Opublikowano: 20.08.2018
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
20.08.2018
Aktualności

EWL S.A. zaprasza na warszawskie obchody Dnia Niepodległości Ukrainy

dzień niepodległości Ukrainy

Rok 2018 jest rokiem szczególnym, w którym Polacy i Ukraińcy świętują 100 lecie uzyskania niepodległości i początek odzyskania państwowości swoich Ojczyzn. Jest to wyjątkowa okazja do wzmocnienia przyjaznych kontaktów, współpracy kulturalnej, integracji mieszkańców stolicy, członków społeczności polskiej i ukraińskiej (szczególnie że społeczność ukraińska z roku na rok stanowi coraz większą grupę warszawiaków). Sponsorem wydarzenia jest EWL S.A.

26 sierpnia 2018 r. w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego, na warszawskim Żoliborzu, w godz. 13.00 – 22.00 odbędzie się Święto Niepodległości Ukrainy. 100 lat Niepodległości Polski i 100 lat Państwowości Ukrainy. To wielkie i barwne wydarzenie kulturalne składać się będzie m.in. z koncertów i prezentacji zespołów rockowych i ludowych działających na terenie Ukrainy i Polski, wystaw fotograficznych i emisji filmów dokumentalnych (m. in. o Huculszczyźnie), występów indywidualnych artystów; chórów i tancerzy, konkursów, ekspozycji etnograficznych, warsztatów, degustacji tradycyjnych potraw. W trakcie przedsięwzięcia będzie miała miejsce debata historyczna z udziałem wybitnych znawców tematyki historycznej i relacji polsko-ukraińskich oraz gra terenowa „Ukraińskie miejsca w Warszawie”. Program zwieńczy wspólna POLSKO- UKRAIŃSKA zabawa integracyjna.

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja „Nasz Wybór”, Związek Ukraińców w Polsce, Inicjatywa „Bohaterom Majdanu”. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Andrij Deszczyca, Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Partnerami wydarzenia są Ambasadą Ukrainy w Polsce, m.st. Warszawa, Urząd Dzielnicy Warszawa Żoliborz, Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą, Polsko–Ukraińska Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Ukraińskich Studentów, Fundacja Ukraińskie Centrum Informacyjne, firma VISA & WORK.

Głównym celem wydarzenia jest świętowanie Dnia Niepodległości Ukrainy oraz uczczenie 100-lecia niepodległości Polski oraz 100-lecia państwowości Ukrainy. W związku z tym w programie przedsięwzięcia znalazły się oprócz wydarzeń artystycznych dyskusja/debata: „100 lat niepodległości Polski i państwowości Ukrainy: współczesne reminiscencje”, panelistami, której będą znani historycy oraz liderzy obywatelscy z Polski i Ukrainy oraz wystawa plenerowa w Galerii „Przystanek” poświęcona sojuszowi polsko-ukraińskiemu z 1920 r. .

W trakcie przedsięwzięcia silnie wyeksponowane będą elementy tradycyjnej i współczesnej kultury ukraińskiej – rękodzieło ludowe, ukraińska muzyka – zarówno w wykonaniu gości zza wschodniej granicy, jak i zespołów mniejszości ukraińskiej Polski. Swój udział w święcie zapowiedział m.in. zespół „Kozak System” – jeden z najbardziej znanych w Polsce zespołów ukraińskich, „Osławianie” – wielopokoleniowy zespół taneczno-śpiewaczy z miejscowości Mokre na Podkarpaciu. kultywujący obrzędy i tradycje ukraińskie regionu Bieszczad.

Dla osób zainteresowanych zdobyciem nowych praktycznych umiejętności przewidziano warsztaty. Będą to m.in.: warsztaty tradycyjnych tańców ludowych, gry na lirze korbowej, warsztaty pisania ikon, ukraińskich wycinanek, malarstwa ludowego „Petrykiwska”, warsztaty kuchni ukraińskiej, oraz warsztaty dla najmłodszych zorganizowane przez Ukraińską Sobotnią Szkołę w Warszawie.

W takcie wydarzenia odbędzie się także prezentacje wyrobów ukraińskiego rękodzieła ludowego (w tym unikalne wycinanki Darii Alioshkinej oraz innych artystów ukraińskich), publikacji książkowych oraz stoiska organizacji ukraińskich w Polsce. Można będzie też skosztować smakołyków ukraińskiej kuchni.

W trakcie obchodów odbędzie się również wernisaż wystawy zdjęć Paraski Płytki-Horycwit, malarki i filozofki z Huculszczyzny. Na tych zdjęciach artystka utrwaliła historię życia codziennego mieszkańców wioski Kryworiwnia. Wystawa jest próbą spojrzenia na karpacki świat, zbliżenie się do ludzi, którzy funkcjonują poza czasem i przestrzenią. Jest to opowieść o kruchości życia i specyfice życia mieszkańców ukraińskich Karpat w którym kronika pisana jest od Bożego Narodzenia do Wielkanocy, gdzie zmiany władzy znaczą mniej niż zmiana pory roku. Zdjęcia Paraski umożliwiają wgląd w mikrokosmos, który istnieje na granicy prawdy i fikcji, gdzie to, co realne jest nierozłączne z mistycznym i nie ma takiej siły, która mogłaby je rozdzielić.

Źródło: Naszwybir.pl

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).