Opublikowano: 04.06.2021
Autor wpisu:Michał Kłosowski
Michał Kłosowski
04.06.2021
Aktualności | Blog EWL

Leasing Pracowników – kiedy warto z niego skorzystać?

Leasing Pracowników - kiedy warto z niego skorzystać?

Leasing pracowniczy polega na oddelegowaniu pracowników zatrudnionych w jednej firmie do świadczenia pracy przez określony czas na rzecz innego przedsiębiorcy na mocy porozumienia trójstronnego. W praktyce jest on najczęściej utożsamiany z pracą tymczasową i zatrudnieniem przez agencję pracy. To rozwiązanie, pozwalające na znaczną optymalizację kosztów i elastyczne zarządzanie strukturą zatrudnienia, zyskuje coraz większą popularność w Polsce.

Kiedy leasing pracowniczy może być szczególnie ciekawym rozwiązaniem (ale nie tylko)?

Wynajem pracowników na określony czas może przynieść przedsiębiorstwu wiele korzyści. Należy do nich przede wszystkim:

  • Krótki czas rekrutacji – agencje pracy posiadają bazy kandydatów gotowych do podjęcia pracy od zaraz. Wiele z nich świadczy także usługę rekrutacji i zatrudnienia obcokrajowców – a dzięki sieci biur zagranicznych mogą one szybciej i mniejszym kosztem dotrzeć do kandydatów
  • Elastyczność zatrudnienia – praca tymczasowa, w przeciwieństwie do umów kodeksowych, cechuje się krótszym okresem wypowiedzenia. Dodatkowo kontrakty zawierane są terminowo i nie obowiązuje zasada, iż trzecia z kolei umowa musi zostać zawarta na czas nieokreślony
  • Minimalizacja formalności i ograniczenie ryzyka – korzystając z usług agencji zatrudnienia Pracodawca nie obciążą dodatkowego swojego wewnętrznego działu kadry. To po stronie agencji leżą wszelkie formalności związane z podpisaniem umowy, a także z prowadzeniem dokumentacji kadrowej, wypłatą wynagrodzeń i odprowadzaniem niezbędnych składek na ubezpieczenia społeczne. Dodatkowo, w przypadku zatrudnienia pracowników zagranicznych, agencja pracy zadba o legalność ich pracy i pobytu w Polsce.

Kiedy warto skorzystać z leasingu pracowniczego? W zasadzie wynajem pracowników jest dobrym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorstwa. Pozwala bowiem na łatwe dostosowanie stanu zatrudnienia do bieżących potrzeb. Jednak najczęściej firmy decydują się na zatrudnienie przez agencję pracy kiedy potrzebują wsparcia w realizacji dużego, terminowego projektu, w sytuacjach nagłych peaków produkcyjnych lub kiedy zależy im na pozyskaniu pracowników bez angażowania własnych zasobów kadrowych.

Zatrudnienie przez agencję pracy – na czym polega zatrudnienie tymczasowe?

Leasing pracowniczy, czyli „wynajem” pracownika z agencji pracy tymczasowej, to rozwiązanie dzięki któremu przedsiębiorstwo może oszczędzić czas, zoptymalizować procesy oraz odciążyć dział HR z zadań związanych z rekrutacją i zatrudnieniem pracowników.

Zatrudnienie tymczasowe, zgodnie z ustawą o pracy tymczasowej z 9 lipca 2003 roku, może trwać maksymalnie 18 miesięcy w ciągu 36 miesięcy. W tym czasie pracownik tymczasowy świadczy pracę dla Pracodawcy Użytkownika na podstawie umowy podpisanej z agencją pracy. Co do zasady między przedsiębiorstwem korzystającym z usług agencji tymczasowej a pracownikiem agencyjnym nie dochodzi do zawarcia stosunku pracy, jednakże Pracodawca Użytkownik ma pewne obowiązki oraz korzysta z części uprawnień przysługujących Pracodawcy. Główną odpowiedzialnością, która ciąży na firmie, która „wypożycza” pracowników z agencji pracy, jest zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz zagwarantowanie wynagrodzenia równego temu, które otrzymują pracownicy etatowi zajmujący podobne lub takie samo stanowisko.

Leasing pracownika – zadania agencji pracy

Decydując się na wynajem pracownika tymczasowego z agencji pracy warto zwrócić uwagę na doświadczenie, jakie posiada agencja pracy tymczasowej oraz usługi dodatkowe, jakie może nam zagwarantować. Wyspecjalizowane agencje pracy nie tylko dostarczą nam pracowników, ale także zadbają o kwestie związane ze szkoleniami, zakwaterowaniem czy legalizacją zatrudnienia.

Główne zadania agencji pracy:

  • rekrutacja i selekcja pracowników zgodnie w wymogami stanowiska pracy
  • prowadzenie dokumentacji kadrowej, w tym kierowanie na badania wstępne/kontrolne/okresowe
  • naliczanie i wypłata wynagrodzeń
  • odprowadzanie składak społecznych

Zadania dodatkowe:

  • doradztwo personalne
  • zapewnienie zakwaterowania pracownikom z zagranicy
  • przeprowadzanie szkoleń wstępnych BHP oraz zapewnienie odzieży i obuwia roboczego
  • prowadzenie biura On-Site – dodatkowy dział kadr dla przedsiębiorstwa
  • legalizacja pobytu i pracy obcokrajowców

Wybierając agencję pracy tymczasowej warto stawiać na podmioty, które nie będą jedynie kolejnym dostawcą usług, ale staną się prawdziwym partnerem biznesowym, który dzięki wiedzy i doświadczeniu będzie wspierał rozwój biznesu. 

Korzyści z leasingu (wynajmu) pracowników

Rozważasz skorzystanie z usługi leasingu pracowniczego?

Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.

Odkryj zalety leasingu pracowników
Michał Kłosowski

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową