Opublikowano: 20.06.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
20.06.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (14 – 20 czerwca)

Przegląd informacji o pracy tymczasowej EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 14 – 20 czerwca 2022 roku 


Migranci z Azji Środkowej rozważają nowe kierunki migracji 

Rosja zaczyna tracić pozycję głównego celu migrantów z Azji Środkowej. Według danych Banku Światowego w 2020 roku pracowało tam prawie 8 milionów obcokrajowców – głównie z Azji Środkowej – poinformowało 19 czerwca Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, powołując się na portal Euroasianet. 

Panujący w Rosji kryzys przekłada się na zmniejszenie przekazów pieniężnych wysyłanych przez migrantów zarobkowych do krajów ich pochodzenia. Według danych Banku Światowego przekazy pieniężne w Kirgistanie i Tadżykistanie w zeszłym roku odpowiadały około jednej trzeciej PKB. W przypadku Uzbekistanu liczba ta wynosiła 13%. Bank Światowy przewiduje, że przekazy pieniężne do Uzbekistanu spadną o 21%, do Tadżykistanu o 22%, a do Kirgistanu o 32%. 

Migranci z Azji Środkowej coraz częściej rozważają pracę w Europie, co widoczne jest na przykładzie Kirgistanu. W marcu kirgiski rząd podpisał umowę z międzynarodową firmą rekrutacyjną z sektora rolniczego na wysyłanie pracowników do Wielkiej Brytanii. Zainteresowanie było ogromne – 7000 zgłoszeń na 1000 ofert pracy. 


Rząd Portugalii zatwierdził półroczne wizy pracownicze dla obcokrajowców 

Rząd Portugalii zatwierdził w środę tzw. wizy pracownicze dla obcokrajowców, którzy zamierzają podjąć pracę w tym kraju na maksymalny okres 180 dni – podał 15 czerwca portal Forsal.pl.

Podczas konferencji prasowej w Lizbonie minister ds. parlamentarnych Ana Mendes, stwierdziła, że zatwierdzone podczas posiedzenia rządu dokumenty mają “promować bezpieczną migrację” do Portugalii.  

“Te wizy mają służyć poszukiwaniu pracy, umożliwiając tym samym wjazd na terytorium portugalskie obcokrajowcom (…) na okres 120 dni, z możliwością przedłużenia tego okresu o 60 dni” – wyjaśniła Mendes. Zgodnie z zatwierdzonymi przepisami nowe wizy będą wydawane mieszkańcom byłych portugalskich kolonii, osobom pochodzącym z państw OECD, a także obywatelom Maroka. 


Wzrost liczby wakatów na ukraińskim rynku pracy 

Ukraińskie portale rekrutacyjne odnotowują dynamiczny wzrost nowo zamieszczonych ofert pracy. Jest to związane z częściowym wznowieniem działalności biznesowej ukraińskich przedsiębiorców – poinformował 14 czerwca portal Tsn.ua. 

Tylko na czterech portalach rekrutacyjnych liczba zamieszczonych wakatów przekroczyła 100 tys. W Work.ua liczba wakatów rośnie o 10% tygodniowo i 1,5 razy w miesiącu. Obecnie znajduje się tam ponad 26 tys. ofert pracy. Liczba wakatów na portalu OLX Jobs wzrosła w zeszłym miesiącu o 30% – do 41 tys. 

Według danych Djinni, czyli portalu pomagającego w poszukiwaniu pracy dla specjalistów IT, coraz więcej specjalistów decyduje się na poszukiwanie nowej pracy. Obecnie na stronie znajduje się ponad 50 tys. życiorysów wykwalifikowanych i chętnych do podjęcia pracy pracowników oraz 15 148 wakatów. 

Źródło: TSN.ua
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową