Leasing pracowniczy – co to jest?
Leasing pracowniczy, czy inaczej wynajem pracowników to usługa, w ramach której jeden podmiot (często agencja pracy tymczasowej) wypożycza pracowników zatrudnionych u siebie do innego pracodawcy, na określony czas lub w celu realizacji konkretnego zadania. Podmiotem inicjującym wypożyczenie pracowników jest pracodawca, a do oddelegowania zatrudnionych niezbędna jest ich pisemna zgoda.
Praca tymczasowa jako rodzaj leasingu pracowniczego
Najczęściej o leasingu pracowników mówimy w kontekście agencji pracy. Pracownik zatrudniony przez APT zostaje skierowany do wykonywania pracy u konkretnego Pracodawcy Użytkownika na podstawie umowy o pracę tymczasową. W tym przypadku mamy do czynienia z trójstronnym stosunkiem pracy, którego stronami są: Agencja Pracy Tymczasowej, Pracodawca Użytkownik i Pracownik Tymczasowy.
W przypadku pracy tymczasowej, inaczej niż w przypadku leasingu pracowniczego między dwoma podmiotami bez udziału APT,. za proces rekrutacji i zatrudnienia kompleksowo odpowiada agencja pracy, z którą firma podpisała umowę leasingu pracowniczego.
Usługa leasingu pracowniczego doskonale sprawdza się w branżach cechujących się dużą sezonowością, a także w czasie niespodziewanych wzrostów zapotrzebowania, kiedy w krótkim czasie trzeba zrekrutować i zatrudnić duże ilości pracowników lub kryzysów, podczas których niezbędna jest szybka redukcja kosztów. Uelastycznienie struktury zatrudnienia pozwala na szybkie reagowanie na zmieniające się trendy w gospodarce.
Leasing pracowniczy – koszty
Z perspektywy Pracodawcy Użytkownika zatrudnienie pracowników tymczasowych pozwala na optymalizację budżetu i redukcję kosztów związanych z zatrudnieniem.
Przykładem może być zatrudnianie cudzoziemców w ramach umów cywilnoprawnych, gdzie koszty zatrudnienia są zdecydowanie niższe niż analogicznym przypadku zatrudnienia pracowników z Polski na umowę o pracę. Firma korzystająca z usługi leasingu pracowników rozlicza się z agencją pracy za faktycznie przepracowane roboczogodziny po stałej stawce godzinowej. To agencja pracy ponosi wszelkie koszty związane z rekrutacją, zatrudnieniem i rozliczeniem pracowników, a pracodawca użytkownik dostaje jedną fakturę za usługę wypożyczenia pracowników.
Leasing pracowniczy – jakie są zalety wynajmu pracowników dla firm?
Do najczęściej wymienianych korzyści związanych z usługą wynajmu pracowników zalicza się:
- Uelastycznienie struktury zatrudnienia – możliwość szybkiej reakcji na zmiany rynkowe
- Brak obciążenia wewnętrznego działu kadr – wszelkie sprawy kadrowo – płacowe po stronie APT
- Redukcja kosztów nadgodzin, składki PFRON i chorobowej
- Prosty proces planowania i kontroli budżetu – w oparciu o stawkę godzinową ustaloną z APT
Zacznij czerpać korzyści z usługi leasingu pracowników. Oferta EWL to kompleksowe wsparcie procesu zatrudniania pracowników dla Twojej firmy.
Rozważasz skorzystanie z usługi leasingu pracowniczego?
Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.