Opublikowano: 03.04.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
03.04.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (28 marca – 3 kwietnia)

tygodniowy przegląd EWL (9-15 lutego)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 28 marca – 3 kwietnia 2023 roku      


Eurostat: Polska z drugim najniższym poziomem bezrobocia w UE 

Stopa bezrobocia w lutym ukształtowała się w Polsce na poziomie 2,8%, czyli tak samo jak w styczniu – poinformował 31 marca portal PolskieRadio24.pl, powołując się na najnowsze dane Eurostatu.  

Zgodnie z danymi opublikowanym przez Eurostat stopa bezrobocia w lutym w Polsce wyniosła jedyne 2,8% wobec średniej unijnej na poziomie 6%. Stopa bezrobocia w strefie euro w lutym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,6%, czyli tyle samo co w poprzednim miesiącu. Najniższy poziom bezrobocia, wynoszący 2,4%, odnotowały Czechy. 

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z danych opublikowanych przez Eurostat, w których wskazano, że Polska notuje jedną z najniższych stóp bezrobocia w całej Unii Europejskiej – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 


Ukraina potrzebuje pracowników i pracodawców

Poziom bezrobocia oscyluje dziś w Ukrainie wokół 25–26%, a zdaniem banku centralnego w ciągu dwóch lat obniży się do 17–20% podał 30 marca portal Dziennik Gazeta Prawna. 

Według raportu International Rescue Committee (IRC) liczba ta może być znacznie wyższa niż oficjalne statystyki, gdyż wiele osób pozostaje zatrudnionych na papierze, a w rzeczywistości straciło pracę i dochody. Trudności napotykają również osoby wewnętrznie przesiedlone. Tych jest w Ukrainie ok. 5,4 mln. Z analizy Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji wynika, że pracuje wyłącznie 34% z nich. 

Zdaniem ukraińskiej ekonomistki Kateryny Markewycz problem ten charakteryzuje się zróżnicowaniem regionalnym. Regiony bezpieczniejsze, znajdujące się na zachodnie Ukrainy są bardziej nasycone pracownikami i pracodawcami. Natomiast już centrum poziom bezrobocia jest wyższy. 

– Z kolei na terenach dezokupowanych przemysł i usługi nie wróciły do stanu sprzed inwazji. Stąd bezrobocie w obwodach charkowskim, chersońskim czy czernihowskim też jest stosunkowo wysokie – podkreśliła ekonomistka.  


Niemcy chcą przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników

W związku z niedoborem siły roboczej Niemcy chcą przyciągnąć więcej wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. Niemiecki rząd zatwierdził zmiany w ustawie o imigracji wykwalifikowanych pracowników poinformował 29 marca portal Deutsche Welle. 

Dzięki ustawie wykwalifikowani zagraniczni pracownicy z krajów spoza UE z dyplomem i dwuletnim doświadczeniem zawodowym będą mogli w przyszłości przyjechać do Niemiec bez konieczności wcześniejszego uznania przez Niemcy ich kwalifikacji. To właśnie proces uznania kwalifikacji był do tej pory jedną z największych przeszkód dla wykwalifikowanych pracowników, chcących podjąć pracę w Niemczech.  

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser i szef niemieckiego Ministerstwa Pracy Hubertus Heil stwierdzili, że wykwalifikowani pracownicy są pilnie potrzebni w niemal wszystkich branżach w Niemczech. Nowa wersja ustawy ma gwarantować mniej biurokracji i skomplikowanych reguł. Niemcy chcą pozyskać w ten sposób więcej pracowników. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową