Opublikowano: 26.10.2018
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
10.26.2018
EWL w Mediach

Ponad 60 proc. pracujących w Polsce Ukraińców rozważa pracę w innym kraju

Ukraińcy chcą pracować

Pracę w innym kraju niż Polska czy Ukraina rozważa 60,2 proc. Ukraińców pracujących w Polsce – wynika z raportu firmy EWL, która zajmuje się rekrutacją pracowników z zagranicy. Większość z nich (27 proc.) myśli o podjęciu pracy w Niemczech.

„Mimo ogromnej popularności Polski jako kierunku migracji zarobkowej, większość przepytanych Ukraińców rozważa zatrudnienie w innych państwach. Najbardziej kusi naszych respondentów praca w Niemczech. Nad pracą w tym kraju zastanawia się 27 proc. obecnie zatrudnionych w Polsce obywateli Ukrainy. Na drugim miejscu uplasowały się Czechy (21 proc.), a na trzecim Włochy, gdzie chce pracować co dwudziesty Ukrainiec” – napisano w komentarzu do badania.

Jednocześnie, jak wynika z badania, 22,1 proc. respondentów deklaruje chęć osiedlenia się w Polsce na stałe, a 26,3 proc. chciałoby zamieszkać w Polsce na okres kilku lat.

Niemniej jednak, pobyt większości ankietowanych Ukraińców, którzy pracują w Polsce, miał charakter krótkookresowy.

„Większość przepytanych przez nas Ukraińców przyjechała do Polski po raz pierwszy w celu podjęcia pracy. Natomiast ponad jedna trzecia obywateli Ukrainy wcześniej już pracowała w naszym kraju. Niemal 43 proc. badanych pracowało w Polsce tylko raz, co piąty – dwukrotnie. Z kolei 14 proc. respondentów pracowało w naszym kraju 4-5 razy” – napisano w raporcie.

„Jak wskazują odpowiedzi respondentów, ostatni pobyt większości Ukraińców w Polsce w celu podjęcia pracy miał charakter krótkookresowy – do 6 miesięcy. Jedynie blisko 6 proc. Ukraińców, pracujących obecnie w Polsce, ostatnio przepracowało w naszym kraju ponad 6 miesięcy” – dodano.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę EWL w dniach 25 maja – 15 czerwca 2018 roku, metodą wywiadów indywidualnych. Przebadanych zostało 900 obywateli Ukrainy, reprezentujących wszystkie obwody kraju, którzy przyjechali do Polski w celu podjęcia pracy.

Źródło: Bankier.pl 

Przechwytywanie

Zapisz się do newslettera!

Bądź z nami na bieżąco