Opublikowano: 13.11.2023
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
13.11.2023
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (7 – 13 listopada)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 7 – 13 listopada 2023 roku      


Wzrost liczby cudzoziemców na polskim rynku pracy 

Liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła w październiku 2023 roku blisko 1 mln 125 tys. przekazała 7 listopada Polska Agencja Prasowa, powołując się na najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Podane przez ZUS dane oznaczają, że liczba ubezpieczonych obcokrajowców wzrosła w stosunku do września tego roku o 13 tys., zaś w stosunku do stycznia ubiegłego roku – o ponad 253 tys. Warto podkreślić, że według ostatnich danych GUS liczba cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce wyniosła w końcu maja 982,9 tys. 

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że największy wzrost w stosunku do września bieżącego roku odnotowano w kontekście obywateli Ukrainy i Białorusi – odpowiednio o 7,5 tys. i 1,6 tys., zaś największy spadek, o 0,03 tys., odnotowano w przypadku obywateli Gruzji. 


NBP przewiduje wzrost wynagrodzeń 

Wynagrodzenia wzrosną w tym roku o 12,8% rok do roku, w 2024 roku zwiększą się o 9,3% rok do roku, a w 2025 roku o 6,8% podała 10 listopada Polska Agencja Prasowa, powołując się na opublikowany przez NBP raport o inflacji.  

W raporcie podkreślono również, że przełożenie wzrostu wynagrodzeń na konsumpcje w kolejnym roku będzie zwiększał wysoki wzrost płacy minimalnej. Wskazano, że w ślad za spadkiem inflacji, w horyzoncie projekcji dynamika nominalnych wynagrodzeń będzie obniżać się z obserwowanego obecnie dwucyfrowego poziomu.  

Analitycy NBP przyznają również, że presję płacową będzie łagodzić przewidywany wzrost obecności migrantów z Ukrainy i innych krajów na polskim rynku pracy, a także jednoczesny prognozowany wzrost stopy bezrobocia. 


Uchodźcy z Ukrainy mają pozytywny wpływ na unijny rynek pracy 

Nicholas Schmit, unijny komisarz ds. pracy i praw socjalnych, w rozmowie z Radiem Wolna Europa stwierdził, uchodźcy z Ukrainy mają pozytywny wpływ na rynek pracy krajów Unii Europejskiej – poinformował 10 listopada portal SchengenVisaInfo.com. 

Urzędnik podkreślił, że w 11 państwach członkowskich UE należących do Europy Środkowo-Wschodniej (tzw. krajów CEE) zatrudnionych jest ponad 60% Ukraińców zarejestrowanych jako osoby poszukujące pracy, podczas gdy najnowsze dane UE pokazują, że łącznie 1,87 mln Ukraińców w 19 krajach europejskich podpisało umowę o pracę. 

Potwierdza to, że uchodźcy z Ukrainy stanowią cenne źródło rąk do pracy dla europejskiej gospodarki. Według ankiety i badania przeprowadzonego przez Agencję Unii Europejskiej ds. Azylu (EUAA), trzech na pięciu kwalifikujących się respondentów jest zatrudnionych, co wskazuje na stosunkowo wysoki wskaźnik zatrudnienia wśród Ukraińców i jeszcze większe szanse na przyszłe zatrudnienie.  

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową