Opublikowano: 08.07.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
08.07.2022
Aktualności | Raporty

Prezentacja najnowszego raportu EWL na Uniwersytecie Warszawskim

W czwartek 7 lipca w budynku Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się prezentacja raportu specjalnego z badania socjologicznego ”Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Kluczowe wnioski z badania dotyczącego sytuacji, podobieństw i różnic wśród uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce, Czechach i Rumunii zaprezentowali eksperci Platformy Migracyjnej EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego: Andrzej Korkus, Prezes Zarządu, Michalina Sielewicz, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Międzynarodowego, Anatoliy Zymnin, Rzecznik Prasowy Platformy Migracyjnej EWL, Jan Malicki, Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mariusz Kowalski, Profesor Uniwersytetu Warszawskiego. 

„Poziom wykształcenia wśród ukraińskich uchodźców, który obserwujemy dziś na rynku pracy jest dużo wyższy niż odnotowany wśród migrantów zarobkowych z Ukrainy przed wojną. Fakt ten świadczy o tym, że obecnie mamy do czynienia z migracją wymuszoną, a co za tym idzie, zmienił się profil migranta” – mówił Andrzej Korkus, Prezes Zarządu EWL. 

„Plany [badanych uchodźców] mogą się zmieniać w zależności od rozwoju sytuacji w Ukrainie. Nie bez znaczenia będzie też sytuacja w krajach pobytu. Na razie koniunktura na rynku pracy, duże zapotrzebowanie na pracowników, a także duża otwartość pracodawców na zatrudnianie uchodźców sprzyja ich aktywizacji, pomimo sporych barier” – podkreśliła Michalina Sielewicz, Dyrektorka Rozwoju Międzynarodowego. 

Nasz najnowszy raport zyskał ogromny rozgłos medialny! Wnioski z przedstawionego raportu EWL opublikowano dziś na pierwszej stronie dziennika Rzeczpospolita. Wyniki badań są także cytowane przez wiodące media branżowe m.in. PolskieRadio24, PulsHR.pl, Puls Biznesu, Bankier.pl, Businessinsider.com.pl. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową