Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 13 – 19 kwietnia 2021 roku  


Polska liderem w zatrudnianiu na tle państw UE 

Poziom zatrudnienia w Polsce w 2020 roku nie tylko nie spadł, ale odnotowano jego wzrost – poinformował 14 kwietnia portal Money.pl. Przytaczane przez serwis dane pochodzą z ostatnich analiz Eurostatu i stawiają nasz kraj na pozycji lidera w UE pod względem zatrudnienia w pandemicznym 2020 roku.  

Według najnowszych danych łączne zatrudnienie w Polsce w 2020 roku wzrosło o 44 tys. osób w stosunku do roku 2019, co stanowi najlepszy wynik wśród krajów Unii Europejskiej. Jak wynika z zaprezentowanych informacji, zatrudnienie w Polsce w kryzysowym 2020 roku łącznie wzrosło o 0,8 pkt. proc., co obok Luksemburga (0,6 pkt. proc. r/r) stawia nas w gronie państw, w których wskaźnik ten jest wzrostowy. Należy zauważyć, że w grupie osób młodych, poniżej 25. roku życia, zatrudnienie w Polsce spadło o ponad 200 tys., co jest z kolei najgorszym wynikiem. 

Warto odnotować również, że według wcześniejszych doniesień Eurostatu, stopa bezrobocia w styczniu i lutym 2021 w Polsce pozostała na poziomie 3,1%, co stanowiło najlepszy wynik wśród państw Unii. Udało nam się wyprzedzić Czechy (3,2%), Holandię (3,6%) oraz Niemcy (4,5%). 

Źródło: Money.pl

Rząd Polski chce współpracować z biznesem w kwestii szczepień pracowników

Rząd ogłosił wstępne zasady, na jakich miałby odbywać się szczepienia pracowników w firmach. Szczepienie kadry ma się odbywać bez ograniczenia ze względu na wiek, w tym także cudzoziemców mających legalne zatrudnienie w Polsce. „Intencją rządu jest jak najszybsze i jak najszersze udostępnienie szczepionek” – zapewnił 12 kwietnia minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, cytowany przez portal Gov.pl.  

Zgodnie z deklaracjami ministra, akcja szczepień w miejscach pracy mogłaby rozpocząć się już od połowy maja. Rząd stawia jednak przedsiębiorcom warunki – przystępujące do akcji firmy powinny zgromadzić minimum 500 pracowników oraz zawierałby one umowy z podmiotami medycznymi uprawnionymi do przeprowadzania szczepień. 

Jak podkreśla cytowany przez portal PulsHR.pl prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki, przedsiębiorcom zależy, by akcja szczepień w firmach rozpoczęła się najszybciej jak to możliwe i objęła jak największe grono pracowników.  


Niemcy negocjują z Ukrainą ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców do prac sezonowych

Niemiecki rząd prowadzrozmowy ze stroną ukraińską na temat ułatwienia procedur zatrudniania pracowników z Ukrainy do prac sezonowych, szczególnie rolnictwie. Poinformowała o tym 15 kwietnia agencja Ukrinform

Prowadzone rozmowy związane są z faktem, iż Niemcy zmagają się z brakiem rąk do pracy, szczególnie w rolnictwie. Jak alarmował Die Welt, koronawirus i związane z nim obostrzenia, były przyczyną szeregu utrudnień, które uderzyły w dostępność pracowników tymczasowych, co z kolei przełożyło się na ceny warzyw i owoców. Już w zeszłym roku rząd niemiecki zmuszony był otworzyć się na pracowników ze Wschodu, by móc ratować wiosenne plony. Poskutkowało to przyjazdem blisko 80 tys. pracowników zagranicznych, przede wszystkim z Polski i Rumunii. 

Jak podkreśla cytowane przez dziennikarzy niemieckie ministerstwo pracy, na ten moment zatrudnienie na prace sezonowe obywateli spoza UE możliwe jest przede wszystkim w ramach stażu studenckiego lub urlopu.  

Źródło: Ukrinform