Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 26 kwietnia – 9 maja 2022 roku 


Bezrobocie w Polsce spadło do poziomu niższego niż przed pandemią 

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w końcu kwietnia wyniosła 5,3%. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż w marcu – poinformował o tym 9 maja Puls Biznesu powołując się na dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.  

Z danych MRiPS wynika, że należy spodziewać się kolejnego spadku bezrobocia, ponieważ rozpoczynają się prace sezonowe. 

Dodajmy, że bezrobocia rejestrowanego była w kwietniu br. o 0,2 pkt. proc. niższa niż w końcu lutego 2020 roku (5,5%), czyli sprzed wybuchu pandemii. Po raz ostatni stopa bezrobocia na poziomie niższym niż 5,3% była odnotowywana w grudniu 2019 roku (5,2%). 


MRiPS: Już 120 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w Polsce 

Na mocy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Polsce pracę w naszym kraju znalazło już blisko 120 tys. obywateli Ukrainy. Poinformował o tym 9 maja portal 300gospodarka.pl powołując się na najnowsze dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.  

„Chcemy, żeby obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli naszą granicę, mieli dostęp do pracy dzięki uproszczonym procedurom i zagospodarowali przestrzenie na rynku pracy” – powiedziała minister Marlena Maląg.  

„Szacujemy, że ok. 480 tys. osób może podjąć pracę” – podkreśliła minister. Dodała, że uchodźcom nadano już 1,1 mln nr PESEL (połowę z tej grupy stanowią dzieci). 


Interia: Ostrożny optymizm na rynku pracy 

Wybuch wojny spowodował, że wśród Polaków wzrosło i tak już pozytywne nastawienie wobec pracowników z Ukrainy. Poinformowała o tym 5 maja Interia. Z cytowanego przez portal sondażu Havas Intelligence dowiedzieliśmy się, że w marcu br. 77% ankietowanych deklarowało pozytywny stosunek do pracowników z Ukrainy – to wzrost o 6 pkt. proc. w stosunku do stycznia br. Do 88% – z 85% – wzrosła liczba Polaków, którzy zgodziliby się, aby osoba z Ukrainy była ich współpracownikiem. 

„Spływające informacje o stanie gospodarki w marcu br. są – jak podkreślają np. analitycy PKO BP – zaskakująco optymistyczne: wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale tego roku może wynieść nawet 10% r/r. Od miesięcy, mimo rosnącej inflacji (11%. w marcu!), trwa w Polsce boom konsumpcyjny – sprzedaż detaliczna podczas trzech pierwszych miesięcy tego roku wzrosła o 9% wobec 10% w IV kw. 2021 roku” – przeczytaliśmy w artykule. 

Źródło: Interia