Rzeczpospolita: Rok na zatrzymanie Ukraińców

W 2019 r. pracodawcy będą bardziej skłonni do podwyżek płac niż do zwiększania zatrudnienia, zwłaszcza że będzie trudniej o pracowników. Na szczęście dla polskich firm Niemcy otworzą się na fachowców z Ukrainy dopiero w 2020 r.

– Powinniśmy skoncentrować się na liberalizacji polityki migracyjnej, w tym zwłaszcza na zatrzymaniu tych migrantów, którzy pracują i płacą podatki w Polsce w ramach pobytów krótkotrwałych – podkreśla Andrzej Korkus, prezes agencji EWL.

Źródło: Rzeczpospolita 

Andrzej Korkus o niemieckim rynku pracy w „Informacjach Dnia” Superstacji

Niemiecki rząd przyjął projekt ustawy, która ułatwia zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników spoza Unii Europejskiej. Chce w ten sposób łatać dziurę na swoim rynku pracy, ale czy nie powiększy jej w Polsce, gdy za zachodnia granicę ruszą zatrudnieni w naszym kraju Ukraińcy?

Źródło: Superstacja

Prezes EWL S.A. Andrzej Korkus w programie „Polska i Świat” w TVN24

Niemiecki rząd przyjął projekt ustawy ułatwiającej przyjmowanie pracowników spoza Unii Europejskiej. Proponowane rozwiązanie ma zmniejszyć niedobór rąk do pracy, na który narzekają przedsiębiorcy. Rykoszetem może dostać jednak polska gospodarka. Eksperci obawiają się, że nowe przepisy mogą doprowadzić do znacznego odpływu Ukraińców z naszego kraju. Materiał z programu „Polska i świat” w TVN24.

Źródło: TVN BiŚ

Radosnych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Z okazji Nowego Roku pragniemy złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia,
aby każdy kolejny rok zawsze przynosił Państwu to, co najpiękniejsze!
Spokojnych i radosnych Świąt!

Liberalizacja niemieckiego rynku pracy. Znaczenie i skutki dla Polski i Ukrainy. Raport EWL S.A.

Bieżący rok kończy się uchwaleniem precedensowej dla Unii Europejskiej nowej polityki migracyjnej Niemiec. Przyjęte przez rząd rozwiązania koncentrować będą się na ograniczeniu deficytu wykwalifikowanej siły roboczej poprzez mechanizmy upraszczające dostęp do rynku pracy oraz działania promocyjne realizowane poza granicami UE.

Przedstawiamy Państwu uwadze raport „Liberalizacja niemieckiego rynku pracy. Znaczenie i skutki dla Polski i Ukrainy”.

Plik do pobrania PDF

[doc id=41848]

Pracownicy zagraniczni kołem napędowym polskiej branży automotive. Raport EWL S.A.

W 2017 roku z polskich zakładów produkcyjnych wyjechało prawie 700 tys. nowych samochodów. W Europie Środkowo-Wschodniej znaleźliśmy się na czwartym miejscu w klasyfikacji producentów aut. O sile polskiej branży automotive świadczy również fakt, że nasz kraj stał się drugim największym dostarczycielem podzespołów i części dla sektora motoryzacyjnego w Europie. Ale czy uda się Polsce utrzymać pozytywną dynamikę bez zaangażowania dodatkowych pracowników?  Obecnie większość polskich firm automotive uznaje braki kadrowe za główny problem w branży.

W ciągu ostatniej dekady zatrudnienie w dynamicznie rozwijającej się polskiej branży motoryzacyjnej nieprzerwanie i stabilnie rośnie. Jeżeli w 2007 roku przy produkcji pojazdów samochodowych oraz części i akcesoriów nad Wisłą pracowało 118 tys. osób, to pod koniec ubiegłego roku ta liczba prawie się podwoiła i osiągnęła 195 tys. Eksperci są zgodni: rekord zatrudnienia w polskiej motoryzacji wynoszący 200 tys. pracowników padnie już w 2018 roku, a co za tym idzie, większość firm z branży spotka się z problemem braku rąk do pracy.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – luka na rynku pracy ciągle rośnie. Według danych GUS, pod koniec II kwartału 2018 roku na chętnych w Polsce czekało ponad 164 tys. wolnych miejsc pracy. Jest to o 1/3 więcej, niż pod koniec 2017 roku. Najwięcej wakatów zanotowano właśnie w przetwórstwie przemysłowym – ponad 38 tys. (23,3% od ogólnej liczby), a najbardziej poszukiwani byli pracownicy przemysłowi (29,6% od ogólnej liczby).

Gdzie szukać wykwalifikowanej kadry w sytuacji, kiedy bezrobocie w kraju jest poniżej 6%, a poza granicami Polski wciąż pracuje ponad 2,5 mln naszych rodaków? Można liczyć na różne programy aktywizacji zawodowej, w tym aktywizację zawodową kobiet. Jednak najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest wypełnienie luki kadrowej w polskiej branży motoryzacyjnej poprzez rekrutację pracowników ze Wschodu.

Na Ukrainie przez wiele lat funkcjonowały duże zakłady motoryzacyjne, m.in. w Zaporożu, Lwowie, Łucku czy Krzemieńczuku. Ukraińskie fabryki jeszcze 10 lat temu produkowały 425 tys. samochodów rocznie, co dawało Ukrainie 11. pozycję w Europie. Jednak z powodu kryzysów gospodarczych w 2008 oraz w 2014 roku ukraińska branża automotive przeżywa zapaść,  a produkcja pojazdów skurczyła się ponad czterdziestokrotnie, sięgając 9,5 tys. sztuk rocznie.

Jeszcze niedawno znane na całą Europę Wschodnią zakłady wstrzymują lub już wstrzymały linie produkcyjne. W roku 2017 Ukraina uplasowała się na samym końcu listy Międzynarodowej Organizacji Producentów Samochodów, przedstawiającej 40-kę największych światowych producentów pojazdów. W 2018 roku sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła. Od stycznia po październik br. z taśm produkcyjnych 8 zakładów na Ukrainie zjechało 5,8 tys. samochodów (o 12% mniej niż w tym samym okresie 2017 roku).

Według informacji Ukraińskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców, w wyniku kurczenia się produkcji samochodów na Ukrainie, w 2018 roku bez pracy w swoim zawodzie znalazło się ponad 200 tys. specjalistów przemysłu motoryzacyjnego.

Sytuacja gospodarcza na Ukrainie stworzyła ogromną szansę dla polskich zakładów produkcyjnych. Jest to kluczowy moment dla rekrutacji specjalistów branży automotive z Ukrainy, gdyż na naszych wschodnich sąsiadów już czekają, także szybko rozwijające się, zakłady motoryzacyjne na Słowacji, w Czechach oraz Niemczech.

Lider polskiego rynku zatrudniania cudzoziemców, EWL S.A. posiada obecnie 22 biura na Ukrainie, m.in. w obwodach, gdzie mieszczą się upadające zakłady motoryzacyjne (lwowski, zaporoski, połtawski).  Zespół ekspertów EWL może w krótkim czasie dostarczyć klientowi nawet kilkuset osobową grupę gotowych do pracy pracowników.

Z doświadczenia EWL S.A. wynika, że pracownicy z Ukrainy coraz częściej wybierają polski przemysł motoryzacyjny – jest to druga, po logistyce, pożądana wśród nich branża. Od grudnia 2016 roku do III kwartału 2018 roku do pracy w zakładach automotive w Polsce zrekrutowaliśmy ponad 2,5 tys. osób, z których 43% są to pracownicy długoterminowi, pracujący powyżej 6 miesięcy. Poziom rotacji naszych pracowników w branży nie przekracza 4%, a zamówienia realizujemy z 93% skutecznością.

Współpracę z naszymi Klientami z branży motoryzacyjnej rozpoczęliśmy pod koniec 2016 roku rekrutując 250 osób z Ukrainy i Białorusi.  Do III kwartału 2018 roku łącznie zrekrutowaliśmy ponad 2,5 tys. pracowników. Dzisiaj – oprócz rekrutacji pod bieżące potrzeby naszych Klientów – skupiamy się głównie na przedłużaniu możliwości pracy już zrekrutowanych osób. Zapotrzebowanie na rynku jest bardzo duże, więc coraz większym zainteresowaniem w branży automotive cieszą się specjaliści średniego i wyższego szczebla z Azji.

Nasz największy Klient z polskiej branży automotive podkreśla, że obywatele Ukrainy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, szybko się uczą i adaptują do pracy oraz maksymalnie w ciągu 4-6 tygodni osiągają niezbędne kwalifikacje i oczekiwaną efektywność.

Badania „Ukraińcy na polskim rynku pracy – doświadczenia, wyzwania i perspektywy”, przeprowadzone przez EWL S.A. w maju-czerwcu 2018 roku, pokazują, że ponad 60% Ukraińców, którzy przyjechali do pracy do naszego kraju na określone stanowisko, posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe. Największą grupą pracowników z Ukrainy stanowią obywatele z wykształceniem zawodowym (32,5%).

Nasi pracownicy, zatrudnieni w polskiej branży automotive otrzymują możliwość nie tylko większego niż na Ukrainie wynagrodzenia, ale także kontynuacji rozwoju zawodowego w korporacjach międzynarodowych. O satysfakcji naszych ukraińskich Kandydatów świadczy fakt, że 53% z nich wróciło po raz drugi do tego samego pracodawcy.

Jeden z zrekrutowanych przez nas pracowników, 33-letni Serhij z Zaporoża, po raz pierwszy przyjechał do jednej z firm motoryzacyjnej w 2016 roku jako były pracownik dużego ukraińskiego zakładu automotive. Obecnie jest już liderem gniazda produkcyjnego w polskiej firmie. Ściągnął też do polskiego zakładu kilku kolegów, z którymi wcześniej pracował na Ukrainie.

Pobierz plik PDF

[doc id=41852]

„Pracownicy z zagranicy kołem napędowym polskiej motoryzacji”. EWL S.A. na 9. Forum MotoSolutions [FOTO, WIDEO, RAPORT]

„Najbardziej skutecznym rozwiązaniem problemu braku kadr w polskiej branży automotive jest rekrutacja pracowników z zagranicy” – przekonywał Andrzej Korkus, prezes EWL S.A. podczas tegorocznego Forum MotoSolutions. Dziewiąta już edycja jednej z najważniejszych branżowych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej odbyła się 22-23 listopada 2018 roku w Krakowie.

Organizowane od 2010 roku „Forum MotoSolutions – best practices w przemyśle motoryzacyjnym” – skierowane jest przede wszystkim do kadry zarządzającej oraz menadżerów z zakładów produkcyjnych (producenci pojazdów, dostawcy). Goście wydarzenia, które jest wysoko cenione przez branżę automotive, zaprezentowali najskuteczniejsze praktyki i strategie zastosowane w swoich firmach. Podczas Forum można było wysłuchać ponad 20 wystąpień z udziałem blisko 30 prelegentów i panelistów, a także zapoznać się z ofertą 26 wystawców.

– Sektor motoryzacyjny podlega coraz szybszym zmianom – zaznacza Rafał Orłowski, partner w AutomotiveSuppliers.pl (organizator wydarzenia). – To co jeszcze kilka lat temu wydawało się być science fiction dziś jest już wdrażane do seryjnej produkcji.

– Zmienia się także rynek pracy w Polsce, staje się bardziej wymagający – podkreśla Andrzej Korkus, prezes EWL S.A. – Rekordowo niskie bezrobocie i wysoki wzrost gospodarczy przekładają się na gigantyczną presję na rynek pracy.

Podczas konferencji EWL S.A. na przykładzie współpracy ze swoim klientem LG Electronics Mława Sp. z o.o. – producentem systemów infotainment do aut Grupy Volkswagena –  przedstawiła, jak w praktyce wygląda zatrudnianie pracowników ze Wschodu w zakładach motoryzacyjnych w Polsce.

– Zatrudnianie pracowników z Ukrainy w rozwijających się firmach jest już standardem. Natomiast kluczową kwestią jest dobór doświadczonego partnera, który na tym się zna i jest w stanie dostarczyć najlepsze rozwiązanie – podkreślił Andrzej Korkus.

Podczas bankietu kończącego pierwszy dzień Forum, zostały wręczone Nagrody Polskiego Przemysłu Motoryzacyjnego za rok 2018. Prezes EWL S.A. odebrał podziękowanie za okazanie wsparcia i zaangażowanie, mające istotny wpływ na sukces wydarzenia.

Organizatorem 9 Forum MotoSolutions jest firma analityczna AutomotiveSuppliers.pl. EWL S.A. była partnerem branżowym wydarzenia.

Zapraszamy również do zapoznania się z Raportem EWL S.A. „Pracownicy zagraniczni kołem napędowym polskiej branży automotive”

[googlepdf url=”https://www.ewlhr.eu/wp-content/uploads/2018/12/EWL_RAPORT_AUTOMOTIVE.pdf” width=”100%” height=”600″]

Źródło: AutomotiveSuppliers.pl

„Święta bez Taty” – bożonarodzeniowa zbiórka dla dzieci osieroconych przez wojnę na Ukrainie

Tradycyjnie pod koniec roku apelujemy do wszystkich naszych Partnerów i Przyjaciół o przyłączenie się do akcji „Święta bez taty” – bożonarodzeniowej zbiórki dla dzieci, które ucierpiały na skutek wojny na Ukrainie. Akcja już na stałe wpisała się w nasz kalendarz – szczególnie w tak ważnym okresie, jakim są Święta Bożego Narodzenia.

Wojna na wschodzie Ukrainy nadal trwa, a wraz z liczbą ofiar rośnie liczba osieroconych dzieci. Zbiórka nie jest akcją humanitarną. To symboliczne prezenty na święta Bożego Narodzenia, których celem jest pokazanie dzieciom, że pamiętamy o tym, że ich ojcowie oddali to co najcenniejsze – swoje życie, w walce o lepsze jutro dla nas wszystkich.

W ramach akcji zbierane są słodycze i pieniądze.

Zbiórka trwa do 7 stycznia 2019 roku.

Indywidualne imienne paczki podarunkowe zostaną dostarczone na Ukrainę na święta Bożego Narodzenia, które obchodzone jest 7 stycznia. Do paczek ze słodyczami, dołączone zostaną koperty ze wsparciem finansowym adekwatnym do potrzeb danej rodziny.

W roku ubiegłym wspólnie udało się zebrać 70 000 PLN i obdarować 2800 dzieci.

Pieniądze można wpłacić na dwa sposoby:

  • Na konto bankowe

nr: 65 1050 1025 1000 0092 2379 3424

Posiadacz konta: Viktoria Batryn

Tytuł przelewu: Święta bez taty

wystarczy kliknąć „wpłać„, wpisać kwotę, którą chcecie przeznaczyć i wybrać sposób przekazu pieniężnego.

Nam wszystkim zależy, by te dzieci poczuły magię Świąt, niepowtarzalną atmosferę serdeczności i bliskości z innymi ludźmi, bo jest to szczególny moment, gdy otwieramy się na innych, nawet zupełnie nam obcych, kiedy wszyscy stajemy się bardziej tolerancyjni, bardziej życzliwi  dla całego świata  i jakby trochę lepsi.

O organizatorach i akcji:

Zrzutka:  https://zrzutka.pl/swietabeztaty

Facebook:www.facebook.com/bohaterom.majdanu/

Kontakt: [email protected]