchodźcy z obwodów wschodnich i zachodnich. Do Rumunii uciekali natomiast mieszkańcy południowej Ukrainy. Jak zaznaczył prezes agencji EWL Andrzej Korkus, uchodźcy wojenni różnią się od osób, które wcześniej przybywały z Ukrainy w celach zarobkowych. Są przede wszystkim lepiej wykształcone. – Zaskoczeniem była świetna znajomość angielskiego, czego także nie widzieliśmy w poprzednich grupach migrujących (…). – mówi Andrzej Korkus. – W Polsce i Czechach obserwujemy znajomość angielskiego na wysokim poziomie. Populacja rumuńska angielski zna dużo słabiej. Zaskoczyła nas też dobra znajomość języka polskiego wśród populacji, która wyemigrowała do Rumunii – podkreślił ekspert.

Dominuje chęć jak najszybszego powrotu do ojczyzny

Większość uchodźców przebywających w Polsce i Czechach chce podjąć pracę. Gorzej jest w Rumunii, gdzie blisko 60 proc. Ukraińców deklaruje jedynie zamiar ubiegania się o status uchodźcy. We wszystkich trzech krajach dominuje chęć jak najszybszego powrotu na Ukrainę po zakończeniu wojny. – Są to osoby, które mówią jasno, że zamierzają wrócić na Ukrainę – podkreśliła Michalina Sielewicz z EWL. – Natomiast zastanawiamy się, jak to będzie wyglądało za pięć-sześć miesięcy – dodaje rozmówczyni radiowej Jedynki. (…)

Źródło: Polskie Radio

Raport specjalny „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii”

Przedstawiamy Państwu kolejny raport dotyczący sytuacji uchodźców uciekających przed wojną w Ukrainie. Mając świadomość europejskiego wymiaru ukraińskiego uchodźstwa i międzynarodowego zasięgu pracy EWL, rozszerzyliśmy nasze badanie o dwa kolejne kraje, Czechy i Rumunię, które, podobnie jak Polska, otworzyły swoje granice dla uchodźców z Ukrainy. Dzięki temu zyskaliśmy jeszcze więcej danych jakościowych w kontekście bieżących procesów migracyjnych.

Raport specjalny z badania socjologicznego „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii”, został przeprowadzony przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację Wsparcia Migrantów na Rynku Pracy „EWL” oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Uniwersytetem Masaryka w Brnie i Uniwersytetem w Bukareszcie.

Zrozumieć migrację uchodźców wojennych

Uzyskane dane niosą dużą wartość poznawczą, gdyż pozwalają na ocenę charakteru migracji i opracowanie odpowiednich strategii działania wobec tego zjawiska na różnych poziomach instytucji publicznych, społecznych i biznesowych. Ponadto wyniki te mogą mieć kluczowe znaczenie w kontekście refleksji nad sposobami rozwiązywania kryzysów migracyjnych. Pogłębione zrozumienie wszystkich aspektów tego kryzysu może umożliwić zaproponowanie odpowiednich procedur i rozwiązań korzystnych zarówno dla emigrantów, jak i krajów przyjmujących.

Intencje, emocje, lęki i obawy

Badania zapewniają wgląd w ważne dane demograficzne i nie tylko. Niektóre informacje odzwierciedlają to, co słyszeliśmy w mediach: uchodźcy to w przeważającej większości (ponad 90%) kobiety, a połowa lub więcej z nich ma co najmniej 36 lat. Większość (60% lub więcej) przybyła z dziećmi w wieku poniżej 18 lat; jednak mają też członków najbliższej rodziny w domu.

Statystyki dotyczące wykształcenia i zawodu z pewnością robią wrażenie. Badani uchodźcy są bardzo dobrze wykształceni, odpowiednio 53%, 45% i 64% ma wykształcenie wyższe. Około 1/3 w każdym kraju to wysoko wykwalifikowani specjaliści lub nauczyciele i specjaliści ds. edukacji.

Poza danymi demograficznymi, raport zawiera wiele informacji na temat intencji, emocji, lęków i obaw, a także planów na przyszłość. W niektórych aspektach panuje zgoda, w innych duże rozbieżności.

Wpływ międzynarodowy

Dane z naszego badania opisują zjawisko ucieczki przed wojną w sposób niepodważalny. Kilka elementów na tym obrazie: przytłaczający odsetek uchodźców z Ukrainy to kobiety; około 2/3 z nich opuściło Ukrainę, ponieważ mają małoletnie dzieci; większość z nich nie zna języka kraju, do którego przybyła – nie ma w nim korzeni rodzinnych ani bliskich krewnych (Polska, Czechy lub Rumunia) i nigdy nie pracowała w kraju przyjmującym.

Niezależnie od tego, czy mówimy o uchodźcach w Polsce, Czechach czy Rumunii, większość z nich jasno wyraża zamiar powrotu na Ukrainę w pewnym momencie – oczywiście proces ten już przedłużył się bardziej niż się spodziewali.

Polska, Czechy i Rumunia szeroko otworzyły ramiona dla ukraińskich uchodźców. To bezprecedensowe zjawisko z pewnością zaowocuje bliższą współpracą na wielu poziomach, co powinno również pozytywnie wpłynąć na europejski rynek pracy.

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii – pobierz raport


Wypełnij poniższy formularz, aby uzyskać dostęp do pełnego raportu

*wymagane pola
Zapoznaj się z klauzulą informacyjną

Prezentacja najnowszego raportu EWL w Bukareszcie

W dniach 28-29 czerwca w Rumunii odbyły się dwie prezentacje naszego raportu z najnowszych badań socjologicznych „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii”. Kluczowe wnioski z badania na temat sytuacji uchodźców z Ukrainy przebywających w Rumunii na spotkaniu z dziennikarzami, naukowcami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych i biznesu zaprezentowali eksperci Platformy Migracyjnej EWL Group i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyniki badania na temat sytuacji uchodźców z Ukrainy przebywających w Rumunii przedstawili eksperci Platformy Migracyjnej EWL Group i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego:  
Andrzej Korkus, Prezes Zarządu, Michalina Sielewicz, Dyrektorka Rozwoju Biznesu Międzynarodowego,  Tiberiu Focica, Dyrektor Generalny EWL Rumunia, Jan Malicki, Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mariusz Kowalski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. 

28 czerwca nasi eksperci mieli przyjemność zaprezentować nasz najnowszy raport „Uchodźcy z Ukrainy w Rumunii” na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Bukareszteńskiego. Autorów raportu powitał osobiście rektor Uniwersytetu Bukareszteńskiego, prof. Marian Preda, a wyniki badań skomentowali rumuńscy naukowcy, m.in. prof. Darie Cristea, prodziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Bukareszcie. Z kolei 29 czerwca odbyła się prezentacja dla mediów, w której wziął także udział pierwszy sekretarz Ambasady Ukrainy w Rumunii Wołodymyr Łukowycz. 

„Jak pokazało nasze badanie, uchodźcy z Ukrainy przybywający w Rumunii, mają wysoki poziom wykształcenia – niemal 2/3 z nich zadeklarowało ukończenie studiów wyższych. Inaczej wygląda sytuacja ze znajomością języka rumuńskiego, którym posługiwanie się na poziomie co najmniej komunikatywnym zadeklarowało jedynie 18% badanych” – mówił Andrzej Korkus, prezes Platformy Migracyjnej EWL 

“Prawie połowa (47%) respondentów przebywających w Rumunii zamierza wrócić do Ukrainy jak najszybciej. Natomiast 28% deklaruje chęć pozostania w tym kraju na dłużej. Prawie 1/5 uchodźców zamierza kontynuować migrację do innych krajów. Główne kierunki to Polska (30%), Włochy (22%) oraz Czechy (19%). Pozycja Polski jako kraju docelowej migracji może wynikać ze stosunkowo wysokiej znajomości języka polskiego (34%) wśród uchodźców przebywających w Rumunii oraz większego przeciętnego wynagrodzenia w Polsce” – powiedziała Michalina Sielewicz, Dyrektorka Rozwoju Biznesu Międzynarodowego EWL. 


„W ostatnim czasie rynek pracy w Rumunii powiększył się o około 2800 uchodźców z Ukrainy. EWL pomogła znaleźć zatrudnienie blisko 500 z nich. Wraz z naszymi partnerami i klientami opiekujemy się uchodźcami, oferując im niezbędną pomoc, zakwaterowanie, wyżywienie, wsparcie w opiece nad dziećmi i wiele więcej” – poinformował Tiberiu Focica, Dyrektor Generalny EWL Rumunia.  

Wyniki badań zostały zacytowane w najważniejszych rumuńskich mediach, m.in. Newsweek România, Euronews România, Stirile ProTV oraz portalach informacyjnych EVZ.RO, Gândul Media Network, Businessmagazin.ro, Hotnews.ro, Zf.ro oraz Capital.ro.